What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Η Microsoft (πιθανώς) ρίχνει λευκή πετσέτα στο console gaming

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,320
IMG_4341.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,536
Ε ρε θα ήθελα να δω το multiverse που η MS εξαγόρασε την SEGA και αντί για xbox απλά συνέχισε το legacy.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,413
Για μένα ο πιο εύκολος τρόπος για να καθησυχάσει η Microsoft τους τωρινούς αγοραστές της κονσόλας και να κερδίσει νέους είναι να ανακοινώσει ότι το επόμενο Xbox θα είναι ανοικτή πλατφόρμα σε στυλ Steam Deck. Το λειτουργικό να είναι Windows με το UI του Xbox και όποιος θέλει να bootάρει σε φουλ desktop. Με την εξαφάνιση των budget και midrange GPUs πιστεύω ότι πάρα πολύς κόσμος θα ενδιαφερόταν.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
156
Κι εγώ τώρα που είμαι μπρούμυτα τόσες μέρες μια χαρά θα μου ήταν το deck. Αλλιώς δεν.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
618
Το 360 το καταευχαριστήθηκα όπως και το one που ακόμα είναι συνδεδεμένο στην τηλεόραση του σαλονιού. Στα series X/S δεν ενέδωσα και ευτυχώς από οτι φαίνεται μιας και όλα τα βγάζει στο πιτσί. Τυχεροί θα είναι οι σονάδες που θα έχουν πρόσβαση σε ένα σωρό τίτλους επιπλέον, καλά - μάλλον - θα πάει και η ΜΣ μιας και θα εξαλείψει τη χασούρα από το κομμάτι του hardware.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,564
Οτι παιχνίδια μου ανήκουν digital σε xbox 360/xbox one θέλω να δω τι θα απογίνουν. Ετσι και τα κουβαλάς όλα αυτά στο pc ή στο ps5 θα ηταν έπος. Μιλάμε για πάνω από 500 games που απέκτησα με την συνδρομή gold δωρεάν που είχα από το 2013 μέχρι και πέρυσι όταν σταμάτησαν να δίνουν για 360. Χώρια όσα physical έχω στο 360 που είναι καμιά 50αρια. Κονσολάρα το 360, ακόμα ενωμένο και ακόμα παίζω, όπως και το PS3. Προσωπικά δεν πιστεύω να σταματήσει η ύπαρξη του X. Αντε να βγάζουν απλά τα παιχνίδια τους και στο PS5 ή ίσως μόνο το Pass? Αναρωτιέμαι τι θα κάνει η sony με τα δικά της συνδρομητικά αν προκύψει κάτι τέτοιο.


Πάντως όπως βλέπετε από το 360 η Microsoft σου έδινε τη δυνατότητα να παίξεις αμέτρητα παιχνίδια από το 2013. Είμαι πραγματικά ευγνώμων σε αυτούς γι'αυτό γιατί έπαιξα υπέροχα παιχνίδια που ίσως να μην είχα παίξει ποτέ, μεταξύ αυτών το GOAT Dark Souls!
Είχα παρατήσει μάλιστα το gaming πριν αγοράσω τη κονσόλα αυτή. Ψήθηκα τότε λίγο αργότερα να φτιάξω και καλό PC and the rest is history:p
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,413

Μπορούσε να μπει και στο gaming drama αυτό. Ένας από αυτούς έκανε podcast επτά ωρών (!) για να πει τον καημό του. Όποιος το ακούσει ας κάνει μια σύνοψη και σε μας τους κοινούς θνητούς.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,536

Μπορούσε να μπει και στο gaming drama αυτό. Ένας από αυτούς έκανε podcast επτά ωρών (!) για να πει τον καημό του. Όποιος το ακούσει ας κάνει μια σύνοψη και σε μας τους κοινούς θνητούς.
καλά ζώα, πούλησαν το τομάρι της αρκούδας πριν την σκοτώσουν... τεσπά. ινφλουένσερ του κώλο ας εξπέκτεντ...
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,939
σύνοψη
Υπάρχουν υλοποιήσεις AI που κάνουν generate transcript από podcasts και επιστρέφουν tldr αλλά περιγράφουν και τον τόνο της εκάστοτε παρουσιασης. Είναι ακόμη σε πρώιμο στάδιο για γενικευμένη χρήση χωρίς πληρωμή αλλά οι πιο tech savvy μπορούν να βρουν με ένα γουγλαρισμα οδηγίες εγκατάστασης στις σελίδες του GitHub.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,536
edit: ξέχασα το δικό μου κείμενο :p
H MS σχεδιάζει το επόμενο φθηνό XBOX να είναι σαν το deck/switch, portable με docking station για να το βάλεις στην TV, ας του βάλει και steamOS να ξεμπερδεύουμε!

 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,413
edit: ξέχασα το δικό μου κείμενο :p
H MS σχεδιάζει το επόμενο φθηνό XBOX να είναι σαν το deck/switch, portable με docking station για να το βάλεις στην TV, ας του βάλει και steamOS να ξεμπερδεύουμε!


Δεν είναι κακό σχέδιο, αρκεί να ανοίξουν την πλατφόρμα τους. Δεν ξέρω ποιος θα ενδιαφερθεί να επενδύσει σε μια κλειστή πλατφόρμα χωρίς αποκλειστικότητες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,536
Δεν είναι κακό σχέδιο, αρκεί να ανοίξουν την πλατφόρμα τους. Δεν ξέρω ποιος θα ενδιαφερθεί να επενδύσει σε μια κλειστή πλατφόρμα χωρίς αποκλειστικότητες.
φάκιν καζουλς που δεν ξέρουν το deck και δεν θέλουν το ψόφιο switch?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,413
φάκιν καζουλς που δεν ξέρουν το deck και δεν θέλουν το ψόφιο switch?

Το Switch πούλησε 140 εκατομμύρια κονσόλες και ολόκληρη η αγορά του "high-performance" console gaming άντε να φτάνει τις 180 εκατομμύρια συσκευές. Πιστεύω ότι χωρίς κάποιου είδους ανταγωνιστικό πλεονέκτημα (που σε αυτή την φάση δεν υπάρχει) το hardware της Microsoft θα βυθιστεί αύτανδρο καθώς οι περισσότεροι κονσολάδες θα πάνε σε συνδυασμό Playstation και Switch.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,536
υποθέτω ότι αυτό το φορητό θα μπορεί να δώσει καλύτερη ποιότητα και ΑΑΑ gaming στο κοινό, σε αντίθεση με τα πετσοκομένα ports του switch, εκεί ίσως να κάνει κάποια διαφορά.
Σε αυτούς που θέλουν ΑΑΑ gaming αλλά θέλουν και το handheld.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,344
Δεν είναι κακό σχέδιο, αρκεί να ανοίξουν την πλατφόρμα τους. Δεν ξέρω ποιος θα ενδιαφερθεί να επενδύσει σε μια κλειστή πλατφόρμα χωρίς αποκλειστικότητες.

Ας ανοίξουν το dev mode σε windows/linux πρώτα και ας αφήσουν τα μεγάλα σχέδια


han-solo-delusions-of-grandeur.gif
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,413
Ας ανοίξουν το dev mode σε windows/linux πρώτα και ας αφήσουν τα μεγάλα σχέδια

Συμφωνώ απολύτως και προσωπικά θα το προχωρούσα ακόμη περισσότερο: να το κάνουν κανονικό PC με το interface του Xbox και την δυνατότητα να βγεις ανά πάσα στιγμή στο desktop, ακριβώς σαν το Steam Deck. Αν θέλουν να στριμώξουν την Sony, μόνο έτσι θα το πετύχουν.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,556

Μπορούσε να μπει και στο gaming drama αυτό. Ένας από αυτούς έκανε podcast επτά ωρών (!) για να πει τον καημό του. Όποιος το ακούσει ας κάνει μια σύνοψη και σε μας τους κοινούς θνητούς.
Οι φατσες στο αρθρο... η πικρα, το κλαμα, το μπατχερτ. Αυτα παθαινει οποιος εμπιστευεται την μαικρο.
Αυτος με το βιντεο απο το Χ. Ηρθε η ωρα να ξυριστει, να παει να βρει καμια γυναικα αλλα πρωτα, να βρει καμια δουλεια.
Τωρα θα εχει τον χρονο...
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,893
Περί αχρηστίας του SX/S αν βγουν τα αποκλειστικά της MS παντού:
Να πω ότι κατέχω sx, ps5 fat, switch, και deck 64 emmc. Συν ένα pc που είναι γερολεβέντης υπο την έννοια τουLow end, αλλά κρατιέται γερά. Συνολικά είναι μια "πολυτέλεια" που είμαι ευγνώμων που μπορώ/σα να σηκώσω. To λέω απλά για να τονίσω ότι έχω μέτρο σύγκρισης.
Παρόλα ταύτα και όσον αφορά τις κονσόλες (οχι deck), άνετα θα μπορούσα να χαρακτηριστώ xbox fanboy. To ps5 δε, είναι η κονσόλα/πλατφορμα που έχω χρησιμοποιήσει το λιγότερο. Και αυτό δε συμβαίνει μόνο επειδή τα σονοαποκλειστικά με αφορούν το λιγότερο. Συμβαίνει επειδή το xbox μου προσφέρει καλύτερη υπηρεσία . Αυτή είναι η λέξη κλειδί που φαίνεται να ξεχνάμε πολλοί και κολλάμε σε λογικές εποχής Nintendo vs Sega.
Έχοντας gamepass ultimate pc+sx έχω μπει σε ένα οικοσύστημα που με έχει βολέψει αφάνταστα. Παίζω πχ dead space στο pc μου στο δωμάτιο αραχτός και απομονωμένος και όποτε θέλω πάω σαλόνι , ανοίγω μπαλκονόπορτες βάζω ακουστικά και συνεχίζω από εκεί, πάλι αραχτος. 😝 Αν το παιχνίδι δε το σηκώνει καλά το pc μου αλλά δε θέλω να πάω σαλόνι τότε καταφεύγω στο local remote play. Με μια κατοστάρα fiber και μέσω του game pass app, απλά δε νιώθω διαφορά. Παίζει ρόλο και το σπίτι βέβαια. Το δε quick resume είναι τέλειο. Έχω το xbox σε αναμονή εδώ και κάτι αιώνες και δε καταλαβαίνει τίποτα! Γίνεται διακοπή ρεύματος και μετά είναι σα να μην άλλαξε κάτι.
Το play anywhere ισχύει και για κάποια παιχνίδια εκτός pass, αλλά και να μην ισχύει υπάρχει και το άμεσο remote όπως προείπα. Και δεν έβαλα και στην εξίσωση το deck. Φανταστείτε.
Στο ps πέρα από το πόσο ακριβότερες και κατώτερες είναι οι αντίστοιχες υπηρεσίες subscription και cloud, έχεις εν ολίγοις και τα εξής: To αφήνεις σε rest, πέφτει το ρεύμα και μετά κάνει δέκα ώρες να σε βάλει πάλι στο κεντρικό μενού αφού κάνει χρονοβόρους ελέγχους . Αυτό σιγά σιγά σε κάνει να χάνεις την εμπιστοσύνη σου στις αντοχές της κονσόλας. Ως αποτέλεσμα το έχω πάντα κλειστό. για να παίξει remotely πρέπει να κατεβάσει ειδικό software να κάνει χρονοβόρες ενημερώσεις να το σετάρεις ΚΑΙ να χρησιμοποιείς είτε dualshock είτε dualsence. Aν έχει πολλές ενημερώσεις σε κάποια φάση, τότε πας πάλι σχεδόν από την αρχή. Η σταθερότητα της σύνδεσης δε και η καθαρότητα της εικόνας είναι πολλές φορές χάλια. Γενικά όσον αφορά της υπηρεσίες ξαναλέω, το ps βρίσκεται στην εποχή των παγετώνων.
Να πω για το backwards compatibility να πω για το series s και πόσο vfm συνεχίζει να είναι; Ότι το pass συνεχίζει να είναι γενικά προτιμότερο από το να δίνεις ογδοντάρια; κτλ κτλ
Τα παραπάνω δε τα ανέφερα για αμφισβητήσω ότι το ps είναι πολύ μπροστά σε πωλήσεις (αυτό ξέρετε αυτό εμπιστεύστε klinex κτλ), αλλά για να τονίσω ότι οι νοοτροπίες γύρω από το gaming θεωρώ ότι αλλάζουν. Σιγά σιγά δίνουμε βάση όχι μόνο στο που παίζουμε αλλά και πως. Στις ευκολίες, στις υπηρεσίες. Στο οικοσύστημα που μας επιτρέπει να παίζουμε άμεσα από όπου θέλουμε αν έχουμε πάνω από μια συσκευές για games. Τα series είναι μέρος του οικοσυστήματος αυτού.
Σε αυτό η sony είναι αργοκίνητη και είναι σαφές ότι η ms κοιτά και το μέλλον.
Θα μου πείτε βέβαια ότι όλα αυτά μπορούν να γίνουν και αποκλειστικά μέσω cloud, οπότε κονσόλες πάλι γιοκ. Διαφωνώ.
Θα αργήσουμε αρκετά να δούμε μια αποκλειστικά cloud πραγματικότητα. Αν αφήσουμε την περίπτωση της Ελλάδας, οι συνδέσεις γενικά έχουν βελτιωθεί αλλά το πραγματικά γρήγορο και σταθερό internet δεν έχει εξαπλώθεί καθώς φαίνεται αρκετά για να μπορεί να υποστηρίξει πραγματικά υψηλές αναλύσεις και ταχύτητες παιχνιδιών παντού. Αμερική δεν είναι μόνο το Seattle ή η Washington πχ. Επίσης ο κόσμος φαίνεται να μην έχει τη διάθεση να αφήσει το απτό hardware ακόμα.
Για όλους αυτούς και για άλλους λόγους θεωρώ, εν αναμονή των ανακοινώσεων του Spencer βέβαια, ότι η ms δεν έχει λόγω να αποσυρθεί από το hw και ότι <<το xbox θα χάσει την προσωπικότητα του>>.
Συγγνώμη για το μακρυνάρι και ελπίζω να έγινα κατανοητός.
 
Last edited:
Top Bottom