What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Final Fantasy VII: Remake

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Ναι νόμιζα ήταν γνωστό, απλά δεν έχουν επιβεβαιωθεί πόσα μέρη - μάλλον 2 - και το πόσο θα απέχουν μεταξύ τους.

(με πρόλαβε η Βάσσια)
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Η μητέρα πλατφόρμα θα το πάρει ολοκληρωμένο, άραγε;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Έχοντας παίξει τα 7,8,9 & 10 έλεγα να τα πιάσω από την αρχή για να δω και τα υπόλοιπα και να έχω μία πιο ολοκληρωμένη άποψη για τη σειρά.

Το θέμα είναι ότι περίμενα μήπως βγουν τα Ι & ΙΙ στο Steam όπως έχει γίνει από το ΙΙΙ και μετά. Βαρέθηκα να περιμένων όμως οπότε εντός των επόμενων ημερών ξεκινάω από το Ι μέσω emulator.
:frak::journal:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261


Κι εγώ πάντως θέλω κάποια στιγμή να τα παίξω όλα της σειράς, όχι απαραίτητα με τη σειρά.


Κι εγώ είχα αυτό το πλάνο αλλά κάποια στιγμή κουράστηκα με τα jRPGs.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Θα έλεγα αυτό ισχύει με οποιαδήποτε μεγάλη σειρά που τρέχει για χρόνια. Αν δεν είσαι ήδη φαν, δύσκολο να κάτσεις να παίξεις 8-12-15 παιχνίδια. Σε περιπτώσεις που υπάρχει έστω και μικρό ενδιαφέρον για το x franchise, ιδανικότερο είναι να επιλέγεις 3-4 που αρέσουν στην πλειοψηφία και να προχωράς με αυτά.

Στο μεταξύ βλέπω σε yt reviews ότι έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα. Κυρίως έχουν προσθέσει για να φαίνεται πιο γεμάτος και ζωντανός (25-30 ώρες λένε!) ο κόσμος, παρόλο που είναι μόλις το πρώτο chapter αυτό που έγινε διαθέσιμο.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Pssss τωρα ενιωσα οτι βγαζουν remake το 7!!! Με 7 (που με εισηγαγε στα Jprg) και 8(που το ξεκοκκαλισα) ελιωνα πιτσιρικας...

μετα μεσω emulators επαιξα τα IV, V και εφτασα στο peak με το VI το αγαπημενο μου ff και ισως jrpg in general...ολοι οι χαρακτηρες αξιομνημονευτοι!!!

μετα απο αυτα τελος η σειρα για μενα, δεν εχω ακουμπησει τιποτα μετα απο το 8.




edit: Ναι εχω προβλημα στην αριθμηση των λατινικων αριθμων περα του 6 xD
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Εγώ προχωράω με το πρώτο πάντως. Να δούμε πόσο θα αντέξω πριν κουραστω.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Θα έλεγα αυτό ισχύει με οποιαδήποτε μεγάλη σειρά που τρέχει για χρόνια. Αν δεν είσαι ήδη φαν, δύσκολο να κάτσεις να παίξεις 8-12-15 παιχνίδια. Σε περιπτώσεις που υπάρχει έστω και μικρό ενδιαφέρον για το x franchise, ιδανικότερο είναι να επιλέγεις 3-4 που αρέσουν στην πλειοψηφία και να προχωράς με αυτά.

Στο μεταξύ βλέπω σε yt reviews ότι έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα. Κυρίως έχουν προσθέσει για να φαίνεται πιο γεμάτος και ζωντανός (25-30 ώρες λένε!) ο κόσμος, παρόλο που είναι μόλις το πρώτο chapter αυτό που έγινε διαθέσιμο.

Το θέμα είναι πλέον γενικότερο για μένα, δεν μου αρέσει η αισθητική και συχνά η θεματολογία των jRPGs. Δεν το συζητάω καν για τίτλους στους οποίους πρωταγωνιστούν δεκάχρονα και 1000 Year-old dragons, αυτά κόβονται χωρίς συζήτηση. Όσο τα γραφικά ήταν απλοϊκά υπήρχε ένας βαθμός abstraction, π.χ. σε παιχνίδια στυλ Chrono Trigger. Στην σύγχρονη εποχή δεν έχω την ίδια ανοχή. Π.χ. ενώ δεν είχα κανένα θέμα με το Octopath Traveller (που αντέγραφε τα SNES jRPGs) δεν μπορώ ούτε καν να πλησιάσω παιχνίδια όπως τo Final Fantasy XV και το Dragon Quest. Δεν έχω ακόμη εντοπίσει 100% γιατί αλλά έτσι νιώθω πλέον.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Επειδή είσαι άνθρωπος με καλό γούστο και ποιοτικές αισθητικές προσλαμβάνουσες*, problem solved. Αν και στο FF XV δεν με ξένισε κάτι, δεν έβγαζαν την απάλευτη γιαπωνεζίλα άλλων τίτλων.

*Εντάξει, σου αρέσει και το Resident Evil 6. Κανείς δεν είναι τέλειος. Και δεν σου αρέσει και το Picard και ο Tarantino. Εντάξει, το καλό σου γούστο περιορίζεται στο gaming, πάλι καλά είναι.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Δεν έχω ακόμη εντοπίσει 100% γιατί αλλά έτσι νιώθω πλέον.
Μπορεί να μαθήτευσες πολύ καιρό δίπλα στον
κυρ Στέφανο 😶
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Εγώ προχωράω με το πρώτο πάντως. Να δούμε πόσο θα αντέξω πριν κουραστω.

Όταν χα πιάσει στο κινητό πριν κάποια χρόνια, μου είχε αρέσει πολύ. Είχα εντυπωσιαστεί από το πόσο βάθος είχε για παιχνίδι του 1987. Δυστυχώς είχα την έμπνευση να κάνω update στο κινητό και έχασα τα saves κάπου στη μέση του παιχνιδιού. Βέβαια αν θυμάμαι σωστά βάδιζα για TPK, καθώς περιοριζόμουν πολύ στα MP και δεν είχα διαλέξει white mage αλλά red mage. Όπως και να χει ξενέρωσα με τα saves και το άφησα μισό :(

@Admiral To FFXV είναι το πιο δυτικά-φιλικό της σειράς ως προς το ύφος του. Προσωπικά θα σου έλεγα να το αποφύγεις διότι δε θα σου αρέσει καθόλου το σύστημα μάχης.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Έφτασε τα 5 επεισόδια η σειρά Inside Final Fantasy



Σε πιο σημαντικά νέα

 

lich king

Umber Hulk
Approval of the Admiral
Joined
Dec 28, 2012
Messages
878
Τελικά είναι γραφτό να το αγοράσω για ps5 μαζί με το part 2, μιας και δεν βλέπω να βγαίνει στο steam
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Χλωμό να μην βγει με βάση το ιστορικό της SE.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
από τι διαβάζω το βρίζουν όλοι το game αν και όσοι παίζουν αυτό που γράφουν ότι έχει πρόβλημα στο perfomance δεν ισχύει
 
Top Bottom