What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Αφγανιστάν, είναι επιχειρήσεις ανταρτοπολέμου. Δεν υπάρχει πρώτη ή δευτερη γραμμή, αντίθετα τα logistics είναι πρωτεύοντας στόχος!!
Για αυτο ειχα την απορια, πως γινεται να λεμε για πρωτη γραμμη ενω ειναι μια φαση χαοτικη. Στο κουνελισιο μυαλουδακι μου το εχω ως, παιζει μια πρωτη μπουκα για να καθαρισουν οσο μπορουν μια περιοχη, μετα ερχονται οι υπολοιποι πχ Ελληνικη αποστολη, και στηνουν διαφορα και κανουν την περιφρουριση και στην πορεια, απλα προσπαθουν να θεσουν υπο ελεγχο καποιες περιοχες.
εχοντας στο μυαλο μου αυτο, θεωρησα οτι ειναι περιοχες μακρυα απο τους συμμοριτες αρα πιο ησυχες. Σε εμπολες περιοχες παντα υπαρχει ο κινδυνος, ας μην το κανουμε λαστιχο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326

 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Έξυπνη η επίκληση στην ελληνική οικογένεια. Ας βγει ο τιμοκατάλογος βέβαια και να δεις πόσες νέο γιαγιάδες θα το γυρίσουν στον "τι παλικάρια είστε εσείς βε;!" "οι αληθινοί άντρες..." "τα παλικάρια στιβουν πέτρες!"
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Έξυπνη η επίκληση στην ελληνική οικογένεια. Ας βγει ο τιμοκατάλογος βέβαια και να δεις πόσες νέο γιαγιάδες θα το γυρίσουν στον "τι παλικάρια είστε εσείς βε;!" "οι αληθινοί άντρες..." "τα παλικάρια στιβουν πέτρες!"
Που και να πάνε, το πιθανότερο είναι να είναι σε υποστηρικτικούς ρόλους όπως περίπτωση Κόσοβο κτλ παρά στην πρώτη γραμμή.

Που για να είμαστε και ακριβείς, οι μόνοι που βλέπουν πρώτη γραμμή μάχης στον σύγχρονο πόλεμο είναι video gamers πιλότοι drones από μερικές χιλιάδες μίλια απόσταση
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
τα παλικάρια που στύβουν πέτρες βαράνε και γιαγιάδες στην μούρη να τους πείτε. άντε με την τοξική αρρενωπότητα που μας σκοτίσανε τα παπάρια μεγαλώνοντας δεξιά και αριστερά.

Ο κόσμος των μαμάκηθων θα ήταν καλύτερος.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Αυτο που ειπε και εχει καποιες θερμιδες δικαιου ειναι οτι τοσο καιρο καθομαστε στα αβγα μας και ετσι δεν ειχαμε τρελους να βγαινουν στους δρομους να μαχαιρωνουν οποιον βγει μπροστα τους, να κανουν τα αυτοκινητα τους GTA και να πατανε πεζους στο ονομα του θεου, καμικαζι βομβιστες κτλ σε αυτο βοηθαει και το γεγονος οτι οι περισσοτεροι απο αυτους τους ανθρωπους δεν εχουν ιδεα που ειναι η Ελλαδα, χωρις πλακα, σοβαρα το λεω, δεν γνωριζουν καν οτι υπαρχει χωρα Ελλαδα. Ακομα και αυτοι που θελουν να μπουν παρανομα στην χωρα μας, δεν θελουν να μπουν και να μεινουν αλλα να περασουν. Εαν βαλουμε το δαχτυλο στις σφιγγοφωλιες του κοσμου, θα μας μαθουν.
Ναι, δεν ξερουν που ειναι η χωρα μας, το επαναλαμβανω. Εχω μιλησει με Λιβανεζους και οχι μονο και δεν ηξεραν που ειναι η Ελλαδα.
Ειδατε τι τραβαμε με τους Τουρκους που ξερουν που ειμαστε.

EDIT
το άρθρο 2 της συμφωνίας, το οποίο «δεν εξασφαλίζει ότι θα υπάρξει γαλλική συνδρομή σε περίπτωση που εκδηλωθεί θερμό επεισόδιο ή οποιαδήποτε περαιτέρω κλιμάκωση σε χώρο ΑΟΖ και υφαλοκρηπίδας»
και αυτο....
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
10SkitsaPetrl-5-960x600.png
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Μεγάλο φιλόσοφος της εποχής μας ο Osho.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567


#BuildTheWall
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Κάποιος να κόψει μια κλήση στο άγνωστο (λέμε τώρα) αντικείμενο για παραβίαση προτεραιότητας..... :ROFLMAO:
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326

Για παμε
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Το ίδιο λένε όλα τα λινκ. Κάπου διάβασα οτι οι δικοί μας σκέφτονται οχι μόνο να μην τοποθετήσουν τους νέους ισραηλινούς πυραυλους στα νησιά αλλά και να αποσύρουν τους ήδη υπάρχοντες και τα βαρέα όπλα. Ελπίζω αυτό να είναι ράδιο αρβύλα......
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Αυτό που πρέπει να μας νοιάζει τι λέει ο κάθε σύμβουλος δηλαδή τι φάση;
Λέει ο ένας, λέει ο άλλος, για κάποιο λόγο τα γράφουν τα ΜΜΕ ως βασική γραμμή της τουρκίας. Αν δεν τα πει ο σουλτάνος δεν ισχύουν :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Αφου δωσαμε γη και υδωρ, Ξεχασες την επισκεψη του κυργιακου στην Αμερικη;

Η συνθηκη της Λωζανης, που την αναφερουν συνεχεια οι τουρκοι, αν και δεν εχει ουσια, δηλ. να στηνεις ΚΨΜ οπου σου γουσταρει για να προστατευσεις τα συνορα σου που ειναι και δικαιωμα σου, ισχυει. Καποια νησια, οχι ολα οπως λεει η Τουρκια, ειναι αποστρατικοποιημενα. Θυμαμαι που ειχα δει μια παλια φωτογραφια του πατερα μου που ηταν ντυμενος μπατσος και τον ρωτησα, μα καλα, και μπατσος ησουν; μου ειχε πει οτι οτανεκανε την θητεια του και τον εστειλαν σε νησι, το παιζανε μπατσοι γιατι απαγορευοταν να εχουμε στρατευματα στο συγκεκριμενο νησι. Οταν απεναντι κανουν κουνια στα κυματα 1 μυριο αποβατικα δεν μπορεις να μιλας για αποστρατικοποιηση.

κατα τα αλλα, οτι ταιζουν τα ΜΜΕ τους τουρκους, ταιζουν και τα ελληνικα ΜΜΕ εμας.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Η Τουρκία, με νόμο του κράτους, θεωρεί αίτιο πολέμου την επέκταση στα 12 ναυτικά μίλια των χωρικών υδάτων της Ελλάδας, έχει πρακτικά εξαφανίσει την ελληνική μειονότητα σε Ίμβρο, Τένεδο, Κωνσταντινούπολη, και έχει εισβάλει σε Ιράκ, Συρία, Κύπρο, Το να μην είναι τα νησιά αποστρατικοποιημένα ( που τύποις είναι, οι μονάδες θεωρούνται αν δεν κάνω λάθος "εθνοφυλακή" ) και να λέμε "ε ναι, αλλά και εμείς έχουμε στρατό στα νησιά" ακούγεται σαν η νέα εκδοχή του "σφάξε με αγά μου ν' αγιάσω".
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Αφου δωσαμε γη και υδωρ, Ξεχασες την επισκεψη του κυργιακου στην Αμερικη;

Η συνθηκη της Λωζανης, που την αναφερουν συνεχεια οι τουρκοι, αν και δεν εχει ουσια, δηλ. να στηνεις ΚΨΜ οπου σου γουσταρει για να προστατευσεις τα συνορα σου που ειναι και δικαιωμα σου, ισχυει. Καποια νησια, οχι ολα οπως λεει η Τουρκια, ειναι αποστρατικοποιημενα. Θυμαμαι που ειχα δει μια παλια φωτογραφια του πατερα μου που ηταν ντυμενος μπατσος και τον ρωτησα, μα καλα, και μπατσος ησουν; μου ειχε πει οτι οτανεκανε την θητεια του και τον εστειλαν σε νησι, το παιζανε μπατσοι γιατι απαγορευοταν να εχουμε στρατευματα στο συγκεκριμενο νησι. Οταν απεναντι κανουν κουνια στα κυματα 1 μυριο αποβατικα δεν μπορεις να μιλας για αποστρατικοποιηση.

κατα τα αλλα, οτι ταιζουν τα ΜΜΕ τους τουρκους, ταιζουν και τα ελληνικα ΜΜΕ εμας.

Επειδή βαριέμαι, να ψάχνω τώρα τις συνθήκες, το συμπέρασμα είναι ότι οι μπέηδες και οι πασάδες των απέναντι, το παίζουν βαρύμαγκες και κουτσαβάκια!!

Μάλλον πέρσι δεν κατανόησαν το τι σημάινει επακούμβηση!! Άντε γιατί πολύ μας τα πρήξανε, σαράντα χρόνια τώρα!!!
 
Top Bottom