What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Επίσημη παρουσίαση των Windows 11

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Κατακλέψαμε UI από MacOS βλέπω και το μπολιάσαμε με ελεύθερο Android και ολοκληρωτική ενοποίηση με το Xbox. Με γκούστα μούτσο. Για εμάς τους gamers, λουκουμάκι. Το Σρέδερ μόνο φοβάμαι, που είναι ικανός να επιτεθεί στην ΑΜD με τους Ποδαράδες του, προκειμένου να του δώσουν TPM 2.0 τσιπάκι για τον 1700.

@Dim Gian Bot Μετά το αρχικό κραξιμό για το TPM 2.0, η MS έκανε χαλαρό αβαβά και μίλησε για 'soft' και 'hard' ceiling. Τουτέστιν, θα μπορείς να τα εγκαταστήσεις μεν, απλώς 'δεν συνίσταται' και αν φας το κεφάλι σου, δεν έχει σαπόρτ. Τζεφρικό γουίν-γουίν.

Παρεπιπτόντως, το Health Check μου έριξε πανηγυρικό άκυρο στην αρχή, προκαλώντας μου βαρύ εγκεφαλικό. Αφού ενεργοποίησα το TPM στο BIOS, συνέχισα να τρώω άκυρα. Έκλαψα λίγο περισσότερο και είδα πως έπρεπε να κλείσω το CMS και να ενεργοποιήσω καθαρό Secure Boot. Το κάμω, γεια σας κύριε Ποράτσο, δεν έχετε πια σκληρούς δίσκους. Τρίτο εγκεφαλικό, εσπευσμένη μεταφορά στο νοσοκομείο για πρώτες βοήθειες.

Σκαλίζω από δω, σκαλίζω από 'κει και τί να δω; Ως χρόνιος τεμπέλαρος που κλόναρε από HDD σε SSD και κατόπιν σε M.2 NVMe Ρουκετοτούμπανο, είχα boot σκληρό με κληρονομημένο legacy BIOS. Ώρα να μάθει ο παππούς για το MBR2GPT. Τρίβουμε χεράκια και πάμε για validation του disk volume. Πανηγυρικό άκυρο, τέταρτο εγκεφαλικό. Διαβάζουμε κι άλλο, σκατά, θέλει shrink volume. To κάμουμε. Περνά validation και conversion.

Η Αγία Έδρα περνά το PC Health Check μετά από ένα πρωϊνό γεμάτο εγκεφαλικά και απώλεια 679 τριχοθυλάκων (Τρέχον υπόλοιπο : -3278) και αισθάνεται περηφάνια που έχει να νιώσει χρόνια ολάκερα.
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Eμενα δεν με πειραζει αν η m/s αντιγραψει, ξεσικωσει,κλεψει πατεντες απο αλλα λειτουργικα Με ενδιαφερει μονο, να μπορω να διαλλεξω ΕΓΩ τι σκουπιδια θα εγκαταστησω στο πι σι ΜΟΥ. Οχι για κανενα αλλο λογο, απλα γιατι να γεμιζω τον δισκο μου με εφαρμογες που δεν χρειαζομαι. Προς το παρον ενδυναμωνω τα κονε μου για κατεβασμα/αποθηκευση σπασμενων win 11 και το 25 βλεπουμε.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,414
Τα περισσοτερα pc παγκσομιως δεν θα μπορουν να τρεξουν windows 11 αν ειναι αληθεια οι απαιτησεις οτι θελουν επεξεγαστη απο 2018 και μετα. Λεει ryzen 2000 ryzen 3000 ryzen 5000. Αρα οσοι εχουμε επεξεργαστη και μητρικη του 2017 η παλιοτερη θα πρεπει να αλλαξουμε επεξεργαστη και μητρικη. Τωρα το direct storage ποσο πιο γρηγορο να κανει το pc μας. Απο τον Ιουλιο που εβαλα το τερας ssd mp 600 2 tb ολα φορτωνουν σε λιγοτερο απο 2 δευτερολεπτα σε max settings 1440p. Αρα τι θα κερδισω με τα windows 11 σε συγκριση με τωρα?
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Πες τα ρε @Mogrey665 . Tα Windows 11 είναι καλύτερα γιατί είναι το νέο μας προϊόν. Τέλος. #MhnToPsaxnete #EinaiNeoEinaiKalo
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
εμενα παντως με μια λεξη, εξωτερικα, σαν εμφανιση, μου φαινονται ασχημα.
δηλαδη οκ, γουστα ειν αυτα, αλλά σε καθε νεα εκδοση γινονται και πιο τετραγωνοποιημενα θεωρω. παντου γωνιες. δεν μπορω, δεν βαστω, δεν αντεχω. ειμαι αθρωπος της καμπυλης, του σφαιρικου. κι αυτο το τετραγωνο πραγμα με τον σταυρο στην μεση? αληθεια τωρα? το θυμαμαι σαν σημαιακι με τα χρωματα του και τον κυματισμο του και αναριγώ.
απλα ν αλλαξουμε τα παντα. μα ειναι δυνατον ο καδος, απο κει που ειναι πλαγιαστος κι αναγλυφος τοσα χρονια να γυριζει φατσα?
και πως φαινεται οτι ειναι καδος? για πλυντηριο μου μοιαζει. ελεος. φερτε πισω τις καμπυλες.

ναι, ναι, καλα. βαλτε οσους ηλιους πασοκ και χι και μπορατσιστηκα θελετε. εχωμε δημοκρατια, κυριοι. θα λαλώ οπου και οσο μπορω.
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
τετραγωνοποιημενα θεωρω. παντου γωνιες.
πιο τετραγωνοποιημενα απο τα 10 δεν ειναι. ισα ισα τα κανουν πιο rounded. τωρα το αν ειναι ομορφα η οχι υποκειμενικο δεν λεω. το θεμα ειναι να ειναι σταθερα μωρε νταξ. απο κει και περα οι users θα βρουν τις μοντες τους. η θα βαλουν αλλα λειτουργικα.

edit ok λαθος λες για το σημα των windows xD
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Εμένα μου αρέσει το νέο λουκ αλλά σε dark mode.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
ρε και εμενα μου αρεσουν στο γενικο συνολο. αλλα σιγουρα καποιες αλλαγες λες "γιατι"? πχ δεν νομιζω οτι ενοχλουσε ο καδος ανακυκλωσης. εγινε για να γινει η αλλαγη. απο κει και περα οπτικα τα windows χρειαζοταν αλλαγες στο γενικο ui/ux. τα win 10 ηταν πολυ inconsistence σαν συνολο. μεχρι και υπολειμματα ui απο 95/98 ξεχασμενα.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Ενώ παλιά χαιρόμουν να κάνω customizations και ιστορίες, πλέον δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα. Αν λειτουργούν και παίζουν τα παιχνίδια που θέλω, όλα κομπλέ. Τσάμπα είναι κιόλας, οπότε δε θρηνώ και καμιά επένδυση. Έτσι και αλλιώς, σε 5-6 χρόνια, πάλι θα τ'αλλάξουν όλα και ούτω καθεξής. Δείτε μόνο το Android πώς έχει αλλάξει με τα χρόνια. Όσο κάνει τη δουλειά του, δεν σκαλίζω, δεν αγχώνομαι.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Ενώ παλιά χαιρόμουν να κάνω customizations και ιστορίες, πλέον δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα. Αν λειτουργούν και παίζουν τα παιχνίδια που θέλω, όλα κομπλέ. Τσάμπα είναι κιόλας, οπότε δε θρηνώ και καμιά επένδυση. Έτσι και αλλιώς, σε 5-6 χρόνια, πάλι θα τ'αλλάξουν όλα και ούτω καθεξής. Δείτε μόνο το Android πώς έχει αλλάξει με τα χρόνια. Όσο κάνει τη δουλειά του, δεν σκαλίζω, δεν αγχώνομαι.

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Ενώ παλιά χαιρόμουν να κάνω customizations και ιστορίες, πλέον δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα. Αν λειτουργούν και παίζουν τα παιχνίδια που θέλω, όλα κομπλέ. Τσάμπα είναι κιόλας, οπότε δε θρηνώ και καμιά επένδυση. Έτσι και αλλιώς, σε 5-6 χρόνια, πάλι θα τ'αλλάξουν όλα και ούτω καθεξής. Δείτε μόνο το Android πώς έχει αλλάξει με τα χρόνια. Όσο κάνει τη δουλειά του, δεν σκαλίζω, δεν αγχώνομαι.

tldr:

48548089b6cb4ad140d08b7fe8139d873f3d5330.gifv
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Έτσι και αλλιώς, σε 5-6 χρόνια, πάλι θα τ'αλλάξουν
Oχι, καμνεις λαθος. Θα γιγνονται μονο αναβαθμισεις και βελτιωσεις. Αφου τοχουν ξαναπει!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,438
meanwhile βλέπω ότι αν και το σύστημα στο γραφείο δεν έχει TPM 2 που θέλει για τα win11 υπάρχει socket για να βάλω... μωρέ τι μαθαίνει κανείς. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω πουθενά το module :p

Το βρήκα και ήταν διαθέσιμο μέχρι προχθές για 8€... αν είναι δυνατόν.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
leqmul9rm1871.png


επισης σημερα βγηκε το πρωτο insider build για τους τολμηρους.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μιας και τα security προβλήματα των γουίντοζ οφείλονται σε CPU microcodes.

Edit:
1624971186181.png
 
Last edited:
Top Bottom