What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gothic Series

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Πιστεύω θα γίνει standalone κάποια στιγμή, αυτό μας δείχνει η λογική του ότι το κυκλοφόρησαν έτσι στο Steam, σαν "game" με δικό του store page και όχι σε κάνα workshop. Aλλά θα καθυστερούσε κάτι τέτοιο το release.
Ήδη θέλει κάποια φτιαξίματα και optimization, τα saving και loading times είναι ακόμα και σε SSD αισθητά -ενοχλητικά αν έχεις DX11- μεγαλύτερα από το G2, το φως των δαυλών του χαρακτήρα σου δε λειτουργεί 100 σωστά, (παρατήρησα ότι ακόμα και μανίσιο, χωρίς Dx11, αν ανάψω και σβήσω το δαυλό μου η περιοχή τριγύρω μένει ελαφρώς φωτισμένη ακόμα και αν απομακρυνθώ) αλλά το αγαπάω και δε μπορώ να είμαι αμερόληπτος. Το G2 gold το δίνουν συχνά για 1 ευρώ και το Steam και το gog, οπότε φρόντισα να το έχω και στα δύο.
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,140
Μπα, δεν με νοιαζουν τα γραφικά. Όσο πιο κοντά στο αρχικό g2 τόσο το καλύτερο για μένα.
Δεν ήξερα καν οτι το dx11 συνεπάγεται μεγαλύτερα loading times.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Κανονικά δε συνεπάγεται (ή αν συνεπάγεται τουλάχιστον δεν είναι αισθητό στα κανονικά G1+G2).

BTW διέγραψα το G2 και το Archolos φορτώνει κανονικά, οπότε ή είναι standalone, ή χρειάζεται να "πάρει" αρχεία από το G2 on install και μετά δε το χρησιμοποιεί.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Να υπενθυμίσω ότι, σας το λεγα ότι είναι standalone!!!

suits-im-not-bragging-if-its-true.gif
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Μόλις τώρα δοκίμασα να το βάλω στο καλάθι (αφού γράφετε ότι είναι standalone), αλλά δεν μ' αφήνει να το πάρω. Γράφει ότι θα πρέπει να έχω το Gothic 2: Gold στο GOG για να μπορείς να το πάρεις! Άσχετα δηλαδή αν δεν απαιτείται για να τρέξει!
Αυτό σχολιάζουν κι άλλοι στο αντίστοιχο thread του GOG.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Μπορεί να είναι κάποιο bug.
Ή bug που έχει δημιουργηθεί με κάποια χορηγία...

edit - Δοκίμασα να το προσθέσω στο καλάθι κι από Steam, μπα...

σαν "game" με δικό του store page και όχι σε κάνα workshop
Δε λέει κάτι αυτό, τα mods που έχουν μεγάλη προβολή έχουν δική τους σελίδα π.χ. αυτό
 
Last edited:

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,140
Μόλις τώρα δοκίμασα να το βάλω στο καλάθι (αφού γράφετε ότι είναι standalone), αλλά δεν μ' αφήνει να το πάρω.
"This community-made mod requires that you own Gothic II: Gold Edition."

Λέγοντας standalone εννοούν οτι για να το εγκαταστήσεις σε steam/gog δεν χρειάζεται να έχεις εγκατεστημένο πρώτα το gothic 2, τα αρχεία που χρειάζονται είναι ενσωματωμένα στο instalation.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Μια ερώτηση ακόμα. Η έναρξη για το Night of the Raven είναι μέσα απ’ το κυρίως παιχνίδι (όπως π.χ. το Hearts of Stone), ή είναι ξέχωρο expansion με άλλο εικονίδιο (όπως π.χ. το Call of the Tenebrae);

Αν ισχύει το δεύτερο, θα πάρω το Gothic 2: Gold για να παίξω Night και Archolos. Αν ισχύει το πρώτο, δεν θα πάρω τίποτα. Ψυχαναγκαστικά θα πρέπει να παίξω το Gothic 2 μέχρι να φτάσω σ’ εκείνο το σημείο όπου θα μπαίνω στο Night. Δεν μπορώ να ξαναπαίξω Gothic 2, περιμένουν κι άλλα παιχνίδια…

Δεν θέλω τίποτα να βρίσκεται καν στο library μου αν ξέρω ότι δεν θα το παίξω. Γι' αυτό δεν έχω αγοράσει π.χ. το Redguard αν και το θέλω. Επειδή το GOG θα μου δώσει το Daggerfall, που δεν το θέλω.
Και γι' αυτό δεν παίρνω και το Shadow Tactics.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Μια ερώτηση ακόμα. Η έναρξη για το Night of the Raven είναι μέσα απ’ το κυρίως παιχνίδι (όπως π.χ. το Hearts of Stone), ή είναι ξέχωρο expansion με άλλο εικονίδιο (όπως π.χ. το Call of the Tenebrae);

Αν ισχύει το δεύτερο, θα πάρω το Gothic 2: Gold για να παίξω Night και Archolos. Αν ισχύει το πρώτο, δεν θα πάρω τίποτα. Ψυχαναγκαστικά θα πρέπει να παίξω το Gothic 2 μέχρι να φτάσω σ’ εκείνο το σημείο όπου θα μπαίνω στο Night. Δεν μπορώ να ξαναπαίξω Gothic 2, περιμένουν κι άλλα παιχνίδια…

Δεν θέλω τίποτα να βρίσκεται καν στο library μου αν ξέρω ότι δεν θα το παίξω. Γι' αυτό δεν έχω αγοράσει π.χ. το Redguard αν και το θέλω. Επειδή το GOG θα μου δώσει το Daggerfall, που δεν το θέλω.
Και γι' αυτό δεν παίρνω και το Shadow Tactics.
Είναι μέσα, πρέπει να προχωρήσεις και αρκετά στο story πριν πας στο χάρτη του NotR, αλλά ήδη από την αρχή του παιχνιδιού συναντάς νέους χαρακτήρες και κάνεις καινούρια quests, παράλληλα βέβαια με όλα τα κλασσικά quest του G2. Συγκεκριμένα, λίγο πριν τη σπηλιά των bandits, στα στενά μετά το πύργο του Xardas, συναντάς έναν γνώριμο χαρακτήρα του G1 που δεν υπήρχε στο 2 αλλά τον επανέφεραν με το NotR, από εκεί ξεκινάνε τα quests του NotR.

Kαι μάλιστα δεν έχεις πλέον τη δυνατότητα να κάνεις install το G2 χωρίς NotR, οπότε αν για κάποιο λόγο κάποιος θέλει μανίσιο G2 υπάρχει πατσάκι.

με οδηγίες
zPMdbDO.png

Τώρα, για το Archolos. Tη "φήμη" ότι δεν είναι standalone την ξεκίνησα εγώ, αλλά επειδή ένας από τους developers το είχε γράψει σε κάποιο discussion στο Steam, προφανώς κι εκείνος λάθος έκανε.

Kατά τα άλλα, υπάρχει και στο Nexus και στο moddb, με το Nexus να έχει μείνει βέβαια πίσω, απ' ότι βλέπω.

Γενικά, βλέπω βγάζουν σχεδόν κάθε μέρα hotfix, δουλεύουν οι άνθρωποι. Έπαιξα κάμποσο, αλλά με βλέπω να περιμένω έστω μέχρι το 1.1 για να το παίξω κανονικά όλο.
 
Last edited:

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,140
Τι παιχνιδάρα έφτιαξαν οι πολωνοί!!!!
Η πόλη διπλάσια απο την Κορινις του οριτζιναλ γκοθικ 2, μιλάμε για ΠΟΛΥ περιεχόμενο!
Φοβερό mod το δίνουν τζάμπα και είναι ενα τεράστιο πλήρες rpg.
Νομιζα οτι σε 20 ώρες θα το τερμάτιζα...
Και είναι αυθεντικότατο γκοθικ.
10/10 απο τώρα.
RESPECT!!!!

20211227213502_1.jpg
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Ποιες 20, εγώ έκλεισα 10 και ακόμα τρίβω πατώματα, μαζεύω κοπριά και σταφύλια για να ζήσω, ΌΤΙ καλύτερο!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Με την αξία του! Άνετα θα ήταν κανονικό game του 20ρικου (και παραπάνω αν είχε Αγγλικές φωνές και δεν το περιόριζε η μηχανή του, η οποία δε "γουστάρει" τόσο μεγάλο map).
🎉🎊🎆🎉🎊🎉🎆🎊

Άσχετο, μπορεί να παρατηρήσατε (ο @Elric κυρίως που ήδη παίζει) πως στα options το visual range πάει μόνο μέχρι 200%, ενώ στο G2 πάει μέχρι 300%. Μπορείτε πολύ εύκολα στο path-to-game/system να πειράξετε το Gothic.ini και να βάλετε όσο γουστάρετε.
 
Last edited:
Top Bottom