What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Φιλοζωία/Κατοικίδια

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Εγώ πάντως τα βάζω πάνω από κάποια είδη ανθρώπων.Και μεταξύ αυτών είναι και οι βασανιστές τους.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214


c3rberoz wrote:
Ε δηλαδη μου αρχιζετε τα περι ισοτητας ζωων ανθρωπου τωρα;;; Και μαλιστα βαζετε τα ζωα πανω απο τους ανθρωπους;;;; ενδιαφερον.....</blockquote>

Περιττή ερώτηση.. Απλά όχι πάνω από όλους τούς ανθρώπους.

 

ghostrider1993

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,437


Raz wrote:
Εγώ πάντως τα βάζω πάνω από κάποια είδη ανθρώπων.Και μεταξύ αυτών είναι και οι βασανιστές τους.</blockquote>

Εννοείς οτι βάζεις πάνω τα ζώα από τους βασανιστές των ζώων?? (ρωτάω γιατί δεν κατάλαβα σε ποιούς βασανιστές απευθύνεσαι...) Αν ναι, τότε δεκτή η άποψή σου, αλλά δεν πιστεύεις (όχι μόνο εσύ προσωπικά αλλά και όλοι) ότι ο όρος "βασανιστής ζώων" είναι κάπως ασαφής? Αν συνυπολογίσουμε ότι στους βασανιστές περιλαμβάνονται και όσοι περιορίζουν την ελευθερία των ζώων, τότε σ' αυτούς δεν περιλαμβάνονται και όσοι έχουν κατοικίδια σπίτι τους?? Δεν θέλω να ανίξω flame, απλά τροφή για σκέψη δίνω!! (Ούτως ή άλλως κι εγώ έχω καμιά τριανταριά ψαράκια στο πατρικό μου σε ένα μεγάλο ενυδρίο, οπότε δεν με βγάζω απ' έξω...)

 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523


Ghostrider1993 wrote:


Raz wrote:
Εγώ πάντως τα βάζω πάνω από κάποια είδη ανθρώπων.Και μεταξύ αυτών είναι και οι βασανιστές τους.</blockquote>

Εννοείς οτι βάζεις πάνω τα ζώα από τους βασανιστές των ζώων?? (ρωτάω γιατί δεν κατάλαβα σε ποιούς βασανιστές απευθύνεσαι...) Αν ναι, τότε δεκτή η άποψή σου, αλλά δεν πιστεύεις (όχι μόνο εσύ προσωπικά αλλά και όλοι) ότι ο όρος "βασανιστής ζώων" είναι κάπως ασαφής? Αν συνυπολογίσουμε ότι στους βασανιστές περιλαμβάνονται και όσοι περιορίζουν την ελευθερία των ζώων, τότε σ' αυτούς δεν περιλαμβάνονται και όσοι έχουν κατοικίδια σπίτι τους?? Δεν θέλω να ανίξω flame, απλά τροφή για σκέψη δίνω!! (Ούτως ή άλλως κι εγώ έχω καμιά τριανταριά ψαράκια στο πατρικό μου σε ένα μεγάλο ενυδρίο, οπότε δεν με βγάζω απ' έξω...)</blockquote>

Ναι,εννοώ τους βασανιστές των ζώων.Δε νομίζω ότι είναι ασαφής όρος.Και προφανώς δε συμπεριλαμβάνονται όσοι έχουν κατοικίδια από τη στιγμή φυσικά που φροντίζουν ώστε τα ζώα τους να είναι ευτυχισμένα.Σκέψου αν ένα σκυλάκι π.χ. θα ήταν καλύτερα να είναι το κατοικίδιο κάποιου και να έχει κάπως περιορισμένο χώρο (θα είχε βέβαια τις βόλτες του,το φαγητό του,το νερό του κτλ.) ή να είναι αδέσποτο και να έχει όσο χώρο θέλει;Επίσης,πολλές φορές ο περιορισμός γίνεται επειδή το κατοικίδιο λειτουργεί με το ένστικτο όπως όλα τα ζώα.Για παράδειγμα εγώ που κατάγομαι από την επαρχία και το σκυλί μου θα μπορούσε να κάνει και βόλτες στη γειτονιά αν ήθελε δεν το αφήνω διότι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα,είτε μικρά (π.χ. υλική ζημιά) είτε μεγαλύτερα (π.χ. να δαγκώσει κάποιον σε περίπτωση που προκληθεί ή νιώσει ότι απειλείται).Δύσκολα θα συμβεί κάτι τέτοιο,αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Λαμβάνεις τα μέτρα σου για να μην έχετε μπλεξίματα κι εσύ και το σκυλί.Για αυτό και βγαίνει έξω από την αυλή υπό τη δική μου επίβλεψη ή κάποιου άλλου.Το ίδιο ισχύει και με άλλα κατοικίδια.
Έτσι κι αλλιώς δε νομίζεις ότι είναι λίγο αργά για να καταργηθεί ο θεσμός των κατοικιδίων;Ακόμη κι αν όλοι οι ιδιοκτήτες δεχτούν να τα ελευθερώσουν τι θα απογίνουν όλα αυτά τα ζώα;



 

ghostrider1993

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,437


Raz wrote:
Ναι,εννοώ τους βασανιστές των ζώων.Δε νομίζω ότι είναι ασαφής όρος.Και προφανώς δε συμπεριλαμβάνονται όσοι έχουν κατοικίδια από τη στιγμή φυσικά που φροντίζουν ώστε τα ζώα τους να είναι ευτυχισμένα.Σκέψου αν ένα σκυλάκι π.χ. θα ήταν καλύτερα να είναι το κατοικίδιο κάποιου και να έχει κάπως περιορισμένο χώρο (θα είχε βέβαια τις βόλτες του,το φαγητό του,το νερό του κτλ.) ή να είναι αδέσποτο και να έχει όσο χώρο θέλει;Επίσης,πολλές φορές ο περιορισμός γίνεται επειδή το κατοικίδιο λειτουργεί με το ένστικτο όπως όλα τα ζώα.Για παράδειγμα εγώ που κατάγομαι από την επαρχία και το σκυλί μου θα μπορούσε να κάνει και βόλτες στη γειτονιά αν ήθελε δεν το αφήνω διότι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα,είτε μικρά (π.χ. υλική ζημιά) είτε μεγαλύτερα (π.χ. να δαγκώσει κάποιον σε περίπτωση που προκληθεί ή νιώσει ότι απειλείται).Δύσκολα θα συμβεί κάτι τέτοιο,αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Λαμβάνεις τα μέτρα σου για να μην έχετε μπλεξίματα κι εσύ και το σκυλί.Για αυτό και βγαίνει έξω από την αυλή υπό τη δική μου επίβλεψη ή κάποιου άλλου.Το ίδιο ισχύει και με άλλα κατοικίδια.
Έτσι κι αλλιώς δε νομίζεις ότι είναι λίγο αργά για να καταργηθεί ο θεσμός των κατοικιδίων;Ακόμη κι αν όλοι οι ιδιοκτήτες δεχτούν να τα ελευθερώσουν τι θα απογίνουν όλα αυτά τα ζώα;</blockquote>

Εννοείτε ότι δεν πιστεύω ότι πρέπει να καταργηθεί ο θεσμός των κατοικιδίων εδώ που φτάσαμε τώρα, απλά μία διευκρίνηση του όρου ζήτησα!!

Πάραυτα δεν νομίζω ότι τα ζώα δημιουργήθηκαν για να είναι κατοικίδια κάποιου... Όντως αν το αφεντικό είναι σωστό και φροντίζει με στοργή και αγάπη το κατοικίδιό του, πιστεύω ότι θα είναι ευτυχισμένο!! Αλλά αυτό δεν ακυρώνει ότι το ζώο είναι περιορισμένο έστω και κατά πολύ λίγο!!

Για το δίλημμα που μου βάζεις (κατροικίδιο ή αδέσποτο) το θέμα δεν είναι πώς το βλέπω εγώ (και οι δυο απόψεις έχουν τα δικά τους θετικά-αρνητικά), αλλά πώς το βλέπει το σκυλί, δηλαδή μπες απ' την οπτική γωνία του σκυλιού: Θα ήθελες να έχεις ένα αφεντικό το οποίο σε φροντίζει αλλά θα σου δίνει εντολές συνέχεια (μην κάνεις αυτό - πάνε εκεί - κάνε αυτό κλπ κλπ...) και θα σου περιορίζει την ελευθερία από την άποψη ότι δεν θα μπορείς να βγαίνεις όποτε θέλεις και μάλιστα μόνο υπό την επίβλεψή του θα βγαίνεις, με ένα λουρί στο λαιμό αλλά και πάλι δεν θα μπορείς να πας όπου θέλεις?? Ή προτιμάς να ζεις ελεύθερος στο <u>φυσικό σου περιβάλλον</u> με κίνδυνο να μην βρεις τροφή και να φοβάσαι για τη ζωή σου - ο οποίος όμως αφού βρίσκεσαι στο φυσικό περιβάλλον σου είναι σχετικά μικρός, καθώς έτσι έχουν φτιαχτει από τη φύση τα οικοσυστήματα??

Εννοείται ότι εφόσον έχεις κατοικίδιο πρέπει να τηρείς κάποιους βασικούς κανόνες για να γίνεις αποδεκτός από την κοινωνία, αλλά από ένα ζώο χωρίς ιδιοκτήτη περιμένεις να ακολουθεί τους ίδιους κανόνες??

Ούτως ή άλλως το ότι λες ότι ένα ζώο είναι κατοικίδιό σου και σου <u>ανήκει</u> (όχι μόνο εσύ, γενικά λέω), δεν του περιορίζεις την ελευθερία του? :Αφού ουσιαστικά το αντιμετωπίζεις σαν αντικείμενο!! Θα ήθελες εσύ να είχες ένα αφεντικό που να σου λέει ότι του ανήκεις??

 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Μα δε θεωρώ ότι το κατοικίδιό μου μου ανήκει,είναι το παιχνίδι μου ή κάτι τέτοιο.Είναι κάτι πολύ πιο σημαντικό από αυτό.Είναι σαν ένας φίλος τον οποίο φροντίζω.Δεν είναι ότι αν πεθάνει ή αν φύγει,δεν έγινε τίποτα και απλά θα πάρω άλλο.Αν δεν αγαπάς πραγματικά τα ζώα και θες ένα κατοικίδιο για παιχνίδι και για να περνάς καλά,καλύτερα να μην πάρεις καθόλου.Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω.

Επίσης δεν υπάρχει πλέον φυσικό περιβάλλον για πολλά κατοικίδια,δυστυχώς.Το φυσικό περιβάλλον του σκύλου ή της γάτας για παράδειγμα ποιο είναι;Η πόλη;Ή το δάσος;Ίσως να μην έπρεπε τα ζώα να είχαν εξημερωθεί ποτέ.Αλλά τώρα είναι πλέον πολύ αργά.
 

ghostrider1993

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,437


Raz wrote:
Μα δε θεωρώ ότι το κατοικίδιό μου μου ανήκει,είναι το παιχνίδι μου ή κάτι τέτοιο.Είναι κάτι πολύ πιο σημαντικό από αυτό.Είναι σαν ένας φίλος τον οποίο φροντίζω.Δεν είναι ότι αν πεθάνει ή αν φύγει,δεν έγινε τίποτα και απλά θα πάρω άλλο.Αν δεν αγαπάς πραγματικά τα ζώα και θες ένα κατοικίδιο για παιχνίδι και για να περνάς καλά,καλύτερα να μην πάρεις καθόλου.Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω.

Επίσης δεν υπάρχει πλέον φυσικό περιβάλλον για πολλά κατοικίδια,δυστυχώς.Το φυσικό περιβάλλον του σκύλου ή της γάτας για παράδειγμα ποιο είναι;Η πόλη;Ή το δάσος;Ίσως να μην έπρεπε τα ζώα να είχαν εξημερωθεί ποτέ.Αλλά τώρα είναι πλέον πολύ αργά.</blockquote>

Δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε εσένα, καλά κάνεις και μπράβο σου που το φροντίζεις το ζώο, και έτσι πρέπει εφόσον το παίρνεις υπό την προστασία και τη θαλπωρή-αγάπη του σπιτιού σου!! Αλλά πόσοι το κάνουν αυτό?? Εγώ τουλάχιστον στις δύο πόλεις απ' τις οποίες έχω εμπειρίες (Θεσσαλονίκη-Τρίκαλα) έχω δει αρκετά αδέσποτα-κατοικίδια ζώα (με λουριά δηλαδή, τα οποία υποθέτω τα παράτησαν οι ιδιοκτήτες, ειδικά σκυλιά) τα οποία είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση απ' ότι άλλα αδέσποτα...

Στο ότι πλέον πολλά δεν έχουν φυσικό περιβάλλον έχεις δίκιο, δεν αφήσαμε και τίποτα όρθιο!! Αλλά πάραυτα δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο για μια κοινωνία να βελτιώσει σε πολύ μεγάλο βαθμό την κατάσταση (π.χ. φτιάχνοντας ένα μεγάλο πάρκο στο οποίο βάζεις και άλλα ζώα και αντιγράφεις κατά κάποιο τρόπο το φυσικό περιβάλλον του ζώου!!) Από αυτήν την άποψη δεν είναι αργά, απλά χριεάζεται πραγματική θέληση και οικονομική ενίσχυση!!

 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Με αυτό το σχόλιο δε διαφωνώ σε κάτι.Αν όσοι έχουν κατοικίδια ήταν υπεύθυνοι τα προβλήματα θα ήταν πολύ λιγότερα.
 

c3rberoz

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,466


JonIrenicus13 wrote:


c3rberoz wrote:
Ε δηλαδη μου αρχιζετε τα περι ισοτητας ζωων ανθρωπου τωρα;;; Και μαλιστα βαζετε τα ζωα πανω απο τους ανθρωπους;;;; ενδιαφερον.....</blockquote>

Περιττή ερώτηση.. Απλά όχι πάνω από όλους τούς ανθρώπους.</blockquote>

Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι τα ζωα ειναι καλυτερα απο την πλειονοτητα των ανθρωπων;



 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
να ρωτησω τωρα-

βλεπω κατι ιδιοκτητες σκυλων-γατιων που μιλανε στα ζωα σαν να περιμενουν απαντηση ενα πραμα η σαν το σκυλι να μιλαει ελληνικα και να καταλαβαινει οταν του λες "ρε κοπρε κατεβα ρε να παμε βολτα" "ελα μυτσο ελα ρε μουργο νασε πλυνω". :eek:hmy: :eek:hmy:

δηλ ποσο αι κιου πρεπει να χεις για να καταλαβεις ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ!!!!

επισης ηθελα να πω οτι μερικοι εχετε μπερδευτει με τα new age crap περι ισοτητας ζωων-ανθρωπων και πετατε την μια μαλακια μετα την αλλη.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Πλέον το φυσικό περιβάλλον ενός σκύλου είναι το ίδιο με του ανθρώπου,(με την ίδια λογική και εμείς θα έπρεπε να ζούμε σε σπηλιές).Η ζωή του σκύλου είναι συνδεδεμένη με αυτήν του ανθρώπου και ευτυχισμένος μπορεί να είναι μόνο δίπλα στον άνθρωπο (δεν είναι καθόλου τυχαίο που αποκαλείται ο καλύτερος φύλος του ανθρώπου).Έχουν περάσει χιλιάδες χρόνια συμβίωσης ανθρώπου-σκύλου και ο σκύλος το μόνο που θέλει είναι να είναι δίπλα στον άνθρωπο.Έχω φροντίσει δεκάδες αδέσποτα τα οποία μετά δεν απομακρύνονταν καθόλου από το σπίτι μου(εκτός από τα αρσενικά όταν μυρίζονταν κάποια θυληκιά να σέρνει)αρκετά από αυτά πέθαναν κιόλας μπροστά στην είσοδο του σπιτιού μου ενώ άλλα πραγματικά κλαίγανε όταν για διάφορους λόγους έλειπα καιρό από το σπίτι μου(αν και πάντα σε κάποιον άφηνα τροφή για να τα ταίζει)Αν δεν έχεις σκύλο δεν μπόρεις να καταλάβεις την αγάπη που έχουν αυτά τα ζώα για τον άνθρωπο
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
μηπως,λεω εγω μηπως,η συμπεριφορα του σκυλου και ολων των οικοσιτων εχει να κανει με αγελαια ενστικτωδη συμπεριφορα και δεν εχει να τιποτα να κανει με τις ερμηνειες που δινει ο ανθρωπος με βασει ανθρωπινους κανονες?
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037


gaius germanicus wrote:
να ρωτησω τωρα-

βλεπω κατι ιδιοκτητες σκυλων-γατιων που μιλανε στα ζωα σαν να περιμενουν απαντηση ενα πραμα η σαν το σκυλι να μιλαει ελληνικα και να καταλαβαινει οταν του λες "ρε κοπρε κατεβα ρε να παμε βολτα" "ελα μυτσο ελα ρε μουργο νασε πλυνω". :eek:hmy: :eek:hmy:

δηλ ποσο αι κιου πρεπει να χεις για να καταλαβεις ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ!!!!</blockquote>
τα σκυλιά καταλαβαίνουν αρκετά πράγματα αλλά περισσότερο από τον τόνο της φωνής και την γλώσσα του σώματος. Για παράδειγμα όταν λέω στον σκύλο μου "Πάμε βόλτα?"το καταλαβαίνει και μου φέρνει το λουρί του,αν του πω "που είναι η μπάλα?" πάει την ψάχνει και την βρίσκει,αν του πω "θα έρθεις να σε κάνω μπάνιο?" πάει και μπαίνει στην μπανιέρα κτλ.Ο σκύλος έχει το μυαλό ενός μωρού 2-3 χρονών και μπορεί να καταλάβει αρκετά πράγματα.


gaius germanicus wrote:
επισης ηθελα να πω οτι μερικοι εχετε μπερδευτει με τα new age crap περι ισοτητας ζωων-ανθρωπων και πετατε την μια μαλακια μετα την αλλη. </blockquote>
Είναι τελείως διαφορετικό να είσαι κατά του βασανισμού των ζώων,από το να λες να έχουμε τα ίδια δικαιώματα



 

ghostrider1993

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,437


Myrmidonas wrote:
Πλέον το φυσικό περιβάλλον ενός σκύλου είναι το ίδιο με του ανθρώπου,(με την ίδια λογική και εμείς θα έπρεπε να ζούμε σε σπηλιές).Η ζωή του σκύλου είναι συνδεδεμένη με αυτήν του ανθρώπου και ευτυχισμένος μπορεί να είναι μόνο δίπλα στον άνθρωπο (δεν είναι καθόλου τυχαίο που αποκαλείται ο καλύτερος φύλος του ανθρώπου).Έχουν περάσει χιλιάδες χρόνια συμβίωσης ανθρώπου-σκύλου και ο σκύλος το μόνο που θέλει είναι να είναι δίπλα στον άνθρωπο.Έχω φροντίσει δεκάδες αδέσποτα τα οποία μετά δεν απομακρύνονταν καθόλου από το σπίτι μου(εκτός από τα αρσενικά όταν μυρίζονταν κάποια θυληκιά να σέρνει)αρκετά από αυτά πέθαναν κιόλας μπροστά στην είσοδο του σπιτιού μου ενώ άλλα πραγματικά κλαίγανε όταν για διάφορους λόγους έλειπα καιρό από το σπίτι μου(αν και πάντα σε κάποιον άφηνα τροφή για να τα ταίζει)Αν δεν έχεις σκύλο δεν μπόρεις να καταλάβεις την αγάπη που έχουν αυτά τα ζώα για τον άνθρωπο</blockquote>

1ον) Το φυσικό περιβάλλον μας το δημιουργούμε εμείς οι ίδιοι κάτι που δεν μπορεί να κάνει ο σκύλος από μόνος του καθώς δεν έχει τη λογική που έχει ο άνθρωπος! Αυτό με τις σπηλιές δεν ισχύει, ο άνθρωπος εξελίσεται πνευματικά άρα αλλάζουν οι ανάγκες του κάτι που δεν συμβαίνει με τον σκύλο...
2ον) Το ότι ο σκύλος είναι ευτυχισμένος μόνο με τον άνθρωπο δεν είναι υποχρεωτικό... Ότι υπάρχει στενή σύνδεση με τους ανθρώπους ναι, αλλά αν πάρεις έναν σκύλο από μικρό και τον αφήσεις στην φύση και καταφέρει να επιβιώσει, δεν νομίζω να χρειαστεί ξανά τον άνθρωπο... Αυτό δεν μπορεί μνα γίνει τόσο εύκολα με τον άνθρωπο γιατί αντίθετα με τον σκύλο, ο άνθροπος είναι κοινωνικό ον, θέλει τους ομοιούς του δίπλα για να επιβιώσει!!
3ον) Δε αντιλέγω ότι ένας σκύλος μπορεί να είναι πιστός στον άνθρωπο... Αλλά αν δεν τον φροντίζει τον σκύλο σωστά ο άνθρωπος, τότε ο σκύλος δεν θα κάτσει εκεί που είναι, θα φύγει!!!

 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037


gaius germanicus wrote:
μηπως,λεω εγω μηπως,η συμπεριφορα του σκυλου και ολων των οικοσιτων εχει να κανει με αγελαια ενστικτωδη συμπεριφορα και δεν εχει να τιποτα να κανει με τις ερμηνειες που δινει ο ανθρωπος με βασει ανθρωπινους κανονες?</blockquote>

Αυτοί που ξέρουν από ζώα δίνουν και τις σωστές ερμηνείες οι οποίες δεν έχουν καμία σχέση με τους ανθρώπινους κανόνες, αν θες παρακολούθα τον "the dog whisperer" και θα καταλάβεις,δείχνει ακριβώς αυτό, ότι οι σκύλοι δεν υπακούν στους ανθρώπινους κανόνες

 

ghostrider1993

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,437


Myrmidonas wrote:
τα σκυλιά καταλαβαίνουν αρκετά πράγματα αλλά περισσότερο από τον τόνο της φωνής και την γλώσσα του σώματος. Για παράδειγμα όταν λέω στον σκύλο μου "Πάμε βόλτα?"το καταλαβαίνει και μου φέρνει το λουρί του,αν του πω "που είναι η μπάλα?" πάει την ψάχνει και την βρίσκει,αν του πω "θα έρθεις να σε κάνω μπάνιο?" πάει και μπαίνει στην μπανιέρα κτλ.Ο σκύλος έχει το μυαλό ενός μωρού 2-3 χρονών και μπορεί να καταλάβει αρκετά πράγματα.</blockquote>

Αυτό όμως δεν γίνεται απ' τη μέρα στην άλλη... Αν πάρεις ένα αδέσποτο σπίτι σου δεν νομίζω ότι απ' την πρώτη στιγμή θα σε υπακούει... Χρειάζονται χρόνια "εκπαίδευσης" για να μπορέσεις να κάνεις ένα σκυλί να σε ακούει και να καταλαβαίνει τι λες... Άσε που εξαρτάται και από το είδος του σκυλιού π.χ. ένα λυκόσκυλο θα μπορέσει να σε ακούει μετα από πολύ περισσότερο καιρό απ'ότι ζώα άλλων ρατσών... Η σύγκριση με το μωρό είναι λίγο άστοχη θα έλεγα, καθώς το αν σε καταλαβαίνει ένα μωρό εξαρτάται και από άλλους παράγοντες... Π.χ. αν ένα μωρό βλέπει σε μια τηλεόραση μια μπάλα και ακούει τη λέξη μπάλα από αυτήν, μπορεί μετά από λίγο καιρό να στη φέρει χωρίς να του έχεις δείξει ποιά είναι η μπάλα... Στο σκύλο αν δεν του δείξεις ποιά είναι η μπάλα όσο και να του λες δεν πρόκειτε να στη φέρει.... (λίγο άστοχο παράδειγμα αλλά καταλαβαίνεις ελπίζω τι θέλω να πω...)

 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037


Ghostrider1993 wrote:
Αυτό με τις σπηλιές δεν ισχύει, ο άνθρωπος εξελίσεται πνευματικά άρα αλλάζουν οι ανάγκες του κάτι που δεν συμβαίνει με τον σκύλο...
2ον) Το ότι ο σκύλος είναι ευτυχισμένος μόνο με τον άνθρωπο δεν είναι υποχρεωτικό... Ότι υπάρχει στενή σύνδεση με τους ανθρώπους ναι, αλλά αν πάρεις έναν σκύλο από μικρό και τον αφήσεις στην φύση και καταφέρει να επιβιώσει, δεν νομίζω να χρειαστεί ξανά τον άνθρωπο... Αυτό δεν μπορεί μνα γίνει τόσο εύκολα με τον άνθρωπο γιατί αντίθετα με τον σκύλο, ο άνθροπος είναι κοινωνικό ον, θέλει τους ομοιούς του δίπλα για να επιβιώσει!!
3ον) Δε αντιλέγω ότι ένας σκύλος μπορεί να είναι πιστός στον άνθρωπο... Αλλά αν δεν τον φροντίζει τον σκύλο σωστά ο άνθρωπος, τότε ο σκύλος δεν θα κάτσει εκεί που είναι, θα φύγει!!!</blockquote>

Σε αυτήν την περίπτωση είσαι λάθος , και ο άνθρωπος αν ζήσει μακριά από τον "πολιτισμό" σαν άγριο ζώο θα συμπεριφέρεται,και ο σκύλος αγέλη θα προσπαθήσει να φτιάξει με τους ομοίους του στην φύση.Όσο για το 3ο πάλι λάθος είσαι,τα σκυλιά δένονται με το ιδιοκτήτη τους όπως και αν τα μεγαλώσει(με αγάπη ή βασανηστήρια) και θα προσπαθήσουν να τον προστατεύσουν με την ζωή τους κιόλας(όπως είπε και ο gaios τα σκυλιά δεν υπακούν στους ανθρώπινους κανόνες)

 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037


Ghostrider1993 wrote:
Αυτό όμως δεν γίνεται απ' τη μέρα στην άλλη... Αν πάρεις ένα αδέσποτο σπίτι σου δεν νομίζω ότι απ' την πρώτη στιγμή θα σε υπακούει... Χρειάζονται χρόνια "εκπαίδευσης" για να μπορέσεις να κάνεις ένα σκυλί να σε ακούει και να καταλαβαίνει τι λες... </blockquote>
Πίστεψέ με ο τόνος της φωνής πιάνει σ' όλα,για τις εντολές έχεις δίκιο αν και δεν χρειάζονται χρόνια αλλά μήνες και εξαρτάται πρώτα από την ηλικία και μετά από την ράτσα

 

ghostrider1993

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,437


Myrmidonas wrote:
Σε αυτήν την περίπτωση είσαι λάθος , και ο άνθρωπος αν ζήσει μακριά από τον "πολιτισμό" σαν άγριο ζώο θα συμπεριφέρεται,και ο σκύλος αγέλη θα προσπαθήσει να φτιάξει με τους ομοίους του στην φύση.Όσο για το 3ο πάλι λάθος είσαι,τα σκυλιά δένονται με το ιδιοκτήτη τους όπως και αν τα μεγαλώσει(με αγάπη ή βασανηστήρια) και θα προσπαθήσουν να τον προστατεύσουν με την ζωή τους κιόλας(όπως είπε και ο gaios τα σκυλιά δεν υπακούν στους ανθρώπινους κανόνες)</blockquote>

1) Όπως είπα η εξέλιξη του ανθρώπου είναι πολυποίκιλη!! Το παιδί που θα ζήσει μακριά απ' τον "πολιτισμό" θα συμπεριφέρεται σαν άγριο ζώο ναι δεν διαφωνώ, όμως το παιδί που θα ζήσει μόνο του χωρίς γονείς μέσα στον πολιτισμό, δηλαδή σε μια πόλη ή σε χωριό, αν δεν βρεθεί κάποιος να το φροντίσει πώς θα συμπεριφέρεται?? Σαν άγριο ζώο πάλι... Γιατί? Γιατί και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει κάποιος να του μάθει να ζει σαν πολιτισμένος άνθρωπος... Τα βασικά ένστικτα και του ζώου και του ανθρώπου είναι τα ίδια, η διαφορά μας είναι στην <u>παιδεία</u> και κατ επέκταση στη <u>λογική</u> η οποία έως ένα πολύ μεγάλο βαθμό δεν υπάρχει από γεννησιμιού αλλά κατακτάται με τη γνώση κ την παιδία!! Τα ζώα δεν έχουν παιδία με την έννοια που τη χρησιμοποιούμε εμείς...
2) Και εδώ θα πω ότι το θέμα είναι σχετικό... Έχω δει περιπτώσεις που όπως λες κι εσύ άνθρωπος συμπεριφέρεται στο σκυλί πανάθλια και όμως αυτό κάθεται και τον υπακούει και εν τέλει μπορεί να δώσει και την ζωή του για αυτόν... Έχω δει όμως και περίπτωση που οικογένεια φέρεται άψογα στο σκυλί (και όταν λέω άψογα εννοώ ότι δεν του έλειπε τίποτα απολύτως!!!) και αυτό μία φορά που ξέχασαν ανοιχτή την πόρτα του σπιτιού έφυγε και δεν ξαναγύρισε ποτέ!! Αυτό πώς το εξηγείς??
3) Αυτό το dog whisperer δεν είναι αυτό με τον εκπαιδευτή σκυλιών? Γενικά πιστεύεις ότι είναι σωστό να εκπαιδεύουμε σκυλιά αν δεν το θέλουν??

EDIT: 4) Για αυτό που λες για τον τόνο της φωνής συμφωνώ κι εγώ, και για τους μήνες (όντως χρόνια είναι λίγο υπερβολικό...) και για την ηλικία που λες επίσης συμφωνώ!!

 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037


Ghostrider1993 wrote:

1) Όπως είπα η εξέλιξη του ανθρώπου είναι πολυποίκιλη!! ........Τα ζώα δεν έχουν παιδία με την έννοια που τη χρησιμοποιούμε εμείς...
2) Και εδώ θα πω ότι το θέμα είναι σχετικό.... Αυτό πώς το εξηγείς??
3) Αυτό το dog whisperer δεν είναι αυτό με τον εκπαιδευτή σκυλιών? Γενικά πιστεύεις ότι είναι σωστό να εκπαιδεύουμε σκυλιά αν δεν το θέλουν??
</blockquote>
1)Εδώ σε έχασα λίγο για να σε πω την αλήθεια
2)Το σκύλι θα προσπαθεί να γυρίσει στον πρώτο ιδιοκτήτη του(έχει συμβεί και σε εμένα όταν ημούν μικρός,μας δώσαν ένα σκύλο κάποιοι γνωστοί επειδή θα μετακόμιζαν,και επι ένα χρόνο το έσκαγε συνέχεια και πήγαινε στο παλιό του σπίτι που δεν έμενε κανείς πια) ή αν είναι νεαρό από περιέργεια βγαίνει και είτε χάνετε είτε το χτυπάει κάνα αμάξι είτε μπορεί και να το κλέψουν κτλ
3) Αυτό που κάνει είναι να βρίσκει για ποιο λόγο ο σκύλος έχει κάποια κακή συμπεριφορά και να την διορθώνει(βασικά εκπαιδεύει τους ιδιοκτήτες τους) αυτό έχει να κάνει με αυτό που είπε o gaios ότι δηλαδή καποιοι άνθρωποι συμπεριφέρονται στα ζώα με ανθρώπινους κανόνες.

 
Top Bottom