What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Global GPU clusterfuck και άλλα νέα

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Παίδες οι scalpers είναι πολύ χαζή λύση για όποιον καίγεται για κάρτα 'εδώ και τώρα'. Τα σοβαρά καταστήματα του εξωτερικού (ελπίζω και στην Ελλάδα να συμβαίνει το ίδιο) εγγυώνται την θέση σου στην 'ουρά'.

Πάρε μια ιστορία από σοβαρό κατάστημα που "allegedly" (αλλα ξέρουμε πως είναι αυτά) κράταγε όλο του το stock για να το σπρώχνει σε ολοκληρωμένα συστήματα αγνοώντας προυπάρχουσες προ-παραγγελίες:



Κερασάκι στην τούρτα η πολιτική για να μη πάρεις φτηνό σύστημα με ασύμμετρα ακριβή κάρτα που περιγράφεται στο βίντεο.

Χαρακτηριστικά αναφέρω πως τον 5900Χ τον παράγγειλα online τη στιγμή που κυκλοφόρησε σε MSRP. Περίμενα δυο μήνες, είχα εβδομαδιαίες ενημερώσεις για το διαθέσιμο στοκ και αρχές Δεκέμβρη παρέλαβα κανονικά, ούτε γάτα, ούτε ζημιά.

Μιλάς για HEDT CPU που ούτε την τρελή ζήτηση έχει λόγω υψηλής MSRP τιμής ούτε είναι GPU. Άλλη κατάσταση εντελώς. Και μεταξύ μας, για CPU 2 μήνες ΠΟΛΥ ήταν.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Από το ίδιο κατάστημα αρκετοί συνάδελφοι χτύπησαν 3080 ακριβώς με την ίδια μέθοδο κατά τον καιρό της κυκλοφορίας, με ίδιο χρόνο αναμονής. Είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός με όλα αυτά τα 'βιντεάκια από το YouTube'. Μοιράστηκα την προσωπική θετική μου εμπειρία και κάποιες εμπειρίες που γνωρίζω πρώτο χέρι.

2 μήνες για τη συγκεκριμένη CPU ΔΕΝ ήταν τίποτα, αν ανατρέξεις στα δημοσιεύματα του ειδικού τύπου για την περίοδο Οκτώβρη-Φλεβάρη, οι 5900Χ ήταν υποτίθεται φοβερά δυσεύρετοι, κάτι που ουδέποτε βίωσα προσωπικά. Θα ενημερώσω αν η 3080Ti μου παραδοθεί αργότερα από τον -λογικό και αναμενόμενο- Σεπτέμβρη ;)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Εγώ σκοπεύω να κάνω αυτό που κάνω πάντα, θα περιμένω μέχρι να μπορώ να αγοράσω μια κάρτα που θα είναι αισθητά καλύτερη από τις κονσόλες για 200κάτι ευρώ. Δηλαδή κάτι σε επίπεδο 3060Ti αλλά όχι φυσικά στην τρέχουσα τιμή, ούτε καν στο MSRP. Λογικά για 2022 το βλέπω.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ενδιαφέρον το κατάστημα Στεφ, αν και δεν βλέπω GPUs ούτε για δείγμα :/

Μπήκε, πάντως, στα bookmarks για καλό και για κακό.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Αυτή τη στιγμή κονσόλες δέρνεις και με 2080 Super. Για αισθητά καλύτερη από τις κονσόλες, ΑΙΣΘΗΤΑ, θες 3080Ti (μιας και δεν έχει πια νόημα η αγορά της 3080)
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
GPU's παντού πλέον εξυπηρετούνται με σειρά προτεραιότητας παραγγελίες από μήνες πριν. Στοκάρουν τώρα HLR παραλλαγές. Προφανώς θα παραγγείλεις χωρίς διαθεσιμότητα, θα περιμένεις 3-4 μήνες και θα 'σαι κύριος. Να δεις GPU 'available' το ξεχνάς ως τα μέσα '23.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Αυτή τη στιγμή κονσόλες δέρνεις και με 2080 Super. Για αισθητά καλύτερη από τις κονσόλες, ΑΙΣΘΗΤΑ, θες 3080Ti (μιας και δεν έχει πια νόημα η αγορά της 3080)

Διαφωνώ. Το PS4 ήταν στα 1,8 Teraflops, η 1050Ti με την οποία έμεινα λόγω του πρώτου crypto boom (ήθελα να πάρω 1060) είναι στα 2.1. Το PS5 τώρα είναι στα 10 Teraflops, η 3060Ti είναι στα 16, αναλογικά πολύ μεγαλύτερη διαφορά. Με μια τέτοια κάρτα (αλλά με περισσότερη VRAM) η γενιά θα βγει περίπατο.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Δεν είναι μόνο τα στεγνά TFLOPS. Θέλει να δεις ουσιαστικά τα σπεκς των κονσολοπαίχνιδων (1440p mid/high, καθόλου RTX σε ΑΑΑ τίτλους) και παίρνεις αντίστοιχα κάρτα που τα βγάζει γελώντας.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δεν είναι μόνο τα στεγνά TFLOPS. Θέλει να δεις ουσιαστικά τα σπεκς των κονσολοπαίχνιδων (1440p mid/high, καθόλου RTX σε ΑΑΑ τίτλους) και παίρνεις αντίστοιχα κάρτα που τα βγάζει γελώντας.

Ποια είναι η διαφορά; Οι επιδόσεις και τα settings ορίζονται κατά βάση από το hardware.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Η διαφορά είναι ότι βλέπουν οι κονσολάδες medium settings και νομίζουν ότι ανακάλυψαν τον τροχό ξέρω εγώ :p
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Άλεξ μη με βάζεις να επαναλαμβάνω τα βασικά : Στην κονσόλα παίζει πολύ καλύτερο optimization από το PC, το hardware που έχει το στίβουν με τρόπους που στο PC ούτε κατά διάνοια δεν υλοποιούν (τουλάχιστον στο 90% των περιπτώσεων). Τουτέστιν, αν έχεις μηχάνημα που ξεφτιλίζει σε ωμή ιπποδύναμη την κονσόλα, προφανώς δεν θα ιδρώσεις. Αν είσαι 'κοντά', τότε παίζει να δεις τη βδελυρή κονσόλα να παίρνει κεφάλι σε συγκεκριμένους τίτλους. Είναι το devkit στημένο με τέτοιο τρόπο που δίνει στο developer το 100% του συστήματος ανά πάσα στιγμή. Για το PC δεν αγχώνονται γιατί ακριβώς έχουν τη θεωρητική καβάτζα του 'Ε ο Κανένας θα παίξει με 3080Ti, μια χαρά θα είναι.'.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Άλεξ μη με βάζεις να επαναλαμβάνω τα βασικά : Στην κονσόλα παίζει πολύ καλύτερο optimization από το PC, το hardware που έχει το στίβουν με τρόπους που στο PC ούτε κατά διάνοια δεν υλοποιούν (τουλάχιστον στο 90% των περιπτώσεων). Τουτέστιν, αν έχεις μηχάνημα που ξεφτιλίζει σε ωμή ιπποδύναμη την κονσόλα, προφανώς δεν θα ιδρώσεις. Αν είσαι 'κοντά', τότε παίζει να δεις τη βδελυρή κονσόλα να παίρνει κεφάλι σε συγκεκριμένους τίτλους. Είναι το devkit στημένο με τέτοιο τρόπο που δίνει στο developer το 100% του συστήματος ανά πάσα στιγμή. Για το PC δεν αγχώνονται γιατί ακριβώς έχουν τη θεωρητική καβάτζα του 'Ε ο Κανένας θα παίξει με 3080Ti, μια χαρά θα είναι.'.

Γι' αυτό αφήνεις λίγο αέρα σε ιπποδύναμη, ώστε να καλύψεις το ενδεχόμενο ενός μέτριου port. Τώρα αν είσαι από αυτούς που εν έτει 2021 ακόμα πιστεύουν ότι με το optimization θα δεις το Ζάσταβα να γίνεται Φεράρι, βάλε ένα ουίσκι και κάτσε αναπαυτικά όσο θα σε βομβαρδίζω με μιας επταετίας videos από το Digital Foundry που θα ισοπεδώσουν αυτή σου την πεποίθηση. Μην με κοντράρετε σε τέτοια θέματα, το μισό κονσολοΐντερνετ βλέπει το avatar μου σε στυλ φλασμπάκ του Βιετνάμ γιατί προσπάθησε να με βγάλει λάθος.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
GPU's παντού πλέον εξυπηρετούνται με σειρά προτεραιότητας παραγγελίες από μήνες πριν. Στοκάρουν τώρα HLR παραλλαγές. Προφανώς θα παραγγείλεις χωρίς διαθεσιμότητα, θα περιμένεις 3-4 μήνες και θα 'σαι κύριος. Να δεις GPU 'available' το ξεχνάς ως τα μέσα '23.
Γιος φίλης έχει παραγγείλει από πλαίσιο 3060τι από Ιανουάριο και ακόμα δεν έχει παραλάβει . Ήδη πάνω από 4 μήνες δηλαδή!
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Σύντροφοι αριστοκράτες, πανωλεθρία.

Διάβασα ρηβιούζ για την 3080Ti που λιγουρευόμουν. 15% ανώτερες επιδόσεις από την 3080 για 70% υψηλότερη τιμή; (Μιλώντας πάντα για MSRP). Ρε θα μας δέσουνε ρε, #tinaftare, ξεφτιλίκια.

Σκληρό πάσο, αν πέσει στην αγορά σοβαρό στοκ 3080 LHR σε MSRP, τότε μάλιστα, επενδύουμε άφοβα. Αντίο 3080Ti, είχες όμορφο κουτί αλλά μαύρη καρδιά, μπαμπέσα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Δεν ξέρω γιατί σου κάνει εντύπωση, πάντα έτσι ήταν οι top tier, πάρε 6800ΧΤ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Σύντροφοι αριστοκράτες, πανωλεθρία.

Διάβασα ρηβιούζ για την 3080Ti που λιγουρευόμουν. 15% ανώτερες επιδόσεις από την 3080 για 70% υψηλότερη τιμή; (Μιλώντας πάντα για MSRP). Ρε θα μας δέσουνε ρε, #tinaftare, ξεφτιλίκια.

Σκληρό πάσο, αν πέσει στην αγορά σοβαρό στοκ 3080 LHR σε MSRP, τότε μάλιστα, επενδύουμε άφοβα. Αντίο 3080Ti, είχες όμορφο κουτί αλλά μαύρη καρδιά, μπαμπέσα.

Πράγματι, μακριά όλοι από 3080Ti ακόμα κι αν έχετε τα χρήματα. Η Nvidia μας κοροϊδεύει.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Υπάρχει ένα ισχυρό ενδεχόμενο να σπρώξω την 2080 Super για οκτώ κατοστάρικα. Αν φτουρήσει το νταλαβέρι, και έχω προλάβει να καπαρώσω στοκ, τότε φεύγει 3080 Ti για πέντε κατοστάρικα.

Σίγουρα θα σχολιασθεί στο κόλφ κλάπ μου, σκληρά χλωμό βέβαια να προλάβω το ξύλο που ξεκινά στις 4μμ αλλά γι'αυτά ζούμε εμείς οι υπερήλικες ελιτισθαί.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Ρε γέλαγα μόνος μου.

4:00:00 μετά από μανιακά ριφρές, βλέπω 3080Ti διαθέσιμη. Βάζω στο καλάθι, πατάω πληρωμή. 'Το προϊόν δεν είναι διαθέσιμο'.

Καπάκια, 'φυτρώνει' τριγύρω στα 1990 με 2100 ευρώ.

Απορώ πραγματικά, από τη στιγμή που κάποιος δεν είναι επενδυτής-miner, πόσο βλάκας πρέπει να είναι για να δώσει μισό σεντ πάνω από MSRP για hardware που νομοτελειακά θα απαξιωθεί πλήρως σε λίγα χρόνια.
 
Top Bottom