What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
08SkitsaPetrl-10-768x480.png
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι που κάθε παπαριά που μπορεί να ακουστεί στην τουρκία, κάθε παπαριά που μπορεί να πει κάποιος, από υπουργός μέχρι ο τελευταίος τηλεμαιντανός, τα δικά μας ΜΜΕ θα βγάλουν θέμα "ΑΠΟΒΑΣΗ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΣΤΑ ΟΠΛΑ" or smthing...

Πραγματικά τις τελευταίες εβδομάδες αν πάρεις της μετρητής τα ελληνικά ΜΜΕ ο πόλεμος έχει αρχίσει ξέρω εγώ... βρομιάρηδες που φοβίζουν τον κοσμάκι.
Επειδή δεν παρακολουθώ ελληνικά κανάλια, ζω πολύ σουρεάλ σκηνικά όταν μιλάω για θέματα της καθημερινότητας με διάφορους. Υπάρχει κόσμος που πιστεύει ότι η κυβέρνηση Μητσοτάκη παλεύει με πολλούς εξωγενείς παράγοντες. Οι κακοί Τούρκοι, ο κακός πόλεμος, ο κακός κορωνοιος, η κακή φωτιά. Ακόμα και άνθρωποι που έχουν ένα κάποιο μορφωτικό επίπεδο, δεν μπορούν να βάλουν τα πράγματα σε μια σειρά και δέχονται ο, τι παπαριά ακούσουν στην Κοσιώνη και στον Χατζηνικολάου.

Τώρα, στο θέμα μας, δεν ξέρω αν οι Τούρκοι πραγματικά ετοιμάζουν κάτι. Κάνεις μας δεν ξέρει. Αλλά δείχνωντας τέτοια πλάνα στον κοσμάκη, πολωνεις το κοινό σου. Μπορεί δύο τρεις γραφικοί σε ένα τουρκικό κανάλι με 0,00037% τηλεθέαση να είπαν τις χαζομάρες τους, εδώ το παρουσιάζουν ότι είμαστε στα πρόθυρα εισβολής. Όλο αυτό λειτουργεί σε πολλά επίπεδα, ο μέσος ψηφοφόρος θεωρεί ότι σε περίπτωση απειλής πολέμου, καταλληλότερη είναι μια δεξιά κυβέρνηση. Είναι πατριώτες, αγαπάνε τον Χριστό και τα παιδιά (κάποιοι σαν τον Λιγνάδη υπερβολικά) και δεν είναι απλυτοι ζαίοι.

Επίσης, όταν ζεις σε αυτό το καθεστώς φόβου, δέχεσαι ό, τι αμυντική δαπάνη σου πλασάρουν. Και οι αμυντικές δαπάνες λόγω της φύσης τους που έχουν πολλά σκοτεινά σημεία, είναι πρόσφορες για μίζες. Πολλές μίζες.

Ζούμε σε περίεργες εποχές, ίσως πάντα ζούσαμε,αλλά πλέον ανησυχώ πολύ. Δεν έχω παιδιά ούτε σκοπεύω να αποκτήσω αλλά φοβάμαι πολύ για αυτά που έρχονται. Συμβαίνουν πολλά που τα βλέπουμε σε δυστοπικες ταινίες. Προσλαμβάνουν αστυνομικούς, αστυνομία στις σχολές, μη χρηματοδότηση νοσοκομείων, κλείσιμο νοσοκομείων, αγορά όλων των ιδιωτικών κλινικών από ξένα funds, υποστελεχωση της επιθεώρησης εργασίας, έλεγχος των media και πολλά άλλα. Έχετε καταλάβει τι έγινε αυτή την εβδομάδα με τον Ιάσωνα Αποστολόπουλο, έχετε καταλάβει τι γίνεται με τα νηπιαγωγεία? Ασχολούμαστε όλη μέρα με την Πισπιρίγκου, την Πατουλαινα, την διαιτησία του Παναθηναικου, το κωλοπουλο που έβαλε την φωτιά στην Βούλα

Είμαι 100% σίγουρος ότι και στην Τουρκία δείχνουν στιγμιότυπα από κάνα τηλεφως με κάνα δυο αποστρατους που μιλάνε για την Κωνσταντινούπολη και λένε στον κόσμο, ορίστε, οι Έλληνες θέλουν να μας επιτεθούν. Σόρρυ για το σεντονι
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Για αυτό πάμε όλοι μαζί να τον πρασινίσουμε τον ήλιο! ΠΑΣΟΚ μόνο ρε μνια! Πήρε τις μίζες του αλλά τουλάχιστον δεν λαϊκό κόμμα!
(γενικά κοιτάς τις επιλογές σου να ψηφίσεις και λες την έχουμε κάτσει την βαρκούλα ότι και να βγει).
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Για μενα δεν έχει σημασία αν είσαι σε δεξιό ή αριστερό κόμμα. Έχεις σεβασμό για τον άνθρωπο, το περιβάλλον, ρεαλιστικές ιδέες, μια λογική ρε παιδί μου,μπορεί να σε ψηφίσω, δεν ζητάω πολλά πράγματα. Έχουμε γεμίσει σουργελα, έφτασα στο σημείο να πιστεύω πια ότι δεν μπορεί, όλοι αυτοί που κυβερνούν είναι μπροστινοί κάποιων άλλων, δεν ξέρω ποιών, του Μαρινάκη, του Λάτση, της CIA, των Ερπετόμορφων? Δεν μπορεί συνειδητά να επιλέγουμε αυτούς τους ηγέτες
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
αλλά δεν είμαστε και καμιά απροστάτευτη πουτανίτσα όπως νομίζει ο σουλτάνος.
Σωστα, εχουμε κι εμεις τον νταβατζη μας.
Σας το λεω, αλλα δεν μακουτε, ελατε να πρασινισουμε και πρασινα να ζησουμε κι απο την πρασιναδα μας, θα φαει και η γελαδα μας, αλλα δεν ακουτε. Στο ερωτημα Λαμογιο η Λακαμας? επιλεξατε λακαμα. Μα, πατε καλα, ρε? Βλεπετε καλα? η χρειαζεστε επισκεψη σε στραβολογο? Τοσα χρονια με λαμογες επιβιωνουμε, μεχρι και στην ενωση με λαμογια μπηκαμε, το ισομνια φουλ λαμογια ειναι. τα ισοζυγια ιδιωτικα/δημοσια λαμογιαρισμενα κι αυτα, κι αν την βρει απο πισω του ο μεμετης απο λαμογια θαναι! Εμεις λακαμα?
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Η Βουλη και η κυβερνηση ειναι ο καθρεφτης της κοινωνιας. Ειναι ενας φαυλος κυκλος ηλιθιοτητας, συντηρησης της ηλιθιοτητας και ηλιθιοποιησης.
Οχι να κανω παιδια στην Ελλαδα. Ακομα και να βγω εξω για να ψωνισω τα απαραιτητα, ειναι ενα μαρτυριο. Σκεφτομαι να εγκαταστησω ενα κουτι στην εξωπορτα οπου θα βαζω υπογλωσσια. Ενα για να βγω εξω και ενα για οταν επιστρεψω.
Φερτε την καραντινα πισω.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Μπορεί δύο τρεις γραφικοί σε ένα τουρκικό κανάλι με 0,00037% τηλεθέαση να είπαν τις χαζομάρες τους, εδώ το παρουσιάζουν ότι είμαστε στα πρόθυρα εισβολής

Δεν είναι τρεις γραφικοί σε ένα τουρκικό κανάλι με 0,00037% τηλεθέαση. Είναι ο πρόεδρος τους που θέλει μάλλον να γίνει Σουλτάνος!!

https://twitter.com/RTErdogan

Έχετε καταλάβει τι έγινε αυτή την εβδομάδα με τον Ιάσωνα Αποστολόπουλο

Διαφωνώ κάθετα με αυτόν, γιατί έχω δει λιμενικούς με PSTD από τα γεγονότα της τελευταίας επταετίας. Δεν έχω πετύχει πάντως διακινητή με PSTD.

Επίσης, όταν ζεις σε αυτό το καθεστώς φόβου, δέχεσαι ό, τι αμυντική δαπάνη σου πλασάρουν.

Με τον σουλτανοπαπάρα απέναντι, που έχουμε μπλέξει, αναγκαζόμαστε να σκάμε ένα σωρό χρήματα, για άμυνα!! Θα προτιμούσα να τα ξοδεύαμε στην αναβίωση των arcades!!! Αλλά στην δικιά μας περίπτωση, ισχύει το Si vis pacem, para bellum
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Να πω την αληθεια μου, γουσταρω με χιλια το Αμερικα απο Μεχικο μεχρι Τιερα ντε φουεγο. ΑΛΛΑ να πηγαινω εκει σαν Ελληνας επισκεπτης. Αν ειναι ναμαι ντοπιος αστο καλυτερα, χιλιες φορες στο Ελλαντα και με Κουλη ισοβιο αρχηγο
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Με τον σουλτανοπαπάρα απέναντι, που έχουμε μπλέξει, αναγκαζόμαστε να σκάμε ένα σωρό χρήματα, για άμυνα!! Θα προτιμούσα να τα ξοδεύαμε στην αναβίωση των arcades!!! Αλλά στην δικιά μας περίπτωση, ισχύει το Si vis pacem, para bellum
Να σημειώσω απλά ότι στα μάτια του αφεντικού μας (ΗΠΑ), θεωρούνται και οι δυο χώρες ως "Νατοϊκή περιοχή".
Πχ τώρα ήθελαν οι Αμερικάνοι/ΝΑΤΟ να στείλουν όπλα στην Ουκρανία, ήρθαν με ξένα C130 και ψώνισαν από
τα νησιά της Νατοϊκή περιοχής που οι natives αποκαλούν Ελλάδα. Κοινώς, μην το δένεις κομπο ότι οι αμυντικές
δαπάνες αφορούν την άμυνα της Ελλάδας όταν μπορεί το ΝΑΤΟ να ψωνίζει ό,τι θέλει όποτε θέλει.
 
Last edited:

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Δεν είναι τρεις γραφικοί σε ένα τουρκικό κανάλι με 0,00037% τηλεθέαση. Είναι ο πρόεδρος τους που θέλει μάλλον να γίνει Σουλτάνος!!
Δεν γνωρίζουμε τι εννοούν και τι όχι, οι Τούρκοι λένε τα ίδια εδώ και 5-6 δεκαετίες. Με το να κάνουν επίθεση θα το χοντρύνουν πολύ, λένε λένε συνέχεια μήπως μας εκνευρίσουν και κάνουμε εμείς καμιά βλακεια. Ο Ερντογαν πάει για μαύρισμα στις εκλογές και λέει συνέχεια τα δικά του για να πολωσει τον κόσμο, δεν λέω ότι είναι ωραία που μας απειλεί συνέχεια, αλλά από την απειλή στην πράξη απέχουμε πολύ. Κάθε άκυρος που λέει την χοντράδα του για την Ελλάδα τον παρουσιάζουν τα κανάλια σαν να είναι σημαντικός.


Διαφωνώ κάθετα με αυτόν,
Διαφωνείς ξεδιαφωνείς, ως χώρα πρέπει να σεβόμαστε αυτά που έχουμε υπογράψει. Εξυπνάδες του στυλ κάνουμε push backs αλλά μην το λέμε μην μας κακοχαρακτηρίσουν οι Ευρωπαίοι είναι γελοιότητες. Συν το ότι είναι απάνθρωπο. Είναι μια δύσκολη κατάσταση για όλους αλλά αν κάποιος βγάζει τον χειρότερο εαυτό του σε όλο αυτό είμαστε εμεις


Με τον σουλτανοπαπάρα απέναντι, που έχουμε μπλέξει, αναγκαζόμαστε να σκάμε ένα σωρό χρήματα, για άμυνα
Είναι μια κατάσταση που βολεύει πολλούς και εδώ και στην Τουρκία και έξω. Όσο είμαστε σε ένταση κάνουμε συνέχεια ανανέωση εξοπλισμού, οι μίζες πέφτουν σύννεφο και εδώ και απέναντι και Αμερικανοί, Γάλλοι, Γερμανοί τρίβουν τα χερια τους.

Περί των arcades με βρίσκεις σύμφωνο😊😊😊
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Δεν γνωρίζουμε τι εννοούν και τι όχι, οι Τούρκοι λένε τα ίδια εδώ και 5-6 δεκαετίες. Με το να κάνουν επίθεση θα το χοντρύνουν πολύ, λένε λένε συνέχεια μήπως μας εκνευρίσουν και κάνουμε εμείς καμιά βλακεια. Ο Ερντογαν πάει για μαύρισμα στις εκλογές και λέει συνέχεια τα δικά του για να πολωσει τον κόσμο, δεν λέω ότι είναι ωραία που μας απειλεί συνέχεια, αλλά από την απειλή στην πράξη απέχουμε πολύ. Κάθε άκυρος που λέει την χοντράδα του για την Ελλάδα τον παρουσιάζουν τα κανάλια σαν να είναι σημαντικός.

Δεν είναι κάθε άκυρος, αλλά οι υπουργοί του!! Φερέφωνα του κερατά βέβαια, αλλά τα λένε. Και δεν λένε τα ίδια εδώ και 5-6 δεκαετίες. Άρχισαν με γκρίζες ζώνες από το 74 και μετά και τώρα εμφανίζουν χάρτες με το μισό Αιγαίο δικό τους. Και βασικά απειλή από την πράξη απέχει το πολύ ένα δωδεκάωρο, όπως συνέβει στα Ίμια και το 20 σρον Έβρο και το Αιγαίο.

Διαφωνείς ξεδιαφωνείς, ως χώρα πρέπει να σεβόμαστε αυτά που έχουμε υπογράψει. Εξυπνάδες του στυλ κάνουμε push backs αλλά μην το λέμε μην μας κακοχαρακτηρίσουν οι Ευρωπαίοι είναι γελοιότητες. Συν το ότι είναι απάνθρωπο. Είναι μια δύσκολη κατάσταση για όλους αλλά αν κάποιος βγάζει τον χειρότερο εαυτό του σε όλο αυτό είμαστε εμεις.

Εννοείται ότι, ως χώρα πρέπει να σεβόμαστε αυτά που έχουμε υπογράψει. Αλλά ο κατηγορών φέρει και το βάρος της απόδειξης της κατηγορίας του. Κάτι τέτοιο δεν είδα. Αντίθετα, δεν είδα πουθενά να τονίζεται ο ρόλος του τουρκικού (παρα)κράτους, στην μεταφορά των μεταναστών - προσφύγων, μέσα από την επικράτεια του, στις ελληνικές ακτές και στον Έβρο. Εκτός αν πιστεύουν ότι σε ένα αστυνομοκρατούμενο κράτος όπως η Τουρκία, κυκλοφορούσαν ελεύθερα, σαν να μην συμβαίνει τίποτα!! Και τον ευατό μας τον δείξαμε το 15, τον δείχνομε και τώρα με τους Ουκρανούς. Ή αυτοί δεν πιάνονται?

Είναι μια κατάσταση που βολεύει πολλούς και εδώ και στην Τουρκία και έξω. Όσο είμαστε σε ένταση κάνουμε συνέχεια ανανέωση εξοπλισμού, οι μίζες πέφτουν σύννεφο και εδώ και απέναντι και Αμερικανοί, Γάλλοι, Γερμανοί τρίβουν τα χερια τους.

Εδώ δεν θα διαφωνίσω ιδιαίτερα. Και μακάρι να ήταν μόνο οι μίζες στα εξοπλιστικά. Η φαρμακευτική δαπάνη ήταν που τα τίναξε όλα, γι'αυτό και υπήρχαν πολύ μεγάλες αντιδράσεις για την ηλεκτρονική συνταγογράφιση, Τουλάχιστον τώρα πλέον για την Άμυνα κινούνται με διακρατικές συμφωνίες, που είναι πιο διαφανείς από τους διαγωνισμούς, Όχι ότι δεν μπορούσαν να τα καταφέρουν καλύτερα (λόγω τις πίεσης του χρόνου).

Περί των arcades με βρίσκεις σύμφωνο😊😊😊

Πολλά εικοσάρικα αδελφέ!!!! Αλλά δεν το μετάνιωσα καθόλου!!! (Xain d' SLeena FTW!!!!!!)

Έφαγα και Χ σε ποστ.

EΓΙΝΑ CELEBRITY
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Έφαγα και Χ σε ποστ.
Μην σκας 😜, εγώ τρώω κάθε φορά που μιλάω για το Star wars

Όλα αυτά δεν έχουν πολύ σημασία. Αν κάνουν κάτι οι Τούρκοι, εσύ και έχω θα είμαστε στη πρώτη γραμμή με κάτι G3 50ετίας και ο Μητσοτάκης θα μας στέλνει φιλουδια από κάνα Παρίσι. Ελπίζω οι ώρες που έγραψα στο CoD να πιάσουν τόπο, αλλά δύσκολο, και εκεί με έτρωγαν λάχανο. Απλά ρε συ, θα ήθελα, αν έρθει η στιγμή, να παλέψω για κάτι που να αισθάνομαι μέσα μου ότι αξίζει, για να διατηρήσω έναν τρόπο ζωής. Και δεν μου βγαίνει τώρα με αυτά που ζω καθημερινά ως άνθρωπος, ως πολίτης, ωε εργαζόμενος
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Να σημειώσω απλά ότι στα μάτια του αφεντικού μας (ΗΠΑ), θεωρούνται και οι δυο χώρες ως "Νατοϊκή περιοχή".
Πχ τώρα ήθελαν οι Αμερικάνοι/ΝΑΤΟ να στείλουν όπλα στην Ουκρανία, ήρθαν με ξένα C130 και ψώνισαν από
τα νησιά της Νατοϊκή περιοχής που οι natives αποκαλούν Ελλάδα. Κοινώς, μην το δένεις κομπο ότι οι αμυντικές
δαπάνες αφορούν την άμυνα της Ελλάδας όταν μπορεί το ΝΑΤΟ να ψωνίζει ό,τι θέλει όποτε θέλει.

Όντως και αυτή η τακτική του "Ποντίου Πιλάτου", είναι αυτή που έχει αποθρασίνει την Τουρκία. Γι' αυτό και τα λούζονται τώρα.

Αλλά το ΝΑΤΟ από το 1952 και μετά, έδωσε πρόσβαση σε καλύτερες μεθόδους εκπάιδευσης και έμφαση σε logistics, το αιώνιο πρόβλημα του Ε.Σ. ακόμα και στο πόλεμο του 40.

Όσο για τα ξένα C130, ήρθαν γιατί είχαμε παρκάρει τα δικά μας στην ΕΑΒ, για βαριά συντήρηση. ...... από το 2009!!!!!! Ψιλογίναμε ρεντίκολο, και τρέχουν τώρα να τα φτιάξουν!!

Κοινώς, μην το δένεις κομπο ότι οι αμυντικές δαπάνες αφορούν την άμυνα της Ελλάδας όταν μπορεί το ΝΑΤΟ να ψωνίζει ό,τι θέλει όποτε θέλει

Εννοείται, ότι η άμυνα του ΝΑΤΟ περιλαμβάνει πολύ περισσότερα πράγματα, από την άμυνα ενός κράτους - μέλους, Εάν αντί για Τουρκία, είχαμε θέματα π.χ. με την "πρώην" Γιουκοσλαβία ή με την Βουλγαρία τον καιρό της ΕΣΣΔ, η υποστήριξη θα ήταν θα ήταν πιο εμφατική. Αλλά ακόμα και έτσι, εκτός την πρόσβαση σε εξοπλισμούς έχουμε πρόσβαση και σε πιο "άυλα" πράγματα.
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Μην σκας 😜, εγώ τρώω κάθε φορά που μιλάω για το Star wars
Καλά να πάθεις!!!!!!!!! :p :p :p :p :p :p :p

Όλα αυτά δεν έχουν πολύ σημασία. Αν κάνουν κάτι οι Τούρκοι, εσύ και έχω θα είμαστε στη πρώτη γραμμή με κάτι G3 50ετίας και ο Μητσοτάκης θα μας στέλνει φιλουδια από κάνα Παρίσι.

Καλά, επειδή τα G3 τα κατασκεύαζαν στο Αίγιο, έχουμε του κουτιού σε απόθεμα!!!! Με ένα καλό οπτικό σκοπευτικό, από τα 400 - 500 μέτρα τον κατεβάζεις τον άλλον!!! Τί να μας πουν AR-15 και Μ-16!!!


Ελπίζω οι ώρες που έγραψα στο CoD να πιάσουν τόπο, αλλά δύσκολο, και εκεί με έτρωγαν λάχανο.

Εγώ την πατάω, στο Fortnight!! Από το 12χρονο βαφτιστήρι μου!!! :p:p:p

Απλά ρε συ, θα ήθελα, αν έρθει η στιγμή, να παλέψω για κάτι που να αισθάνομαι μέσα μου ότι αξίζει, για να διατηρήσω έναν τρόπο ζωής. Και δεν μου βγαίνει τώρα με αυτά που ζω καθημερινά ως άνθρωπος, ως πολίτης, ωε εργαζόμενος.

Λογική αντίδραση. Και με τους απέναντι ταιριάζουμε καλύτερα, από ότι π.χ. με Βόρειοευρωπαίους. Αλλά έχουμε μπλέξει με μπέηδες, που ονειρεύονται αυτοκρατορίες και έχουν φανατίσει τον κόσμο!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Καλά, επειδή τα G3 τα κατασκεύαζαν στο Αίγιο, έχουμε του κουτιού σε απόθεμα!!!! Με ένα καλό οπτικό σκοπευτικό, από τα 400 - 500 μέτρα τον κατεβάζεις τον άλλον!!! Τί να μας πουν AR-15 και Μ-16!!!

Θέλετε να σας φέρω κανένα; Αν και σε περίπτωση πολέμου πρώτη μπόμπα εδώ θα σκάσει anyway
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Καλά, επειδή τα G3 τα κατασκεύαζαν στο Αίγιο, έχουμε του κουτιού σε απόθεμα!!!! Με ένα καλό οπτικό σκοπευτικό, από τα 400 - 500 μέτρα τον κατεβάζεις τον άλλον!!!
Ναι, στο Call of Duty.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Προτιμώ καμιά γουρουνοπούλα!!!! :p :p :p
Για γουρουνοπούλα Ναύπακτο, εδώ έχουμε ωραία σουβλάκια (καλαμάκια για τους βάρβαρους).
 
Top Bottom