What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Γεροντική Ενδοσκόπηση Vol. 2 : Ποιό ήταν το πρώτο παιχνίδι που θυμάστε να σας διαμορφώνει και γιατί;

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
(@Mogrey665 Yack Fu, City μεταγενέστερα gnet, Cybernet μετά InSpot)
χαχαχαχα ναι ρε το yack fu. τα ελεγα σε μικροτερους και δεν με πιστευανε.
inspot ποιες χρονιες πηγαινες ρε? καλα οχι πως σε ηξερα πριν το φορουμ αλλα αμα πηγαινες περιπου αρχες 2003-2004 ανετα ειχαμε πετυχει ο ενας τον αλλο χωρις να το ξερουμε. και πως και δεν ανεφερες ατλαντιδα?
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,897
@Mogrey665
Α ναι, Ατλαντίδα. Εκείνο είχε και ένα μεγάλο ενυδρείο μέσα νομίζω; Το είχα επισκεφθεί στα τελευταία του πριν γίνει Cybernet.

Με την παρέα πηγαίναμε εν αλλαξ και στα τρία που ανέφερα, περίοδο 2002-2004. Μετά νμζ πήγαινα στο Yack Fu που είχε μεταφερθεί κοντά στα ψαράδικα και από το 05 που άνοιξαν τα Web, πηγαίναμε εκεί και αργότερα το 08 στα netcafe πάνω στην Βενιζέλου
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Τώρα τι να πρωτοπούμε εδώ πέρα.. Είναι πολλά τα κέιμς που με έχουν επηρρεάσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Αν πρέπει να διαλέξω ένα, τότε χωρίς καθόλου σκέψη, η απάντηση είναι μια:



Νέοπας 18 χρονώνε, στα εργαστήρια της σχολής Επιστήμης Υπολογιστών: Περνά φίλος από το workstation που καθόμανε και λέει:
- "Επ σπέρα, τι λέει, ξέρεις το Γόρκραφτ;"
- "Ναι!" (λέω εγώ) "το στράτετζι και κάτι είχα διαβάσει θα βγάλουν και αρ πι γκι ονλάιν! Δε ξέρω παραπάνω"
- "Για μπες εδώ (worldofwarcraft.com), πώς σου φαίνεται;"
- "Χμ, necromancer δεν έχει;;;"
- "Όχι, αν θες έχει warlock..." (τελικά έκανα mage :p )

Και αυτό ήταν! (Τώρα που εξιστορώ για 1η φορά αυτό το γεγονός, πιο πολύ σε προσηλυτισμό κάνει η όλη φάση :ROFLMAO: )

Highlights του καιρού εκείνου:
- Έκανα join στον Bloodhoof server, Alliance και έψαχνα το The horde brothers guild (αν λεγόταν έτσι) για το οποίο είχαν γράψει στο ΠιΣι μάστερ
- Είχα στείλει ιμειλ στον Νίκο ΝταμΜιαμΓουαμΚατι Κόντη να τον ρωτήσω "Ρε μάστορα, που είναι τελοσπάντων αυτό το guild?" και απάντησε "Εμ φιλε, είναι horde!!!". Ένιωσα μεγάλη ντροπή 🤦‍♂️
- Γνώρισα άπειρο κόσμο, ειδικά τότε ήταν και πιο αγνά τα χρόνια. Παίζαμε για την παρέα, όχι για το min-maxing
- Βελτίωσα κατά πολύ το αγγλικό μου λεξιλόγιο yay!
- Διάβασα κάθε τι σχετικό με το lore του κόσμου και γενικώς το ζούσα στο μέγιστο
- Είχα ακυρώσει πρόσκληση αιθέριας ύπαρξης για φαγητό γιατί είχα raid το βράδυ (worth it!)
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,960
Πωπω ρε συ, έχω σχεδόν πανομοιότυπες εμπειρίες από πρώιμες εποχές WoW, αν εξαιρέσουμε ότι εγώ ήμουνα 21 όταν ξεκίνησα κι οι αιθέριες υπάρξεις δεν με πλησίαζαν τότε ούτε στο χιλιόμετρο :cry:. Καφέδες με φίλους, πάντως, ακύρωσα άπειρους λόγω raid.

Μέχρι και ο προσηλυτισμός από τον κολλητό ταιριάζει :oops:
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,436
Ποιες αιθέριες υπάρξεις, μέχρι να μας πει κάποιος κάτι πιο εντυπωσιακό από το ότι παραλίγο να χάσει το ρόλο του Superman επειδή είχε raid και δεν απαντούσε τηλέφωνα/email/κουδούνια, τα πρωτεία κρατάει γερά ο Αδερφός Χένρι.

Εγώ δεν απάντησα σοβαρά*, αλλά δυσκολεύομαι ακόμα και ιεράρχηση ανά εποχές να κάνω, πόσο μάλλον να διαλέξω ένα. Και αυτό δεν το έχω μόνο με τα games, γενικά η λογική της λίστας και του top και του "το ένα που με σημάδεψε" είναι πολύ μακριά από την ιδιοσυγκρασία μου.

*Εξαρτάται πώς το βλέπει κανείς. Το Pong ήταν όντως το πρώτο ηλεκτρονικό παιχνίδι που έπαιξα, τεσσάρων χρονών ήμουν όταν κουβάλησε στο σπίτι ο πατέρας μου το μπλιμπλίκι που το έβαζες στην τηλεόραση και έπαιζε Pong, με ποτενσιόμετρα για χειριστήρια παρακαλώ. Δυστυχώς η τύχη του μπλιμπλικίου αγνοείται πάνω από εικοσιπέντε χρόνια.
 

lich king

Umber Hulk
Approval of the Admiral
Joined
Dec 28, 2012
Messages
878
Ένα παιχνίδι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, και αποδεικνύει ότι τα παιχνίδια είναι τέχνη είναι το okami.
Και αυτό που με κέρδισε πολύ- εκτός από τα κολπάκια που έκανες με το πινέλο- ήταν ότι κατάφεραν να χωρέσουν μέσα στο παιχνίδι διάφορες ιστορείς από ιαπωνική λαογραφία οι οποίες δεν είχαν καμία σχέση μεταξύ τους.
Δυστυχώς δεν το εκτίμησαν πολύ όταν είχε βγει στο ps2. Και μπορεί ακόμα και σήμερά να μην το ξεύρουν αρκετοί.
 
Last edited:

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,555
Δυσκολο να επιλέξω μόνο ένα παιχνίδι γιατί το καθένα τους με σημάδεψε στη περίοδο του. Θα πω τα Golden Axe, Gargoyle's Quest, Street Fighter 2, Resident Evil 3, Final Fantasy VII, Dark Souls. Nτάξει ας ακολουθήσω τους κανόνες και να πω το Street Figther 2 από αυτά που έφαγα μια περιουσία στα arcades για πάρτη του. Ηταν το πρώτο fighting που έπαιξα στη ζωή μου και είχα μαγευτεί. Το animation, η μουσική, το ρόστερ, οι σπέσιαλ κινήσεις ήταν το κάτι άλλο. Ημουν αρρωστάκι τότε με ταινίες με πολεμικές τέχνες και κάθε μέρα νοίκιαζα δυο δυο τις βιντεοκασέτες. Οπότε το παιχνίδι αυτό ήταν ένα όνειρο. Αξέχαστες οι τεράστιες ουρές για να κάτσεις και να παίξεις μόνος ή και με άλλους. Εξαιτίας του είμαι όλη μου τη ζωή λάτρης των fighting games. Πάντως σαν φιλοσοφία ζωής το Dark Souls θεωρώ πως μου έχει δώσει πολύ σημαντικότερο μάθημα. Το να μην τα βάζεις ποτέ κάτω δηλαδή και να αντιμετωπίζεις τους φόβους σου
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,396
Αξέχαστες οι τεράστιες ουρές για να κάτσεις και να παίξεις μόνος ή και με άλλους.

Εξαιτίας αυτών των ουρών και επειδή βαριόμουν να περιμένω, δεν έγινα ποτέ καλός στο SF. Αντίθετα το είχα ρίξει στο Mortal Kombat που ήταν μονίμως άδειο!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,819
ένα σύνολο από fps games

Hot Pursuit 2

surfer.jpg
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,539
Το intellect στον warrior ήταν πάντα στο θέμα συζήτησης για τους needja.
Συνήθως, ο warrior μου, ο gravedigger, ως απεθαντος και pvp κυκλοφορούσε στο durotar με μαύρη ρόμπα και δρεπάνι.
Τα 0,0001 chances τα έπαιρνα πάντα πολύ σοβαρά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
Τελικά σε ΚΑΤΙ βοηθούσε το Intellect buff στον Warrior :eek:
τι αλήθεια δεν το ήξερες; εμένα που είμαι Mage έρχονταν διάφοροι warriors/rogues και μου ζήταγαν intel buff για να ανεβάσουν συγκεκριμένα τα weapon skills.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
τι αλήθεια δεν το ήξερες; εμένα που είμαι Mage έρχονταν διάφοροι warriors/rogues και μου ζήταγαν intel buff για να ανεβάσουν συγκεκριμένα τα weapon skills.
Ω! Ναι! Το είχα ξεχάσει! Θυμήθηκα φίλο που είχε κάνει respec και έπρεπε να ανεβάσει κάποιο weapon skill!
(side note: πόσο τρολιά ήταν (μέχρι κάποιο πατς) που έκανες respec και έχανες τα weapon skills? :ROFLMAO: )
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
739
Ω! Ναι! Το είχα ξεχάσει! Θυμήθηκα φίλο που είχε κάνει respec και έπρεπε να ανεβάσει κάποιο weapon skill!
(side note: πόσο τρολιά ήταν (μέχρι κάποιο πατς) που έκανες respec και έχανες τα weapon skills? :ROFLMAO: )

Επειδή δε θυμόμουν κάτι τέτοιο να συμβαίνει (και έπαιξα και classic) το googlara και όντως κάτι τέτοιο συνέβαινε στους enhancement shamans γιατί χρειαζόντουσαν talent για να χρησιμοποιούν 2handed όπλα.

Δε πειράζει, η ίδια τους η ύπαρξη ήταν τρολία στο vanilla τουλάχιστον. :devilish:
 
Top Bottom