What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

GOG (Good Old Games)

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Τα παιδιά με κάλυψαν, θα πρόσθετα μόνο το GamersGate που επίσης διαθέτει σε περιπτώσεις έκδοση που κατεβάζεις και αποθηκεύεις στο σκληρό.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ευχαριστώ, παιδιά! Οπότε ουσιαστικά για εμπορικά παιχνίδια είναι κυρίως το GOG που έχει αυτά τα χαρακτηριστικά, αφού στο itch.io υπάρχουν μόνο indie, και στα άλλα site είναι μόνο περιστασιακά.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Το itch.io ναι indie. Για εγγυημένα drm free το gog άσχετα που υπάρχουν και σε άλλα store/launchers drm free games.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Τα παιδιά με κάλυψαν, θα πρόσθετα μόνο το GamersGate που επίσης διαθέτει σε περιπτώσεις έκδοση που κατεβάζεις και αποθηκεύεις στο σκληρό.

Εγώ πάντως μια φορά που είχε πέσει το internet και πήγα να κάνω install DRM-free παιχνίδι με files που είχα κατεβασμένα από το Gamersgate, έβγαλε pop-up που ζητούσε να συνδεθώ στο λογαριασμό μου στο GG για verification. Δεν κάθισα να το πολυψάξω, ίσως έκανα κάτι λάθος; Πάντως DRM-free experience δεν είχα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Γίνεται απλά πρέπει όταν τα κατεβάσεις να αγνοήσεις τον downloader για περαιτέρω διαδικασίες και να σώσεις τα αρχεία οπουδήποτε στο δίσκο. Μετά μπορείς να τα κάνεις κανονικά install όποτε θες, το έχω δοκιμάσει με επιτυχία σε 2 παιχνίδια που έλεγε ότι είναι drm free.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Αυτό είχα κάνει (νομίζω), και δεν δούλεψε. Καλά, θα ξαναπροσπαθήσω, άλλωστε φαντάζομαι αν ήταν γενικό θέμα θα τους είχαν κράξει προ πολλού.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Thanks! Έχει νόημα η εγκατάσταση του για κάποιον που δεν έχει games σε διάφορες υπηρεσίες και launchers;

Γιο σε συνέχεια απο προηγούμενη ερώτηση του Ναυάρχου πριν το νέο update, το ερώτημα παραμένει επίκαιρο!

Λοιπόν, έκανα εγκατασταση στο πισι της δουλειας το GoG Galaxy 2.0 (δε θέλω σχόλια :gap:) και μου έβγαλε το παρακάτω
Capture.PNG

επειδή προς το παρων δεν θυμαμαι τους κωδικους για τα άλλα platforms....έτσι ρωταω έχουμε εμπειρία για αυτή τη πρωτοβουλία του unifier? Είναι κάτι σαν το add game του Steam ή είναι κάτι παραπάνω που θα επιτρέψει επιτέλους να βγάλουμε όλα τα άκυρα bloated Launchers (και ίσως βάλω και epic? :poop: )
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Η βιβλιοθήκη είναι ενοποιημένη, αλλά αν τρέξεις παιχνίδι άλλου launcher θα ανοίξει και τον launcher πρώτα, καθώς είναι μορφής DRM.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Αρα θα ειναι σε φαση ενοποιημένο community! Κάτι είναι και αυτό...

Οποτε θα αντισταθώ ακόμη στα φρι παιχνιδάκια των κινέζων *strong_rambo_emoji_here* ...

Επίσης απ'οτι βλέπω δεν έχει επιλογή για integration accounts απο το Google Play store...

Αυτο σημαίνει οτι ο λογαριασμός μου στο gwent που είχα φτιάξει κατα την πλειοκαινο εποχη και ο λογαριασμός που έφτιαξε το google play store με το ίδιο email, θα παραμείνουν ξεχωριστοί... :(
(Εκτος και αν παραβλέπω κάτι και δεν έχω καταφέρει να τους κάνω merge με κάποιον τρόπο...)
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Αρα θα ειναι σε φαση ενοποιημένο community! Κάτι είναι και αυτό...

Αυτό ακριβώς είναι επί της ουσίας. Συν το ένα παράθυρο-βιβλιοθήκη.

Αυτο σημαίνει οτι ο λογαριασμός μου στο gwent που είχα φτιάξει κατα την πλειοκαινο εποχη και ο λογαριασμός που έφτιαξε το google play store με το ίδιο email, θα παραμείνουν ξεχωριστοί...

Όχι. Ενοποιημένος είναι όταν θα ανοίξεις το Gwent από το Play Store θα σου ζητήσει τα GOG credentials για να μπορέσεις να συνδέσεις τους λογαριασμούς. Το ίδιο και αν το εγκαταστήσεις από το Steam. Η μόνη διαφορά είναι ότι είναι διαφορετικά τα achievement counters μεταξύ Steam-GOG. ;)
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Αυτό ακριβώς είναι επί της ουσίας. Συν το ένα παράθυρο-βιβλιοθήκη.
PppdzrD.png


Ενοποιημένος είναι όταν θα ανοίξεις το Gwent από το Play Store θα σου ζητήσει τα GOG credentials για να μπορέσεις να συνδέσεις τους λογαριασμούς.

Καλή φάση δεν το ήξερα οτι πρεπει να βάλω credentials του gog...δεν έχω ιδέα που πρέπει να τα βάλω ομως (μη σας μπαινουν ιδεες), υπάρχει καμια επιλογή in-game και δε τη βλέπω, είναι στα settings του play store;

Δοκίμασα logout-login με τους ιδιους κωδικους που χρησιμοποιω το gog galaxy και με αυτους ειχα κανει και login τη πρωτη φορα, έκανα uninstall-reinstall το app...No effect...


EDIT: Αυτο που έκανα και δούλεψε ήταν καθαρό Uninstall... δλδ να επιλέξω και απο το Library του Google play τη διαγραφη του. Tip προς τα παιδια που στο μέλλον ισως αντιμετωπίσουν τέτοιο πρόβλημα με διπλούς λογαριασμους...σημείωση, ο νέος λογαριασμός του gplay σβήνεται ετσι; να το ξερετε
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Έτσι, για να μαθαίνουν μπαλίτσα κάποιο άλλοι...
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Όπως? Το steam εννοείς που δεν κάνει ποτέ giveaway σε μεγάλους τίτλους? Και δεν εννοώ να δώσει ο publisher τζάμπα έναν τίτλο μέσω του στημ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Όπως? Το steam εννοείς που δεν κάνει ποτέ giveaway σε μεγάλους τίτλους? Και δεν εννοώ να δώσει ο publisher τζάμπα έναν τίτλο μέσω του στημ.
Μα φυσικά ΚΑΙ το steam, όχι ότι έχει τίποτα να δώσει... με ενοχλεί πάρα πολύ που και η epic και η valve έχουν επαναπαυθεί στις δάφνες τους. Θέλω Unreal και Unreal Tournament 4, θέλω half life 3, και μετά φυσικά να τα κάνουν διαθέσιμα στο gog, να τα αγοράσω εκεί και να μου τα δώσουν τζάμπα στις πλατφόρμες τους.

Εμ πως;
 

Havanezos

Death Knight
Joined
Aug 3, 2013
Messages
2,524
Αν κάποιον τον ψήνει να αγοράσει το Thronebreaker: The Witcher Tales με 55% εκπτωσούλα, μπαίνει GOG.com , βάζει τον κωδικό KELA4D4B40253F3F22 και το τσιμπά! Ο κωδικός ισχύει μέχρι αύριο 17 Ιουνίου 2020, ώρα 23:59 Κεντρικής Ευρώπης (CET)! Αυτά! Συνεχίστε ό,τι κι αν κάνατε!
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Εν τω μεταξύ αυτά τα Γουιτσερ μόνο τα αγγενητα τέκνα δεν τα έχουν πάρει τόσες φορές που τα έχουν δώσει.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Εν τω μεταξύ αυτά τα Γουιτσερ μόνο τα αγγενητα τέκνα δεν τα έχουν πάρει τόσες φορές που τα έχουν δώσει.

Το Witcher 3 πόσες φορές το χουν δώσει;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Τώρα μου βάζεις δύσκολα. Αυτή πρέπει να είναι η 4η φορά αν δεν κάνω λάθος. Χώρια κάτι βαρβάτες εκπτώσεις που έχουν παίξει κατά καιρούς
 
Top Bottom