What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Η Ευρώπη ΕΜΠΡΑΚΤΑ αλλάζει με το...

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
...πακέτο βοήθειας 35 δις του ΓιούΓΚΕΡ και τους συμμάχους μας.

Και το βιντεάκι που βλέπει ο Τσίπρας στο 0:07 :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=J4Ro-p3tG1c&feature=youtu.be
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ωραίο μωρό η Εύα αλλά μας βγήκε λίγο ΠΑΣΟΚα. Επισης, τι φοράει στο στήθος;

http://www.real.gr/audiofiles/432603.mp3

Όσο βγαίνουν κι άλλα στη φόρα γίνομαι όλο και περισσότερο Βαρουφίτσα.

http://www.ellinofreneianet.gr/details.php?id=7634 (Κλαπαρχίδας ο πιτσιρίκος που φοβάται να βγει με ονοματεπώνυμο. Αν έχεις άποψη βγες πες την επώνυμα και μην κρύβεσαι).

Κεντάει ο Βαξεβάνης http://www.koutipandoras.gr/article/145849/kaneis-vima-eisai-alloy-kai-allos
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Στο άρθρο τού Βαξεβάνη, στα σχόλια από κάτω κάποιος έβαλε ένα παλιότερο άρθρο τού Καζάκη.Το βάζω κι εγώ εδώ, μιας και το θεωρώ άκρως ενδιαφέρον.

http://www.epamhellas.gr/2013/07/08/%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%83%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B6%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%BC%CF%80%CE%BF/
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Λίγη προβολή παραπάνω να είχε ο Καζάκης ίσως να είχαμε άλλα εκλογικά αποτελέσματα. Όχι για να μπει στη Βουλή, αλλά με την ελπίδα να δώσει τροφή για σκέψη στους περισσότερους.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Ανθρώπους σαν τον Καζάκη τους χρειάζεται η βουλή. Ακόμα κι έτσι όπως είναι αυτός ο "ναός τής δημοκρατίας". Εδώ ετοιμάζεται να μπει ο Λεβέντης και δε θα υπήρχε χώρος για τον Καζάκη? Άσε που πολλοί θα μάθαιναν γτ δεν είναι και τόσο καταστροφικό να βγούμε απ' την ευρωζώνη και την ΕΕ.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Ο Καζάκης γύρω στο 2010-2011 είχε βγει στο Σταρ και έλεγε πως μπορούμε αντί για Ευρώ να έχουμε ανταλλακτική οικονομία και (επί λέξει) "να δίνουμε για παράδειγμα αμνοερίφια στο Κατάρ και αυτοί να μας δίνουν πετρέλαιο".

Εγώ αυτόν τον άνθρωπο δεν μπορώ να τον πάρω στα σοβαρά, συγνώμη κιόλας. Είναι της μόδας να πετάει κάποιος μπαρούφες και να κάνει καριέρα στις πλάτες ενός λαού που υποφέρει, και σε αυτήν την κατηγορία βάζω και τον Καζάκη μαζί με τον Βαρουφάκη.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
link or it didn't happen
Τον παρακολουθώ καιρό κι έχω ακούσει ελάχιστες κουταμάρες οι οποίες μπροστά στα των προηγούμενων είναι πταίσματα οπότε μου φαίνεται λίγο παλαβό να είπε κάτι τέτοιο.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Τα σχόλια κάτω από το άρθρο του Βαξεβάνη είναι το λιγότερο θλιβερά κι εκφράζουν τη ρίζα του προβλήματος της χώρας, που επ' ουδενί δεν είναι ο Τσίπρας.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Το έχει πει και το έχει γράψει κιόλας. Δεν είναι η βασική του γραμμή, αλλά το θεωρεί σαν ένα τρόπο εναλλακτικής οικονομίας. Καθόλου μεμπτό και καθόλου μπαρούφα φυσικά.
 

castorsia

Umber Hulk
Joined
Dec 9, 2012
Messages
805
Ναί, είχε συμβεί και κατά την κατάρευσση της οικονομίας της Σοβ. Ένωσης νομίζω. Όταν απορρυθμίστηκε όλο το οικονομικό σύστημα, ο κυβερνήτης νομίζω είδε και αποείδε, και για να καλύψει τις ανάγκες σίτου της περιοχής του (κοινώς, άλευρα για να φάνε), πήρε τηλέφωνο τον αντίστοιχο στο Καζακστάν νομίζω (μπορεί να κάνω και λάθος), και του προσέφερε παπούτσια για αλεύρι. Με ένα τηλεφώνημα λύθηκε το θέμα. Μην το γελάτε, εξασφάλισε σε 5 λεπτά το ψωμί όλου του πλυθησμού, ενώ οι άλλες περιοχές καταστρεφόντουσαν.

Δεν είναι λύση και τρόπος λειτουργίας γενικά, αλλά μπορεί να σε ξελασπώσει όταν είσαι στριμωγμένος.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Ο Μεταξάς είχε δώσει στην Πολωνία πορτοκάλια και καπνό και είχε πάρει πολεμικά αεροσκάφη, δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται Hellion. Το ζήτημα βέβαια είναι αν μπορείς έστω και έτσι ακόμα, να εξασφαλίσεις κάποιες κρίσιμες ανάγκες.
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Σε καιρούς κατάρρευσης όλους τους παίρνει η μπάλα. Ανταλλακτική σχέση είχε η Φινλανδία με την ΕΣΣΔ και την πηρε ο διάολος με την διάλυση και την ύφεση πριν 25 χρόνια.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
https://youtu.be/gGMrc2Xz02s
πριν 5 μηνες.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Η Ελλάδα δεν μπορεί να κάνει άλλα κι άλλα στοιχειώδη, και θα στείλει αμνοερίφια στο Κατάρ για πετρέλαιο. Τέλος πάντων.

Στην Ελλάδα 3 άνθρωποι "πουλούσαν δραχμή" συνειδητά, ο Καζάκης, ο Κατσανέβας και ο Λαπαβίτσας. Τους 2 πρώτους τους πήραν πρέφα. Έμεινε ο 3ος, και ακόμα και αυτός λέει πως δεν είμαστε έτοιμοι για τέτοιο πράγμα.



Bonus: Κατσανέβας:

https://www.youtube.com/watch?v=-6rbv4Ef_ZA
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Εκπλήσσομαι κυρίως από τον εαυτό μου. Άντε να μου έλεγες πέρσι για επιστροφή στη δραχμή και να το έπαιρνα στα σοβαρά. Εκτιμώ πλέον πως είναι μονόδρομος σε βάθος χρόνου εαν καταφέρει ο syriza να διατηρήσει την εξουσία long enough. Προς το παρόν σοβαρές μεταρρυθμίσεις δεν θα ήταν καθόλου άσχημες.
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι πως καμία αλλαγή δεν είναι εύκολη. Ελπίζω πως κούτσα κούτσα θα τα καταφέρουμε. Στο κάτω κάτω δε γίνεται αλλιώς. Δύο είναι τα ενδεχόμενα. Ή θα διαλυθεί αυτή η χώρα εντελώς ή θα αναγεννηθεί. Και μόνο από ένστικτο επιβίωσης, πιστεύω πως (έστω και μακροπρόθεσμα), το 1ο σενάριο δε θα εξακριβωθεί.

Θα μου πεις τώρα, το ένστικτο επιβίωσης μπορεί να οδηγήσει και σε ακραία φαινόμενα....

Παρόλα αυτά, δε μας έχω για κάτι τέτοιο. Αυτός ο λαός έχει τη θαυματουργή ικανότητα να ενώνεται, έστω και στο παρά τσακ, όταν έρχεται αντιμέτωπος με πραγματικά δύσκολες καταστάσεις.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Τελικώς, είτε "Ναι" να ψηφιζόταν, είτε "Όχι" που ψηφίστηκε ήρθε καινούργιο Μνημόνιο. Με αριστερή κυβέρνηση που έκανε δηλώσεις τύπου "ξεπουλάτε το Ελληνικό" στην ΝΔ. Και ο κόσμος συζητάει ότι είναι "βιώσιμη" λύση, ενώ του παίρνουν τα πάντα.

Κοίτα να δεις.......
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
... που κάποιοι το' λεγαν και τους έλεγαν κομμουνιστές (φτου κάκα, πιπερι)
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Με τόσες συνιστώσες λογικό έβρισκε πάτημα ο Άδωνης κι έριχνε λάσπη. Άσε που στην Ελλάδα η λέξη και μόνο φέρνει τρόμο οπότε για προεκλογική προπαγάνδα είναι ότι πρέπει.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Καλά το πάει ο συριζα (πρώτη φορά αριστερά κι έτσι). Έβαλε δημοκρατικούς μπατσους να διαλύσουν τη συγκέντρωση. :worship:
 
Top Bottom