What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gaming PC 700€

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Χρειάζομαι τα φώτα σας. Φίλος θέλει να το (ξανα)ρίξει στο gaming και προσπαθώ να τον σώσω από τις σειρήνες των κονσολών. Μου ζήτησε λοιπόν να φτιάξουμε ένα PC. Αυτό που έχει τώρα είναι πολύ παλιό και μόνο ο Μάνος μπορεί να χρησιμοποιήσει κάτι από εκεί μέσα. Λέει σε πρώτη φάση να κρατήσει μια οθόνη-τηλεόραση που έχει στα 1080p. Προς το παρόν παίζει Manager και τα παλιά Assassin's Creed αλλά σε παρόμοια μονοπάτια θα κινείται, Action, Sports, Racing. Το budget είναι 700€ αλλά μπορεί να τσιτώσει και μέχρι τα 900€ πιστεύω.

Στα πρόχειρα σκέφτομαι αυτά:
1 Ryzen 2600X € 160.00
2 Gigabyte Aorus B450 M € 85.00
3 Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3200MHz € 80.00
4 Samsung 860 Evo 500GB € 60.00
5 Western Digital Red NAS 2TB € 70.00
6 Corsair CX Series CX550 € 75.00
7 Be Quiet Pure Base 500 € 90.00

Σύνολο € 620.00 χωρίς GPU. Εδώ κολλάω.
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Νομίζω πως σχεδόν 13% του budget για κουτί σε σύστημα των 700 ευρώ δεν είναι ιδανική κατανομή πόρων, 30-40 ευρώ εξοικονομούνται εύκολα από εκεί. Και από PSU μπορεί να κόψει ~15 χωρίς να το υπονομεύσει (https://www.skroutz.gr/s/14158548/Be-Quiet-System-Power-9-600W-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html). Με +50 ευρώ στην τσέπη, δίνει άλλα 150-170 και παίρνει μια 5500ΧΤ, χωρίς να νιώσει το καπέλο που της έχουν φορέσει, όπως και σε όλες τις κάρτες, αυτό το διάστημα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Χρειάζεται τόσο πολύ αποθηκευτικό χώρο; Αν κοπεί ο σκληρός 2TB και αυξήσουμε λίγο την χωρητικότητα του SSD μπορούμε και από εκεί να εξοικονομήσουμε ένα 30άρι.

Τώρα για κάρτα γραφικών, μόνο 3060 Ti βλέπω σαν λογική επιλογή αν μπορεί να βρεθεί κάπου σε λογική τιμή. Αλλιώς ειλικρινά δεν αξίζει να αγοράσεις παλιό hardware αυτή τη στιγμή, οι παλιότερες κάρτες που δεν έχουν ανανεωθεί ακόμα είναι κακό value for money.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Σε κουτί έχεις κάτι υπόψιν σου σε φτηνότερο;

Από CPU, μητρική θεωρείς ότι είναι εντάξει;

edit: @Admiral Οι σκληροί είναι δικό μου κόλλημα (έχω κάπου 8ΤΒ γεμάτα) αλλά μάλλον έχει δίκιο και δεν χρειάζονται. Για την GPU έχω την ένσταση ότι επειδή το θέλει τώρα το PC αν του πω να περιμένει μπορεί να το γυρίσει σε καμιά κονσόλα. Πιστεύεις ότι η 5500xt δεν αξίζει στα ~240€;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Η μητρική παίρνει τους νέους Ryzen;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Έτσι λέει
1608024481249.png
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
@Dim Gian Bot έχεις κάποιο λόγο που το λες αυτό; Έχω δύο red 3TB και έναν 1ΤΒ και δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Οι συγκεκριμένοι δίσκοι είχαν ένα κατασκευαστικό θέμα (με άλλο τσιπ τους κατασκεύαζαν και με άλλο τους πλάσαραν) αλλά αυτό επηρέαζε τους χρήστες NAS.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Σε κουτί έχεις κάτι υπόψιν σου σε φτηνότερο;

Από CPU, μητρική θεωρείς ότι είναι εντάξει;

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά σε αυτά τα χρήματα φαίνεται άψογο, όπως συνηγορούν και τα reviews.

CPU δε νομίζω πως μπορεί να χωρέσει κάτι καλύτερο σε AMD αυτή τη στιγμή και το να πάει σε i5 του χθες έχει ακόμα λιγότερο νόημα. Συνεπώς, αν η Μ/Β σηκώνει 5xxx, μια χαρά.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
εγώ θα προτιμούσα 3100 παρά 2600x ακόμα και αν ήταν στην ίδια τιμή. (που δεν είναι)

Στις τωρινές τιμές πολύ καλός είναι ο i5-10400. Πολύ καλύτερος από τον 2600 και οριακά καλύτερος από τον 3600. Με μόνο μειονέκτημα ότι δεν έχει δρόμο αναβάθμισης σε ryzen 5000.

θα επέμενα σε B550 (σε συνδυασμό με ryzen 3χχχ επεξεργαστή)
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
@Dim Gian Bot έχεις κάποιο λόγο που το λες αυτό; Έχω δύο red 3TB και έναν 1ΤΒ και δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Οι συγκεκριμένοι δίσκοι είχαν ένα κατασκευαστικό θέμα (με άλλο τσιπ τους κατασκεύαζαν και με άλλο τους πλάσαραν) αλλά αυτό επηρέαζε τους χρήστες NAS.

Δεν είναι ότι δεν θα σου δουλεύει, απλώς οι RED είναι βελτιστοποιημένοι για συστήματα NAS. Ρίξε μια ματιά και εδώ: Western Digital Drives: Colour Coding Explained - Dignited
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ναι αυτό για τους δίσκους το ξέρω, αλλά από την προσωπική μου πείρα και βάζοντας τον παράγοντα τιμή στην εξίσωση βρίσκω τους Red πολύ συμφέροντες. Δεν δημιουργώ περιεχόμενο ώστε να γράφω συνεχώ περιεχόμενο, είτε μεγάλου μεγέθους είτε πολλών αρχείων (για αυτή την χρήση άλλωστε προτείνει τους Black το link που μου πέρασες). Από την άλλη οι Red είναι σχεδιασμένοι για ανάγνωση αρχείων και για λειτουργία 24/7 (αφού είναι για NAS) επομένως έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής.

Ναι μία στο τόσο που ίσως κάνω μεταφορά αρχείων μεταξύ δίσκων, θα έβλεπα (ίσως και μεγάλη) διαφορά αλλά στο PC μου αυτό είναι σπάνιο. Στην εγκατάσταση παιχνιδιών ή το κατέβασμα ταινιών-μουσικής από την άλλη δεν με περιορίζει η ταχύτητα του σκληρού αλλά του Internet. Και μιλάμε για την μισή τιμή ε;
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Πιστεύω πως με αυτό το budget δεν χρειάζεται ο δευτερος σκληρός. Ας μείνει με τον πεντακοσάρη για αρχή και αργότερα προσθέτει και άλλους αν θέλει.
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Για παιχνίδια πια με δεδομενη την απαίτηση να παίζεις νέους τίτλους, ξεχνάμε HDD. Συνταγή για πρόβλημα ειναι τωρα που τα νεα παιχνιδια σχεδιάζονται για SSD.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Για GPU και με δεδομένο ότι είναι σχεδόν έτοιμος να παραγγείλει, μια RX5500 xt?

Εντωμεταξύ εγώ στήνω PC χωρίς ψύκτρα. Χειμώνας είναι τι την θέλει; Ας πάρει μία το καλοκαίρι.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Σωστά, και αν δει να ανεβαίνουν θερμοκρασίες το φυσάει και λίγο.

Κατά τ' άλλα απο τα χρήματα που γλυτώνει από τον 2ο σκληρό, παίρνει ψυκτρα και ίσως του μένουν και ρέστα.
Δεν έχει όμως τη μαμισια ο επεξεργαστής?
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Για GPU και με δεδομένο ότι είναι σχεδόν έτοιμος να παραγγείλει, μια RX5500 xt?
εγώ το ξέρετε ότι είμαι τέρμα υπέρ rx5500xt 8GB. Δυστυχώς είναι ακριβές όλες.

Τώρα επειδή για κάποιον λόγο σε όλους τους ryzen έχουν ανέβει οι τιμές τους υπερβολικά θα κοίταζα μάλλον i5 10xxx.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ο 2600x με την εργοστασιακή του ψυκτρα δεν φαίνεται να τραβάει και κανένα ζόρι. Το μόνο που μπορώ να τις προσαψω είναι ο αυξημένος θόρυβος στις υψηλές στροφές
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Νόμιζα ότι όσοι είχαν Χ δεν είχαν ψύκτρα
 
Top Bottom