What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Αν καταλαβαίνω το νόημα του πόστ, θα σου πω ότι αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι η εδραίωση του θεσμού των δημοψηφισμάτων σε σημαντικές αποφάσεις του τόπου όπως επίσης και η περιφρούρηση αυτού από τους πολίτες. Αν καθόμαστε να αναλωνομεθα στο ότι μας δούλεψε ψιλό γαζί ο Αλεξάκης, τότε θα στενεψουν ακόμη περισσότερο τα στεγανά της δημοκρατίας.
sorry δεν έγραψα, σε αυτό το δημοψήφισμα ο λαός είπε να πάρουμε το πουλί και να φύγουμε από ΕΕ. Σκέφτομαι εγώ τώρα, με τις ορέξεις του σουλτάνου, αν ήμασταν εξοστρακισμένοι από ΕΕ, αν θα είχαμε ακόμα χώρα.

Θεωρώ ότι ο λαός ηθελημένα στράφηκε προς μια κατεύθυνση όπου θεωρούσε την ΕΕ υπεύθυνη για όλα τα κακά της μοίρας του και ψήφισε να αφήσουμε το μπλοκ. Κάτι που έχει πολλές περισσότερες επιπτώσεις από ότι φανταζόταν ο Μανώλης στο καφενείο που νόμιζε ότι με δρχ μεσουρανούσαμε (δεν όμως, τα έζησα, μην με τρελαίνετε) .

Θεωρώ ότι ναι μεν έχουμε δημοκρατία, αλλά έχουμε δημοκρατία των ηλιθίων και δεν μπορώ να τους εμπιστευτώ με την μοίρα μου, γιατί θα ακούσουν μια παπαριά από το καφενείο ή τον μπατζανάκη τους και θα ψηφίσουν χωρίς να σκεφτούν τι κάνουν.

Τα δημοψηφίσματα είναι δύσκολα, και ο λαός είναι σε μεγάλο ποσοστό αληθινά πρόβατα και τους πάει ο καθένας όπου θέλει.
Εδώ μου πιστεύουν ότι μας ψεκάζουν και ότι θα μας βάλουν τσιπάκια...
Όσο και να με κοκκινίσετε δεν θεωρώ ότι ο λαός είναι πραγματικά σοφός και ειδικά αυτός ο λαός έχει αποδείξει πάρα πολλές φορές ότι κοιτάζει ο καθένας την πάρτι του και μέχρι εκεί που φτάνει το οικόπεδο του.



(να σας πω εκεί πάνω καλά τα πήγαινα με τα disagree, γιατί μου το χαλάς @Elric ?) :p
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Κατανοώ αυτά που αναφέρεις, αλλά αυτή είναι η δημοκρατία. Πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει βάση ευρύτερης παιδείας στον λαό έτσι ώστε να είναι πιο σοβαροί στις αποφάσεις τους. Αλλά αν εκπαιδευθεί ο κόσμος κινδυνεύει να αλλάξει το κατεστημένο και δεν μας συμφέρει αυτό.
Μεγάλη κουβέντα το πολίτευμα και τα στεγανά αυτού ή οποία μάλλον είναι για το καφενείο γερόντων.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Ο λαος αντιδρα ως οχλος και ειναι αυτο επικινδυνο γιατι πολυ σωστα αναφερθηκε η ανυπαρκτη παιδεια αλλα και ο ρολος της πληροφορησης που στις μερες μας ειναι σαν την γρια πορνη.
Στο θεμα με την ΕΕ, Δεν ρωτησαν κανεναν για την εισοδο. επαιζε μια γενικη κουλτουρα "ειδες η ΕΕ;" για πολλα χρονια εκαναν πλυση εγκεφαλου εδωσαν στον λαο να καταλαβει νομιζει οτι οταν μπουμε με τα τσαρουχια στην ΕΕ θα τρωμε με χρυσα κουταλια κτλ.
Τα δημοψηφισματα ειναι για την αμεση δημοκρατια και αυτο το πραγμα δεν το εχουμε. Χωρις παιδεια, σωστη πληροφορηση και κοινωνικη ισοτητα, η αμεση δημοκρατια δεν εχει καμια ελπιδα και ειδικα στο σημερα, οπου ζουμε σε μια κοινωνια "να χωθω εγω και να πανε να γμθν οι αλλοι".
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,638

Τούρκος αναλυτής ισχυρίζεται πως "τα λεφτά για την αγορά των Ραφάλ, τα έδωσαν στην Ελλάδα τα Εμιράτα και η Σαουδική Αραβία" και πως "η Τουρκία είναι ήσυχη και ήρεμη διπλωματική δύναμη αλλά οι κακοί Γάλλοι τσιγκλάνε τους βλάκες τους Έλληνες και τους εξεγείρουν - όπως έκαναν οι Ρώσοι και με την Επανάσταση του 1821".

Θρίαμβος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
18 Rafel ανακοίνωσε ο Μητσοτός, ρε βγήκαμε από την κρίση και δεν μου το είπε κανένας; (για τους ελεύθερους μαλάκ... ε, επαγγελματίας τίποτα όμως, εμ βέβαια πως θα πληρώσει τα ραφαέλ;)
Για την ΕΑΣ (πρώην ΕΒΟ) δεν είπε τίποτα, μπας και έβγαζε τουλάχιστον καμιά θέση εργασίας εδώ κάτω από όλη αυτή την τρέλα,.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Μπορείς να πας στην ΕΑΒ, όπου προσλαμβάνουν τεχνικούς (μηχανολόγοι, ηλεκτρολόγοι) για ψίχουλα.

Ορίστε δώδεκα βήματα για να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει

Θα σχολιάσω μόνο την κατάργηση του ΕΝΦΙΑ στους Οθωνούς. Δεν έχω κάτι με το νησί, αλλά δεν μπορούμε να βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι την Γαύδο, τον Αη Στράτη και τα κοτερονήσια τύπου Διαπόντιων νήσων. Όπως βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι με την κατάργηση της εισφοράς αλληλεγγύης τον εργάτη που ζήτημα αν βλέπει χιλιάρικο με τον μεγαλομέτοχο, επιχειρηματία κτλ.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
Turkey.jpg
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,638
Με αυτά και με αυτά το Ορούτς Ρέις γύρισε στην Αττάλεια και δεν ανανέωσε τη Navtex του.

 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Επειδή ορισμένοι αναρωτιούνται ακόμη για την ανακοίνωση περί εξοπλισμών
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Επειδή ορισμένοι αναρωτιούνται ακόμη για την ανακοίνωση περί εξοπλισμών


Απλα θα αφησω αυτο εδω, με οτι συνεπαγεται για τον Κατσικοκιτσικη...


 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,638
Επειδή ορισμένοι αναρωτιούνται ακόμη για την ανακοίνωση περί εξοπλισμών


Ποια είναι η σύνοψη, για να μην κάτσουμε να δούμε 1μιση ώρα βίντεο?
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
@tinapeis Ανεξαρτήτως ορισμένων δηλώσεών σαν αναλυτής έχει προβλέψει πολλά πράγματα καθώς και έχει έρθει κοντά σε ακόμη περισσότερα. Φυσικά δεν σημαίνει πως ότι πει ο συγκεκριμένος είναι νόμος, αλλά προσωπικά τον έχω μέσα στους 4 5 τους λόγους των οποίων θα ακούσω με προσοχή.

Τώρα για το τι λέει; Πολύ χοντρικά γιατί κι εγώ έχω καιρό που το είδα, δεν λέει κάτι που δεν ξέρουμε όσοι σκεπτόμαστε και δεν κρίνουμε με το πόσες αλησμόνητες πατρίδες χωράει ένα σακίδιο εκστρατείας.
Ήτοι για το πως τεχνηέντως θα δημιουργηθεί κλιμάκωση στην περιοχή τόσο από τους γείτονες όσο κι από τους έξω. Πως αυτή η κλιμάκωση θα είναι φούσκα, θυμίζω την συνεκμετάλλευση που μας προέκυψε.
Για τα εξοπλιστικά, σε ορισμένα σημεία εξηγεί πως στήνεται το παιχνίδι της κούρσας που είχαμε ζήσει επί ΠΑΣΟΚ για να φτάσει μετά να αποδειχθεί μία απάτη για να συντηρούμε την ξένη πολεμική βιομηχανία.
Αυτό που δεν θυμάμαι να έχει αναφέρει κάπου είναι την στάση που τελικώς κράτησε η Γαλλία
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Αν καταλαβαίνω το νόημα του πόστ, θα σου πω ότι αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι η εδραίωση του θεσμού των δημοψηφισμάτων σε σημαντικές αποφάσεις του τόπου όπως επίσης και η περιφρούρηση αυτού από τους πολίτες. Αν καθόμαστε να αναλωνομεθα στο ότι μας δούλεψε ψιλό γαζί ο Αλεξάκης, τότε θα στενεψουν ακόμη περισσότερο τα στεγανά της δημοκρατίας.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,638
trump.png



To side-quest του Ιράν το είχαμε παραμελήσει η αλήθεια είναι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
trump.png



To side-quest του Ιράν το είχαμε παραμελήσει η αλήθεια είναι.
πάει για ατέρμονο λουπ...

Εν το μεταξύ αυτός ο παπάρας έχει αφήσει την Δυτική ακτή να καεί γιατί δεν τον ψήφισαν...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,638

Επίπεδο κρατικής λογοκρισίας: δεν επιτρέπεται να βρίζουν τον Σουλτάνο ούτε τα ΜΜΕ των άλλων κρατών.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Πριν λιγο καιρο, τουρκος πολιτικαντζης ειχε δηλωσει οτι θα πυροβολησει ελληνα πιλοτο στο δοξα πατρι. Αν εξαιρεσουμε την ικανοτητα του να κανει τηλεμεταφορα μεσα στο cockpit του ελληνικου μαχητικου, σημαινει οτι θα εκτελεσει αιχμαλωτο αλλα δεν ιδρωσαν και πολλα αυτια.
Εγω θα ηθελα να ειχαμε αρχηγο κρατους που να εκανε δημοσια δηλωση για τον ερντογαν, μας εχεις σπασει τα @@ με τις μαλακιες σου.
Αυτο να ζουσα και ας ξεκινουσε ο 3ος παγκοσμιος αλλα τετοιο υφος ειναι αιτια πολεμου;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Ακόμη μία ενδιαφέρουσα εκπομπή από τον Σαχίνη, τόσο από πλευράς καλεσμένων όσο και από τα όσα λέχθησαν. Βέβαια συνεχίζουμε να μην πέφτουμε από τα σύννεφα
 
Top Bottom