What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ερώτηση γιά USB-C Hub και οθόνη

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,555
Guys (και gals), χρειαζόμουν ένα μικρό laptop γιατί λείπω πολλές ώρες από το σπίτι και είμαι με μηχανάκια και καλώς κακώς αποφάσισα να πάρω το Asus g14 zephyrus με R9-7940 HS και την RTX 4060. Θα το χρησιμοποιώ στην δουλειά, σε μια εκπαίδευση που κάνω και τα Σαββατοκύριακα για gaming.

Στην φαντασίωση που έχω στο κεφάλι μου, θα πάρω ένα Usb-C hub ή dock (δεν θα μαλωσουμε εκεί) και μία καλή οθόνη 27αρα (γιατί οι 14 είναι πολύ λίγες για το μεγαλείο μου) και απλά θα αφήνω το laptop στο γραφείο, θα του κουμπωνω ένα μόνο καλώδιο και όλα θα είναι τέλεια.

Σε αυτό το σενάριο και επειδή έχω μαύρα μεσάνυχτα, έχει κάποιος να κάνει κάποια παρατήρηση? Θέλω δηλαδή να κουμπωνω στο hub ποντίκι, πληκτρολόγιο, βάση, ethernet, ακουστικά, οθόνη, τηλεόραση (μέσω HDMI) και με ένα καλώδιο μόνο να πηγαίνω στο laptop και ταυτόχρονα να φορτίζω το laptop και ταυτόχρονα η οθόνη που θα πάρω να μπορεί να εκμεταλλευτει τις δυνατότητες της κάρτας γραφικών. Ξέρει κανείς αν γίνονται όλα αυτά (με το κατάλληλο hub) ή πρέπει αναγκαστικά να χρησιμοποιώ και άλλα ports του laptop.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
τηλεόραση (μέσω HDMI)
Αν μπορείς προτίμησε DisplayPort. Το DisplayPort είναι πιο σίγουρο ότι θα δουλέψει σωστά και με το σωστό αποτέλεσμα. Όλα αυτά που λες θεωρητικά γίνονται, θα πρέπει να τα υποστηρίζει και το λαπτοπ που λογικά το κάνει αφού είναι καλό καινούργιο λάπτοπ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
Πήρα αυτό και εκτός του HDMI που δεν δουλεύει λόγω του δικού μου ΗΡ, έχει αποδειχθεί αρκετά σφαίρα για usb 3 και card reader, είχα διαβάσει καλά λόγια όταν το πήρα.

Προσοχή όμως το είχα τσεκάρει για οθόνη 1080p δε ξέρω πως και τι κάνει για 4Κ αν κοιτάς προς τα εκεί για την οθόνη,
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
ρε το λινκ :p
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,555
Πήρα αυτό και εκτός του HDMI που δεν δουλεύει λόγω του δικού μου ΗΡ, έχει αποδειχθεί αρκετά σφαίρα για usb 3 και card reader, είχα διαβάσει καλά λόγια όταν το πήρα.

Προσοχή όμως το είχα τσεκάρει για οθόνη 1080p δε ξέρω πως και τι κάνει για 4Κ αν κοιτάς προς τα εκεί για την οθόνη,
Κάτι ξέχασες να βάλεις 🤓

Βλέπω οδηγούς και παίρνω γνώμες από παντού. Για μονιτορ, μάλλον καλύτερη λύση στις 27" είναι τα 1440p.

Βλέπω reviews για αυτό

Και το Dell G2724D παίζει.

Περισσότερο με προβληματίζει το θέμα του USB-C hub/ dock που να φορτίζει κιόλας το laptop. Στο reddit ανέφεραν δυσλειτουργιες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
δεν ξέρω τι ανάγκες θες να καλύψεις με το monitor, αλλά πριν πάρεις κάνε μια βόλτα στα reviews του tftcentral και τσέκαρε συγκεκριμένα το color και light uniformity.

Έχω επιστρέψει οθόνη εξαιτίας μεγάλης απόκλισης σε αυτά, προσωπικά το θεωρώ πιο σημαντικό και από το ghosting.

edit: ρε γμτ αυτό το 3:2 φορμάτ πρέπει να γίνει στάνταρ στις οθόνες, τι σκατά με το μακρόστενο 16:9...
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,555
τι ανάγκες θες να καλύψεις με το monitor
Κατά βάση για παιχνίδι, οι 14" μου φαίνονται πολύ λίγες, συνήθως AoE, Cossacks, Cities Skylines κλπ, επίσης την μια ώρα που είμαι σπίτι το απόγευμα τρώω μπροστά στο laptop και παράλληλα μελετώ, μην μας βγουν τα μάτια 😬, είμαστε και κάποιας ηλικίας και μόλις πήρα τα πρώτα μου γυαλιά πρεσβυωπίας.

Λες να τιναξω την μπάνκα και να πάρω 4k? Σε αυτή την περίπτωση, στείλε μακαρόνια γιατί δεν θα έχω να φάω.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Κατά βάση για παιχνίδι, οι 14" μου φαίνονται πολύ λίγες, συνήθως AoE, Cossacks, Cities Skylines κλπ, επίσης την μια ώρα που είμαι σπίτι το απόγευμα τρώω μπροστά στο laptop και παράλληλα μελετώ, μην μας βγουν τα μάτια 😬, είμαστε και κάποιας ηλικίας και μόλις πήρα τα πρώτα μου γυαλιά πρεσβυωπίας.

Λες να τιναξω την μπάνκα και να πάρω 4k? Σε αυτή την περίπτωση, στείλε μακαρόνια γιατί δεν θα έχω να φάω.

4Κ με 4060; Μήπως ζορισθεί λίγο το νεούδι; Εκτός κι αν παίζεις αποκλειστικά τα παίγνια που ανέφερες.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,555
4Κ με 4060; Μήπως ζορισθεί λίγο το νεούδι; Εκτός κι αν παίζεις αποκλειστικά τα παίγνια που ανέφερες.
Αυτό λέω, ότι δεν το βρίσκω πολύ πρακτικό, εκτός αν έπαιρνα μια καλύτερη οθόνη κοιτώντας μακροπρόθεσμα, αλλά έχουμε Κούλη οπότε πάω από ξημέρωμα σε ξημέρωμα και δεν κάνω μακρόπνοα σχέδια.

Στο tftcentral στα γρήγορα που κοίταξα, είναι η LG που ποσταρα μέσα στις προτάσεις τους. Θα το κοιτάξω πιό αναλυτικά αύριο. Ευχαριστώ @nitro912gr

Από παιχνίδια, είμαι πάντα 4-5 χρόνια πίσω (και παραπάνω). Τώρα παίζω το GoW στο ps4, το Unwritten Tales στο deck και Cossacks στο παλιό laptop, ξέρω είμαι τραγικός
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
δεν ξέρω για την ανάλυση όλα θέμα συνήθειας είναι, ήμουν για χρόνια άρχοντας με 1080p αλλά τώρα που συνηθίζω "retina" ανάλυση από το νέο λαπτοκάκι και τα κινητά (μέχρι και του κατοστάρικου πλέον έχουν) αρχίζω να παρατηρώ όλο και περισσότερο το πίξελ του 1080p.
Στην TV σίγουρα είναι overkill εξαιτίας της απόστασης, αλλά στην οθόνη του PC είναι αλλιώς.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,555
Πράγματι είναι θέμα συνήθειας και να σου πω και κάτι αστείο, η τηλεόραση μου είναι 40άρα Samsung αγορασμένη το 2008! Τα led της δεν είναι όπως ήταν και το καταλαβαίνεις έντονα όταν κάνω την αλλαγή από την οθόνη του laptop σε αυτή της τηλεόρασης για να δω ταινία. Σε 3 λεπτά, το έχεις ήδη ξεχάσει. Ή τυφλώνομαι σιγά σιγά. Θα δείξει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
είχαμε led το 2008; :p
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
είχαμε led το 2008; :p

Μήπως εννοεί κάτι διακοσμητικές αυτοκόλλητες λωρίδες με λαμπιόνια που βάζαμε πίσω από γραφεία και οθόνες για "κρυφό" φωτισμό; :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
Μήπως εννοεί κάτι διακοσμητικές αυτοκόλλητες λωρίδες με λαμπιόνια που βάζαμε πίσω από γραφεία και οθόνες για "κρυφό" φωτισμό; :Ρ
νομίζω ούτε τέτοια είχαμε το 2008...
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,555
Σόρρυ guys, LCD εννοούσα, είχα την εντύπωση ότι και αυτές αργοπεθαίνουν με τον καιρό, η τηλεόραση μου έχει χάσει μέρος της φωτεινότητας, ξέρω πως δουλεύει το LED αλλά για LCD δεν είμαι 100% σίγουρος
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
Σόρρυ guys, LCD εννοούσα, είχα την εντύπωση ότι και αυτές αργοπεθαίνουν με τον καιρό, η τηλεόραση μου έχει χάσει μέρος της φωτεινότητας, ξέρω πως δουλεύει το LED αλλά για LCD δεν είμαι 100% σίγουρος
λογικά Cold Cathode Fluorescent Lamps είχε, by default δεν πλησιάζουν την φωτεινότητα των LED backlit, δηλαδή μπορεί να μην έχει τίποτα, απλά δίπλα σε μια led φαίνεται ψόφια.

Έχω οθόνες με CCFL που δουλεύουν ακόμα μια χαρά ακόμα.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943
Μπορείς απλά να πάρεις οθόνη με USB-C PD 65W+ και KVM, για να σου δίνει και έξτρα ports (USB-A, USB-C, Ethernet κλπ), για ακόμα πιο καθαρό setup.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,555
Μπορείς απλά να πάρεις οθόνη με USB-C PD 65W+ και KVM, για να σου δίνει και έξτρα ports (USB-A, USB-C, Ethernet κλπ), για ακόμα πιο καθαρό setup.
Ουτε καν τα ήξερα τα KVM. Μου έχετε δώσει πολλη μελέτη για το σπίτι.

Η απορία μου πάντως είναι αν το laptop θα λειτουργεί οκ σε συνθήκες ζορίσματος όταν παίρνει ρεύμα από το USB-C hub ή την οθόνη και όχι από το δικό του τροφοδοτικό.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943
Δεν θα σου πω ναι ή όχι με σιγουριά, θα χρειαστεί να κοιτάξεις καταναλώσεις. Κουμπώνω απροβλημάτιστα 4 διαφορετικά μαραφέτια σε μια οθόνη με max PD στα 95W, αλλά κανένα από αυτά δεν έχει ενεργοβόρα GPU ή χαρακτήρα gaming laptop. Η πρώτη μου σκέψη είναι πως το μηχάνημα θα λειτουργεί μια χαρά όσο χρησιμοποιεί την iGPU, αλλά θα χρειάζεται οπωσδήποτε εξωτερική τροφοδοσία για την nVidia.

Πάντως θα σε παρακινούσα να πάρεις καλή και μεγάλη οθόνη με σοβαρή ανάλυση και λόγο πλευρών είτε 16:10 είτε 25:9, σε καμία περίπτωση να μη βασίσεις την αγορά στην ανάλυση που είναι σε θέση να σηκώσει natively η nVidia.
 
Top Bottom