What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

How to human

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
^ Αύτη η περίεργη στιγμή που η Βάσσια αμφισβητεί την πραγματικότητα της, τουλάχιστον κατά το ήμισυ της πρότασης...
η @kara μπορεί να είναι ευχαριστημένη από την δουλειά της όμως, εγώ δεν είμαι. Ίσως δεν το έχω φτάσει ακόμα εκεί που πρέπει, ίσως δεν μου έκατσε καλά (αλλά σίγουρα δεν μου έκατσε στραβά).

Ίσως απλά η καλύτερη δουλειά θα ήταν το Universal basic income και να κάνει ο καθένας ότι δουλειά θέλει μετά για εξτραδάκια. Σίγουρα θα με άφηνε να αφήσω τις παπαριές που με ζουν και να κάνω αυτά που μου αρέσει να κάνω.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,889
Εχεις πιει καφε, εχεις καπνισει, εχεις μιλησει με οσους θελεις να μιλησεις, εχεις κανει οτι θελεις να κανεις και πας να βγαλεις το καρβελι. Αν παιζει καταλληλο οχημα και βγαζεις γουστα, πας για εναν πρωινο καφε εκτος Αττικης, καμια εντουραδα και γυριζεις αλλος ανθρωπος. Μετραει πολυ στην καθημερινοτητα και δινει boost στην θεληση για ζωη
Καλά όλα αυτά, αλλά και μόνον να ζεις με τη σκέψη πως μετά θα πρέπει να πας στη δουλειά και έχεις το μυαλό σου στο ρολόι, είναι μεγάλο βάσανο για εμένα.
Θέλω τα χόμπι μου και τα γούστα μου να φτιάχνω με καθαρή συνείδηση και όχι έχοντας στο κεφάλι μου πως μετά θα πρέπει να δουλειά. Έτσι νιώθω εγώ τουλάχιστον.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,277
Διαβάζω τα ποστς του Νίτρου και είναι σαν να βρίσκομαι σε συνεδρίες Ανώνυμων Αλκοολικών.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Το να κάνεις το χόμπι σου επάγγελμα δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό μέχρι τέλους. Από την άλλη το να εργαστείς πάνω σε κάτι που γουστάρεις και δεν το κάνεις με άγχος και γενικότερη ταλαιπωρία είναι το ιδανικό. Επίσης είναι σημαντικό και το κατά πόσο η δουλειά σου είναι ρουτίνα ή έχει εναλλαγές. Για παράδειγμα δουλειά γραφείου ή γραμμή παραγωγής όπου κανείς κάθε μέρα τις ίδιες κινήσεις, δεν θα την έκανα ποτέ. Πρέπει να έχει κι ένα challenge όλο αυτό για να γουστάρεις αλλά και να μην βαλτώνεις. Τρως που τρως την μισή σου ζωή εκεί, ας πιάσει τόπο τουλάχιστον
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Δεν είναι εφικτό απλά. Όταν είναι χόμπι το κάνεις όποτε γουστάρεις για όσο γουστάρεις όπως γουστάρεις όπου γουστάρεις.
Άμα μπει σε πρόγραμμα με deadlines τελείωσε, όσο ωραίο και δημιουργικό να είναι.
 
Top Bottom