What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
02SkitsaPetrl-2-768x480.png
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
Οι Ρώσοι (ή, σύμφωνα με την επίσημη εκδοχή, ο Ασσάντ) βομβάρδισαν ένα μεγάλο σύστημα πρατηρίων και δεξαμενών όπου οργανωνόταν παράνομο εμπόριο πετρελαίου, στην κατεχόμενη από την Τουρκία έκταση της βόρειας Συρίας.



A-notable-oil-tankers-were-destroyed-by-the-Russian-missile-attacks-on-illegal-oil-reservoirs-in-northern-Syria.jpg


Είχε ψιλοησυχάσει το μέτωπο της Συρίας η αλήθεια είναι.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ισχύει ότι ο Ολυμπιακός θα ακυρώσει δύο μεγάλες μεταγραφές που ετοίμαζε λόγω ελλείματος στο μπάτζετ;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
οπως λεει και ενας ξενοφωνος φιλος μου αποπισω.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
μέσα στο άρθρο λέει ότι έριξαν στον αέρα, αλλά οκ... Ελληνικά media είναι, αφού.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Να ηταν και η πρωτη φορα για να πεις κατι φιλοσοφικο. Τους εχουν ξανα-τουφεκισει αλλα δεν ιδρωσε κανενα αυτι.
Γερμανους της frontex να πιασουν και να τους σταυρωσουν αναποδα ενω τους τρωνε φλογες, η απαντηση της ευρωπης θα ειναι οτι τετοια περιστατικα ειναι λυπηρα και δεν πρεπει να γινονται.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Να ηταν και η πρωτη φορα για να πεις κατι φιλοσοφικο. Τους εχουν ξανα-τουφεκισει αλλα δεν ιδρωσε κανενα αυτι.
Γερμανους της frontex να πιασουν και να τους σταυρωσουν αναποδα ενω τους τρωνε φλογες, η απαντηση της ευρωπης θα ειναι οτι τετοια περιστατικα ειναι λυπηρα και δεν πρεπει να γινονται.

Μην είσαι τόσο σίγουρος πλέον!! Σκέψου ότι πριν δύο χρόνια το "Γερμανός της frontex στον Εβρο", είχε την ίδια αληθοφάνεια με το Star Wars του Rian Jonhson!!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
Είμαι πολύ περίεργος να μάθω το τι ακριβώς αναφέρουν στα "κεντρικά" οι Γερμανοί ή λοιποί αλλοδαποί φίλοι Ευρωπαίοι που υπηρετούν στον Έβρο. "Τρώμε καμιά σφαίρα που και που αλλά όλα οκ, δώστε κάνα δις στον Ερντογάν ακόμα"?
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Μην είσαι τόσο σίγουρος πλέον!! Σκέψου ότι πριν δύο χρόνια το "Γερμανός της frontex στον Εβρο", είχε την ίδια αληθοφάνεια με το Star Wars του Rian Jonhson!!
ναι αλλα δεν ειναι η πρωτη φορα που ριχνουν σε ξενογλωσσο frontex.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Είμαι πολύ περίεργος να μάθω το τι ακριβώς αναφέρουν στα "κεντρικά" οι Γερμανοί ή λοιποί αλλοδαποί φίλοι Ευρωπαίοι που υπηρετούν στον Έβρο. "Τρώμε καμιά σφαίρα που και που αλλά όλα οκ, δώστε κάνα δις στον Ερντογάν ακόμα"?

Μάλλον το αντίθετο, ειδικά αν είναι Αυστριακοί!! (Ακόμα τους το κρατάνε μανιάτικο, που οι Οθωμανοί πολιόρκησαν την Βιέννη!!! Άσε που τους έσωσαν οι Πολωνοί, γιατί ο Αυτοκράτορας πήγε στο εξοχικό του να κρυφτεί!!!!).
ναι αλλα δεν ειναι η πρωτη φορα που ριχνουν σε ξενογλωσσο frontex.

Ακριβώς εκεί θέλω να καταλήξω!! Όταν πριν δύο τρία χρόνια, τους τα λέγαμε στην Ευρώπη, μας θεωρούσαν γραφικούς. Πέρσι όμως η εικόνα πέντε - δέκα χιλιάδων μαυριδερών τύπων (οι οποίο στο μεγαλύτερο μέρος τους ήταν εξαθλιωμένοι και χωρίς ελπίδα, άρα εύκολα διαχείρισιμοι από τους "πονηρούς"), να προσπαθούν με το ζόρι (και με την υποστήριξη της Στρατοχωροφυλακής), να περάσουν τον Έβρο, σόκαρε πολλούς. Άσε που δεν περίμενε κανείς τέτοια (επιτυχημένη) αντίδραση από εμάς.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Φιλτατε captain kal, Θα μου επιτρεψεις να εχω τις αμφιβολιες μου.
Εαν δεχτω οτι η ευρωπη δεν εχει ιδεα τι συμβαινει με
τις καθημερινες παραβιασεις του εναεριου χωρου, που τις ακολουθουν διαβηματα.
Για την προσπαθεια των τουρκων να κανουν γεωτρησεις στο σουπερ παρανταις (αυτο δεν ειναι προσφατη ιστορια).
Με το ιστορικο που εχουν οι τουρκοι στα συνορα του Εβρου.
Με τις βαρκες που εσκαγαν συνεχεια απο την πλευρα της Τουρκιας.

θα πρεπει να δεχτω οτι οταν καιγοταν η Μ. Ασια δεν ειχαν ιδεα.
Να προσθεσω τις γενοκτονιες που εχει διαπραξει η Τουρκια, που ακομα καποιοι ανθρωποι παλευουν για να αναγνωριστουν. Τα αλλα κρατη, ενω ξερουν, τους συμπεριφερονται, σε πολιτικο επιπεδο, λες και συνομιλουν με την Ελβετια.
Μιλαμε για ενα στρατιωτικο κρατος το οποιο ως δια μαγειας ανταποκρινεται στα πιστευω της Ευρωπαικης ενωσης περι ελευθεριας και δημοκρατιας,
Ολα ειναι μπουρδες και η ευρωπαικη ενωση ειναι μια δηθεν κοινοτητα με ανθρωπινες αρχες. Τοκογλυφοι ειναι που κανουν μπιζνες και αν ειχαν κερδος 15€ απο το καψιμο της Ελλαδας, θα την αφηναν να καει μεχρι να γινει γυαλι το χωμα. 15€ ειναι αυτα.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
Τα μεγάλοι ατού της Τουρκίας είναι δύο.
1) Έχει μεγάλη αγορά και φτηνά εργατικά χέρια
2) υπάρχουν πανευρωπαϊκά τόσοι πολλοί γηγενείς τουρκικής καταγωγής(με έντονη σχέση και επαφή με την μαμά πατρίδα), που καθορίζουν τις εξελίξεις και πολιτικές της χώρας που τους φιλοξενεί. Ειδικά η Γερμανία είναι σε μερικές περιοχές μια μικρή Τουρκία.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
@captain kal Επειδή δεν ασχολήθηκα καθόλου τότε με το θέμα, λίγο επιδερμικά στην αρχή, μπορείς να κάνεις μία σούμα ή έστω να ρίξεις μερικά λινκς.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Φιλτατε captain kal, Θα μου επιτρεψεις να εχω τις αμφιβολιες μου.
Εαν δεχτω οτι η ευρωπη δεν εχει ιδεα τι συμβαινει με
τις καθημερινες παραβιασεις του εναεριου χωρου, που τις ακολουθουν διαβηματα.
Για την προσπαθεια των τουρκων να κανουν γεωτρησεις στο σουπερ παρανταις (αυτο δεν ειναι προσφατη ιστορια).
Με το ιστορικο που εχουν οι τουρκοι στα συνορα του Εβρου.
Με τις βαρκες που εσκαγαν συνεχεια απο την πλευρα της Τουρκιας.

θα πρεπει να δεχτω οτι οταν καιγοταν η Μ. Ασια δεν ειχαν ιδεα.
Να προσθεσω τις γενοκτονιες που εχει διαπραξει η Τουρκια, που ακομα καποιοι ανθρωποι παλευουν για να αναγνωριστουν. Τα αλλα κρατη, ενω ξερουν, τους συμπεριφερονται, σε πολιτικο επιπεδο, λες και συνομιλουν με την Ελβετια.
Μιλαμε για ενα στρατιωτικο κρατος το οποιο ως δια μαγειας ανταποκρινεται στα πιστευω της Ευρωπαικης ενωσης περι ελευθεριας και δημοκρατιας,
Ολα ειναι μπουρδες και η ευρωπαικη ενωση ειναι μια δηθεν κοινοτητα με ανθρωπινες αρχες. Τοκογλυφοι ειναι που κανουν μπιζνες και αν ειχαν κερδος 15€ απο το καψιμο της Ελλαδας, θα την αφηναν να καει μεχρι να γινει γυαλι το χωμα. 15€ ειναι αυτα.

Δεν διαφωνώ ιδιαίτερα!! Απλά να υπενθυμίσω ότι το όλο εγχείρημα της Ευρώπης, είναι ακόμα σε alpha version, οπότε έχει bugs!! Αλλά και με τα bugs, έχουμε σχεδόν 70 χρόνια ειρήνη στην Ευρώπη. Δεν το λές και λίγο.
@captain kal Επειδή δεν ασχολήθηκα καθόλου τότε με το θέμα, λίγο επιδερμικά στην αρχή, μπορείς να κάνεις μία σούμα ή έστω να ρίξεις μερικά λινκς.

Αν εννοείς για τον Εβρο, θα ψάξω να βρω links από την Πτήση και Διάστημα.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,221
Αν κατάλαβα καλά αναφερόταν στην ΕΕ ο captain kal... Όχι στην Ήπειρο.. και στους πολέμους μεγάλης κλίμακας που προκαλούσαν τα αντικρουόμενα συμφέροντα. Συμφέροντα που ακόμα και σήμερα με τεράστια δυσκολία τιθασεύονται.. στον βαθμό που γίνεται αυτό..

aka οι συνθήκες χάλυβα και άνθρακα που ξεκίνησαν την ένωση
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Από κοντά χαιρετάνε η Ουκρανία με την Κύπρο. Αφήνοντας απέξω τους Ιρλανδούς λόγω scale και άλλες πιο "εσωτερικές" διαμάχες.

Φυσικά για τους πολέμους των Ευρωπαίων σε άλλες ηπείρους δεν ξεκινάω καν γιατί είναι μεγάλη η λίστα.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Αν κατάλαβα καλά αναφερόταν στην ΕΕ ο captain kal... Όχι στην Ήπειρο.. και στους πολέμους μεγάλης κλίμακας που προκαλούσαν τα αντικρουόμενα συμφέροντα. Συμφέροντα που ακόμα και σήμερα με τεράστια δυσκολία τιθασεύονται.. στον βαθμό που γίνεται αυτό..

aka οι συνθήκες χάλυβα και άνθρακα που ξεκίνησαν την ένωση
Με την ίδια λογική κάποιος θα μπορούσε να πει ότι και στον δεύτερο παγκόσμιο αν πήγαιναν όλες οι χώρες με τους Γερμανούς δεν θα είχαμε πόλεμο. Για αυτό εγώ θεώρησα την περιοχή και όχι την ένωση
 
Top Bottom