What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Επίσημη παρουσίαση των Windows 11

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
αυτό στα 10 είναι μια μαλακία που πρακτικά δείχνει HTML περιεχόμενο σε ένα μικρό παράθυρο... άγνωστο τι τους είπε το μυαλό και το έβγαλαν καλά καλά όπως είναι σαν σκατά.
Λες να κρατησουν την παραδοση να μην λειτουργουν τα widgets?
Συμφωνα με τις στατιστικες για τα windows, η νεα εκδοση θα ειναι πατατα. Τα 10 την παλεψαν τιμια αν και θα συμφωνησω οτι ο αριθμος των updates βαρυναν τα παντα.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Έχω κατενθουσιαστεί.

Το κακό είναι ότι θα κυκλοφορήσουν προς το τέλος του έτους απ’ ό,τι καταλαβαίνω.
Μαζικά στο ευρύ κοινό ναι περίπου τέλος χρόνου. Για τους πιο τολμηρούς (η για devs) σε μια βδομάδα.


αυτό στα 10 είναι μια μαλακία που πρακτικά δείχνει HTML περιεχόμενο σε ένα μικρό παράθυρο... άγνωστο τι τους είπε το μυαλό και το έβγαλαν καλά καλά όπως είναι σαν σκατά.
Συμφωνώ. Δεν το ανοίγω. έχω ρυθμίσει βέβαια να φαίνεται να υπάρχει μεν στην taskbar χωρίς να ανοίγει αυτόματα μόνο για να βλέπω τον καιρό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Προσωπικά θεωρώ τα live tiles τεράστια απώλεια. Από την εποχή των winphones τα είχα βρει καταπληκτική ιδέα, αφού είχαν την δυνατότητα να είναι widget+icons μαζί και από ότι καταλάβαινα (δεν είμαι developer) πολύ πιο ελαφριά από τα widgets.
Επίσης ήταν κάτι διαφορετικό και έσπαγε το να βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια, αλλά στην πορεία κατέληξαν widgets anyway...

τεσπά κρίμα, αλλά έτσι είναι ο κόσμος, όπως μάθει και τα νέα και διαφορετικά του ξινίζουν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
εγώ δέχτηκα το καινούργιο 🤷‍♂️, εσείς είστε οι παλιόγριες που θέλατε να μείνετε στα windows 7 🧝‍♂️
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
είπα να μην τραβήξω το σχοινί, άντε να γκρινιάξετε τώρα που άλλαξε το taskbar :p
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Mας,λεει παλιογερους ποιος? Αυτος που το κουτι του δεν εχει ουτε ενα λεντακι και δηλωνει κατοχο ηλίκιας 54-58 ετων.
Καλως τα δεχτηκατε οι υπολοιποι, τα ψηλα τα παραθηρια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
είπαμε, νέος στην ψυχή όχι στα κουτιά :D
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Απο 2025 που σταματα η υποστηριξη των 10, το συζηταμε.

Απο εκει και μετα, οι μονες απαιτησεις μου ειναι:
1. Να δουλευουν ολα απο την αρχη.
2. Να μπορεις να απενεργοποιησεις ολα τα φρου φρου και αναδυομενα αρωματα.
3. Να εχεις ελεγχο των updates.
4. Να μη σπαει μετα απο updates.

Οοοολα τα υπολοιπα μου ειναι πραγματικα αδιαφορα. Πλεον τα windows ειναι ενα wallpaper με συντομευσεις firefox, vlc, τα προγραμματα της δουλειας και τα παιχνιδια.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
θετικο που για ακομα μια φορα θα ειναι free update. στην ουσια εχει γινει πρακτικα αυτο που λεγαμε αρκετες φορες (os as service) εστω και τυπικα χωρις να μας το πουνε. τωρα θετικο αρνητικο αυτο ειναι αλλο θεμα αλλα σιγουρα ξερει και η microsoft οτι τα εσοδα της δεν ειναι ο μητσος απο τα πετραλωνα.

επισης θελουν επιτελους κατι να κανουν με το windows store. θελουν ολοι να μπουν εκει. γιαυτο (αν βγαλεις τα video games) δηλωσαν οτι δεν θα παιρνουν προμηθεια καθολου. ειναι μεγαλη αληθεια οτι το windows store αυτη τη στιγμη ειναι ενα ghost town. τωρα αν το utilize του windows store το θεωρουμε θετικο η αρνητικο ειναι αλλο θεμα. αλλα οσο να ναι μια ευκολια σε updates την προσφερει. musicbee-spotify τα εχω εκει για να κανει αυτοματα τα update.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Θετικό το ότι για όσους έχουμε τα 10, αναβαθμίζουμε τζάμπα.

Οι απαιτήσεις στην GPU είναι για DirectX 12... Βλέπω και Glass style FX... Vista all over again...
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Glass style FX... Vista all over again...
το λες και 7 βασικα.

νομιζω καπου διαβασα οτι παλι θα αφησουν users με 7-8-8.1 να αναβαθμισουν τζαμπα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
Εμείς σαν gamers θα πρέπει να τα βάλουμε αργά ή γρήγορα γιατί το DirectStorage ανακοινώθηκε ως αποκλειστικότητα των 11. Το "ανοικτό" Windows Store θα ήταν μια πολύ θετική εξέλιξη ώστε και οι χρήστες των Windows να μπορούν να βρουν εφαρμογές από μια κεντρική και ασφαλή πηγή. Δυστυχώς στο πίσω μέρος του μυαλού μας πρέπει να υπάρχει η πιθανότητα το ανοικτό store να κλείσει κάποια στιγμή. Αν ο κόσμος το συνηθίσει προοδευτικά ως τη βασική πηγή για το downloading προγραμμάτων, αν μπει ο βάτραχος στην κατσαρόλα με το κρύο νερό, δεν αποκλείω η Microsoft να αρχίσει σταδιακά να ανεβάζει τη θερμοκρασία.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
απο την μια δεν νομιζω να το παιξει apple και να το κανει οσο πιο κλειστο γινεται. αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να φερει το μελλον.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
απο την μια δεν νομιζω να το παιξει apple και να το κανει οσο πιο κλειστο γινεται. αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να φερει το μελλον.

Με τα τωρινά δεδομένα και εγώ δεν το βλέπω πιθανό γιατί αυτή την διαφορά με την Apple την χρησιμοποιούν ως competitive advantage. Η ομιλία του Nadella στο τέλος της παρουσίασης ουσιαστικά έλεγε στους developers "μην πάτε και κλειδαμπαρώνεστε εκεί, ελάτε σε μας και κάντε ότι γουστάρετε". Επειδή όμως το παρελθόν είναι ένοχο θα πρέπει να έχουμε όλα τα ενδεχόμενα κατά νου.
 
Top Bottom