What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Φέισπαλμ σταφ

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,593
Το οποίο αρνί βέβαια, προήλθε από βιασμό, θανάτωση κλπ
Ελπίζω ότι το αρνί που αγόρασα έλαβε μόνο αγνή μεταλλάδικη θανάτωση και να μην του έκαναν και γλυκό έρωτα πριν... δηλαδή ξέρω εγώ, και μόνο στη σκέψη μπορεί να γίνω βίγκαν.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,110
Ελπίζω ότι το αρνί που αγόρασα έλαβε μόνο αγνή μεταλλάδικη θανάτωση και να μην του έκαναν και γλυκό έρωτα πριν... δηλαδή ξέρω εγώ, και μόνο στη σκέψη μπορεί να γίνω βίγκαν.

Τουλάχιστον κατάλαβες λίγο παραπάνω τι θέλει να πει η αφίσα τώρα που το εξηγήσανε 2-3 άτομα;
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,570
Εγω παντως μπερδευτηκα. Τρωω 365 μερες το χρονο κρεας και 365 μερες το χρονο βριζω θρησκεια, εκκλησια, ηθη και εθιμα, σε τι κατηγορια ειμαι;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,687
Σπισιστής μπαχαλοσατανίστριος.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,840
Εγω παντως μπερδευτηκα. Τρωω 365 μερες το χρονο κρεας και 365 μερες το χρονο βριζω θρησκεια, εκκλησια, ηθη και εθιμα, σε τι κατηγορια ειμαι;
Κονφλίκτεντ



Κόψτε χοιρινό, γαλοπούλες και αμνούς. Από αύριο πάπαλα ρατσισμός, όλες οι μειονότητες θα βρουν δουλειές. Κερδάμε αδέρφια!

Πάντως το ότι αμνοερίφια καταναλώνονται 1 φορά το χρόνο ψιλοτελετουργικά θα έλεγε κανείς, ενώ τα υπόλοιπα φεύγουν αθόρυβα και χωρίς ραντεβού, δεν είναι κάπως ρατσιστικό σπισιστικό; Τροφή για σκέψη...
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Παιδια ο αναρχικος χωρος εχει παρα πολλα ρευματα, ενα απο αυτα ειναι το ρευμα του αντι-σπισισιμου (ανηκουν στο ρευμα του total-liberation), που αρκετα απο αυτα εχουν διαφορετικες αποψεις και προσεγγισεις στα κοινωνικα ζητηματα (oχι οι ανκαπς φυσικα, αυτοι δεν εχουν καμια σχεση οπως εχει λεχθει και αποδειχθει πολλες φορες).

Ο θεμελιος λιθος ολων των ρευματων ειναι η αντιεξουσιαστικη/ελευθεριακη δραση και η ανοχη στο διαφορετικο. Πολλοι αντισπισιστες στην Ελλαδα περνανε τα ορια της ανοχης κυριως για να προβοκαρουν την συνειδηση του βολεμενου νεοελληνα, κατι σα την σωκρατεια αλογομυγα.

Με λιγα λογια, μη δινετε και πολυ σημασια στα τσιτατα, ουτως η αλλως οσοι πειραζονται και κοροιδευουν, ειτε τους ξυπνησε την νεοελληνικη σπαριλα, ειτε τριγκαρονται απο αλλο πραμα σαν ευαισθητες χιονονιφαδες και βρισκουν αφορμη να ριξουν χολη.

Οπως και να'χει η αναρχια δεν ειναι εναντια στη καταναλωση κρεατος, ειναι εναντια σε εξουσιαστικες ιδεες. Υπαρχει γενικευμενη πεποιθηση πως ειναι δυνατον να εχουμε μια σχεση με την αγρια φυση που να ειναι ηθικη, μη εκμεταλλευτικη και μη ιεραρχικη και να εξακολουθουμε να τρωμε κρεας. Πχ τα χοιροσφαγια των μικρων χωριων στη κρητη.

Προσωπικα αμφιβαλω πως η οποια υπερασπιση του βιγκανισμου ή η προσπαθεια να ελεγξουμε τη διατροφη των αλλων ανθρωπων είναι μια καλη χρηση του χρονου μας, αν και πιστευω οτι ειναι αρκετα σημαντικο να συμπεριλαβουμε τη μη εκμεταλλευση των μη ανθρωπινων ζωων στην καθημερινη μας πρακτικη (πχ να προτιμουμε μικρα κρεοπωλεια αντι για μεγαλες αλυσιδες εισαγωμενου κρεατος)

Πρεπει να ασχολουμαστε κυριως για το πως οι ανθρωποι εξουσιαζουν ο ενας τον αλλον και με ποιους τροπους θα μπορουσαμε να δημιουργησουμε χωρο για τη δυνατοτητα αυτονομιας απο τις διαφορες μορφες εξουσιας και οχι στον ελεγχο των τροφικων επιλογων των αλλων.

Για περισσοτερο μπλα
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,354
@Bathory
Θεωρώ ότι αν κάποιος συμμετέχει σε όλο αυτό το πανηγυράκι του εθίμου, (εκκλησίες, νηστείες, κεράκια, επιτάφιοι και αναστάσεις, με αποκορύφωμα το σούβλιζμα του αρνιού κλπ) ακόμα και να μην συμφωνεί per se με ό,τι είπες, φροντίζει να δίνει εμμέσως το οκ (όπως είπε και ο Lobo) σε άλλα διάφορα "ήθη και έθιμα" τους έθνους και της πατρίδας μας.

Συνεχίζεται να μην καλύπτεται το καινό λογικής. Πως φροντίζει εμμέσως να δίνει το ΟΚ όταν αγοράζει και σουβλίζει την Κυριακή του Πάσχα;

Αν δεν κάνεις κάποια περίεργη θεμελίωση τύπου, ότι τα ζώα εξουσιάζονται" στα πλαίσια κάποιας καθετοποιημένης δομής, ή να ξεχάσεις την κοινονικο-ιστορική εξέλιξη του είδους (ανθρώπου) ή αν δεν επαναπροσδιορίσεις πως δουλεύει ο κόσμος γενικότερα δεν υπάρχει καμιά λογική σύνδεση, κατά την άποψή μου πάντα.

Ποια είναι τα απλά λογικά βήματα που οδηγούν από την κατανάλωση αρνιού στο ΟΚ για την φυλετική βία;


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
EDit:
Ρε τιναπεις ρε μαν. Ποια μικρά χασάπικα.

Ξέρεις ότι υπήρχε κύμμα να καίνε μικρά χασάπικα ή να καίνε αμάξια ανεξάρτητων κυνηγών; ακριβώς οι αντισπισιστές; Γιατί κακός καπιταλισμός και κακοί κρεατοφάγοι

Καλό είναι που προσπαθείς να εξομαλύνεις τις γωνίες αλλά να έχουμε και μια επαφή με το τι συμβαίνει στον πραγματικό κόσμο....

Από σχετική επιστολή ανάληψη ευθύνης:

Ο εχθρός βρίσκεται παντού, αφού παντού λαχταρά να κυριαρχεί και να επιβάλλεται, έχοντας στο πλάϊ του πρόθυμους υπηκόους που κι αυτοί με τη σειρά τους επιλέγουν να άρχονται και να υποτάσσονται. Επομένως, δεν είναι ψέμα το να πούμε ότι βγαίνοντας απ’ τους τέσσερις τοίχους των διαμερισμάτων μας, ολούθε αντικρίζουμε και γευόμαστε τη σαπίλα αυτού του καταπιεστικού κόσμου στον οποίο ζούμε, νιώθοντας διαρκώς έντονη την απέχθεια μας γι’ αυτόν.

Κι ένας απ’ τους πολλούς στόχους που μας προκαλεί αηδία και σιχαμάρα είναι τα κρεοπωλεία. Θα μπορούσαμε να περιγράψουμε με ατελείωτα λόγια και αράδες τους λόγους για τους οποίους πλημμυρίζουμε από μίσος και λυσσασμένη οργή ενάντια στους σφαγείς των ζώων και τη βιομηχανία κρέατος. Σίγουρα όμως όσα κι αν γράψουμε είναι λίγα και περιττά μπροστά σ’ αυτά που θέλουμε και μπορούμε να πράξουμε.

Εκατομμύρια ζώα ανά τη γη δολοφονούνται, φυλακίζονται, γίνονται αντικείμενα εκμετάλλευσης και βασανίζονται για την ικανοποίηση υποτιθέμενων ‘’αναγκών’’ των ανθρώπων. Σ’ αυτό συμβάλλουν εμφανώς και τα κρεοπωλεία, εντός των οποίων εκτίθενται και πωλούνται νεκρά και τεμαχισμένα ζώα, έτοιμα να καταναλωθούν απ’ τους πτωματοφάγους της διπλανής πόρτας. Συνεπώς τα κρεοπωλεία αποτελούν τον τελικό προορισμό της διαδικασίας του εγκλεισμού, της σφαγής, του εξευτελισμού και της υποτίμησης ανυπεράσπιστων όντων, όπου η νεκρή τους σάρκα είναι εμπόρευμα για το αγοραστικό κοινό. Αυτό αρκεί για να αναλάβουμε δράση και να μην αναπαυτούμε.
ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΜΑΣ ΔΕ ΧΩΡΑΝΕ ΣΕ ΚΛΟΥΒΙΑ, ΒΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΚΕΛΙΑ
ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΙΚΗ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΖΩΩΝ ΚΑΙ ΓΗΣ
ΖΗΤΩ Η ΑΝΑΡΧΙΑ

Μέτωπο Απελευθέρωσης Ζώων (ALF)
Αντισπισιστικός Πυρήνας Σφυροφόρων Καταδρομέων

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Έχεις δίκιο δεν είναι για κοροϊδία για φυλακή είναι :ROFLMAO:
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,590
Πολλοι αντισπισιστες στην Ελλαδα περνανε τα ορια της ανοχης κυριως για να προβοκαρουν την συνειδηση του βολεμενου νεοελληνα, κατι σα την σωκρατεια αλογομυγα.
Η ολη φαση ειναι μια καλη προσπαθεια να μην μπορεις να τους παρεις στα σοβαρα, ακομα και αν συμφωνεις στα λογικα σημεια.

και οχι στον ελεγχο των τροφικων επιλογων των αλλων.
πραγμα που ερχεται σε αντιθεση με την ελευθερια του ατομου να επιλεγει. Αυτος ο χωρος ηταν απο παντα προβληματικος με την επικοινωνια, σε σημειο που η επικοινωνια υπαρχει για εσωτερικη χρηση και που ακομα και αυτη, γινεται προβληματικη.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Η ολη φαση ειναι μια καλη προσπαθεια να μην μπορεις να τους παρεις στα σοβαρα
γιεπ, ειναι προβοκατορικη ρητορικη κατ'εμε
Με λιγα λογια, μη δινετε και πολυ σημασια στα τσιτατα

πραγμα που ερχεται σε αντιθεση με την ελευθερια του ατομου να επιλεγει.
Ειδικα και παλι συμφωνουμε απο αυτη την οπτικη.
Γενικοτερα βεβαια, υπαρχει μια λεπτη γραμμη στην επιλογη του ανθρωπου και την επιλογη η μη του ζωου.

Οπως και ναχει παλι προσωπικα, θεωρω πως ο σινγκερ και οι βιγκανς του εχουν αρκετη επιδραση στο συγχρονο ρευμα των δυτικων πρασινων αναρχικων χωρων, με αποτελεσμα την διαφορετικη ρητορικη τους. Ομως ειναι θεμα των συγκεκριμενων ρευματων πως θα κινηθουν, πιστεψε με πως υπαρχει αρκετη κουβεντα πανω σε αυτο
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,110
@Bathory


Συνεχίζεται να μην καλύπτεται το καινό λογικής. Πως φροντίζει εμμέσως να δίνει το ΟΚ όταν αγοράζει και σουβλίζει την Κυριακή του Πάσχα;

Ε δεν ξέρω ρε φίλε, όσο κενό λογικής είναι να τριγκάρονται οι πάντες εδώ μέσα επειδή νομίζουν ότι μια αφίσα των βρωμερών vegans τους είπε σεξιστές επειδή θα σουβλίσουν αρνί το πάσχα 🤷‍♂️
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,358
Εγώ είμαι πρόμαχος των φυτών και των λαχανικών και θα τα προστατεύσω από την επέλαση των μηρυκαστικών!!!!!

Ζήτω τα παϊδάκια!!!!
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,354
Ε δεν ξέρω ρε φίλε, όσο κενό λογικής είναι να τριγκάρονται οι πάντες εδώ μέσα επειδή νομίζουν ότι μια αφίσα των βρωμερών vegans τους είπε σεξιστές επειδή θα σουβλίσουν αρνί το πάσχα 🤷‍♂️

Δεν είδα κανα τριγκάρισμα. Αγνό απολύτως δικαιολογημένο κορόιδεμα μόνο. ;)

Το τριγκάρισμα και οι προσπάθειες προσβολής έρχονται από αυτούς που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα...
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,110
Δεν είδα κανα τριγκάρισμα. Αγνό απολύτως δικαιολογημένο κορόιδεμα μόνο. ;)

Το τριγκάρισμα και οι προσπάθειες προσβολής έρχονται από αυτούς που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα...

Sure.

Το ζουμί είναι εδώ, όπως σωστά έγραψε ο @Norshgaath
Με λιγα λογια, μη δινετε και πολυ σημασια στα τσιτατα, ουτως η αλλως οσοι πειραζονται και κοροιδευουν, ειτε τους ξυπνησε την νεοελληνικη σπαριλα, ειτε τριγκαρονται απο αλλο πραμα σαν ευαισθητες χιονονιφαδες και βρισκουν αφορμη να ριξουν χολη.

To εξαντλήσαμε νομίζω, it is known ότι ό,τι και να ειπωθεί θα συνεχίσεις να το θεωρείς ακραίο άλμα λογικής, οπότε μπορείς να συνεχίσεις το αγνό και απολύτως δικαιολογημένο κορόιδεμα. (y)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,593
@Norshgaath κάτσε τώρα μπερδεύτηκα, τελικά ανοχή στο διαφορετικό αλλά όχι ανοχή στον μια φορά το χρόνο αρνοφάγο (γιατί της βρωμάει της γυναίκας το αρνί γενικά)?
Εμένα ρατσιστές μου φαίνονται.

@Bathory καλά στον πέο μου κιόλας για τους βίγκαν, να μην πάρουμε κανά +1 στο post counter όμως; αμαρτία χρονιάρες μέρες.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
κάτσε τώρα μπερδεύτηκα
Γιατι οπως συνηθως βαρεθηκες να συνδεσεις ολη τη προταση, συνδεσε το προηγουμενο με το αμεσως επομενο
Πολλοι αντισπισιστες στην Ελλαδα περνανε τα ορια της ανοχης κυριως για να προβοκαρουν την συνειδηση του βολεμενου νεοελληνα, κατι σα την σωκρατεια αλογομυγα.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,354
Sure.

Το ζουμί είναι εδώ, όπως σωστά έγραψε ο @Norshgaath


To εξαντλήσαμε νομίζω, it is known ότι ό,τι και να ειπωθεί θα συνεχίσεις να το θεωρείς ακραίο άλμα λογικής, οπότε μπορείς να συνεχίσεις το αγνό και απολύτως δικαιολογημένο κορόιδεμα. (y)

Μα δεν κορόιδεψα εγώ τίποτα, μια χαρά σου μίλησα κανονικά και επιλέγεις την ειρωνεία. Το αγνο κορόηδεμα έρχεται από όληξτην κενωνία όχι από μένα. Όπως είδες και εδώ, οι σαχλαμάρες αυτές μόνο γέλιο προκαλούν.

Εσύ έσκισες καλτόν επειδή τόλμησαν να σχολιάσουν την αφίσα από τα Εξάρχεια. Και ξανα quotareis και την παπαριά του tinapeis ου ήταν ότι πιο κοντά σε απόπειρα προσβολής στο thread. Σε αυτό που ακριβώς αναφέρθηκα στο παραπάνω ποστ μου.

Edit: Είναι άλλωστε γνοστή φάση που καταδυκνύει το λογικό σφάλμα του να επιτίθεσαι σε αυτόν που εκφράζει μια άποψη αντί να επιτίθεσαι στην άποψη. Όπως κάνουν όλοι όσοι δεν έχουν πραγματικά επιχειρήματα. Όπως ακριβώς έκανε ο tinapeis με τον Dalio και κάνει και τώρα για τους αντισπισιστές. Το γνωστό τυποποιημένο logical fallacy, ad hominem

Υγεία. Σουβλίστε τον σπισιστή μέσα σας. :ROFLMAO:
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,593
Γιατι οπως συνηθως βαρεθηκες να συνδεσεις ολη τη προταση, συνδεσε το προηγουμενο με το αμεσως επομενο
οκ κοίτα στα σοβαρά τώρα, δεν καταλαβαίνω πως με αυτό τον τρόπο κερδίζει κάποιος την προσοχή κάποιου τρίτου σε ένα θέμα που θέλει να αναδείξει.
Ο μέσος θιγμένος θα αναλωθεί στο θέμα που τον έθιξε και δεν θα φτάσει ποτέ στο θέμα που θέλουν να αναδείξουν όσοι τον έθιξαν για να τραβήξουν την προσοχή του.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Ο μέσος θιγμένος θα αναλωθεί στο θέμα που τον έθιξε και δεν θα φτάσει ποτέ στο θέμα που θέλουν να αναδείξουν όσοι τον έθιξαν για να τραβήξουν την προσοχή του.
Συμφωνουμε πως η ενοχληση και το τσιγκλισμα δεν λειτουργει πλεον ως μεθοδος αφυπνισης και η οργη που βγαινει, αν και ξεγυμνωνει την υποκρισια, δεν αρκει ως εναυσμα κοινωνικης αλληλεπιδρασης πια.
Ο θιγομενος ειναι πολυ πιο συνηθες να βγαζει χαμηλο επιπεδο επιθετικοτητας παρα να σκεφτει το γιατι θιχτηκε.

Οπως ανεφερα για μενα οι ανθρωποι του αντι-σπισιστικου χωρου στην ελληνικη πραγματικοτητα δινουν μια μαχη ανευ ουσιαστικου αντικρισματος. Αυτο ομως δε σημαινει πως πατουν σε λαθος βαση η πως δε πετυχαινουν την ενοχληση ;)
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,354
Νιτρε δεν θίγεται κανείς από αυτά τα αστεία. Θίγεσαι όταν περπατάς στον δρόμο όμως και σε κράζουν επειδή έχεις σκυλί ράτσας ή όταν σπάνε το χασάπικο ή το αμάξι του κυνηγού. Αν οι αντισπισιστές έιχαν την ενημερωτική δράση που έχουν οι απλοί vegans ίσως να πέρναγαν απαρατήρητοι από τους περισσότερους ως γραφικοί.

Γίνονται ενοχλητικοί όμως όταν δρουν με βάση τις σαχλαμάρες που πιστεύουν, όταν πραγματικά θίγουν δικαιώματα ή και επιτίθενται σε ανήμπορους να αντιδράσουν, κρυβόμενοι πίσω από την πολιτισμένη κενωνία. Αν π.χ. δεν είμασταν τόσο πολιτισμένη κοινωνία θα ήταν πιο... challenging να κάψεις το αμάξι ή το μαγαζί ενός ενόπλου.

Οπότε έχουν κερδίσει επάξια την κοροϊδία κατ ελάχιστο.
Από κάποιους που τους κατάστρεψαν τους κόπους ζωής, επειδή νομίζουν ότι η ταξική μάχη πιάνει τα κοτόπουλα, έχουν κερδίσει μίσος.
 
Top Bottom