What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gothic Series

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Δε μου αρέσει κανένα, αλλά σα Μάρβιν που θέλει να αποφύγει το πόλεμο είπα να αποφύγω κάθε σχέση με στρατό, οπότε Merchant's Guild.
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,140
20220109210602_1.jpg

Έβαλα dx11 σήμερα.
Το παιχνίδι έγινε πανέμορφο οπτικά, τα γραφικά του μου αρέσουν πολύ περισσότερο και απο σύγχρονους τίτλους.
Το πολύ κακό είναι οτι τα loading times τριπλασιάστηκαν σε διάρκεια (περίπου 1 λεπτό χρειάζεται για να φορτώσει ενα load).
Αυτό το τελευταίο σε συνδυασμό με το γεγονός οτι βλέπω τα ραδίκια ανάποδα πολύ συχνότερα απ οτι θα ήθελα μάλλον θα με ωθήσουν να το βγάλω...
Θυμάμαι το gothic 2 να φορτώνει ταχύτατα με 512 ΜΒ RAM, δε λέει 20 χρόνια μετά με 16 GB RAM το ίδιο παιχνίδι να σέρνεται...
Κρίμα.

Σε άλλα νέα, το facepalm και το ragequit της ημέρας έγινε όταν πήγα να αφήσω κάτι μπριζόλες στον χασάπη για να ολοκληρώσω ένα quest και ανακάλυψα οτι τις περισσότερες (που τις είχα χρυσοπληρώσει για να τις αγοράσω απο άλλον χασάπη) τις... είχα ψήσει κατα λάθος. (Υπάρχει επιλογή να ψήσεις όλα τα ωμά κρέατα που έχεις στο inventory με μια εντολή)
Που είναι οι καλές οι εποχες που τηγάνιζες τα παϊδάκια ένα ένα;
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
Screenshot_13.jpg

μπρους, το τραγί, ρε αθεοφοβοι πολωνοι?? 😂🤣😂🤣
ΡΕ ΜΠΡΟΥΣ, ΝΑΟΥΜΕ???? τοσα ονοματα υπάρχουνται, σε τοσες γλωσες.
να κατεβω τωρα βαρσοβια να τα καψω ολα????

αλλά οχι. καποιος σουπερ φαν υπαρχει στην ομαδα κι απλα εδειξε την λατρεια του, ας μην το καμω θεμα.


σε αλλα νεα, Σ Κ Ι Ζ Ε Ι.
τρωμε ξυλο και μας αρεζει. μετα το 10 λεβελ θα ξεμυταμε με θαρρος στα δαση. τωρα ΤΡΕΧΟΥΜΕ.
ετσι πρεπει στα γκοθικς.

κι εγω dx11 εβαλα. και κουικσειβ (που δεν ειναι και τοσο κουικ) εβαλα κι ενα αλλο σαν μοντακι, το κουικλουτ νομιζω η καπως ετσι, για να δειχνει διαφορετικα χρωματα τα μη ανοιγμενα τσεστς. μην το γελας, σημαντικο πολυ το τελευταιο, ημαντε ικανος μεχρι ανινστω να σκεφτω.
η ζωη ειναι ωραια. ΑΡΓΑ ΑΡΓΑ, εκει στο πρωτο χωριο, παρεα με τον μπρουσαρα, βολταρουμε λαικ μπόσηζ (ειδες τι εκαμα εκει?)
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Σχετικά με τα chests, οι συνδιασμοί είναι randomized και αλλάζουν με κάθε load.
Δε κάνω κάποιο spoiler ούτε θα δώσω οδηγίες, αλλά ίσως να θέλετε για αρχή να βγάλετε το DX11, έτσι έκανα εγώ γιατί ψοφούσα συνέχεια μέχρι να πάρω Leather armor. Αλλά και να μη ψόφαγα, κάνω συχνά save/load όταν δοκιμάζω πράγματα τύπου να κλέψω ή να πω κάτι αμφιλεγόμενο σε διάλογο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
καιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι...
εσκασε το πρωτο κοράπτηντ σειβ.
και οχι οποιο κι οποιο, αλλά οβ ωλ δε σειβς, εσκασε το κουικισέιβ. μπορει να φταιει το dx11, μπορει η κακη στιγμη, μπορει το γεγονος οτι εκανα συχνα κουικσειβ/λοουντ.

γνωστο το θεμα, δεν ειναι του άρκωλου, ερχεται απ τα χρονια του γκοθικ 2. δεν το εχουνε λυσει μεχρι τωρα, οπότε απλα προσευχεσαι στον ινος, στον μπελιαλ και στον αντανος (μην χαιρεσαι ανταν, συνωνυμια...) μην σου τυχει.
εκαμα εκει τα φακιρικά μου, γκουγκλαρα, προσπαθησα να το σωσω, αλλά δεν.

οπότε τι να εκανα? ΕΥΤΥΧΩΣ ειχα σχετικα προσφατο σειβ, μια ωρα παιχνιδιου εχασα. αλλά αν δεν ειχα, δεν την παλευα καθολου, το προηγουμενο ηταν 6 ωρες πισω, θα το αφηνα για καποιο διαστημα.
αραγες?? παθημα που εγινε μαθημα. μεχρι τωρα επαιζα 90% με κουικσειβ, και καθε 4-5 ωρες στο περιπου εκανα κι ενα κανονικο.
τωρα εχω πια 3 κυλιομενα σειβς, κανενα δεκαλεπτο μαξ διαφορα το ενα απ το αλλο και ενδιαμεσα κανω και κουικσειβ. και συμβουλευω να καμετε το ιδιο.


δεν εγινε κατι. προχωραμε.

Screenshot_14.jpg

τι γραφικαρες ρε φιλε! και βεβαια ο πιο κακομουτσουνος ηρωας ΕΒΕΡ. περιμενω πως και πως να του βαλω κανα κρανος να μην τονε βλεπω. καλυτερα η πλατη του... και να ειναι ανφάς το λεάκι. (να, τετοιον ΠΕ να βρειτε, να τρωει το κοψίδι με το χερι.)
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
σταματημενε μου, εχμ, δεν παιζω στο στημ, γιατι δεν εχω στημ.
και ειμαι καθετα, οριζοντια και διαγωνια αδιάφορος για τα ατσιβμεντς.
αλλά εκτιμω την προθεση σου.
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,140
Για πείτε, τι build φτιάχνετε;

Εγώ τα περισσότερα LP τα ρίχνω σε:
STRENGTH
Melee weapons (με έμφαση στα 2Η)
Forge weapons
Take trophies - skins
Alchemy
Extraction

Και ελάχιστα εως καθόλου σε:
DEX
Bow
Crossbow
Magic circles
Mana
Bowmaking
Lockpicking
Pickpocketing
Create scrolls

Εχω βέβαια μερικά LPs καβάτζα και υπάρχει χρόνος για προσθαφαιρέσεις.
Ρίχτε καμιά ιδέα
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Πήγα 30 το 1handed και το Crossbow και από εκεί και πέρα ΌΛΑ Strength.
Νταξ όχι "όλα", κι εγώ πήρα trophies, skins, πρώτο tier σε Blackmisth και Alchemy, και δύο tiers σε bowmaking.
Πρώτο tier pickpocketing γιατί δε βρήκα ακόμα δάσκαλο για παραπέρα, και πρώτο tier lockpicking.
Extraction ελάχιστα και ασχολήθηκα λίγο και με scribe scrolls μιας και δεν έχω ούτε ένα κύκλο μαγείας, και δε σκοπεύω να ανεβάσω βασικά.
Α έδωσα και 15-20 LP στον Adanos για protections.
Οι πόντοι που μετάνιωσα είναι blacksmithing γιατί δε με ενδιαφέρει τόσο όσο το bowmaking, και βρίσκεις πιο συχνά καλά melee 1h όπλα από ότι crossbow, και το να έχω καλό crossbow με βοηθάει ΠΑΡΑ πολύ. Μετάνιωσα καναδυό ποντάκια που έδωσα στην αρχή για extraction, ανεβαίνει πολύ εύκολα μόνο του. Και μετάνιωσα και τα ποντάκια για protection, προτιμώ να το έκανα προς το τέλος π.χ.
Tώρα για την "ιδέα" που ζητάς, ανάλογα το πόσο έχεις προχωρήσει δώστα σε Crossbow+DEX ή προστασία σε Adanos shrines. Tα Crossbow ζητάνε STR (κάτι που έχεις ήδη, οπότε γιατί όχι?) και το DEX είναι που επηρεάζει το bonus damage στα critical
Σε νέους παίχτες θα πρότεινα ASAP 1h στο 30%, lockpicking, Sneak και Pickpocket ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, κάνουν το πρώτο chapter και την αρχή του 2ου πολύ πιο εύκολα. Επενδύστε σε Leather armor από τον ψαρά (κάντε την και upgrade στη πόλη) + Leather/hunter's belt, θα σας πάνε τουλάχιστον μέχρι 3ο chapter. Αποφύγετε λεφτά για Chainmail.




Πώς να sneakάρετε Diablo pics σε Gothic thread.
teren.jpg
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
ενταξει, το αξες βαιολέισο την ωρα του λοουντ ειχε αρχισει να διογκωνει επικινδυνα τους αδενες μου.

ραντομλυ, τις μισες φορες περιπου, μου εριχνε a.v. την ωρα που φορτωνα καποιο σειβ. και οταν βγαινει μηνυματακι a.v., τα ξερετε. εντ τασκ, κανσελ, αντε παλι απ την αρχη να μπεις στο παιχνιδι, οπότε μετα το φορτωνε κανονικα. αλλά μου ετρωγε πολυ χρονο και ειχαν αρχισει να γινονται σεμεδακια (ρουμπεν σεμεδο, εισαι Ηγετης!) τα νευρα μου, κι ετσι με μεγαλη λυπη (γιατι οντως καμμια σχεση τα γραφικα μεταξυ των 2) εστειλα στο γερο διαολο το dx11 κι εμεινα με το dx9 στο χερι.

πολυ πιο γρηγορα τωρα τα s/l κι εχω κι ενα διωρο να δω το τρομαχτικο μηνυματακι, αλλά τα ειπαμε. εχασα τις γραφικαρες.
αντε για να παν οι πικρες κατω, το θλιβερο ασμα του τερυ, που γαμωτηντρελλαμου δηλαδη, μου χει κολλησει και το γκαριζω με αναρθρες ιαχες (πολωνικα παντως δεν ειναι αυτα που λεω) οταν τον συνανταω:

 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
@Χειρομαλάχτης για αυτό σου έλεγα για Steam, Αδερφέ! Δε ξέρω τι διαφορές έχει με το να patchάρεις το retail ή το gog version, αλλά μόνο 2 AV έχω φάει στις 30-40 ώρες, και αυτά ήταν και τα δύο μετά από alt-tab. Και εννοείται από το 2ο chapter και μετά παίζω με DX11. (Για πιο νωρίς που έκανα συχνά load δε παλευόταν).
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
κατσε σταματημενε τωρα, γιατι σταματησε το μυαλο μου.
δηλαδη και καλα απαγορευεται να κανωμε alt-tab?? αληθεια τωρα? εννοειται οτι εκανα 50 φορες/σέσιον, αλταμπ. λατρευουμε τον άρκωλο αλλα εχουμε και ζωη. ειδησεις, αθλητικα, μουσικες, σοσιαλ, φιληναδες/φιλους που συζηταμε κλπ. θα καώ ενα πενταωρο στον αρκολο και δε θα βγω ουτε μια φορα? αυτο δεν παιζει.

παντως, για να δω στην πραξη αυτο που λες με το στημ, θα κατεβασω απ τον μαυρογενη (αναγκαστικα, ολοι ξευρετε οτι καταγγελω σε καθε ευκαιρια την πειρατεια. σκοτωνει το κέιμι. μη λεμε τα ιδια.) μια εκδοση απο στημ η γκογκ, άρα ετοιμη. και θα δω τι θα παιξει. λες να εκαμα καμια γιωτιά εκει που του φοραγα τα 3-4 πατσηζ που ελεγε στο moddb ο πολωνος ντεβ με τα εντελως μπροκεν (θρυψαλλα λεμε...) αγγλικα του?
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
4GB patch έβαλες? Ίσως αυτό να αρκεί.
Αλλά γενικά ακόμα και patchαρισμένα είναι πολύ ευαίσθητα τα Gothic στο Alt-Tab.

Μπορεί να θέλεις να ρίξεις και ένα βλέφαρο εδώ, αν και το Borderless Windowed τα κάνει ελαφρώς πιο βαριά.
Ορίστε το φιξ που προτείνουν.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
και το πατσακι για τα 4 gb εχω κατεβασει και κατι αλλα κρας φιξ που βρηκα για τα γκοθικς και σε μπορντερλες παιζω απ την αρχη.
κι εχω και γουιν7. λογικα στα νεοτερα λειτουργικα ειναι ακομα πιο εχθρικο ως παλιο παιγνιδι.

δεν πειραζει. το κέιμ δεν το αφηνω παντως.
προχωραμε.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Ε καλά, Gothic είναι, δε γίνεται να αποφύγεις εντελώς τα AV όπως και να 'χει, και χαίρομαι που δεν αποθαρρύνεσαι. Πωπω ούτε μετοχές να είχα.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
@Χειρομαλάχτης (και όσοι δε το παίζετε σε auto-update πλατφόρμα) βγήκε καινούριο patch του Άρκωλου.
edit: sorry το link είναι η full version, λογικά θα ανεβάσουν και το patch "σκέτο"
 
Last edited:
Top Bottom