What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

H Microsoft αγόρασε την Bethesda!

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πάντως πλέον μπαίνει σε διαφορετικό πλαίσιο και προοπτική η δήλωση του Spencer "για εμάς ανταγωνιστής δεν είναι η Sony, αλλά το Google Stadia και τα λοιπά συνδρομητικά".

Εκεί θα παίξει ρευστό που θα κοιτάζει το Netflix με κυάλια...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Πάντως πλέον μπαίνει σε διαφορετικό πλαίσιο και προοπτική η δήλωση του Spencer "για εμάς ανταγωνιστής δεν είναι η Sony, αλλά το Google Stadia και τα λοιπά συνδρομητικά".

Εκεί θα παίξει ρευστό που θα κοιτάζει το Netflix με κυάλια...

Πράγματι φαίνεται πως οι εταιρίες θεωρούν το συνδρομητικό και streaming ως το μέλλον του gaming για τις μάζες. Δεν υπάρχει περίπτωση η Microsoft να αγόρασε την Bethesda και να έχει μαζέψει 23 studios (και θα πάρει και άλλα) για να πουλήσει μερικές παραπάνω κονσόλες. Ο στόχος είναι ξεκάθαρα να προσελκύσουν πελάτες από παντού στο Game Pass και να έχουν μια σταθερή ροή περιεχομένου κάθε μήνα. Αν το καλοσκεφτούμε, με μερικά ακόμη studios θα είναι σε θέση να βγάζουν ένα first-party exclusive σχεδόν κάθε μήνα.

Το μεγάλο ερώτημα φυσικά είναι αν για εμάς αυτό είναι καλό ή κακό. Θα δείξει. Αυτή τη στιγμή εμένα το τρέχον σύστημα με καλύπτει απόλυτα. Υπάρχει το Game Pass, υπάρχει και η επιλογή να αγοράσεις το πλήρες παιχνίδι αν θέλεις. Υπάρχει όμως και ο κίνδυνος να αρχίσουν οι εναλλακτικές μέθοδοι "πειθούς", π.χ. τα παιχνίδια να πάνε 90-100€ και να υπάρχουν ελάχιστες sales για να σε σπρώξουν προς τη συνδρομή. Δεν το θεωρώ ιδιαίτερα πιθανό σενάριο αλλά δεν είναι και να έχεις εμπιστοσύνη στις εταιρίες.

Σε γενικές γραμμές πάντως εγώ είμαι υπέρ του συνδρομητικού μοντέλου γιατί το χρησιμοποιώ σαν ενοικίαση, κάτι που χάσαμε στο PC με την καθιέρωση του digital distribution. Νομίζω ότι είναι πολύ καλή λύση για παιχνίδια-ξεπέτες, που θα τα παίξουμε μία φορά και δεν θα ασχοληθούμε ξανά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
το θέμα είναι κατά πόσο έχει σημασία τελικά να κατέχουμε τα παιχνίδια μας. Η αξία τους περνάει, τα παιδιά μας αύριο θα βλέπουν το library μας και θα λένε τι χάλια μαύρα είναι αυτά;
Σκέφτομαι για παράδειγμα τα dvd που μάζευα για να κάνω Library παλιότερα με ταινίες (όταν ξεστόκαρε το se7en τσίμπαγα 1-2), ούτε που ξέρω που είναι... από τα CD album που έχω, λίγα έχω αναζητήσει και αυτό για το εξτρά περιεχόμενο τους (πχ έψαχνα πρόσφατα linkin park ένα album που έχω για το backstage video που είχε το δεύτερο δισκάκι).

Τα κουτάτα games που έχω αναζητώ τρόπους να τα περάσω digital πρήζοντας το support σε εταιρίες. Άλλωστε δεν έχω καν dvd πλέον...

Για την ώρα μόνο τα βιβλία είναι για μένα αδιαπραγμάτευτα. Αλλά και αυτά για κάποιον άλλον ίσως να είναι όπως για μένα τα παραπάνω.

Τελικά έχει αξία κάτι που είναι αναλώσιμο; Βάζεις το παιχνίδι, παίζεις, το κουβεντιάζεις, το ξεχνάς μέχρι να υπάρξει κάπου πάλι μια συζήτηση για αυτό, ίσως το βάλεις να ξαναπαίξεις μετά από καιρό αλλά πιθανότατα να μην γουστάρεις όσο πρώτα.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Ξέρει τι κάνει ο Μπιλάρας. Αφήνω αυτό εδώ και ο νοών ανοείτω...
Κυκλοφοριά 11 November 2016

images.jpg Όλα είναι προσχεδιασμένα!!
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Το μόνο που με προβληματίζει κάπως στο μοντέλο Netflix είναι το άγχος που θα με πιάνει να ολοκληρώσω παιχνίδια τα οποία βρίσκονται στην υπηρεσία για περιορισμένο χρονικό διάστημα (και ποτέ δεν ξέρεις για πόσο ακριβώς). Π.χ. αν αποφασίσω σήμερα να ασχοληθώ με Red Dead Redemption 2 και καπάκι ανακοινώσουν ότι το παιχνίδι αποσύρεται από το Pass σε μια βδομάδα, τρεχάτε ποδαράκια μου. Βέβαια αυτό δεν θα ισχύει για τα first-party, αλλά όπως και να'χει 1-2 φορές να την πάθεις αρκεί :(
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Το μόνο που με προβληματίζει κάπως στο μοντέλο Netflix είναι το άγχος που θα με πιάνει να ολοκληρώσω παιχνίδια τα οποία βρίσκονται στην υπηρεσία για περιορισμένο χρονικό διάστημα (και ποτέ δεν ξέρεις για πόσο ακριβώς). Π.χ. αν αποφασίσω σήμερα να ασχοληθώ με Red Dead Redemption 2 και καπάκι ανακοινώσουν ότι το παιχνίδι αποσύρεται από το Pass σε μια βδομάδα, τρεχάτε ποδαράκια μου. Βέβαια αυτό δεν θα ισχύει για τα first-party, αλλά όπως και να'χει 1-2 φορές να την πάθεις αρκεί :(
ισχύει, πόσες ταινίες έχω βάλει στη λίστα μου netflix για να διαπιστώσω όταν κάτσω να τις δω ότι έχουν φύγει
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Μεχρι στιγμης αυτο που ισχυει ειναι πως σε καθε νεο μηνα ανακοινωνουν τις νεες αφιξεις αλλα και αυτα που θα βγουν. Δινουν δηλαδη 1 μηνα heads up.

Προσωπικα αν ενα παιχνιδι με ενδιαφερει πολυ και ξερω πως θα μου αρεσει θα το αγορασω ετσι κι αλλιως δε θα στηριχτω στο pass. Το οποιο pass μπορει να το βαζω για 2-3 μηνες και οχι μονιμα.

Αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι η διαφορα βιβλιοθηκης μεταξυ PC pass και console pass, στις κονσολες εχουν περισσοτερες και καλυτερες επιλογες πχ το Red Dead Redemption ουδεποτε ηταν διαθεσιμο στα PC. Ελπιζω αυτη η ψαλιδα να κλεισει σιγα σιγα. Εφτασε 15 εκ χρηστες συνολο pro bethesda news.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Εχω την εντυπωση οτι το σχολιο για τον πολεμο των franchise ειναι το οραμα καποιων.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ποιος ψήνεται για λίγο μυστήριο;

1. Υπάρχουν πληροφορίες ότι η Microsoft θα αγοράσει και κάτι ακόμα.
2. Αύριο ξεκινά το Tokyo Game Show, στο οποίο η Microsoft παρουσιάζει event.
3. Τα preorders του Xbox στην Ιαπωνία ξεκινούν μια μέρα μετά το TGS.
4. Η Microsoft ανακοίνωσε χθες τον παρακάτω controller, περιγράφοντάς τον ως "Still Iconic".

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
πρέπει να μπω σε φόρουμ ή group με πλειστεισιονάκιδες να δω κλαψο*μπιπ*
 
Last edited by a moderator:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Λέτε ο Sonic και η παρέα του να φορέσουν τα πράσινα (o Μπιλάκος θα ήταν αντίθετος με αυτό); 😶
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
ωπα ωπα ωπα ωπα ωπα....η Sega δεν εχει την Creative Assembly που βγαζει τα total war??????????????????????????????


Edit: και τη Relic (Dawn of War, Company of Heroes) !


Οποτε εκτος απο τα Platformers με Sega, πιανει και τα 4Χ omg omg omg omg omg
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
ωπα ωπα ωπα ωπα ωπα....η Sega δεν εχει την Creative Assembly που βγαζει τα total war??????????????????????????????

Ναι, είναι της Sega. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα γίνει και δεύτερη τόσο μεγάλη αγορά, ίσως κάποια συνεργασία, αλλά μετά τα χθεσινά δεν μπορούμε να αποκλείσουμε το οτιδήποτε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
δεν ξέρω καν γιατί υπάρχουν αμφιβολίες όταν βλέπεις το χειριστήριο με μπλε πλάτη και άσπρη κοιλιά... τι άλλο θέλετε; να έβαζαν κόκκινα τα κουμπιά ράχης; ε είπαμε μην το δώσουν και στην ψύχρα
 
Top Bottom