What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

GOG (Good Old Games)

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Αυτοί που θα κάνουν κατάχρηση δεν θα αγόραζαν το παιχνίδι έτσι και αλλιώς, δεν μπορούμε καν να τους θεωρήσουμε χαμένες πωλήσεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
πω πω το θυμάμαι όταν είχε βγει και το παίζαμε με Diamond Stealth III με S3 Savage :p
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,669
Ξεκίνησαν εαρινές εκπτώσεις στο gog, ισχύουν μέχρι 30 του μήνα.
Πήρα 3 από τη wishlist αλλά μέτρια πράγματα. Γενικά τα τελευταία 3-4 χρόνια, εξαιρώντας ελάχιστες sales, έχει πέσει για μένα το κατάστημα. Φαίνεται να εστιάζει σε καλές τιμές πακέτων σε σχέση με μεμονωμένων παιχνιδιών και παρατηρώ ότι τίτλοι που είχαν μπει παλιότερα σε μεγάλες εκπτώσεις αρκετές φορές επιστρέφουν σε μικρότερη μείωση τιμής...
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,419
Παίζει ρόλο και ο κάτοχος των δικαιωμάτων για το ύψος της τιμής, και την έκπτωση. Δεν τα διαλέγει μόνο του το GOG.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Επιτέλους έφτασε και στα μέρη μας. Φαντάζομαι θα έχει κυκλοφορήσει και στο steam.

 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,303
Επιτέλους έφτασε και στα μέρη μας. Φαντάζομαι θα έχει κυκλοφορήσει και στο steam.

Ωραίο φαίνεται!!! Να δούμε πότε θα προλάβουμε να τα πάιξουμε όλα αυτά!!!!!!
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Καλημέρα. Έχει κανείς γνώμη για τα δύο παιχνίδια στρατηγικής Meridian; Καθόλου δεν τα ήξερα, στο GOG είδα ότι υπάρχουν. Είδα δυνατό να είναι φτιαγμένα μόνο από ένα άτομο; Πόσο χρόνο του πήρε;! Όταν άλλες εταιρίες με στρατό υπαλλήλων βγάζουν παιχνίδια με ένα σωρό bugs! Φαίνονται πολύ καλά παιχνίδια. Αν πράγματι είναι έτσι, να τον στηρίξω τον άνθρωπο, αφού είναι και στην κατηγορία παιχνιδιών στρατηγικής που τα προτιμώ, δηλαδή real-time και μικρής κλίμακας (δεν μπορώ τα massive).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
Καλημέρα. Έχει κανείς γνώμη για τα δύο παιχνίδια στρατηγικής Meridian; Καθόλου δεν τα ήξερα, στο GOG είδα ότι υπάρχουν. Είδα δυνατό να είναι φτιαγμένα μόνο από ένα άτομο; Πόσο χρόνο του πήρε;! Όταν άλλες εταιρίες με στρατό υπαλλήλων βγάζουν παιχνίδια με ένα σωρό bugs! Φαίνονται πολύ καλά παιχνίδια. Αν πράγματι είναι έτσι, να τον στηρίξω τον άνθρωπο, αφού είναι και στην κατηγορία παιχνιδιών στρατηγικής που τα προτιμώ, δηλαδή real-time και μικρής κλίμακας (δεν μπορώ τα massive).

Δεν έχω άποψη αν και την έχω ακουστά τη σειρά. Στο Steam υπάρχει demo για το Meridian New World, θα μπορούσες επίσης να αγοράσεις και να παίξεις το Squad 22 για 2 ώρες και να το κάνεις refund αν δεν σου αρέσει ή προτιμάς να το πάρεις από GOG.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Δεν έχω άποψη αν και την έχω ακουστά τη σειρά. Στο Steam υπάρχει demo για το Meridian New World, θα μπορούσες επίσης να αγοράσεις και να παίξεις το Squad 22 για 2 ώρες και να το κάνεις refund αν δεν σου αρέσει ή προτιμάς να το πάρεις από GOG.
Διάβασα σε σχόλιο του gog πάντως ότι η έκδοση του steam είναι patched αλλά του gog όχι, γιατί οι γκιόζηδες που είχαν την μηχανή που έφτιαξε ο άνθρωπος το παιχνίδι απλά εξαφανίστηκαν εν μια νυκτί και έκλεισαν τους activation servers, οπότε δεν μπορεί να βγάλει το patch σε exe για το gog.
Δεν φαίνεται να είναι εντελώς game braking αλλά κάθε τόσο θέλει ένα restart το game γιατί κάνει slowdown μέχρι να κρασάρει εντελώς.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,669
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
To SOMA είναι πολύ δυνατό για τους οπαδούς του sci-fi.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ομολογώ ότι περιμένω πώς και πώς τις εκπτώσεις του καλοκαιριού! Υπάρχουν κάποια, κυρίως παλαιότερα. παιχνίδια που θα ήθελα να δοκιμάσω.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Μου φαίνεται πως πολύ νωρίς ΤΟ GOG ΑΝΟΙΞΕ ΤΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ. Όχι τίποτ' αλλο, έχω και εξετάσεις!
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Καλημέρα σας! Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω κάτι για να το ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου, μια που δεν τα έχω ψάξει πολύ με τα διάφορα ψηφιακά καταστήματα videogames: Μόνο στο GOG υπάρχει το μοντέλο του ότι το παιχνίδι το κατεβάζεις και είναι για πάντα δικό σου, παίζεις και offline, παίζεις σε οποιονδήποτε Η/Υ, δεν χρειάζεται ενεργοποίηση, DRM-free, κλπ.;
Όλα τα άλλα (Steam, Epic, Humble) δεν το έχουν αυτό, και χρειάζονται ενεργοποίηση, χρειάζονται always online, κλπ.;
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,028
Ανάλογα το game πχ το thimbleweed park στο επικ στορ το έπαιζα χωρίς να ανοίγω καν τον client ή πχ το hb έχει και τελείως drm free games
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,409
Το Humble δίνει και DRM-free versions, αλλά ανάλογα με το αν το επιλέγει ο developer, πρέπει να τσεκάρεις συγκεκριμένα κάθε game που σε ενδιαφέρει.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,660
Μόνο στο GOG υπάρχει το μοντέλο του ότι το παιχνίδι το κατεβάζεις και είναι για πάντα δικό σου
κυρίως είναι τo gog.com και το itch.io

επίσης όπως αναφέρθηκε το humblebundle.com έχει πολλά παιχνίδια και drm-free

επίσης σε πολλές περιπτώσεις μπορείς να αγοράσεις κατευθείαν από τον δημιουργό.

και ακόμα όπως ανέφερε ο Myrmidonas το steam και άλλοι συνήθεις "drm" clients δεν ταυτίζονται πλήρως με drm.
 
Top Bottom