What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,532
Η κίνηση ΗΠΑ προς την Κύπρο εντάσεται στο Eastern Mediterranean Security and Energy Partnership Act of 2019

  • Lift the prohibition on arms sales to the Republic of Cyprus;
  • Authorize the establishment of a United States-Eastern Mediterranean Energy Center to facilitate energy cooperation between the U.S., Israel, Greece, and Cyprus;
  • Authorize $3,000,000 in Foreign Military Financing (FMF) assistance for Greece;
  • Authorize $2,000,000 for International Military Education and Training (IMET) assistance for Greece and $2,000,000 for Cyprus.
  • Impede the transfer of F-35 aircraft to Turkey, as long as Turkey continues with plans to purchase the S-400 air defense system from the Russian Federation, a purchase that would be sanctionable under U.S. law.
  • Require the Administration to submit to Congress a strategy on enhanced security and energy cooperation with countries in the Eastern Mediterranean, as well as reports on malign activities by Russia and other countries in the region.
Μια σχετική αναφορά στο

Νομίζω γενικότερα ότι θα αρχίσω να παρακολουθώ τα ψηφίσματα των ΗΠΑ για να μαθαίνω τα νέα για το μέλλον
της Ελλάδας.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Η κίνηση ΗΠΑ προς την Κύπρο εντάσεται στο Eastern Mediterranean Security and Energy Partnership Act of 2019

  • Lift the prohibition on arms sales to the Republic of Cyprus;
  • Authorize the establishment of a United States-Eastern Mediterranean Energy Center to facilitate energy cooperation between the U.S., Israel, Greece, and Cyprus;
  • Authorize $3,000,000 in Foreign Military Financing (FMF) assistance for Greece;
  • Authorize $2,000,000 for International Military Education and Training (IMET) assistance for Greece and $2,000,000 for Cyprus.
  • Impede the transfer of F-35 aircraft to Turkey, as long as Turkey continues with plans to purchase the S-400 air defense system from the Russian Federation, a purchase that would be sanctionable under U.S. law.
  • Require the Administration to submit to Congress a strategy on enhanced security and energy cooperation with countries in the Eastern Mediterranean, as well as reports on malign activities by Russia and other countries in the region.
Μια σχετική αναφορά στο

Θενξ για την ενημερωση ρε μαν, δεν το ειχα υποψιν ολο αυτο το θεμα και μου περασε στα ψηλα!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
118772801_10218494068602789_1661675971621066464_o.jpg




Όλα καλά.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,266
Μάλλον ψάχνουν τον δρόμο για το τηγάνι. Η μέρα που θα πάρουμε την Πόλη πλησιάζει.
Κωνσταντίνος την έχτισε, Κωνσταντίνος την έχασε υιός Κωνσταντίνου θα την λευτερώσει.

Ή μπορεί να είναι και ο Κωστής ο Μπακογιάννης ο διάδοχος που όλοι ονειρευόμαστε
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Κάπου παίζει ενα βιντεάκι (στο λουμπεν μου φαινεται) που μας εύχεται καλό φθινόπωρο. :giankos:
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Τωρα που ξεκινησε το μπιριμπιρι για την αγορα πολεμικου υλικου, η Ευρωπη αποφασισε οτι δεν χρειαζεται να ειναι σκληρη με τον Ερντι.
Αφου ο γιος του Κυριακου θα παει σε πυροβολαρχια στον Εβρο, θα ειμαστε κομπλε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
Τωρα που ξεκινησε το μπιριμπιρι για την αγορα πολεμικου υλικου, η Ευρωπη αποφασισε οτι δεν χρειαζεται να ειναι σκληρη με τον Ερντι.
Αφου ο γιος του Κυριακου θα παει σε πυροβολαρχια στον Εβρο, θα ειμαστε κομπλε.
Ο γιος του γκαντέμη είναι γκαντέμης ξέρω εγώ... προβλέπω να ρίχνει ο ίδιος ή τουλάχιστον το team του οβίδα στους Τούρκους από λάθος και να πάμε πόλεμο...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
επειδη δηλωσαν οτι θα παει πυροβολικο σοτν Εβρο, δεν χρειαζεται να το δεσουμε και κομπο. Το κοβεις να κοιμαται με την πλεμπα; μαλλον στο σπιτι του διοικητη θα την αραζει.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665

Μάθανε πως αγοράζουμε και μας πλασάρουν όλοι οι έμπορες την πραγμάτεια τους.

Καιρός ήταν βέβαια. Τελευταίο "σοβαρό" εξοπλιστικό της χώρας πρέπει να ήταν πίσω στο 2005.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333

Μάθανε πως αγοράζουμε και μας πλασάρουν όλοι οι έμπορες την πραγμάτεια τους.

Καιρός ήταν βέβαια. Τελευταίο "σοβαρό" εξοπλιστικό της χώρας πρέπει να ήταν πίσω στο 2005.

Όντως!! Τα F-16 Block 52+
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Νομιζω οτι πως ηρθε η ωρα να τελειωσουμε το δικο μας πυρηνικο προγραμμα, που αφησαν μισοτελειωμενο και στις υπογειες συραγγες του Ολυμπου η ομαδα ΕΠΣΙΛΟΝ.
 

Crusader

Gelatinous Cube
Joined
Dec 12, 2012
Messages
101
Εγώ ξεκίνησα να σκάβω καταφύγιο στην αυλή μου και να παίζω κάθε μέρα 60 seconds για να γίνω εξπέρ στην επιβίωση.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000

Αναρωτιέμαι για ποιο λόγο να ειναι τέτοιου είδους διαπραγματεύσεις μυστικές.

Διαπραγματεύσεις οι οποίες κρίνουν τις ζωές που θα ζήσουν δύο έθνη και στις οποίες πρέπει να έχουν γνώση οι άνθρωποι που ζουν σε αυτά με δεδομένο ότι αυτοί που λαμβάνουν μέρος σε τέτοιες συζητήσεις είναι υπάλληλοι μας.

Είναι σαν να αναθετω εγώ στο λογιστήριο της εταιρείας μου να πληρώσει τους προμηθευτές μου και να μου λέει μετά από μερικούς μήνες ότι "ξέρεις μωρέ δεν έκανα εκείνη τη πληρωμή, γιατί μίλησα με τον λογιστή των προμηθευτών σου και αποφάσισα μαζί του να επενδύσουμε τα φράγκα σε μπιτκοιν, χωρίς να πούμε τίποτα ούτε σε σένα ούτε στους δικούς του γιατί δε ξέρετε τι είναι το μπιτκοιν, αλλά τώρα τα χάσαμε τα φράγκα και πρέπει να τα ξαναπληρωσετε"
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471

Αναρωτιέμαι για ποιο λόγο να ειναι τέτοιου είδους διαπραγματεύσεις μυστικές.

Διαπραγματεύσεις οι οποίες κρίνουν τις ζωές που θα ζήσουν δύο έθνη και στις οποίες πρέπει να έχουν γνώση οι άνθρωποι που ζουν σε αυτά με δεδομένο ότι αυτοί που λαμβάνουν μέρος σε τέτοιες συζητήσεις είναι υπάλληλοι μας.

Είναι σαν να αναθετω εγώ στο λογιστήριο της εταιρείας μου να πληρώσει τους προμηθευτές μου και να μου λέει μετά από μερικούς μήνες ότι "ξέρεις μωρέ δεν έκανα εκείνη τη πληρωμή, γιατί μίλησα με τον λογιστή των προμηθευτών σου και αποφάσισα μαζί του να επενδύσουμε τα φράγκα σε μπιτκοιν, χωρίς να πούμε τίποτα ούτε σε σένα ούτε στους δικούς του γιατί δε ξέρετε τι είναι το μπιτκοιν, αλλά τώρα τα χάσαμε τα φράγκα και πρέπει να τα ξαναπληρωσετε"
Πιστεύεις ότι εσύ, εγώ και ο Μήτσος από το καφενείο θα έπρεπε να έχουμε άμεσο λόγο σε κάτι τέτοιο;
Ούτε τα δεδομένα ξέρουμε, ούτε η δουλειά μας είναι, και σε τέτοιο επίπεδο έχουμε πρακτικά εξουσιοδοτήσει δια της ψήφου μας τον εκάστοτε πρωθυπουργό για να πάρει την ευθύνη.
Και φυσικά να κριθεί εκ του αποτελέσματος. Όπως και ο άλλος στο παράδειγμά σου και φυσικά μπορείς ακριβώς για αυτή την ερήμην απόφασή του να τον πετάξεις έξω.

Αλλιώς τι; Να βάλουμε δημοψήφισμα ένα θέμα που θέλει αποφάσεις εδώ και τώρα και να δούμε για μια ακόμα φορά τον σοφό λαό που θέλει να μην κάνει το εμβόλιο σε ποσοστό 50% για τον κορόνα;
Όσο παπάρης και να είναι ο κάθε πρωθυπουργός αυτής της χώρας, τον εμπιστεύομαι περισσότερο για το μέλλον μου από ότι τους συμπολίτες μου.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Πιστεύεις ότι εσύ, εγώ και ο Μήτσος από το καφενείο θα έπρεπε να έχουμε άμεσο λόγο σε κάτι τέτοιο;
Ούτε τα δεδομένα ξέρουμε, ούτε η δουλειά μας είναι, και σε τέτοιο επίπεδο έχουμε πρακτικά εξουσιοδοτήσει δια της ψήφου μας τον εκάστοτε πρωθυπουργό για να πάρει την ευθύνη.
Και φυσικά να κριθεί εκ του αποτελέσματος. Όπως και ο άλλος στο παράδειγμά σου και φυσικά μπορείς ακριβώς για αυτή την ερήμην απόφασή του να τον πετάξεις έξω.

Αλλιώς τι; Να βάλουμε δημοψήφισμα ένα θέμα που θέλει αποφάσεις εδώ και τώρα και να δούμε για μια ακόμα φορά τον σοφό λαό που θέλει να μην κάνει το εμβόλιο σε ποσοστό 50% για τον κορόνα;
Όσο παπάρης και να είναι ο κάθε πρωθυπουργός αυτής της χώρας, τον εμπιστεύομαι περισσότερο για το μέλλον μου από ότι τους συμπολίτες μου.
Το ότι έχει την εξουσιοδότηση του λαού δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να τον ενημερώνει ή ότι δεν πρέπει να υπάρχει διαφάνεια και ενημέρωση στο πως τον εκπροσωπεί.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Το ότι έχει την εξουσιοδότηση του λαού δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να τον ενημερώνει ή ότι δεν πρέπει να υπάρχει διαφάνεια και ενημέρωση στο πως τον εκπροσωπεί.


Αυτό ακριβώς!!!
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,266
Τίποτα καινούργιο. Είχε διαρρεύσει από τις πρώτες ώρες τις συνομιλίας το αποτέλεσμα της, άλλο που έπαιξε κουκούλωμα.
Για τα περί λειτουργίας των ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ με κάλυψαν οι προλαλήσαντες. Στην τελική, υπάρχει και ένα εργαλείο που λέγεται δημοψήφισμα
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000

  • Αbout four million Turks still rely on state aid to get by, while even more informal workers missed out on most of the financial support.

  • President Tayyip Erdogan's government is expected to lift a temporary ban on layoffs, possibly as soon as November.

  • Those hardest hit are the same Turks who benefited from years of Erdogan's welfare policies that helped to sharply reduce income inequalities.

  • One study by Turkish economists ... predicts the number of impoverished Turks could double this year to nearly 20 million, and set back by two decades progress in narrowing inequality.

  • That would effectively wipe out the successes of Erdogan's Islamist-rooted AK Party (AKP) and could test his staunchest voter base at the next general election set for 2023.

  • Turkey's mix of low-skilled labor in which a third of workers informally earn cash daily, a private sector dominated by small businesses and public finances already strained from a 2018-2019 recession leaves the country uniquely vulnerable.

  • Reserves at the central bank, which backstopped much of the pandemic response, have fallen sharply and accelerated a plunge in the Turkish lira to all-time lows. That in turn raises prices for basic imported goods.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
Τίποτα καινούργιο. Είχε διαρρεύσει από τις πρώτες ώρες τις συνομιλίας το αποτέλεσμα της, άλλο που έπαιξε κουκούλωμα.
Για τα περί λειτουργίας των ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ με κάλυψαν οι προλαλήσαντες. Στην τελική, υπάρχει και ένα εργαλείο που λέγεται δημοψήφισμα
syriza-panhgyria.jpg
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,266
Αν καταλαβαίνω το νόημα του πόστ, θα σου πω ότι αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι η εδραίωση του θεσμού των δημοψηφισμάτων σε σημαντικές αποφάσεις του τόπου όπως επίσης και η περιφρούρηση αυτού από τους πολίτες. Αν καθόμαστε να αναλωνομεθα στο ότι μας δούλεψε ψιλό γαζί ο Αλεξάκης, τότε θα στενεψουν ακόμη περισσότερο τα στεγανά της δημοκρατίας.
 
Top Bottom