What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Θα πουν οτι εγινε λαθος σκοπευση. Μιλαμε για περιοχη που ειναι διπλα στα συνορα.
Εκτος, κι αν οι ρωσοι αποφασισαν οτι η Ουκρανια θα τελειωσει με πυρηνικο πολεμο αλλα δεν θελουν να τα ριξουν πρωτοι.
Ο πολεμος εχει και ηθικες αξιες.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Συγκεχυμένες οι πληροφορίες. Για θραύσματα από ρωσικό πύραυλο που κατέριψαν οι Ουκρανοί διάβασα. Στο χάρτη πάντως, το σημείο ειναι σε εντελώς άσχετη περιοχή με Κίεβο και τα σχετικά. Οι Ρωσία έκανε μια δήλωση ότι δεν έχουν σχέση με το συγκεκριμένο, ο βλαμένος Ζελένσκι είπε τις κλασικές πίπες και όλα πάνε τέλεια...
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Oι Πολωνοί ξύνονταν στην γκλίτσα του τσομπάνη απο την αρχή, άσχετα αν ήταν απο ουκρανική αναχαίτιση βρήκαν αφορμή να μπούνε ενεργά, η θα περιμένουν απο το νατο που αυτό περιμένει απο την ουκρανία; Η να μπούνε ολοι μαζί στην Λιβύη να ξεσπάσουν;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Οι Πολωνοί γενικά λόγω ιστορίας, οραματίζονται "γύρους" με τους Ρώσους. Αν εμείς έχουμε μάθει από τα γεννοφάσκια μας να μισούμε τους Τούρκους ως τους φυσικούς εχθρούς μας από την εποχή του Περικλή, οι Πολωνοί δεν γουστάρουν τους Ρώσους από την εποχή των Τσάρων που τους είχαν ευρύτερο τσιφλίκι.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Δεν αντιλέγω, είναι ίσως οι μόνοι απο τους αντι-Ρώσους που δικαιολογούνται να τους μισούν, εκεί που δεν δικαιολογούνται είναι οτι ξεχνάνε τους εχθρούς τους απο την δυτική πλευρά...
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Σαν λαός-κουλτούρα μου είναι συμπαθείς, σαν πολιτικοί της κυβέρνησης και μεγάλο ποσοστό πολιτικής ιδεολογίας του λαού είναι για διπλή διείσδυση πάλι.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Τελικά ο πύραυλος ήταν ουκρανικός λένε, τον σούταραν οι ουκρανοί για να καταρρίψουν έναν άλλο ρωσικό πύραυλο αλλά έπεσε στην πολωνία. Ή κάπως έτσι.

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Τωρα ειναι η στιγμη που οι Πολωνοι γκρινιαζουν στο ΝΑΤΟ και επειδη ειναι επιθεση σε μελος του ΝΑΤΟ, πρεπει να επιτεθουν στην Ουκρανια. Αυτη ειναι η νατοικη νομοθεσια.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Τελικά ο πύραυλος ήταν ουκρανικός λένε, τον σούταραν οι ουκρανοί για να καταρρίψουν έναν άλλο ρωσικό πύραυλο αλλά έπεσε στην πολωνία. Ή κάπως έτσι.

Θέλω να είμαι ξεκάθαρος: Δεν είναι λάθος της Ουκρανίας. Η Ρωσία φέρει την ευθύνη καθώς συνεχίζει τον παράνομο πόλεμο στην Ουκρανία.



Γελανε και οι πετρες...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Όταν όλα τα άλλα αποτυγχάνουν, "SPECIAL OPERATION IN SYRIA".


Αυτό είναι κάτι σαν το "have you tried turning it off and on again" του Ερντογάν. Πάει χάλια η οικονομία? Special Operation στη Συρία. Τρομοκρατική επίθεση? Special Operation στη Συρία. Μου την είπαν οι Αμερικάνοι? Special Operation στη Συρία.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Η ειδηση οτι θα ξανα (ξανα,ξανα,ξανα) μπουκαρουν στην Συρια, επαιξε 2 λεπτα μετα την εκρηξη. Διαβασα και ενα αρθρο οπου εγραφε οτι η βομβιστρια, πριν την εκρηξη, επικοινωνουσε με καποιον απο τους γκριζους λυκους.
Επεσα απο τα συννεφα...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
ενδιαφέρον ανάγνωσμα, αδύνατο να ξέρουμε αν είναι αλήθεια ή μυθοπλασία, αν ισχύει πάντως τα ίδια σκατά θα αναλάβουν anyway... δεν είναι ότι θα έρθει καμιά αλλαγή ουσιαστική.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Υπαρχει ενα καναλι στο ΥΤ στο οποιο υπαρχουν διαφορες συνεντευξεις του Douglas Macgregor, Αμερικανου στρατηγου.
Αυτος ο ανθρωπος, ηταν στρατηγος του Τραμπ αλλα απο την αλλη, σαν στρατηγος, κανει καποιες αναλυσεις για το πολεμο στην Ουκρανια, με επιχειρηματα, οχι 100% Τραμπικα. Ο πολεμος ειναι η δουλεια του.
Αυτα που λεει ερχονται σε μεγαλη αντιθεση με αυτα που διαβαζουμε στις τοπικες ειδησεις. Ναι, υποστηριζει οτι τα πραγματα στην Ουκρανια δεν πανε καλα οσο μας λενε.
Σε γενικες γραμμες και σε μεγαλο ποσοστο, αυτα που λεει εχουν μια λογικη πχ Αυτος ο πολεμος μπορουσε να αποφευχθει.
Η Ουκρανια δεν κερδιζει τον πολεμο και εξηγει, με επιχειρηματα, γιατι αυτος ο πολεμος απεκτησε μεγαλυτερη διαρκεια κτλ.
Σε ενα απο τα τελευταια video, λεει οτι συντομα η ρωσια θα κανει την τελικη αντεπιθεση και θα σαρωσουν οτι εχει απομεινει ορθιο. Στις επομενες εβδομαδες, περιμενουν να παγωσει το εδαφος.
Εξηγει πως οι ρωσοι ακολουθουν την ιδια τακτικη που ειχαν με τους Γερμανους στον Β'ΠΠ και πως την ιδια τακτικη θα ειχε και η Αμερικη, εαν εκανε αυτον τον πολεμο.
Αν και τα video μοιαζουν με βαρετες συνεντευξεις, δινουν πολλες πληροφοριες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Νομίζω ότι το βλέπει λίγο λάθος για την ικανότητα της Ρωσίας, σαν να έχει μείνει λίγο στον ψυχρό πόλεμο αναφορικά με τις δυνατότητες που έχουν οι Ρώσοι.
Το θέμα είναι ότι πράγματι θα τα σαρώσουν όλα, μάλλον με βομβαρδισμούς... δεν ξέρω πως θα πάει αυτό αλλά αν μιλάμε για κανένα μακελειό αμάχων φοβάμαι πως θα μπει κανένα ΝΑΤΟ/ΗΠΑ ενεργά στην μάχη.



Παρόλα αυτά ίσως, λέμε ίσως... να υπάρχει μια ελπίδα, αλλά φοβάμαι ότι θα είναι μετά από τυχόν επίθεση να τα κάνει όλα ίσωμα και να καταστρέψει τα πάντα σε υποδομές στην Ουκρανία.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Νομίζω ότι το βλέπει λίγο λάθος για την ικανότητα της Ρωσίας, σαν να έχει μείνει λίγο στον ψυχρό πόλεμο αναφορικά με τις δυνατότητες που έχουν οι Ρώσοι.
Το θέμα είναι ότι πράγματι θα τα σαρώσουν όλα, μάλλον με βομβαρδισμούς... δεν ξέρω πως θα πάει αυτό αλλά αν μιλάμε για κανένα μακελειό αμάχων φοβάμαι πως θα μπει κανένα ΝΑΤΟ/ΗΠΑ ενεργά στην μάχη.



Παρόλα αυτά ίσως, λέμε ίσως... να υπάρχει μια ελπίδα, αλλά φοβάμαι ότι θα είναι μετά από τυχόν επίθεση να τα κάνει όλα ίσωμα και να καταστρέψει τα πάντα σε υποδομές στην Ουκρανία.
Νομίζω ότι εάν ήταν να μπουν ΝΑΤΟ/ΗΠΑ ενεργά στο παιχνίδι, θα το είχαν κάνει ήδη. Τώρα θεωρώ ότι μόνο εάν γίνει κάτι πολύ χοντρό (πυρηνικά) θα κουνηθούν, αλλιώς θα αφήσουν την Ουκρανία να καει.
Με μια επέμβαση τώρα δεν κερδίζουν και τίποτα. Ότι ζημιά ήταν να γίνει στον Ρωσία, έχει συμβεί, και για την Ουκρανία στα @@ τους. Το παιχνίδι τους το έχει παίξει ήδη και με το παραπάνω
 
Top Bottom