What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Global GPU clusterfuck και άλλα νέα

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Τελικά, αντί για GPU μήπως πρέπει να αλλάξουμε monitor?

Βρίσκω από τα παιδιά της πληροφορικής, ένα 17" CRT Philips!!

Βάζω πάνω μια Amiga 1200, για δοκιμές πριν πάει για αλλαγή σε πυκνωτές, Παρότι παίζει σε πολύ χαμηλή ανάλυση, για τα σημερινά δεδομένα, ( 640 x 256 ή 640 x 512 interlaced, 320 x 240 στα παιχνίδια), η εικόνα πολύ καλή.

Μου έρχεται η τρελλή ιδέα και συνδέω πάνω στην CRT, το laptop (ASUS Vivobook 570), που φοράει nVidia 1050!!. Και για δοκιμή No Man's Sky !!!

Ανάλυση 1024x768 σε ULTRA, πάνω 40 FPS!! Με 1050!! Και εικόνα χάρμα οφθαλμών!! Το έδειξα σε φίλο gamer και δεν πίστευε στα μάτια του!!

Με βλέπω να φτιάχνω κανά τύπου NUC, με 5600G και να παίζω πλέον εκεί!!!! Ή να δοκιμάσω και τις κονσόλες εκεί!!!!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Τελικά, αντί για GPU μήπως πρέπει να αλλάξουμε monitor?

Βρίσκω από τα παιδιά της πληροφορικής, ένα 17" CRT Philips!!

Βάζω πάνω μια Amiga 1200, για δοκιμές πριν πάει για αλλαγή σε πυκνωτές, Παρότι παίζει σε πολύ χαμηλή ανάλυση, για τα σημερινά δεδομένα, ( 640 x 256 ή 640 x 512 interlaced, 320 x 240 στα παιχνίδια), η εικόνα πολύ καλή.

Μου έρχεται η τρελλή ιδέα και συνδέω πάνω στην CRT, το laptop (ASUS Vivobook 570), που φοράει nVidia 1050!!. Και για δοκιμή No Man's Sky !!!

Ανάλυση 1024x768 σε ULTRA, πάνω 40 FPS!! Με 1050!! Και εικόνα χάρμα οφθαλμών!! Το έδειξα σε φίλο gamer και δεν πίστευε στα μάτια του!!

Με βλέπω να φτιάχνω κανά τύπου NUC, με 5600G και να παίζω πλέον εκεί!!!! Ή να δοκιμάσω και τις κονσόλες εκεί!!!!!!
ρε εσύ, το έχω σκεφτεί, πραγματικά το έχω σκεφτεί, αλλά πολύ γκουμούτσες...
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
ρε εσύ, το έχω σκεφτεί, πραγματικά το έχω σκεφτεί, αλλά πολύ γκουμούτσες...

Αυτό είναι και το πρόβλημα στο σπίτι!! Δεν έχω χώρο και κάθεται στο γραφείο μου στη δουλειά!! Πάντως, ότι πρέπει για Steam Deck είναι!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Αυτό είναι και το πρόβλημα στο σπίτι!! Δεν έχω χώρο και κάθεται στο γραφείο μου στη δουλειά!! Πάντως, ότι πρέπει για Steam Deck είναι!!!
ότι πρέπει για τα πάντα όλα είναι...


Υπάρχει ένα Sony Trinitron SFII 17άρι που έχει ένας θειος μου που λογικά δεν το θέλει, θα ήθελα πάρα πολύ να το πάρω σπίτι αλλά παραμένει τεράστιο... 45εκ βάθος... διάολε το γραφείο είναι 60...
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
ότι πρέπει για τα πάντα όλα είναι...


Υπάρχει ένα Sony Trinitron SFII 17άρι που έχει ένας θειος μου που λογικά δεν το θέλει, θα ήθελα πάρα πολύ να το πάρω σπίτι αλλά παραμένει τεράστιο... 45εκ βάθος... διάολε το γραφείο είναι 60...


Τσίμπα το και όταν βρεις χώρο το χρησιμοποιείς!!! Έτσι θα κάνω και εγώ, μόλις βρω χωρο για την hardware retro γωνιά!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή, εκτός αν είσαι μπάτσος ή σκάλπερ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Μόλις βγήκαν οι 4ΧΧΧ και 7ΧΧΧ και από αυτές μόνο τα top tier μοντέλα, αλλά άρχισα να διαβάζω για φήμες σχετικά με τις 5ΧΧΧ και τις 8ΧΧΧ...
Ο ορισμός του ότι να 'ναι... σε λίγο θα αρχίζουν οι φήμες πριν βγουν οι κάρτες της προηγούμενης γενιάς. Ναι ξέρουμε ότι δεν έχετε δει ακόμα τις 6ΧΧΧ αλλά ακούστε τώρα εδώ τι μάθαμε ότι ΘΑ έχουν οι 7ΧΧΧ! ΤΕΛΕΙΟ!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Μόλις βγήκαν οι 4ΧΧΧ και 7ΧΧΧ και από αυτές μόνο τα top tier μοντέλα, αλλά άρχισα να διαβάζω για φήμες σχετικά με τις 5ΧΧΧ και τις 8ΧΧΧ...
Ο ορισμός του ότι να 'ναι... σε λίγο θα αρχίζουν οι φήμες πριν βγουν οι κάρτες της προηγούμενης γενιάς. Ναι ξέρουμε ότι δεν έχετε δει ακόμα τις 6ΧΧΧ αλλά ακούστε τώρα εδώ τι μάθαμε ότι ΘΑ έχουν οι 7ΧΧΧ! ΤΕΛΕΙΟ!

Ίσως αυτές οι σειρές δεν εντυπωσίασαν και πρέπει από τώρα να ξεκινήσουμε το hype train για τις επόμενες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Δεν πειράζει Nvidia, βγάλε καμιά 4050 στα 600€ να ρεφάρεις.
Ανυπομονώ να δω το βίντεο του τζίζας για την EVGA, πραγματικά είναι να αναρωτιέσαι γιατί τόσοι partner έχουν τόσο ψηλά την nvidia αφού τους πηδάει κυριολεκτικά...
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Η 280 δουλεύει κανονικά ξανά (έπαιξε χοντρό service), οπότε ελπίζω όταν στήσω το νέο μηχάνημα να υπάρχει καμία καρτούλα σε λογική τιμή. :ROFLMAO:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Ανυπομονώ να δω το βίντεο του τζίζας για την EVGA, πραγματικά είναι να αναρωτιέσαι γιατί τόσοι partner έχουν τόσο ψηλά την nvidia αφού τους πηδάει κυριολεκτικά...

Φαντάζομαι πως βγάζουν κάποιο κέρδος ακόμα για να ασχολούνται, αλλά είναι προφανές πως η Nvidia συμπιέζει το περιθώριο τους συνέχεια. Τότε που είχε ξεκινήσει το θέμα είχα δει ένα γράφημα ότι πολλά χρόνια πριν το περιθώριο κέρδους των OEM ήταν 30-40% και τώρα έχει πέσει κάτω από 5%.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
ε ας φύγουν τότε... αν πάνε όλοι και βγάζουν AMD και δεν μπορείς να βρεις nvidia πουθενά, πως θα πουλάει η nvidia?
5% μπορεί να δούλευε στο mining rush, τώρα θα πάρουν τα 3 του Καράμπελα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
ε ας φύγουν τότε... αν πάνε όλοι και βγάζουν AMD και δεν μπορείς να βρεις nvidia πουθενά, πως θα πουλάει η nvidia?
5% μπορεί να δούλευε στο mining rush, τώρα θα πάρουν τα 3 του Καράμπελα.

Το θέμα είναι αν οι όροι της AMD είναι καθόλου καλύτεροι ή κάνουν και εκεί τα ίδια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Το θέμα είναι αν οι όροι της AMD είναι καθόλου καλύτεροι ή κάνουν και εκεί τα ίδια.
δε μπορεί να είναι τόσο ηλίθιοι, τι σκατά θέλει μάστερ για να καταλάβεις ότι κάτι πρέπει να κάνεις να πάρεις μερίδιο στην αγορά;
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
δε μπορεί να είναι τόσο ηλίθιοι, τι σκατά θέλει μάστερ για να καταλάβεις ότι κάτι πρέπει να κάνεις να πάρεις μερίδιο στην αγορά;

Απλά έχουν κάνει καρτέλ!!! Το retail μπορεί και να μην τους νοιάζει ιδιαίτερα!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
δε μπορεί να είναι τόσο ηλίθιοι, τι σκατά θέλει μάστερ για να καταλάβεις ότι κάτι πρέπει να κάνεις να πάρεις μερίδιο στην αγορά;

Έχεις δίκιο, όμως το ίδιο λέγαμε και για τις τιμές και είδες πώς τιμολόγησε η AMD τις καινούριες κάρτες. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τη στρατηγική τους, ειδικά από τη στιγμή η στρατηγική του value for money δούλεψε τόσο καλά εναντίον της Intel.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
οι μαλάκες στην amd θα το κλείσουν το μαγαζάκι;

Εμένα μου φαίνεται λογικό όταν βλέπεις 6500/6400 πετσοκομένες και σε τέτοιες τιμές, πιστεύω ότι ο όγκος πωλήσεων είναι χαμηλά και όσο ανεβαίνουμε πέφτει.

Βάλε εκεί μια 6500 με 8GB VRAM και mem bus 128bit για 150€ να δεις πως φεύγει αέρας. Μια αξιοπρεπέστατη κάρτα για 1080p gaming. ΟΧΙ! Ούτε καν encode/decode στην εποχή του video streaming και της τηλεργασίας...

Φάτε τώρα.
 
Top Bottom