What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Global GPU clusterfuck και άλλα νέα

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Nαι, ρε παιδια, 2 φτιαχνουν τα τσιπακια αλλα ειναι κι αλλοι π.χ. 4 που φτιαχνουν τα κουτια και βιδωνουν τισ βιδες,οποτε εχουμε 6 διαφορετκες πολιτικες πωλησης κ αυτο ειναι καλο για τον καταναλωτη. Το ιδιο και στις vga
Στις cpu εχουμε μονο 2. Την μια 5ετια βρισκει η AMD τους σουπερ επιστημονες, τεχνικους και σουπερ υλικα και λανσαρει τους τοπ επεξεργαστες και την επομενη 5ετια , ως δια μαγειας ολα αυτα τα κανει η Intel και περναει μπροστα και ξαφνικα πουλα τον επεξεργαστη των 100Ε 200 και αντε παλι αλλαγη στα επομενα 5 χρονια.
Τσιμπαμε κι εμεις, ακουγοντας τους village cryers (διαφημηστες) και σκοτωνομαστε υπερ του ενος η του αλλου. "πελαααατες μου" που ελεγε και μια ψυχη, θιοσχωρεστον
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Για τους επεξεργαστές προσωπικά θεωρώ ότι "το κόλπο είναι στημένο και στα μέτρα σας". Αυτές οι εναλλαγές της πρωτοκαθεδρίας δεν μου φαίνονται και τόσο τυχαίες. Κι αν δεν είναι ένα καλοστημένο καρτέλ τότε απλώς η εκάστοτε εταιρία χώνει φράγκα, πιάνει στόχους που ξέρει ότι τους έχει και κλωσαει τις λίρες της μέχρι να έρθει η ώρα για το επόμενο "άλμα".
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Λοιπόν αυτό το διάστημα είμαι πολλάν προβληματισμένος γιατί βλέπω ότι πλέον ο κύκλος της τίμιας Radeon 390 μου έχει κλείσει για τα καλά, αλλά παράλληλα δεν είμαι διατεθειμένος να ρίξω 1000+ χαρτιά σε GPU για να πίνουν οι scalpers Λαγκαβούλιν στην υγειά μου.

Τώρα που έσκασε και η ανακοίνωση των 3800 Ti και 3700 Ti είδα διάφορους εδώ κι εκεί να λένε "too late, ώσπου να βρεθεί stock για δαύτες θα έχει βγει το PS6, προσωπικά περιμένω τη σειρά 4ΧΧΧ για να αναβαθμίσω".

Κι ερωτώ εσάς που είστε πιο ψαγμένοι στο θέμα, είναι αυτό ένα ρεαλιστικό σενάριο; Να βγει δηλαδή η επόμενη γενιά GPU στο μεσοβραχυπρόθεσμο μέλλον (π.χ. σε ένα χρόνο από τώρα), καθιστώντας το κυνήγι για τις τωρινές κάρτες εντελώς ανούσιο; Υπάρχει κάτι που να υπονοεί ότι οι επόμενες κάρτες θα είναι πιο εύκολες στην παραγωγή και τελικά λιγότερο επιρρεπείς στο παραεμπόριο;

Καταλαβαίνω την πλάνη "όποιος περιμένει το ιδανικό deal δεν αναβαθμίζει ποτέ" αλλά το τελευταίο που θα ήθελα είναι να βρω επιτέλους μια κάρτα που ποθώ τον Νοέμβρη στα 500 ευρώ (π.χ.) και μετά από έξι μήνες να μάθω ότι βγαίνει άμεσα η βελτιωμένη εκδοχή της στα ίδια λεφτά και άμεσα διαθέσιμη :confused:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Λοιπόν αυτό το διάστημα είμαι πολλάν προβληματισμένος γιατί βλέπω ότι πλέον ο κύκλος της τίμιας Radeon 390 μου έχει κλείσει για τα καλά, αλλά παράλληλα δεν είμαι διατεθειμένος να ρίξω 1000+ χαρτιά σε GPU για να πίνουν οι scalpers Λαγκαβούλιν στην υγειά μου.

Τώρα που έσκασε και η ανακοίνωση των 3800 Ti και 3700 Ti είδα διάφορους εδώ κι εκεί να λένε "too late, ώσπου να βρεθεί stock για δαύτες θα έχει βγει το PS6, προσωπικά περιμένω τη σειρά 4ΧΧΧ για να αναβαθμίσω".

Κι ερωτώ εσάς που είστε πιο ψαγμένοι στο θέμα, είναι αυτό ένα ρεαλιστικό σενάριο; Να βγει δηλαδή η επόμενη γενιά GPU στο μεσοβραχυπρόθεσμο μέλλον (π.χ. σε ένα χρόνο από τώρα), καθιστώντας το κυνήγι για τις τωρινές κάρτες εντελώς ανούσιο; Υπάρχει κάτι που να υπονοεί ότι οι επόμενες κάρτες θα είναι πιο εύκολες στην παραγωγή και τελικά λιγότερο επιρρεπείς στο παραεμπόριο;

Καταλαβαίνω την πλάνη "όποιος περιμένει το ιδανικό deal δεν αναβαθμίζει ποτέ" αλλά το τελευταίο που θα ήθελα είναι να βρω επιτέλους μια κάρτα που ποθώ τον Νοέμβρη στα 500 ευρώ (π.χ.) και μετά από έξι μήνες να μάθω ότι βγαίνει άμεσα η βελτιωμένη εκδοχή της στα ίδια λεφτά και άμεσα διαθέσιμη :confused:
Παίζεις πάνω από 1080p να φανταστώ; Γιατί από ότι βλέπω στα χαρτιά τουλάχιστον, είσαι στα επίπεδα της δικής μου 5500ΧΤ, βασικά κάθεσαι μεταξύ αυτής και της 580.

Εγώ με την σκατοκατάσταση της αγοράς δεν θα τα έδινα για κάρτα ακόμα και αν τα έβγαζα σε μια μέρα τα λεφτά. Μόνο και μόνο για το γαμώτο δηλαδή της εκμετάλλευσης από τα σκουπίδια τους σκάλπερς.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
3η Ιουνίου έχεις σταμπάρει αξιόπιστο κατάστημα. Περιμένεις ν'ανοίξουν οι παραγγελίες και χτυπάς 3080Ti ή 3070Τi σε MSRP. Περιμένεις ένα-δυο μήνες για να πάρεις σειρά στην παράδοση. Κάμεις δουλειά τσίλικα.

Και πολύ σωστά το είπες, όποιος περιμένει 'ιδανική συγκυρία' για αναβάθμιση είναι σα να περιμένει θεραπεία για την καράφλα : Είναι πάντα Χ χρόνια/μήνες μακριά. Οι μοναδικές περιπτώσεις που όντως συνίσταται να περιμένεις είναι αν είναι π.χ. Σεπτέμβρης και όλοι ξέρουν πως τον Οκτώβρη βγαίνει ο νέος επεξεργαστής. Αλλά χωρίς άλλες ανακοινώσεις στον ορίζοντα, παίρνεις τον εξοπλισμό που θα καλύψει τις ανάγκες σου καλύτερα και δεν το σκέφτεσαι.

Ο σωστός πρεζάκιας εξάλλου είπαμε, παίρνει top of the line επεξεργαστή και mobo ανά πενταετία και GPU ανά διετία. Έτσι πάντα μπορείς να πουλάς το παλιό 150-200Ε και να έχεις ένα άτυπο 'rebate' στο τελικό σου κόστος για το καινούριο.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Εγώ με την σκατοκατάσταση της αγοράς δεν θα τα έδινα για κάρτα ακόμα και αν τα έβγαζα σε μια μέρα τα λεφτά. Μόνο και μόνο για το γαμώτο δηλαδή της εκμετάλλευσης από τα σκουπίδια τους σκάλπερς.
Ναι, αυτό ακριβώς είναι που με βιδώνει και μένα, το γαμώτο!

Σε 1080p παίζω και δεν νομίζω να αλλάξω οθόνη στο άμεσο μέλλον. Ωστόσο, στα απαιτητικά παιχνίδια της εποχής μας ήδη πρέπει να κάνω παραχωρήσεις για αξιοπρεπή FPS και όταν εμφανιστούν τα επόμενα (π.χ. Horizon 2, λέμε τώρα), φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ καν να τα απολαύσω στο τωρινό μηχάνημα. Εν ολίγοις, δεν βιάζομαι να πάρω κάρτα τώρα αμέσως αλλά θα ήθελα να συμβεί μέχρι το τέλος του έτους.

Ο κύριος στόχος δεν είναι να ανεβάσω την εμπειρία μου τρία επίπεδα με 4Κ ultra και ray-tracing. Κυρίως μ'ενδιαφέρει να παίζω άνετα στα 1080p για την επόμενη τριετία-πενταετία. Άντε το πολύ 1440p, αν τελικά αποφασίσω να παω για ολικό ρεκτιφιέ. Οπότε αυτή τη στιγμή μάλλον προσανατολίζομαι σε μια απλή 3070 ή 3600Ti.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Ρε συ Μαλαντρουά, αφού δεν έχεις απαιτήσεις, γιατί δε χτυπάς ένα XSX; Και τεράστια αναβάθμιση της εμπειρίας σου θα έχεις (upscaled 1440p σε τίμια προσέγγιση του 4Κ, 60FPS/High και πλέον, ray-tracing με το FidelityFX) και θα δώσεις πολύ λιγότερα χρήματα στην τελική. Και πλέον δεν είναι όπως παλιά, βλέπεις και ταινίες στο Xbox, παίζεις και Netflix και γενικότερα είσαι μέγας τσίφτης.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτό με το Series X το έχω σκεφτεί κι εγώ τώρα που η κάρτα μου φτύνει καθημερινά τα τελευταία κομμάτια της, αλλά με κρατάει το backlog. Στο PC έχω ήδη τόσα παιχνίδια να ωριμάζουν που στο XBox θα πρέπει να τα πληρώσω ξανά.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ακόμα και σε MSRP, οι τιμές νομίζω είναι αδικαιολόγητες. Ειδικά αν μιλάμε για 1080p gaming. Προσωπική εκτίμηση, δεν υπάρχει καλή αγορά atm σε όλο το φάσμα της γκάμας. Αν δε σε συγκινεί η προοπτική του XSX πχ, εκτός κι αν πέσεις σε τίποτα κελεπουροειδές second hand, κατ' εμέ περιμένεις εσαεί παίζοντας backlog, emus, τόμπολα, whatever.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Κυρίως αυτό που λέει ο Hank + ότι χωροταξικά η λύση της κονσόλας απλά δεν με βολεύει καθόλου. Το σαλόνι/TV είναι για ποιοτικό χρόνο με τον ΠΕ ή για να κάνει τις γυμναστικές της και να βλέπει τις σειρές της σόλο.

Εγώ γουστάρω να κλειδώνομαι στο mancave. Mόνο έτσι το ζω αληθινά, συχνά εκεί βλέπω και τις δικές μου σόλο σειρές. Άσε που η σκέψη του να παίζω όλα τα παιχνίδια με χειριστήριο μου προκαλεί μίνι ανεύρυσμα. Δεν είμαστε για τέτοια στην ηλικία μας.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Εγώ γουστάρω να κλειδώνομαι στο mancave.

Ναι, αν ο σχετικός χώρος είναι "κοινόχρηστος", γράψε πανηγυρικό άκυρο.

Άσε που η σκέψη του να παίζω όλα τα παιχνίδια με χειριστήριο μου προκαλεί μίνι ανεύρυσμα. Δεν είμαστε για τέτοια στην ηλικία μας.

 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Παιδιά στην τηλεόραση γκεημάρω χρόνια τώρα με το Razer Turret το οποίο μετράει άσχημα, ειδικά αν δεν παίζεις FPS. Για open world action, adventures και γενικά 'εφετζίδικα' παιχνίδια, είναι ταμάμ. Στρημάρεις από το Shield στην TV και παίζεις με το Τουρετάκι και είσαι μέγιστος τσίφτης. Where there is a will, there is a way ;)
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Εγώ παιχνίδια που βολεύουν (gamepad και άραγμα) τα παίζω ούτως ή άλλως στην τηλεόραση, γιατί... καναπεδάρα. Ένα καλώδιο δουλειά είναι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
@maladroid to υπόλοιπο σύστημα τι είναι; μου φαίνεται λίγο περίεργο να λες ότι έχεις αρχίσει τα πετσοκόμματα εκτός αν εννοείς από το ultra να πέσεις στο high. Βέβαια είναι και ο παράγοντας της παλιάς κάρτας που δεν θα βλέπει την ίδια αγάπη σε drivers με την δική μου πχ.
Δεν παίζω τα τελευταία παιχνίδια γενικά οπότε για μένα δεν είναι θέμα, αλλά με το game pass έπαιξα αέρα πατέρα μέχρι και το σκατένιο σε optimization Medium με σχετική άνεση, ή το Doom Eternal πχ το έτρεχα με 30+ με τα πάντα όλα τέρμα αλλά τελικά έκανα κάποιες παραχωρήσεις για το 60+.

Μήπως δηλαδή να κοίταζες επεξεργαστή μνήμες για αρχή και βλέπουμε, γιατί έχουμε ξύσει πάτο τώρα, δύσκολα θα πάει χειρότερα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Καλά το ultra το έχω ξεχάσει καιρό τώρα (εκτός των textures ή characters models όταν υπάρχει επιλογή και την αντέχει το σύστημα). Παραχωρήσεις κάνω μπόλικες σε φωτοσκιάσεις, αντανακλάσεις νερών, anti-aliasing, κτλ. Όλα αυτά τα ρίχνω στο medium συνήθως. Το σύστημα έχει i7-6700 και 16BG RAM. Κάποια τα παίζω από τον SSD, κάποια από τον HDD (αν και δεν βλέπω ιδιαίτερη διαφορά, μεταξύ μας).

Το Medium π.χ. που ανέφερες είχε τεράστια frame drops σε 2-3 σημεία αλλά γενικά παιζόταν με τις γνωστές παραχωρήσεις. Το Doom Eternal το έπαιξα νερό σε High, αν θυμάμαι καλά.

Γενικά το ζόρι συνήθως το τραβάει στα open-world της τελευταίας τριετίας, π.χ. Horizon, Red Dead Redemption 2. Πιθανότατα και το Cyberpunk που δεν το έχω δοκιμάσει καν. Τα υπόλοιπα παλεύονται ακόμα, απλά δεν είναι κρύσταλλο. Βλέποντας όμως τι έρχεται και γνωρίζοντας ότι κάποια απ'αυτά θα θέλω σίγουρα να τα παίξω χωρίς βάρβαρα πετσοκόμματα, όσο να'ναι τις λιμπίζομαι τις νέες GPUs.
 
Last edited:

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Ρε συ Μαλαντρουά, αν είσαι ΟΚ να παίζεις με τέτοιες παραχωρήσεις, έπρεπε ΗΔΗ να είσαι σε κονσόλα ρε συ και δεν τρολάρω καθόλου. Αυτή τη στιγμή με ένα πεντακοσάρικο θα βιώσεις τεράστια αναβάθμιση της gaming εμπειρίας σου που θα σε κρατήσει και για όλη την επόμενη κονσολογενιά. Σκέψου πως δεν είναι μόνο θέμα GPU, θα 'χεις bottleneck π.χ με μια 3070Ti και την παλιά σου CPU, παίζει να χάνεις 10+ frames. Οπότε θα μπεις στο τριπάκι να αναβαθμίσεις και Mobo/CPU.

Αντιθέτως, με ένα XSX ή ένα PS5, θα τρίβεις τα μάτια σου από την ποιοτική διαφορά.

Bonus tip : Κι αν γουστάρεις, το παίρνεις στο δωμάτιό σου και το κουμπώνεις στην οθόνη του PC. Και παίζει. Και μ'ένα Turret έχεις τέλεια Κ & Μ εμπειρία, όλα σε χαμηλότερο κόστος από μια 3070Ti.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Ρε συ Μαλαντρουά, αφού δεν έχεις απαιτήσεις, γιατί δε χτυπάς ένα XSX; Και τεράστια αναβάθμιση της εμπειρίας σου θα έχεις (upscaled 1440p σε τίμια προσέγγιση του 4Κ, 60FPS/High και πλέον, ray-tracing με το FidelityFX) και θα δώσεις πολύ λιγότερα χρήματα στην τελική. Και πλέον δεν είναι όπως παλιά, βλέπεις και ταινίες στο Xbox, παίζεις και Netflix και γενικότερα είσαι μέγας τσίφτης.

Πσστ. Μεγάλε. Read the room.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ρε συ Στεφ, μόνο τα λεφτά που θα χαλάσω για να χτίσω κατάλογο στην κονσόλα παίρνω δύο 3700Ti (μην μου πεις για GamePass, το αγαπώ αλλά δεν σώζει την κατάσταση).
Δεν ψήνομαι γενικά να αλλάξω οικοσύστημα, δεν υπάρχει λόγος. Αν ήθελα καναπεδάτο ή handheld gaming τότε ναι, αλλά εξήγησα ότι δεν έχω τέτοιες βλέψεις.

Το bottleneck είναι σχεδόν δεδομένο αλλά για ένα διάστημα τουλάχιστον δεν θα έχει σημασία γιατί σε 1080p τα παιχνίδια φρονώ ότι θα τρέχουν με πάνω από 70FPS. Σταδιακά θα αλλαχτεί και το υπόλοιπο σύστημα, οπότε ίσως τολμήσω και τα 1440p, όπως είπα.
 
Top Bottom