What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gaming PC 700€

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
κοίταζα χθες τα review για 3100 και γενικά στα μισά σενάρια είναι στα ίδια με τον i3 10300 ή είναι καλύτερος,
Σε ίδια τιμή ξεκάθαρα προτιμώ 3100 από i3. Δεν διαφωνώ μαζί σου στην προτίμηση. Το θέμα είναι ότι δεν είναι καθόλου ίδια τιμή. Όπως έχουν τα πράγματα μια εντελώς αποδεκτή λύση για μπάτζετ είναι μια φτηνή intel μητρική με έναν i3 10xxx και μια rx 5500 ή και rx 5600 (επειδή εξαφανίζονται οι 5500) και έχεις ένα εντελώς αποδεκτό gaming μηχάνημα πολύ πιο οικονομικά με μειονέκτημα ότι δεν έχεις καλό δρόμο αναβάθμισης. Όταν θα θελήσεις καλύτερο παίρνεις καινούργιο και δίνεις αυτό που έχεις ως έχει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
τον 10300 τον βλέπω ακριβότερο όμως, λες για κάποιον μικρότερο; Ακόμα και έτσι κρίμα θα είναι να χάσει την ευκαιρία για φθηνούς ryzen στην πορεία όταν θα βγουν νεότεροι από τους 5ΧΧΧ και όλοι θα ξεπουλάνε.

Τεσπά τον έχει πάρει τώρα τον 3100 οπότε είναι εγκυκλοπαιδικά αυτά. Πήγα να βγάλω τιμές και μπλέχτηκα λίγο με ποια μητρική υποστηρίζει τι στα της intel και το παράτησα :p
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
τον 10300 τον βλέπω ακριβότερο όμως,
δεν κοιτάζω καν τον 10300. Σε τιμές e-shop CPU INTEL CORE I3-10100F 3.60GHZ LGA1200 - BOX
i3 10100F €90 είναι μια χαρά gaming επεξεργαστής. από e-shop μόνο αυτός βγάζει νόημα ίσως ο i5 και μετά ο 5900Χ. Και κάρτα γραφικών μόνο την rx5600 βλέπω και μετά rtx 3070. Φυσικά κανείς κοιτάει και αλλού και όχι μόνο e-shop.
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας και την κουβέντα που έχει ανοίξει.

Ο επεξεργαστής έχει κλείσει και είμαι πολύ χαρούμενος με την επιλογή.

Το τροφοδοτικό είναι το ελάχιστο που θα βάζαμε. Σε αυτό το κομμάτι εκπτώσεις δεν γίνονται.

Οι RAM στα 3200 δεν βλέπω να έχουν κάποια διαφορά τιμής από αυτές στα 3000MHz που να δικαιολογεί την "υποχώρηση". Στην ίδια τιμή είναι περίπου.

Στο chipset B450 πάμε γιατί α) το B550 είναι κατά πολύ ακριβότερο, β) Είναι στην ίδια τιμή με το Α520 ενώ μας δίνει και έναν αέρα σε περίπτωση που θελήσει να το πειράξει και γ) κουράστηκα να ψάχνω parts και να συγκρίνω για να βρω μία Α520 με τα ίδια χαρακτηριστικά, στα ίδια λεφτά, στο ίδιο μαγαζί.

SSD συμφωνώ ότι είναι απαραίτητος. Εγώ προσωπικά είμαι ρακοσυλλέκτης και θέλω πολύ χώρο στο PC. Για νέο χρήστη με backlog 5 παιχνιδιών 1ΤΒ είναι αρκετός.

Γνωρίζω ότι ο συγκεκριμένος χρήστης θα το ξεζουμίσει το μηχάνημα όσον αφορά τον χρόνο ζωής του και αναβάθμιση θα συζητήσει ξανά σε 5+χρόνια. Τότε οι 5ΧΧΧ μάλλον θα είναι εξίσου παλιοί. Είμαι αισιόδοξος ότι ο 3100 για 1080p θα αντέξει σίγουρα. Μόνο ερωτηματικό η GPU αλλά αυτή θα πρέπει να την βρούμε πρώτα.

Συνολικά είμαστε πολυ εντός budget, αφού είχε αφήσει και ένα παράθυρο για μέχρι τα 900€ και τώρα είμαστε πολύ παρακάτω.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εγω πιστευω οτι η πιο βολικη, προσορινη οικονομια μπορει να γινει με τους δισκους. Ενας καλος ssd 250αρης και οτι hdd υπαρχουν απο παλαιοτερο συστημα.
Σε αυτη την λυση εχω αρκεστει προσορινα. ssd 250 για λειτουργικο και hdd 500+300 για αποθυκη. Οταν οι ssd 1TB πεσουν στα 50Ε και κατω θα τσιμπησω εναν.
Επισης στο crasySundays, αν και η εκτιμηση μου στο eshop.gr, εχει πεσει κατακορυφα, εχει μια οθονη Samsung 24' sta 145E
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Θενξ chris. Η οθόνη που έστειλες μου φάνηκε μια χαρά στην αρχή, αλλά μετά παρατήρησα ότι από συνδεσιμότητα έχει μόνο μία HDMI & μία D-Sub. Δεν έχει Display port, που έχουν όλες πλέον και επιπλέον η AOC που κοιτάμε έχει και Freesync.

Μάλλον πρόκειται για στυγνό ξεστοκάρισμα του e-shop (το οποίο μου δίνει την εντύπωση ότι πάει για κλείσιμο) εκτός αν έχει τόσο καλό πάνελ σε σχέση με τις υπόλοιπες.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
ξανά σε 5+χρόνια. Τότε οι 5ΧΧΧ μάλλον θα είναι εξίσου παλιοί.
βασικά διαφωνώ σε αυτό. Ακόμα και το 2030 οι 5χχχ θα είναι καλοί επεξεργαστές και οι 3χχχ θα φαίνονται πολύ πιο σύγχρονοι από όσο σήμερα ένας intel i5-750.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ναι κάτι τέτοιο προσπαθούσα να πω, για αυτό και το εξίσου. Με τα λίγα περσικά που ξέρω πιστεύω ότι ένας χρήστης στο επίπεδο του φίλου μου δεν θα νιώσει την ανάγκη για αλλαγή επεξεργαστή από τον 3100 και αν χρειαστεί θα είναι σε αρκετά χρόνια και για κάτι τότε σύγχρονο.
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
βασικά διαφωνώ σε αυτό. Ακόμα και το 2030 οι 5χχχ θα είναι καλοί επεξεργαστές και οι 3χχχ θα φαίνονται πολύ πιο σύγχρονοι από όσο σήμερα ένας intel i5-750.

Εδώ σε κάποιους από εμάς φαντάζει τη σήμερον ημέρα ότι βαστάει ακόμη ο i5-2500k....:p
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Παντως η επιλογη ενος Η/Υ δεν ειναι και ευκολο πραγμα. Εχουμε δει 10 διαφορετικες αποψεις, σωστες και δικαιολογιμενες. Το καλο ειναι οτι καποιοι που εχουν περισσοτερες γνωσεις, ψαχνονται κι ολας και μας φερνουν ετοιμες λυσεις. Το ας πουμε , κακο, η δυσκολια να επιλεξουμε ποια λυση ειναι καταλληλοτερη για εμας.
Δεν θα κρυψω, οτι για μενα μετρα περισσοτερο η γνωμη ψαγμενων χρηστων, απο εκεινη των ειδιμονων
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Παντως η επιλογη ενος Η/Υ δεν ειναι και ευκολο πραγμα.

Αυτές τις μέρες που το ψάχνουμε, έχω φάει τόσο turbo-x στην μάπα (μα αφού είναι πιο φτηνό και το πουλάει το πλαίσιο, γιατί όχι; ) που έχω φτάσει στα όριά μου. Αυτή την στιγμή έχουμε στα χέρια μας CPU, Mobo, RAM, SSD, PSU. Τι μας λείπει, τι μας λείπει; Τι καθόμαστε και ψειρίζουμε ακόμα; I wonder.

:frak:

Κουτί. Ψιλοπράγματα. Μετά από όλα αυτά χτες του πρότεινα το παρακάτω κουτί, μπας και τελειώνουμε ποτέ και ασχοληθούμε με τα ωραία.



Πέρα από την πλάκα προσπαθώ να τον ψήσω να ψαχτεί και να το στήσει μόνος του. Εγώ πιστεύω ότι οποιοσδήποτε, άμα ψαχτεί λίγο και ρωτήσει, μπορεί να το καταφέρει, αλλά επειδή είχα μια σχετική διαφωνία, εσείς τι πιστεύετε; Μπορεί κάποιος αρχάριος, να ψαχτεί και να το στήσει, με τηλεφωνική καθοδήγηση φυσικα και κάποια βιντεάκια πριν;

Στο κάτω κάτω αυτό δεν είναι και η κάβλα του PC building?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
το πρόβλημα είναι πως ξεχωρίζεις τον ψαγμένο από τον ξερόλα βασικά.

Αυτές τις μέρες που το ψάχνουμε, έχω φάει τόσο turbo-x στην μάπα (μα αφού είναι πιο φτηνό και το πουλάει το πλαίσιο, γιατί όχι; ) που έχω φτάσει στα όριά μου. Αυτή την στιγμή έχουμε στα χέρια μας CPU, Mobo, RAM, SSD, PSU. Τι μας λείπει, τι μας λείπει; Τι καθόμαστε και ψειρίζουμε ακόμα; I wonder.

:frak:

Κουτί. Ψιλοπράγματα. Μετά από όλα αυτά χτες του πρότεινα το παρακάτω κουτί, μπας και τελειώνουμε ποτέ και ασχοληθούμε με τα ωραία.



Πέρα από την πλάκα προσπαθώ να τον ψήσω να ψαχτεί και να το στήσει μόνος του. Εγώ πιστεύω ότι οποιοσδήποτε, άμα ψαχτεί λίγο και ρωτήσει, μπορεί να το καταφέρει, αλλά επειδή είχα μια σχετική διαφωνία, εσείς τι πιστεύετε; Μπορεί κάποιος αρχάριος, να ψαχτεί και να το στήσει, με τηλεφωνική καθοδήγηση φυσικα και κάποια βιντεάκια πριν;

Στο κάτω κάτω αυτό δεν είναι και η κάβλα του PC building?


αν δεν γουστάρει μην το πιέζεις το πράγμα, θέλει να είσαι του σκαλίσματος για να πιαστείς με αυτά
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,675
Το κουτί είναι πολύ υπερτιμημένο και άχρηστο εξάρτημα. Απλά καρφώστε τα εξαρτήματα στον τοίχο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Αυτές τις μέρες που το ψάχνουμε, έχω φάει τόσο turbo-x στην μάπα (μα αφού είναι πιο φτηνό και το πουλάει το πλαίσιο, γιατί όχι; ) που έχω φτάσει στα όριά μου. Αυτή την στιγμή έχουμε στα χέρια μας CPU, Mobo, RAM, SSD, PSU. Τι μας λείπει, τι μας λείπει; Τι καθόμαστε και ψειρίζουμε ακόμα; I wonder.

:frak:

Κουτί. Ψιλοπράγματα. Μετά από όλα αυτά χτες του πρότεινα το παρακάτω κουτί, μπας και τελειώνουμε ποτέ και ασχοληθούμε με τα ωραία.



Πέρα από την πλάκα προσπαθώ να τον ψήσω να ψαχτεί και να το στήσει μόνος του. Εγώ πιστεύω ότι οποιοσδήποτε, άμα ψαχτεί λίγο και ρωτήσει, μπορεί να το καταφέρει, αλλά επειδή είχα μια σχετική διαφωνία, εσείς τι πιστεύετε; Μπορεί κάποιος αρχάριος, να ψαχτεί και να το στήσει, με τηλεφωνική καθοδήγηση φυσικα και κάποια βιντεάκια πριν;

Στο κάτω κάτω αυτό δεν είναι και η κάβλα του PC building?


Σαφώς και μπορεί, σιγά την πυρηνική φυσική. Από εκεί και πέρα βέβαια, άμα δεν ψήνεται, πιο ακριβώς το νόημα να τον ψήσει κάποιος άλλος; Θα γίνει καλύτερος άνθρωπος άμα μάθει να στήνει PC? Την κάβλα ή την νιώθεις ή δεν την νιώθεις.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ναι δεν το είπα σωστά. Η διαφωνία δεν είναι με αυτόν που αγοράζει το PC αλλά με έναν άλλο.

Αυτός που αγοράζει το PC ψήνεται να δοκιμάσει αλλά φοβάται λίγο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Ε τότε αλλάζει το πράγμα. Δεν ξέρω πού διαφωνούσε αυτός που διαφωνούσε, αλλά πραγματικά, σιγά τη δύσκολη διαδικασία. Φυσικά όποιος δεν έχει ξαναδοκιμάσει νομίζει ότι χρειάζεται διδακτορικό στο computer science για να βάλει 5 εξαρτήματα σε 5 υποδοχές μιας motherboard και να τα συνδέσει με 5 καλώδια, αλλά όλοι εδώ ξέρουμε ότι δεν είναι έτσι. Υπάρχουν ένας σκασμός αναλυτικά youtube videos, ο Linus έχει και ένα point-of-view άμα θυμάμαι καλά.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Για κουτι προτιμω απλη λιτη γραμμη, ευρυχωρο, με καπως χοντρη λαμαρινα. και θεσεις για 6 φανηδες Τα κουτια των 30Ε συνηθως εχουν λαμαρινα τσιγαροχαρτο, που οταν βιδωσεις μια δυο φορες μια βιδα ξεχειλωνουν οι τρυπες. Και φυσικα οχι ασπρο γιατι σε λιγους μηνες, με το τσιγαρο που καπνιζω θα παρει μια απαισια μπεζοσκατουλι αποχρωση. Ειδα στα 50-55Ε αρκετα αξιολογα κουτια.
Πηρα το Corsair carbide 200R 52 ευρωπουλα προσφορα απο you.gr. Kαλυπτει τις αναγκες μου. Αν και, το εχω ξαναπει, το 20χρονο Vero μου, μια χαρα θαταν αν χωρουσε την καρτα γραφικων.
Βεβαια δεν μπορω να κατηγορισω καποιον που βαρεθηκε να βλεπει το ιδιο κουτι η καποιον που θελει τζαμακια φωτακια κτλ ειναι θεμα αισθητικης. Πρεπει να σε ευχαριστει αυτο που βλεπεις, οχι να σε ψυχοπλακωνει.
Ναι πιστευω καποιος αρχαριος μπορει να μονταρει εναν Η/Υ με σωστη καθοδιγηση, εκτος ισως απο cpu-ψυκτρα, που καλυτερα θαναι να δει πρωτα καποιον αλλον να το κανει.
Εβαλες το δακτυλο στην πληγη τωρα. Οντως η καλλιτερες στιγμες του Πι Σιου ειναι απο οταν αρχισεις να ψαχνεις τα εξαρτηματα μεχρι και το μονταρισμα, αντε και την εγκατασταση λειτουργικου. Μετα?... αρχιζεις να σκεφτεσαι την αναβαθμιση!
Κατι σαν τον ναυτικο δλδ οι καλλιτερες στιγμες της ζωης του ειναι απο την στιγμη που κατεβαινει την σκαλα του πλοιου μεχρι που ανοιγει την πορτα του σπιτιου του. Μετα?... ρουτινα!

Υ.Γ. Θαθελα πολυ να συζητησουμε και για την πονεμενη ιστορια των ηχειων Η/Υ σε καποιο ποστ
Ρε σαν πολλα δεν ειπα? Δεν με διωχνετε?
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Το θέμα είναι ότι με τόσο κοίταγμα έχει αρχίσει να μην μου αρέσει το κουτί μου (Bitfenix Shinobi) και να λοξοκοιτάω. Αν δεν είχα μια πρόσφατη καταστροφική εμπειρία με ένα τζάμι (πρώην) σε ένα Corsair Crystal θα είχα πάρει κουτί πριν από τον φίλο μου.

Επίσης σε αυτό που λες ψάχνω λόγο για να ΜΗΝ πάρω τα Edifier R1700BT.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Ωραίο το Shinobi, όνομα και πράμα όπως οι νίντζα, απλό και απέριττο.


edit ωραίο και εξαντλημένο
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Το έχω χρόνια. Αν κάτι ζηλεύω από τα καινούργια κουτιά, είναι το τροφοδοτικό και οι σκληροί που τα κρύβουν στο υπόγειο.
 
Top Bottom