What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
Πριν πολλα χρονια, τα μοτοσακο της γνωστης Αυστριακης εταιριας ΚΤΜ, απεκτησαν σοβαρα προβληματα. Τελικα το προβλημα ηταν καποια ρουλεμαν made in Turkey.

Θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια (πριν από 2 αιώνες περίπου). Ένα δάκρυ κύλησε...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,260
Παίδες, δεν τα βγάζουμε χρεπια. Μια χαρά πετούμενα είναι, αλλά δεν είναι το υπερόπλο που μας πλασάρουν νικηφόρα οι κυβερνώντες και οι αυλικοί αυτών. Κι αν πρέπει να εμπιστευτώ κάποιους σε αυτό, οι Ινδοί και οι Πακιστανοί που παίζουν κοκοροπολεμο στους αιθέρες είναι οι πλέον κατάλληλοι, όντας αποστασιοποιημένοι από τα δυτικά συμφέροντα.

Τα F 35, όπως και τα ξαδέρφια τους τα Χαρριερ επειδή έχουν το σύστημα κάθετης απογείωσης και ένα σκασμό ακόμη ηλεκτρονικές λειτουργίες, καταλήγουν να είναι πολύ σύνθετα ακόμη και στο τζάμι τους, με αποτέλεσμα η πρώτη φουρνιά να είχε όντως προβλήματα. Σε καμιά περίπτωση δεν συγκρίνονται τα μεν αμερικανικά με τα γαλλικά. τόσο λόγω της 5ης γενιάς όσο και λόγω των στελθ δυνατοτήτων τους. Κοινώς σε σφάζουν αγριως σε στελθ μοουντ.
Δεν λέω ενισχύθηκε σημαντικά η ΠΑ, μαζί με τα viper θα γίνει μίνι υπερδύναμη στην περιοχή, αλλά προς τι ο λόγος; Δεν θέλω να ξεφύγω σε αναλύσεις περί ΝΑΤΟ, συμμάχων, ΟΗΕ κτλ.

Όσον αφορά το αεροπλανοφόρο, πιστεύω ότι το θέλουν για να μπορούν να περνάνε κάτω από την Κρήτη και ίσως να μας απειλούν και από τα νοτιοδυτικά, σε συνδυασμό με τους Λίβυους, αν τα βρούνε τελικά, γιατί εμείς λυκοφιλία στήσαμε, δεν τα βρήκαμε με την αοζ, απλώς κάναμε πίσω.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Δεν θέλω να ξεφύγω σε αναλύσεις περί ΝΑΤΟ, συμμάχων, ΟΗΕ κτλ.

ΛΥΚΟΣΥΜΜΑΧΙΑ

source.gif
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,260
Επειδή πρέπει ντουμπλε ποστ.
Αυτό που έχει καταφέρει η Lockheed με το F35B είναι συγκλονιστικό. Κάθε φορά που το βλέπω θέλω χαρτομάντιλα. Ας μην βγάζουμε λοιπόν συμπεράσματα ως μηχανικοί του πληκτρολογίου. Το αν τώρα αξίζει να επενδύσει μία χώρα, από την σκοπιά ενός σύγχρονου Europa Univarsalis αφού εμείς επιζητούμε την ειρήνη, είναι άλλο θέμα.

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Είναι σημαντικό να τονιστεί ότι δεν είναι αμιγώς Fighter jets τα F35B αλλά και βομβαρδιστικά (βάσει της νομενκλατούρας που έχει υιοθετήσει η US αεροπορία για τα αεροπλάνα της).
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,656
Ενδιαφέρουσα ανάλυση σχετικά με την πολιτική της Τουρκίας ως προς τις συγκρούσεις που επιδιώκει σταθερά εδώ και καιρό.



(πολλά tweets, κλικάρετε για να δείτε τα επόμενα)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,455
Εγώ θυμάμαι τα F35 να τα βρίζουν οι Αμερικάνοι τα τελευταία 10 χρόνια τουλάχιστον γιατί όλο έβγαζαν προβλήματα και ακόμα δεν έχουν πετάξει παρά τα άπειρα λεφτά που έχουν δώσει.
Τελευταίο άρθρο που διάβασα ήταν αυτό:

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά γενικά μπάζει από παντού.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,656
Στα δικά μας, ο Δένδιας αποκαλεί τη συμφωνία των Πρεσπών "ιστορική".


Ο Άδωνις και ο Πλεύρης παραιτήθηκαν ή ακόμα? Θα βγουν στο δρόμο οι Μακεδονομάχοι?
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια (πριν από 2 αιώνες περίπου). Ένα δάκρυ κύλησε...
Ελπιζω να μην ειχες "δουκα" και να μην κυκλοφορουσες χωρις κρανος επειδη ειχες βαλει ζελε/κολα στα μαλλια.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Το κόστος και το timing είναι άλλη ιστορία.

Μόνο το timing (και γενικά το ξαφνικό της υπόθεσης). Σε βάθος εικοσαετίας σου βγαίνει 4 μύρια το χρόνο το κομμάτι!!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,656

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Η Τουρκία σίγουρα δεν θέλει φανερή ανάμειξη, για να μην προκαλέσει την Ρωσία. Αλλά η διάψευση της Άγκυρας, μικρή αξία έχει.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Η ειδηση που επαιζε πριν ειναι οτι οι Αρμενιοι εριξαν ενα F16 με το Αζερμπαιτζαν να λεει οτι δεν εχουν F16 και ολοι κοιταξαν προς την Τουρκια, κανοντας τους να ψαχνουν για τσιχλα. Τελικα τι παιζει;
Δεν νομιζω οτι υπαρχει σοβαρος ανθρωπος στον πλανητη που να μην πιστευει οτι η Τουρκια εχει στειλει στρατο και υλικο. Ισως να κανει η ιδια τον πολεμο εναντια στην Αρμενια.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Αυτό αφήνεται να εννοηθεί από το πρωί της σημερινής μέρας, ότι ουσιαστικά πόλεμο στην Αρμενία κάνει η Τουρκία μέσω των Αζέρων.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,656
Πλάνα των Αρμενίων από την πρώτη γραμμή:



Εν τω μεταξύ πρέπει να αποτυγχάνουν οικτρά οι Αζέροι ως τώρα. Σίγουρα έχουν καλύτερο εξοπλισμό, και τα χτυπήματα που κάνουν με τα τουρκικά drones προξενούν σοβαρές ζημιές. Αλλά κάθε φορά που επιχειρούν να στείλουν πεζικό για να καταλάβει μια έκταση, τρώνε αδιανόητο πουλί.

Να δούμε πόσο θα κρατήσουν βέβαια.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Αφού ο στρατός τους εκπαιδευεται από εκείνον της Τουρκίας 😂...
Καλά και οι δυνάμεις της αεροπορίας τους... Παιδική χαρά. Δε λέω και η αεροπορία της Αρμενίας δεν πάει πίσω αλλά είναι σε καλύτερη μοίρα.

Αλλά ναι να δούμε πόσο θα αντέξει.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Οι Αζέροι έχουν περισσότερο χρήμα για κάψιμο όμως, λόγω του ορυκτού πλούτου της χώρας τους.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Απο το sun tzu του Ελληνικου στρατου. Εαν το πεζικο δεν πατησει ποδι, καταληψη περιοχης δεν γινεται.
Τον τελευταιο καιρο εχουμε ριξει αρκετο γελιο, με τον τουρκικο στρατο που πεφτει απο το ενα γαλατικο χωριο στο αλλο.
Προχθες; εβλεπα Raving Rabbits στο ΥΤ και αυτο με την σειρα του, το βρηκε λογικο να μου προτεινει να δω συνεντευξη ΟΥΚα.
Ενω ειμαι στο WTF προταση ειναι αυτη, παρατηρω το thumbnail του video και βλεπω φατσα γνωστη. Ειναι ο τυπος απο το περιστατικο οπου μπουκαραν κλεφτες στο σπιτι του και τους πηρε στο κατοπι με μια σουβλα. Πως να την ξεχασεις αυτη την φατσα; Με επιασε νευρικο γελιο.

Το θεμα της συζητησης ηταν η νυχτα στα Ιμια και αν και ηταν 40 λεπτα υποθεση, το ειδα. Ο τυπος δεν ειναι κωμωδια και μεσα στα πλαισια του sun tzu δηλωσε οτι σεβεται τον εχθρο. Ιδια εκπαιδευση εχουν και κινουνται με τον ιδιο τροπο. Σημαντικη δηλωση, Οι πολιτικοι επηρεαζουν την στρατιωτικη διοικηση (Λυμπερης-Παγκαλος μαζιταφαγαμε)
Ειδα και δευτερο video, με τον ιδιο τυπο και με το ιδιο θεμα. Ηθελα να δω αν θα παρεκλινει απο τον λογο του. Σταθερος σαν μαγνητοφωνο.
Στα προτεινομενα ειδα αλλον τυπο, απο καταδρομεις. Μιλουσε για τις ειδικες δυναμεις και ο τυπος εκανε μπαμ οτι ειναι σοβαρος επαγγελματιας.
Ειπε το ιδιο πραγμα για τον Τουρκικο στρατο. Μας σεβονται και τους σεβομαστε. Εχουν στοκους αλλα εχουν και "δυνατους" παικτες.
Το ιδιο συμβαινει και στον Ελληνικο στρατο. Θυμαμαι νυχτερινη ασκηση/επιχειρηση οπου προσευχομουν να μην βρεθουμε στο ΚΨΜ τουρκικης μοναδας.... ΑΑΑΑ ξεχασα οτι φοραω δαχτυλιδι με βιο-μαγνητακι. που να ηξερα οτι επηρεαζει την πυξιδα. Αντε μετα να τους πεισεις οτι εισαι τουρκος προσκοπος. κεμπαπ λαχματζουν μπουρεκ εκμεκ ρε.

Ξεχναμε οτι οσες δυναμεις εστειλε ο Ερντογαν ηταν μισθοφοροι/τζιχαντιστες, πολιτοφυλακες. Απο την καρεκλιτσα μας ειναι ευκολο να κερδιζουμε μαχες με το πληκτρολογιο. Αυτοι ειναι αχρηστοι, αυτοι δεν ειναι γιατι την ψιλοπαλευουν. Μαχητες ειμαστε και ξερουμε. Προσωπικα ακομα θυμαμαι την πρωτη φορα που μου εσκασε ο κροτος απο ολμο στα σωθικα μου και νομιζα οτι κοπηκαν ολα μεσα μου. Θυμαμαι αληθινα πυρα τα οποια δεν βοηθανε και πολυ να συγκεντρωθεις, να σημαδεψεις. Διαολε ουτε να κοιταξεις δεν μπορεις. Οποιος εχει παει στην κρυπτη σε βολη, ας φερει στο μυαλο του την φαση, αλλα να προσθεσει οτι αντι να καθεται μεσα στην τρυπα να βγαζει το κεφαλι του εξω.

Αυτο που μενει ειναι οτι ο Ερντογαν εχει μπουκαρει παντου. Στην Αρμενια το εχουν δηλωσει και οι ιδιοι οτι εμπλεκονται αμεσα και οι σοβαροτερη απειλη που ελαβε ηταν, μα γιατι δεν σταματατε;
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
@vtheofilis Για αυτό το λόγο την εκμεταλλευονται οικονομικά Τουρκία και Ισραήλ και τρέχουν να της πουλήσουν εξοπλισμό.

Ο φτωχός, ο άστεγος, ο ορφανός δεν έχει να χάσει κάτι και πηγαίνει μπροστά. Η Αρμενία ανέκαθεν χρωστά παντού (?) τα κέρατά της και αυτά που δεν έχει. Μέχρι να ξεγραφτει από τον χάρτη θα χρωστάει, ο φτωχός... Οπότε και παίζουν μαζί της.
 
Top Bottom