What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Φέισπαλμ σταφ

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,108
Για τα αφηγηματα του εθνους, της θρησκειας και της οικογενειας κανει λογο, πού ειναι το περίεργο;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,579
Για τα αφηγηματα του εθνους, της θρησκειας και της οικογενειας κανει λογο, πού ειναι το περίεργο;
το περίεργο είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι γράφει
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,007
το περίεργο είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι γράφει

Δεν καταλαβαίνεις τι γράφει, γιατί είσαι σεξιστής, pizzιστής, pcιστής και όλα τα κακά σε -ιστής!!!111!!!

Φέτος θα σουβλίσουμε μπρόκολα!
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,324
Και μόλις είχα μια κουβέντα για το πόσο νόστιμα είναι τα αρνάκια/κατσικάκια του γάλακτος, ολόκληρα στον ξυλοφουρνο!

Ο επίλογος καλά τα λέει, αλλά η προέκταση στην κυριαρχία του ανθρώπινου είδους επί της φύσης είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά.
Δεν φταίω εγώ που θα φάω αρνί το Πάσχα για το ότι όλα τα ζώα, οικόσιτα και μη υποφέρουν, όταν οι βιομήχανοι αλωνίζουν και οι έχοντες θα πληρώσουν όσο ένα μηνιάτικο για ένα συκώτι πάπιας ή για αυγά ψαριού.
Από εμένα είναι όχι.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,108
Ειναι έθιμο μιας θρησκειας, χωρας, οικογενειας κλπ που σιγουρα δεν προαγει την ισότητα και την αλληλεγγυη ξερω γω, τι να κανουμε ετσι ειναι.
Αν τωρα το συνδυασατε επειδη σας ειπε σεξιστες γιατι θα φατε αρνι, να το κοιταξετε ε
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,583
Ειναι μερικοι ανθρωποι, για παραδειγμα οι βιγκαν, που ξεχνανε να βαλουν διαχωριστικα στην σκεψη τους. Η σκεψη μας αποτελειται απο μικρα τουβλακια ενω η δικια τους ειναι ενα μονοκομματο πραγμα. Ισως χωρις αρχη και τελος.
Βασικα, αυτο που τους χαλαει με την οικογενεια ειναι οτι ο μπαμπας σουβλιζει το αρνι, η μαμα εχει τις λαδοριγανες κτλ και τα παιδια μαζευουν τα σαλια τους. Αυτη η ανιερη ομαδικη ιεροτελεστια πρεπει να τους χτυπαει εγκεφαλικα και τελος, για ονομα του θεου, καποιος να τους πει οτι το κρεας δεν το τρωμε ωμο, ακου βρωμαει το αιμα.

Ο μοναδικος διαχωρισμος που υπαρχει ειναι οτι μονο καποιοι εχουν την ανεση να τρωνε κρεας ενω ολοι πρεπει να εχουν δικαιωμα στην σωστη διατροφη. Ως οντα παμφαγα, να τους το πει καποιος και αυτο, γιατι το εκπαιδευτικο συστημα ειναι fail,
Ως παμφαγοι λοιπον, δεν σημαινει οτι μπορουμε κοψουμε κατι απο την διαιτα μας αλλα οτι πρεπει να τρωμε ΚΑΙ κρεας.

Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι τι παιρνει αυτος που εγραψε το κειμενο. πρεπει να ειναι πολυ ακριβο και ΠΟΛΥ καλο.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,007
Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι τι παιρνει αυτος που εγραψε το κειμενο. πρεπει να ειναι πολυ ακριβο και ΠΟΛΥ καλο.

Μερικοί έχουν "κληρονομικό χάρισμα".
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,353
Και η επανάσταση περνάει από το κατσικ.. εεε στομάχι
 

Lobo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 18, 2023
Messages
59
Το να σκοτώσεις ζώο σε ατομικό επίπεδο για να το φας δεν έχει κάποια άρρηκτη σχέση με το να λες "τράβα μωρή στη κουζίνα σου" ή να παρενοχλείς γκομενάκια σαν ούγκανο κλπ. Στη φάση του έθιμου που τα σφάζεις μαζικά το καταλαβαίνω καλύτερα ότι συμμετέχοντας σε αυτό δίνεις το οκέη σε μαλακισμένες συμπεριφορές, απ την άλλη επειδή δε μένω απομονωμένος σε καμιά σπηλιά ή πάνω σε κανα ξύλινο στύλο με σώβρακο από δέρμα ασβού, συμμετέχω σε διάφορα άλλου είδους καθημερινά έθιμα και κοινωνικά τελετουργικά που επίσης με κάνουν έμμεσα να δίνω το οκ σε μαλακισμένες συμπεριφορές, οπότε όλα κομπλέ.

Δε τραβάω κανένα πρόβλημα με τους αντισπισιστές, απλά χαίρομαι που τα ζώα που τρώω τα σκοτώνει άλλος για εμένα και τα παίρνω ήδη νεκρά να τα φάω γιατί αν έπρεπε να τα σκοτώνω εγώ θα γινόμουνα βήγκαν μιας και είμαι ευαίσθητο παιδί.

*α και φυσικά το "πατρίς θρησκεία οικογένεια" είναι ένα σκουπίδι.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,353
Επειδή παίρνεις το σφαγμένο ερίφιο από τον χασάπη δίνεις ΟΚ σε μαλακισμένες συμπεριφορές; because logic; got it.

Για να λύσω την απορία του νιτρου, σπισισμός είναι ο ρατσισμός προς τα άλλα είδη ζώων σύμφωνα με την γλωσσογέννεση. Δηλαδή η κοινωνική καταπίεση του καπιταλισμού είναι ρατσισμός προς τα κοτόπουλα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,108
Επειδή παίρνεις το σφαγμένο ερίφιο από τον χασάπη δίνεις ΟΚ σε μαλακισμένες συμπεριφορές; because logic; got it.

Στα πλαίσια του πασχαλινού εθίμου; ακραία λογική, όντως.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,579
κοίτα ρε θα μας την πέσουν οι βίγκαν μπαχαλοσατανίστριες και θα είναι και αριστεροαναρχικές... ούτε ένα παϊδάκι να μην φάμε;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,583
κοίτα ρε θα μας την πέσουν οι βίγκαν μπαχαλοσατανίστριες και θα είναι και αριστεροαναρχικές... ούτε ένα παϊδάκι να μην φάμε;

Ρε φιλε, φαε οτι γουσταρεις. Με τον αιματοκριτη που εχουν δεν μπορουν να σε εμποδισουν.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,353
Στα πλαίσια του πασχαλινού εθίμου; ακραία λογική, όντως.

To ότι κάποιος ακολουθεί το έθιμο του αρνιού, επάγεται ότι συμφωνεί με κακοποιητικές ή άλλες αντικοινωνικές συμπεριφορές; Οι επαγωγές αυτές πέρα από αστείες, είναι τραβηγμένες από τα μαλλιά για να το πω πολύ ευγενικά. Άποψη μου βέβαια. Αν έχεις όρεξη elaborate.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,108
Ναι, αυτό καταλαβαίνω εγώ απ' την αφίσα.
Θεωρώ ότι αν κάποιος συμμετέχει σε όλο αυτό το πανηγυράκι του εθίμου, (εκκλησίες, νηστείες, κεράκια, επιτάφιοι και αναστάσεις, με αποκορύφωμα το σούβλιζμα του αρνιού κλπ) ακόμα και να μην συμφωνεί per se με ό,τι είπες, φροντίζει να δίνει εμμέσως το οκ (όπως είπε και ο Lobo) σε άλλα διάφορα "ήθη και έθιμα" τους έθνους και της πατρίδας μας.
Βάζω και μένα μέσα, μην παρεξηγηθώ. Κι εγώ αρνί θα φάω μεθαύριο.
Το οποίο αρνί βέβαια, προήλθε από βιασμό, θανάτωση κλπ και άλλες εξουσιαστικές τακτικές του ανθρώπου προς άλλα είδη.
Αναρχική είναι η αφίσα, δεν είναι vegans (ή έτσι κατάλαβα εγώ τουλάχιστον) που όλοι πέσατε να κοροιδέψτε δίχως αύριο. Μια απ' τις θεμελιώδεις αρχές του αναρχικού κινήματος είναι ότι δεν δέχεται και απορρίπτει οποιαδήποτε μορφή εξουσίας σε οτιδήποτε.
 
Top Bottom