What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Failed to start Light Display Manager (Newbie)

mindraven

Hobgoblin Captain
Approval of the Admiral Order of Alucard
Joined
Jan 22, 2013
Messages
322
Ό,τι λέει ο τίτλος. Αντί να μπω στο γραφικό περιβάλλον μετά από update που έκανα στο PC παίρνω το μήνυμα του τίτλου. Μπήκα με ctrl + alt + f2 σε κονσόλα και έχω τρέξει τα παρακάτω systemctl status lightdm και lightdm --test-mode -- debug και κάπου εκεί τελειώνουν οι γνώσεις μου. Θα επισυνάψω τα αποτελέσματα σε link -Συγγνώμη για την κάκιστη ποιότητα - γιατί έχω ξεπεράσει κατά πολύ τις γνώσεις μου στο linux.
Βοήθεια έχω μείνει χωρίς pc. :eek: Ό,τι έχω ξεχάσει συμπαθάτε με αλλά η ώρα είναι δύσκολη και παράλληλα δουλεύω.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
καλή χρονιά!

Ποια διανομή έχεις και ποια κάρτα γραφικών έχεις;

για να μην ξεκινάει ο lightdm είτε θα φταίει ο lightdm είτε φταίνε οι οδηγοί τής κάρτας γραφικών. Αν έχεις κάτι σε ubuntu επίσης μπορεί να φταίει κάποιο ppa (αν έχεις βγάλε το). Οπότε κυρίως βεβαιώσου ότι είσαι εντάξει με τούς οδηγούς, και αν φταίει ο lightdm εγώ θα έλεγα απλά άλλαξε σε άλλον πχ sddm.

edit, είδα σε άλλη ανάρτηση ότι είχες πει για manjaro.

κατ, αρχήν δοκίμασε καινούργια ενημέρωση, ίσως απλά φτιάξει με ενημέρωση
Code:
sudo pacman -Syu

ένα
Code:
inxi -F
θα ήταν χρήσιμο για να δούμε συγκεντρωμένες πληροφορίες για το σύστημα.

Αν έχεις nvidia είναι ίσως καλή ιδέα να γυρίσεις στον πυρήνα 5.4

για να αλλάξεις σε sddm οι εντολές είναι
Code:
sudo pacman -S sddm
για να τον εγκαταστήσεις, και

Code:
sudo systemctl enable sddm.service --force
για να τον ενεργοποιήσεις για την εκκίνηση
 
Last edited:

mindraven

Hobgoblin Captain
Approval of the Admiral Order of Alucard
Joined
Jan 22, 2013
Messages
322
Καλη χρονιά να έχουμε!

Έχω manjaro και 5700 xt.
κατ, αρχήν δοκίμασε καινούργια ενημέρωση, ίσως απλά φτιάξει με ενημέρωση

sudo pacman -Syu

ένα
inxi -F
θα ήταν χρήσιμο για να δούμε συγκεντρωμένες πληροφορίες για το σύστημα.
Δοκίμασα και δεν έγινε τίποτα. Ειμαι "ενημερωμένος" :p.
IMG_20210101_222733.jpg
Και τα στοιχεία του

inxi.jpg
Η μόνη λύση που σκέφτηκα είναι να κανω format και να περάσω εκ νέου το λειτουργικό, αφού πάρω backup με live usb κάποια αρχεία. Ευτυχώς έχω το αρχείο της βιβλιοθήκης του steam στο δεύτερο δίσκο, αλλά να πω την αλήθεια με το τρώει να φτιαχτεί μέσα από κονσόλα το πρόβλημα. Κάτι θα μου μείνει.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
Από το inxi φαίνεται όχι έχεις λάθος driver.

Λέει ati, radeon. Θα έπρεπε να είναι amdgpu ειδικά για την κάρτα σου τα ati και radeon είναι οπωσδήποτε λάθος.

εδιτ: Το περίεργο είναι ότι έχεις τούς λάθος στο xorg στην ίδια την κάρτα έχεις τούς σωστούς.

βεβαιώσου ότι έχεις εγκατεστημένο το `xf86-video-amdgpu`

σαν παράδειγμα για το αναμενόμενο, σε συγκενή που φτιάξαμε φέτος υπολογιστή έχει με παρόμοια κάρτα γραφικών και επίσης manjaro
Code:
Graphics:  Device-1: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Navi 14 [Radeon RX 5500/5500M / Pro 5500M] driver: amdgpu v: kernel 
           Display: server: X.org 1.20.10 driver: amdgpu unloaded: modesetting tty: 236x58 
Message: Advanced graphics data unavailable in console. Try -G --display
σημείωση: έτρεχε με τούς σωστούς οδηγούς αλλά επειδή έβγαζε failed για τούς λάθος για προληπτικούς λόγους χωρίς να έχει πρόβλημα, απεγκατέστησα τούς ati εντελώς.
 
Last edited:

mindraven

Hobgoblin Captain
Approval of the Admiral Order of Alucard
Joined
Jan 22, 2013
Messages
322
Amdgpu δεν γράφει δίπλα στο driver, ή κάνω λάθος; Και πως διορθώνεται αυτό από terminal είναι η ερώτηση του νέοπα;

Εδώ φαίνεται να έχω εγκατεστημένα διάφορα πράγματα και για κάποιο λόγο δεν έχω το mesa 20.3.1-1
installed drivers.jpg

Τι πρέπει να μείνει εγκατεστημένο και τι πρέπει να φύγει;
Υπάρχει σειρά που πρέπει να εγκαταστήσω τα πακέτα των driver;
Θα σου ήταν πολύ κόπος να γράψεις βήμα - βήμα τις εντολές για να τους ρίξω μια ματιά στο wiki και να μάθω και κάτι παραπάνω;
Σε υπερευχαριστώ για το χρόνο σου.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
Amdgpu δεν γράφει δίπλα στο driver,
Στο device έχει τον σωστό, δες την επόμενη γραμμή που λέει display στούς xorg δεν έχεις amdgpu.

για δώσε ένα
Code:
pacman -Sl | grep mesa

και ένα
Code:
pacman -Sl | grep xf86
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
Η αρχική μου σκέψη ήταν ότι για κάποιο λόγο έλειπε το σωστό xf86, αλλά όχι το έχεις. Κανονικά θα έπρεπε απλά να διαλέγει το σωστό αυτόματα και απλά να δουλεύει.

η επόμενη ιδέα (από archwiki) είναι να φτιάξεις την ρύθμιση χειροκίνητα.
Συγκεκριμένα δίνεις
Code:
sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/20-amdgpu.conf
nano είναι επεξεργαστής κειμένου
λογικά δεν θα πρέπει να υπάρχει καθόλου το αρχείο (οπότε θα δημιουργηθεί με την εντολή και θα δεις κενό)
θα γράψεις τα ακόλουθα:
Code:
Section "Device"
     Identifier "AMD"
     Driver "amdgpu"
EndSection
 

mindraven

Hobgoblin Captain
Approval of the Admiral Order of Alucard
Joined
Jan 22, 2013
Messages
322
Στο device έχει τον σωστό, δες την επόμενη γραμμή που λέει display στούς xorg δεν έχεις amdgpu.

για δώσε ένα
Code:
pacman -Sl | grep mesa

και ένα
Code:
pacman -Sl | grep xf86
Ναι. Περίεργο. mesa.jpg
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
για δοκίμασε απλά να απεγκαταστήσεις τον ati
Code:
sudo pacman -R xf86-video-ati
Αυτό το είχα κάνει προληπτικά χωρίς να υπάρχει ορατό πρόβλημα, αλλά λέω μήπως όντως κάτι πρόλαβα.
 

mindraven

Hobgoblin Captain
Approval of the Admiral Order of Alucard
Joined
Jan 22, 2013
Messages
322
Για να δούμε τον έκανα reboot...

Εδιτ: Βγάζει τον κέρσορα και πάλι... :cry:
Στο inxi -F βγάζει τώρα στο x.org driver amdgpu. Βάζω και την καινουρια φωτό μήπως και δεις κάτι παραπάνω.
Έφτιαξα το config αρχείο και απεγκατέστησα τον ati οδηγο.inxi.jpg
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
Εδιτ: Βγάζει τον κέρσορα και πάλι..
να υποθέσω δουλεύει, τι έκανες τελικά; μόνο την απεγκατάσταση που είπα;
 

mindraven

Hobgoblin Captain
Approval of the Admiral Order of Alucard
Joined
Jan 22, 2013
Messages
322
Δεν βγάζει πλέον failed to start display manager αλλά φορτώνει terminal και δεν μπαίνει γραφικό περιβάλλον. Ίσως έχεις καμιά ιδέα από την καινούρια screenshot που ανέβασα πιο πάνω.

 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
Δεν βγάζει πλέον failed to start display manager αλλά φορτώνει terminal και δεν μπαίνει γραφικό περιβάλλον. Ίσως έχεις καμιά ιδέα από την καινούρια screenshot που ανέβασα πιο πάνω.
τώρα πιστεύω ότι είναι καθαρό ότι φταίει ο display manager. Θα έλεγα απλά βάλε sddm. (εξακολουθεί να υπάρχει θέμα με τον driver γιατί εμφανίζεται και ως unloaded άρα δεν έχει πάει σωστά, αλλά το λάθος πιστεύω ότι το κάνει ο dm και αν απλά χρησιμοποιήσεις sddm θα είσαι εντάξει)
 
Last edited:

mindraven

Hobgoblin Captain
Approval of the Admiral Order of Alucard
Joined
Jan 22, 2013
Messages
322
Λες; Έτρεξα startx και πάλι εμφάνιζε τον κέρσορα μόνο. Έκανα τις εντολές για εγκατάσταση sddm και υποχρεωτική φόρτωση και έκανα reboot...


:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Έπαιξε. Τέλεια. Σε υπερευχαριστώ.

Πώς όμως προέκυψε αυτό το πρόβλημα άραγε;
 
Last edited:

mindraven

Hobgoblin Captain
Approval of the Admiral Order of Alucard
Joined
Jan 22, 2013
Messages
322
Αυτό το πρόβλημα το είχε βγάλει και άλλες φορές αλλά για κάποιο λόγο μετά από κάποια restart έπαιζε. Με προβλημάτισε γιατί για ένα χρόνο έπαιζε με αυτές τις μικρές ατασταλίες. Τώρα μετά από update που μου πρότεινε το λειτουργικό - λογικά κάπως έτσι θα είχε γίνει και στο παρελθόν - και έχοντας κάνει format μία βδομάδα και λίγο παραπάνω πετάει κάτι τέτοιο. Anyway, σε ευχαριστώ και πάλι.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
Αυτό το πρόβλημα το είχε βγάλει και άλλες φορές αλλά για κάποιο λόγο μετά από κάποια restart έπαιζε. Με προβλημάτισε γιατί για ένα χρόνο έπαιζε με αυτές τις μικρές ατασταλίες. Τώρα μετά από update που μου πρότεινε το λειτουργικό - λογικά κάπως έτσι θα είχε γίνει και στο παρελθόν - και έχοντας κάνει format μία βδομάδα και λίγο παραπάνω πετάει κάτι τέτοιο. Anyway, σε ευχαριστώ και πάλι.
Δεν ξέρω γιατί δεν έβαλες την έκδοση KDE (δεν ξέρω τι γραφικό περιβάλλον έχεις αλλά το manjaro kde έρχεται με sddm άρα δεν έβαλες αυτό) , προσωπική μου άποψη κακώς. Χωρίς δεύτερη σκέψη manjaro kde προτείνω σε όλους που έχουν σύγχρονο υπολογιστή με amd.

ο κυρίως φταίχτης στην περίπτωσή σου ήταν ο lightdm και επειδή είμαι «προληπτικός» ακούω τον φτιάχνει η canonical και κρατάω αποστάσεις.
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Για να τρέχει lightdm, λογικά τρέχει Manjaro XFCE, που είναι και το βασικό flavor.

Το XFCE πρόσφατα έκανε release την 4.16: News – Xfce 4.16 released – Xfce

@mindraven πιθανώς να πήρες το update και να μην παίζει σωστά με το τρέχον lightdm version της διανομής. Αν θέλεις, τσέκαρε λίγο τι XFCE version τρέχεις, για να μου φύγει η απορία.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
Για να τρέχει lightdm, λογικά τρέχει Manjaro XFCE, που είναι και το βασικό flavor.
εξίσου πιθανό είναι να είναι gnome και αν και λιγότερο πιθανό δεν αποκλείεται να έχει κάτι άλλο.

Σε κάθε περίπτωση από το πώς εξελίχθηκε το θέμα προσωπικά πιστεύω ότι το πρόβλημα περιορίζεται στον lightdm και για την συγκεκριμένη κάρτα γραφικών (navi). Δεν μπορεί να έχει καμμία σχέση με το γραφικό περιβάλλον αφού δεν φτάνει καθόλου ως εκεί..

edit: Για την ιστορία, βλέπω το Arch είναι στην έκδοση 4.16 ενώ το Manjaro είναι στην 4.14.
 
Last edited:

mindraven

Hobgoblin Captain
Approval of the Admiral Order of Alucard
Joined
Jan 22, 2013
Messages
322
Σόρρυ για την αναμονή. Τρέχω xfce 4.14. Να πω την αλήθεια αισθανόμουν πιο οικείο το περιβάλλον γιατί το είχα χρησιμοποιήσει και στην πρώτη μου πραγματική εμπειρία με το linux με mint με xfce σε ένα ζαμπάλαιο laptop που είχα. Επίσης, η εμπειρία με το gnome δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασε στα fedora. Θα δοκιμάσω το kde το σαβ/κο και θα επανέλθω με εντυπώσεις.
 
Top Bottom