What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

How to human

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Ανοίγω ένα thread για μουχαμπέτια πάνω σε τρόπο ζωής, time management κτλ κτλ.

Υπάρχει κάποιος εδώ που να εργάζεται σε ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ απογεύματα? Τύπου 3-11, 2-10 κτλ? Πώς μανατζάρετε της ζωή σας ώστε να έχετε ελεύθερο χρόνο, και ειδικά αν δε συμπέφτει με τον ελεύθερο χρόνο των φίλων σας?
Ξεκινάω σήμερα για πρώτη φορά τέτοια δουλειά και ήδη είμαι προκατειλημένος ότι η ζωή μου θα είναι δουλειά-ύπνος-δουλειά-ύπνος, άσχετο αν το περιβάλλον στη δουλειά θα είναι ευχάριστο ή όχι.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Παω να κουρευτώ
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
περιπου οπως τα λεει ο νιτρος (εχω φιλους, αλλά τους αποφευγω με μαεστρια).
κι αυτο επειδη οπως λεει ο σταματημενος, ο ελευθερος χρονος μου δεν συμπεφτει με τον δικο τους.

συγκεκριμενα ο δικος μου ειναι μηδεν.
ωρες καθημερινων υποχρεωσεων + ωρες στο pc = 24.
(δεν γραφω την αναλογία, γιατι μπορει να διαβαζει ο ΠΕ )
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Επειδή το επάγγελμα μου απαιτεί και τα τρία (πρωί-απογευμα-βραδυ), άποψη μου, το απόγευμα το μόνο θετικό που έχει είναι ότι μπορείς να κοιμηθείς παραπάνω και να κάνεις καμιά υποχρέωση και να πας λαϊκή. Επειδή εγώ βέβαια τα κάνω όλα ηλεκτρονικά από κινητό ή με έμβασμα και επειδή η λαϊκή είναι ακριβή στη Γερμανία, μένει μόνον ο ύπνος ως κάτι θετικό.

Το απογευματινό νιώθω πως μου τρώει όλη την ημέρα. Δύσκολο να βρεθείς με φίλους καθημερινές όταν εσύ σχολάς 10-11 το βράδυ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Σε πιο σοβαρή νότα (αν και εξακολουθώ να μην έχω φίλους), αν ξυπνάς πρωί και δεν κοιμάσαι μέχρι να πας στην δουλειά μια χαρά ζωή μπορείς να έχεις. Τι να πούμε και οι 9-2/6-9 που τρώμε όλη την μέρα κυριολεκτικά; (και αφού είμαστε και σκληροί καργιόληδες και κάναμε δικό μας μαγαζάκι πάρτα στην μάπα τα πρωί-βράδυ).

Τους φίλους μπορείς να τους βρεις ΣΚ και 10 από δουλειά χαλαρά για μπύρα πριν πας σπίτι.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Σταματημένε, εξαρτάται από το αν έχεις οικογένεια και παιδιά ή όχι.

Ζούσα ως αστικός βρικόλακας αρκετά χρόνια. Καραγαμώ είναι για σόλο καράβια.

Μετά τη δουλειά πας σερί για ό,τι υποχρεώσεις έχεις, με τους γέρους, απ' όταν ανοίγουν οι υπηρεσίες, γιατί για σένα είναι το απογευματάκι σου. Τρως το γεύμα της ημέρας οκτώ το πρωϊ, βλέπεις τη σαπουνόπερά σου και 10-11 πέφτεις για ύπνο για να ξανασηκωθείς από το φέρετρο κατά τις 7-8 και να ξεκινήσει το νυχτέρι. Η πίστα ενδείκνυται προφανώς για να είσαι νυχτάνθρωπος, αν δεν είσαι ήδη, σύντομα οι επαφές σου θα γίνουν αντίστοιχων ωρών και χρωμάτων. Θα μάθεις όλα τα διανυκτερεύοντα και θα ξεκινήσεις ενδιαφέρουσες γνωριμίες. Θα ζεις την αθέατη πλευρά της πόλης. Έχει γοητεία, είναι δυνατό κρασί.

Τρόπο τινά, είσαι υπόκοσμος-χωρίς-να-είσαι, αόρατος. Δεν ταιριάζει σε όλους. Θα το δεις πώς θα σε πάει, αλλά μη σκιάζεσαι. Αν δεις μετά το εξάμηνο πως δεν συνηθίζεις με τίποτε, το σταματάς.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Κυλιόμενη βάρδια, 6-2, 2-10, 10-6

Το απόγευμα έχει δύο καλά.

Πρώτον αν ξυπνήσεις νωρίς μπορείς να κάνεις ένα σωρό δουλειές και δεύτερον αν θες να βγεις για βράδυ μπορείς να πας απευθείας έξω. Το καλοκαίρι έκανα μπάνιο στην θάλασσα είτε το πρωί είτε το βράδυ και επίσης μέσα στην δουλειά το συγκεκριμένο ωράριο μου ταίριαζε καλύτερα. Βέβαια όταν μιλάμε για κυλιόμενο, τα πράγματα είναι δύσκολα.


Το time management είναι ευχή και κατάρα. Όταν το έτρεχα και δεν έχανα λεπτό κόντεψα να τρελαθώ. Η ημέρα μεγάλωσε, αλλά σε βάθος χρόνου η ζωή μου έγινε ένας αγώνας με το ρολόι και την διατήρηση της συνέπειας κι εκτός του εργασιακού χώρου. Πλέον τα αφήνω όλα φλου και είμαι πολύ καλύτερα. Το μόνο που τηρώ είναι το γυμναστική πρίν από την δουλειά και το πρόγραμμα του φαγητού. Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές θέλεις απλώς να αραξεις.


Θα συμφωνήσω με τους από πάνω, ο ελεύθερος χρόνος για κοινωνικές συναναστροφές είναι πολυτέλεια. Εξάλλου έχω πολλούς NPCs για φίλους οι οποίοι είναι διαθέσιμοι όταν τους θέλω εγώ και αν τους κάνω θελήματα με πληρώνουν.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Εγω δεν ανηκω σε αυτον τον τροπο ζωης αλλα εχω να πω οτι τετοια προγραμματα ειναι βασισμενα σε λαθος εντυπωσεις.
Κλασσικο λαθος ειναι οι ωρες υπνου. Επειδη ειχα προγραμματα οπου επεφτα για υπνο απο αργοπορημενα εως 8-9 το πρωι.
Εαν πεσεις για υπνο 3 το πρωι και θεωρεις οτι θα εχεις 8 ωρες υπνου που ειναι αρκετες, κανεις λαθος. Οποιος πεφτει για υπνο 3+ το πρωι χρειαζεται διπλασιο χρονο υπνου. Εαν νοιωθεις κουρασμενος, το κεφαλι σου βουιζει, βγαζεις ενα αγχος και νοιωθεις οτι το προγραμμα σου σε σφιγγει ωσαν την μεγγενη, αυτος ειναι ο λογος. Για πολλα χρονια δουλευα 12-07:30 και ενω εχει μερικα προτερηματα ειναι τερμα δυσκολο για τον οργανισμο.

Οποιος μπαινει σε τετοια προγραμματα πολυ συντομα ανακαλυπτει οτι περασαν μερικα πολυ βαρετα χρονακια. Ειμαστε ανθρωποι και οχι χρονοδιαγραμμα για εβδομαδιαιο defrag στον δισκο.
Δεν ειναι κακο να αναθεωρουμε ανα περιοδους ποιοι ειναι φιλοι μας, βοηθαει στον χρονο μας.
Το καλυτερο που εχει να κανεις ειναι να ξεκινησεις την δουλεια σου και να οργανωσεις καποια πραγματα μετα την προσαρμογη σου και οχι τα παντα.
Δωσε βαση στην ξεκουραση. Αφιερωσε μια μερα και ισως δυο για τους φιλους σου. Δωσε προτεραιοτητα στον προσωπικο σου χρονο. Καθημερινοτητα θα πρεπει να ειναι μονο η δουλεια σου. Ειναι τερμα αγχολυτικο να ακυρωνεις πραγματα, ειδικα την δουλεια αλλα δεν θα το παμε τερμα το γκαζι. Εαν εχεις κανονισει το εβδομαδιαιο στριπ-ταβλι με την Μαριαννα απο τον πρωτο και βαριεσαι επειδη σε επιασε να παιξεις Doom, ακυρωσε την. Αυτο που σου στερουν αυτα τα χρονοδιαγραμματα ειναι να ζεις οπως θελεις εσυ ενω την ιδια στιγμη βολευουν ολους τους αλλους.
Πρεπει να καταλαβουμε οτι οποια οργανωση και να βαλουμε στην ζωη μας, δεν θα τα προλαβαινουμε ολα και θα ειμαστε σκλαβοι του ρολογιου.

Οπως ειπα, ξεκινα την δουλεια σου, δωσε χρονο στην προσαρμογη σου και μετα θα δεις ποιος ειναι ο πραγματικος σου χρονος και η θεληση για ζωη που θα εχεις. Απο εκει και περα οργανωσε καποια πραγματα και ποτε με το ζορι πχ εχω δυο ωρες που μπορω να πιω καφε με εναν φιλο. Αυτο το πραγμα δεν δουλευει γιατι οι δυο ωρες δεν ειναι καθαρα δυο ωρες και στο τελος γινεται ψυχαναγκασμος και προσθετει αγχος.
καθε μερα ειναι μια καινουργια μερα.
θυμασαι τοτε που εβγαινες με τους φιλους σου, πινατε καφε, παιζατε καμια μπαλιτσα/γυμναστηριο. επαιζες παιχνιδια στον υπολογιστη, πεταγες νεραντζια στους περαστικους και μια μερα γνωρισες την Καιτουλα και δεν εκανες τιποτα απο ολα αυτα; εχασες κατι;
Τιποτα δεν εχασες, κανε οτι σε βολευει και αφησε χρονο για υπευθηνοτητα πχ να ψωνισεις καμια ντοματα, να πληρωσεις κανεναν λογαριασμο.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Για εμένα το απογευματινό είναι ό,τι χειρότερο. Εγώ ας πούμε που δεν μου αρέσει να βγαίνω για καφέ, όταν δούλευα βάρδιες και ήμουν απογευματινός, ξυπνούσα το πρωί και απλά καθόμουνα και περίμενα πότε θα περάσει η ώρα να φύγω για δουλειά. Το βράδυ γυρνούσα ψόφιος (αυτό εξαρτάται και από το είδος της δουλειάς βέβαια) και απλά έτρωγα και κοιμόμουνα.

Όσο για αυτό που λένε ότι έχεις ελεύθερο το πρωινό να κάνεις καμιά δουλειά, δεν ξέρω τι δουλειές έχει ο υπόλοιπος κόσμος αλλά έξι χρόνια που δουλεύω σταθερά πρωί, το πολύ να πήρα μία μέρα άδεια γιατί χρειάστηκε να κάνω κάτι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Για εμένα το απογευματινό είναι ό,τι χειρότερο. Εγώ ας πούμε που δεν μου αρέσει να βγαίνω για καφέ, όταν δούλευα βάρδιες και ήμουν απογευματινός, ξυπνούσα το πρωί και απλά καθόμουνα και περίμενα πότε θα περάσει η ώρα να φύγω για δουλειά. Το βράδυ γυρνούσα ψόφιος (αυτό εξαρτάται και από το είδος της δουλειάς βέβαια) και απλά έτρωγα και κοιμόμουνα.

Όσο για αυτό που λένε ότι έχεις ελεύθερο το πρωινό να κάνεις καμιά δουλειά, δεν ξέρω τι δουλειές έχει ο υπόλοιπος κόσμος αλλά έξι χρόνια που δουλεύω σταθερά πρωί, το πολύ να πήρα μία μέρα άδεια γιατί χρειάστηκε να κάνω κάτι.
είσαι εκτός Ελλάδος; πόσες φορές αφήνω το μαγαζί κλειστό να πάω για χίλια 2 πράγματα γιατί δεν μπορώ να τα κάνω άλλη ώρα αφού λειτουργό ώρες καταστημάτων.

Σήμερα πχ έπρεπε να φύγω να πάω να πάρω 2 παντελόνια να φοράω κρέμονταν τα παπάρια μου τόσο σκισμένα που ήταν τα παλιά.

Προχθές έπρεπε να προλάβω τράπεζα για κάτι που δεν γινόταν εξ αποστάσεως.

Παραπροχθές να κατέβω να παώ στον γιατρό και μετά φαρμακείο.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Κάτι κυλιόμενα και κάτι σπαστά τύπου 9-13 17-21 είναι του σκοτωμού για την ψυχική υγεία, έχεις δεν έχεις παρέες και δεν αξίζουν ό,τι δουλειά και αν κάνεις.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
είσαι εκτός Ελλάδος;

Μόνο αν, σαν τυπικός χαμουρτζής, βλέπεις την Ελλάδα με τα σύνορα πριν το 1881. (super duper προφισφυριλέ αποτυχημένο αστείο).

Πέρα από την πλάκα, εγώ συγκρίνω οκτάωρο συνεχές. Ευτυχώς δεν έτυχε ποτέ να δουλέψω το σπαστό των καταστημάτων, αλλά ακόμα και έτσι, στο μυαλό μου είναι ίσως το χειρότερο ωράριο για άνθρωπο (χάνοντας στα σημεία από το να δουλεύεις σε εργοστάσιο, πάνω στην γραμμή παραγωγής).

Από εκεί και πέρα εγώ έχω μία πολύ ολοκληρωμένη σχέση με τις τράπεζες και τις εφορίες. Δεν έχω τίποτα στο όνομά μου πέρα από τους λογαριασμούς, υπαλληλίσκος είμαι, οπότε κάθε μήνα μπαίνουν αυτόματα τα λεφτά στην τράπεζα και αυτόματα μου τα τσιμπάνε. Η εφορία τα παίρνει πριν καν τα δω εγώ και δεν έχει και κανένα παράπονο. ΕΝΦΙΕΣ ΕΦΚΕΣ και λοιπές αηδίες, δεν... Αν προλάβω να τσιμπήσω τίποτα στα κρυφά, από τα golden boys, για κάνα Talisker είμαστε καλά.

Όλες οι υπόλοιπες δουλειές γίνονται το απόγευμα και τις σβήνεις και με μία μπύρα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Πρωινες αγγαρειες, σπανια και κανονιζα να τις ξεπεταξω σε καποιο ρεπο. Δηλαδη δεν πηγαινα καθε μερα να κανω ενα πραγμα οπως ο @nitro912gr . καλυτερα σε ρεπο παρα να τρεχω σαν τον φουκαρα και καπακι να παω για δουλεια. καπως ετσι ξεκινησε το προβλημα με τα ναρκωτικα στις κοινωνιες.
Τα πρωινα ξυπνηματα δεν τα παλευω και ειναι πολυ λουμπεν κατασταση. Απογευμα και βραδυ πας στην δουλεια σου χωρις ανουσια μποτιλιαρισματα, πλην εορτων. Εχεις πιει καφε, εχεις καπνισει, εχεις μιλησει με οσους θελεις να μιλησεις, εχεις κανει οτι θελεις να κανεις και πας να βγαλεις το καρβελι. Αν παιζει καταλληλο οχημα και βγαζεις γουστα, πας για εναν πρωινο καφε εκτος Αττικης, καμια εντουραδα και γυριζεις αλλος ανθρωπος. Μετραει πολυ στην καθημερινοτητα και δινει boost στην θεληση για ζωη.
Οσες φορες εβγαζα τετοια γουστα, η ωρα στην δουλεια περνουσε στο φτερο. Δεν τα εβγαζα καθε μερα επειδη το καυσιμο ειναι εξοδο, ειδικα τα εκτος Αττικης και δεν ηθελα να το μετατρεψω σε ρουτινα.

. Ευτυχώς δεν έτυχε ποτέ να δουλέψω το σπαστό των καταστημάτων, αλλά ακόμα και έτσι, στο μυαλό μου είναι ίσως το χειρότερο ωράριο για άνθρωπο (χάνοντας στα σημεία από το να δουλεύεις σε εργοστάσιο, πάνω στην γραμμή παραγωγής).
.... και σουπερ μαρκετ, δεν ξερω πως την παλευουν εκει μεσα αυτοι οι ανθρωποι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Πως την παλεύουν στο jumbo είναι το ερώτημα, στα ΣΜ είναι σχετικά νορμάλ περιβάλλον, οκ κάπως κλεισούρα αλλά jumbo θα έλεγα μιλάμε για ανθρακωρύχους πλέον. Ούτε μισή ώρα δεν την παλεύω εκεί μέσα ως πελάτης, φαντάσου να δουλεύεις κιόλας.

Ρεπό; ααααχ τι μου θύμισες τώρα :p
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Μου φαινεται βουνο η δουλεια το απογευμα. Μου φαινεται βουνο η δουλεια το πρωι. Γενικα μου φαινεται βουνο η δουλεια γενικοτερα. Δεν ειμαι φιλοδοξος για καριερες κτλ.
Κανω λαθος δουλεια? Ισως. Παντως δεν εχω βρει κατι που θα με κανει να σηκωθω απο το κρεβατι με χαμογελο, να χαμογελω και να πηγαινω στη δουλεια μου.
Με το παιδι πλεον , μου φαινεται λιγο καλυτερο το γραφειο διοτι μονο εκει εχω λιγο χρονο για εμενα- με ραγδαια πτωση της παραγωγικοτητας μου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Μου φαινεται βουνο η δουλεια το απογευμα. Μου φαινεται βουνο η δουλεια το πρωι. Γενικα μου φαινεται βουνο η δουλεια γενικοτερα. Δεν ειμαι φιλοδοξος για καριερες κτλ.
Κανω λαθος δουλεια? Ισως. Παντως δεν εχω βρει κατι που θα με κανει να σηκωθω απο το κρεβατι με χαμογελο, να χαμογελω και να πηγαινω στη δουλεια μου.
Με το παιδι πλεον , μου φαινεται λιγο καλυτερο το γραφειο διοτι μονο εκει εχω λιγο χρονο για εμενα- με ραγδαια πτωση της παραγωγικοτητας μου.
Δεν υπάρχει σωστή δουλειά, εγώ έκανα το χόμπι μου επάγγελμα και τώρα δεν έχω χόμπι.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
^ Αύτη η περίεργη στιγμή που η Βάσσια αμφισβητεί την πραγματικότητα της, τουλάχιστον κατά το ήμισυ της πρότασης...
 
Top Bottom