What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Η σημασία του Steam Deck για το μέλλον του PC gaming

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,823
Νομίζω το μεγαλύτερο κέρδος από το deck, είναι αυτό που έγραψε πιο πίσω ο @maladroid:
καλύτερο optimization στα παιχνίδια, αν και δε θα το δούμε από τη μια μέρα στην άλλη.
Από εκεί και πέρα, το μηχανάκι μπορεί να είναι όσο κονσόλα ή pc θέλεις, αναλόγως διάθεσης να σκαλίσεις.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
158
Καλύτερο optimization ή χειρότερα γραφικά για να τρέχει και στο deck;

Εκτός αν κάπου το έχασα και δεν παίζουν ρόλο τα γραφικά.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943
Διαφωνώ ριζικά πως αυτό είναι το μεγαλύτερο κέρδος, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Αυτό που δεν είναι υποκειμενικό, είναι τι είναι το Deck. Το Deck είναι PC. Κάποιος μπορεί να το βάλει να τρέχει stress tests για να ψήσει μπέικον πάνω του, αυτό δεν το κάνει γκριλ. Κάποιος άλλος μπορεί να σκοτώνει μύγες με αυτό, αυτό δεν το κάνει μυγοσκοτώστρα.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,345
επιμένεις να μην βλέπεις αυτό που λέω και μού θυμίζεις όλους αυτούς που λένε ότι το Linux είναι δύσκολο γιατί πρέπει να ξέρεις τερματικό. Το θέμα είναι ότι το SteamOS σχεδόν φτάνει να δώσει μια εμπειρία «κονσόλας» δηλαδή μιας συσκευής που απλά παίζει τα παιχνίδια και τελεία ενώ τα windows είναι πάρα πολύ μακρυά από αυτό. Όπως το nintendo switch αλλά με την μεγάλη διαφορά ότι η nintendo ενεργητικά σε κρατάει κλεισμένο στούς τοίχους της ενώ η Valve πηγαίνει προς την εντελώς αντίθετη κατεύθυνση και προσφέρει ένα λειτουργικό πιο ελεύθερο και από τα windows. Ότι οι πιθανότητες είναι ότι αρκετός κόσμος είτε θα ξέρει κάτι παραπάνω είτε θα ανακαλύψει κάτι παραπάνω τα έχω αναφέρει ο ίδιος παραπάνω, είναι διαφορετικό όμως θέμα.



ακόμα και για αυτόν που ξέρει πέντε πράγματα παραπάνω είναι προς την θετική κατεύθυνση να έχει μια συσκευή που μπορεί απλά να την ανοίξει και να παίξει ένα παιχνιδάκι, συχνά επειδή το έχει διακόψει εντελώς στην μέση.

Το ίδιο λέμε!!! Η Valve απολαμβάνει τώρα τους καρπούς της δεκάχρονης υποστήριξης του Linux/SteamOS, και έχει φτιάξει μια έκδοση κομμένη και ραμμένη για το Steam Deck.

Οι άλλοι ανταγωνιστές αναγκαστικά πρέπει να φτιάξουν δικές τους εφαρμογές, για να κονσολοποιήσουν τα Windows, οπότε υστερούν σε σχέση με την Valve, γιατί την MS δεν την ενδιέφερε τέτοια παραμετροποίηση (πέρα του ΧΒΟΧ).

Απλά όσο και να κρύβεται το λειτουργικό από το Steam, για νέους χρήστες είναι προς το συμφέρον μας να μπαίνουν και σε Desktop mode, για να καταλάβουν ότι υπάρχει και κάτι άλλο πέρα από Widows, που μπορεί να δουλεύει καλύτερα.

Καλύτερο optimization ή χειρότερα γραφικά για να τρέχει και στο deck;

Το ιδεατό θα ήταν, αρχικά καλύτερο optimization και στην συνέχεια native σε Deck/linux.

Εκτός αν κάπου το έχασα και δεν παίζουν ρόλο τα γραφικά.

Εδώ παίζω ακόμα Gunship 2000 σε Amiga. Λες να με πειράζουν τόσο πολύ τα γραφικά?
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
158
Εδώ παίζω ακόμα Gunship 2000 σε Amiga. Λες να με πειράζουν τόσο πολύ τα γραφικά?
Μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Δεν εννοώ για τους χρήστες αν παίζουν ρόλο τα γραφικά αλλά για το ίδιο το deck. Αν δηλαδή δεν έχει σημασία αν είναι ένα παιχνίδι ΑΑΑ παραγωγή με 4Κ γραφικά και πάλι να τρέχει σωστά στο deck. Ή αν θα αναγκάζονται να τα κάνουν downgrade για να τρέχει καλά; Οπότε θα πάρουμε καλύτερο optimization με χειρότερα γραφικά; Ή δεν παίζει ρόλο αυτό;

Έτσι κι αλλιώς κι εγώ ακόμα παίζω adventures από την δεκατία του '90.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,553
Καλύτερο optimization ή χειρότερα γραφικά για να τρέχει και στο deck;

Εκτός αν κάπου το έχασα και δεν παίζουν ρόλο τα γραφικά.
Ανάλογα τι λέμε κακά γραφικά, έχει ας πούμε το *check's notes* Battlefield 1 άσχημα γραφικά; Δε νομίζω.
Παρόλα αυτά βλέπουμε παιχνίδια με αληθινά χειρότερα γραφικά να ζητάνε πολύ πολύ δυνατότερο σύστημα.
Οπότε που καταλήγουμε;

Χάλια optimization, βάρος σε γραφικές λεπτομέρειες που δεν βλέπεις ούτε στην 30" 4Κ οθόνη, όπως πχ να ανεμίζουν οι τρίχες στα παπάρια του τυχαίου πολίτη στο Cities 2 όταν κάνεις 1μύριο ζουμ και τέτοια. LOD και view distance στο θεό και και και.

Χρόνια τώρα βλέπουμε φοβερά γραφικά, το θέμα είναι τι βλέπουμε τώρα και τι απαιτήσεις έχουν τα ίδια γραφικά.
Πολύ μεγαλύτερες γιατί optimization = κόστος και οι publishers ως συνήθως κόβουν από παντού και μας λένε και μαλάκες, τι δεν έχετε 4090 ρε πλεμπέοι;

Δες τώρα το BG3 που το έκαναν να τρέχει στο πεθαμενατζίδικο XBΟΧ SS πχ, ή δες τα διάφορα ports σε switch που είναι hardware κινητού τηλεφώνου ξέρω εγώ (τα καλά όχι τις σάχλες). Ε ναι άμα θέλουν, μπορούν.

Και αυτό θα έρθει και προς εμάς αν πάει για το deck, και δεν θα χρειάζεται να ακουμπάμε λεφτά που δεν περισσεύουν για να μπορούμε να παίξουμε κανά παιχνιδάκι 2-3 φορές την εβδομάδα.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
158
Άρα δεν παίζει ρόλο. Οκ τότε. Το ότι υπάρχει κακό optimization σε πολλά παιχνίδια το ξέρω. Πάντα υπήρχε και μάλλον πάντα θα υπάρχει. Το θέμα είναι να μην υπάρξει πισωγύρισμα και να μας λένε ότι το έκαναν για να τρέχει smoothly και στο deck. Μια σκέψη απλά έκανα. Έτσι κι αλλιώς ακόμα παίζω πιξελοπαίχνιδα και μάλλον δεν θα το αγοράσω το deck (δεν λέω ποτέ γιατί ποτέ δεν ξέρεις). Θέλω όταν είναι να παίξω να κάθομαι στο PC και τις υπόλοιπες ώρες μου να τις αφιερώνω κάπου αλλού κι όχι πάλι σε PC gaming. Και το χάζεμα στο κινητό το θεωρώ λάθος πολλές φορές.

Edit για να είμαι κι ontopic. Προσωπικά δεν το βλέπω πως θα ωφελήσει το PC gaming αλλά ίσως να είμαι και κοντόφθαλμος.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,345
Μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Δεν εννοώ για τους χρήστες αν παίζουν ρόλο τα γραφικά αλλά για το ίδιο το deck. Αν δηλαδή δεν έχει σημασία αν είναι ένα παιχνίδι ΑΑΑ παραγωγή με 4Κ γραφικά και πάλι να τρέχει σωστά στο deck. Ή αν θα αναγκάζονται να τα κάνουν downgrade για να τρέχει καλά; Οπότε θα πάρουμε καλύτερο optimization με χειρότερα γραφικά; Ή δεν παίζει ρόλο αυτό;

Έτσι κι αλλιώς κι εγώ ακόμα παίζω adventures από την δεκατία του '90.

No problemo!! Έτσι και αλλιώς φιλική κουβέντα κάνουμε!! Δεν βγάζουμε φιρμάνια!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,420
Καλύτερο optimization ή χειρότερα γραφικά για να τρέχει και στο deck;

Εκτός αν κάπου το έχασα και δεν παίζουν ρόλο τα γραφικά.

Εγώ θα το έλεγα καλύτερο scalability, να μπορεί δηλαδή το παιχνίδι να είναι playable σε low-end συστήματα και να αποδίδει πολύ όμορφα γραφικά στο high end. Πάντως με δεδομένο ότι σχεδόν όλα τα games είναι multiplatform είναι απίθανο να είναι το Steam Deck ο περιοριστικός παράγοντας και όχι π.χ. το τρέχον ή το επόμενο Switch.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
158
Τόσα χρόνια δεν κατηγορούσαν τις κονσόλες ότι κρατούσαν πίσω τα video games με το υποδεέστερο hardware; Κι ότι διαφορετικά θα τρίβαμε τα μάτια μας με τι το θα μπορούσαν να φτιάξουν; Άρα μια εξάπλωση του Steam Deck δεν θα οδηγήσει εκεί; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορεί να έχει καλύτερο optimization στο deck ενώ στο PC που υπάρχουν τόσες συνθέσεις κάποιες φορές είναι δύσκολο. Συν του ότι φοβάμαι ότι θα έχουν πιο απλά γραφικά μάλλον για να τρέχουν πιο smoothly. Αυτό ίσως να μην είναι και κακό για κάποιους με τις τωρινές τιμές στις κάρτες γραφικών.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,720
Τόσα χρόνια δεν κατηγορούσαν τις κονσόλες ότι κρατούσαν πίσω τα video games με το υποδεέστερο hardware;
εγώ δεν θα συμφωνούσα ποτέ με αυτό, αλλά επίσης τόσα χρόνια οι κάρτες γραφικών δεν κόστιζαν 2000€
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,553
Τόσα χρόνια δεν κατηγορούσαν τις κονσόλες ότι κρατούσαν πίσω τα video games με το υποδεέστερο hardware; Κι ότι διαφορετικά θα τρίβαμε τα μάτια μας με τι το θα μπορούσαν να φτιάξουν; Άρα μια εξάπλωση του Steam Deck δεν θα οδηγήσει εκεί; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορεί να έχει καλύτερο optimization στο deck ενώ στο PC που υπάρχουν τόσες συνθέσεις κάποιες φορές είναι δύσκολο. Συν του ότι φοβάμαι ότι θα έχουν πιο απλά γραφικά μάλλον για να τρέχουν πιο smoothly. Αυτό ίσως να μην είναι και κακό για κάποιους με τις τωρινές τιμές στις κάρτες γραφικών.
Και εγώ ήμουν πάντα αντίθετος με αυτό, αυτό που κράζαμε πάντα ήταν τα χάλια γραφικά με τα χάλια ports και τα 30fps locks.

Αυτό ήταν και η μαγεία του PC πάντα, ότι είχες τα options, έβαζες low έπαιζε σε τοστιέρα, έβαζες medium έπαιζε στο μέσο PC, από εκεί και πέρα έφτανες όπου τραβούσε η ψυχή σου και στο τι έβλεπες και το τι απαιτήσεις είχε.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,420
Τόσα χρόνια δεν κατηγορούσαν τις κονσόλες ότι κρατούσαν πίσω τα video games με το υποδεέστερο hardware; Κι ότι διαφορετικά θα τρίβαμε τα μάτια μας με τι το θα μπορούσαν να φτιάξουν; Άρα μια εξάπλωση του Steam Deck δεν θα οδηγήσει εκεί;

Όχι γιατί το Steam Deck δεν πρόκειται να πουλήσει στα επίπεδα του Switch, άρα η κονσόλα της Nintendo θα συνεχίσει να είναι ο ελάχιστος κοινός παρονομαστής.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,720
Το Steam Deck ουσιαστικά δίνει την δυνατότητα σε κάποιους που παραδοσιακά είτε δεν θα ήταν το ίδιο εύκολο ή ευχάριστο
Κάποιοι απλά αγαπάνε τα handhelds,
Κάποιοι απλά δεν έχουν χρόνο και όρεξη να καθίσουν στον υπολογιστή
Κάποιοι φοβούνται.

Επίσης βοηθάει τούς δημιουργούς να υποστηρίξουν τα handhelds, επίσης αν ένα προσαρμόζεται σε μια μικρή οθόνη, αυτό είναι θετικό και για αν θες να το παίξεις από μεγαλύτερη απόσταση ή αν κάποιος έχει προβλήματα όρασης.

Ακόμα δίνει την ευκαιρία σε περισσότερα παιχνίδια να παίζουν και με χειριστήριο.
Είναι και το θέμα με το HDR. Το χειριστήριο και το HDR είναι πρότυπα που η Valve παίζει ρόλο στην εξέλιξή τους (όπως προσπάθησε να κάνει και το ίδιο με την εικονική πραγματικότητα με άλλο υλικό)

Και το πιο σημαντικό ίσως είναι το λίνουξ στο οποίο βασίζεται. Είναι το πιο κανονικό λίνουξ που έχει βγει με αυτόν τον τρόπο (Γιατί τηλεοράσεις, android ακόμα και chromeos έστω και αν χρησιμοποιούν τον πυρήνα δεν είναι κανονικό λίνουξ.

Η Valve έχει επιμείνει πλήρως στο να υποστηρίξει όσο γίνεται πιο ανοικτές επιλογές αλλά και το "right to repair". Πράγμα που δεν κάνει κανείς άλλος.

Δέκα χρόνια πριν:
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
158
Οκ, κατανοητά όλα αυτά. Κι ελπίζω να μην βγουν οι ανησυχίες μου αληθινές.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,441


To Deck παραμένει x86 PC. Το αν θα το χρησιμοποιήσει όποιος το αγοράσει ως PC, παραμένει άγνωστος Χ. Και η 500άρα στο τέλος του άρθρου μια χαρά υπολογιστής ήταν, το 1987, αλλά μεγάλη μερίδα του κοινού της για να παίζει παιχνίδια την αγόρασε. Φυσικά, το ίδιο ισχύει και για ένα desktop PC. Όταν ξεκινήσαμε με τον χώρο, ας είμαστε ειλικρινείς, δεν απείχαμε και πολύ από έναν console gamer στο πως χρησιμοποιούσαμε την Μητέρα Πλατφόρμα ™. Ανοίγαμε το PC, φόρτωνε το εκάστοτε λειτουργικό, μπαίναμε στο παιχνίδι, παίζαμε, το κλείναμε, και σβήναμε το PC. Βέβαια για διάφορους λόγους, όσοι από εμάς είμαστε σκαλιστήρια και ψαχτήρια, εμβαθύναμε. Μα για να στραγγίξουμε και την τελευταία ρανίδα ισχύος από το Μαναρόχρεπο; Μα για να περάσουμε κάποιο σένιο mod; Για να γράψουμε κάνα mix CD στην Βασούλα/Γογώ/Μάρω κοκ μπας και μας δώσει σημασία ( αλλά φευ ); Ασχοληθήκαμε πάντως.

Σε αντίθεση με τις κονσόλες, ειδικά το άμεσα ανταγωνιστικό Switch, μπορείς να το επισκευάσεις, να το λύσεις, να το δέσεις, να περάσεις άλλο λειτουργικό, να περάσεις παιχνίδια, εξομοιωτές, και ότι άλλο γουστάρεις, χωρίς hacks, jailbreaks, κοκ. ΟΚ, δεν φτάνει τα επίπεδα ενός DIY σταθερού, αλλά ούτε και ένα λάπτοπ τα φτάνει. Αυτό δεν το κάνει λιγότερο PC όμως.

Δεν βλέπω το Deck ως αντικαταστάτη των home computers, γιατί οι home computers δεν έπαψαν ποτέ να υπάρχουν. Η Commodore και η Atari μας χαιρέτησαν, για διάφορους λόγους. Και μπορεί σε κάποιους να θυμίζουν γλυκές, και αθώες εποχές, αλλά ας είμαστε ειλικρινείς. Ψόφησαν για κάποιους συγκεκριμένους λόγους ( CD 32, Jaguar μερικοί από αυτούς ).

Θα αγόραζα Steam Deck τώρα; Όχι. Γιατί έχω ήδη φορητό υπολογιστή. Θα αγόραζα τώρα το Steam Deck αν ήμουν έφηβος πιτσιρικάς; Πιθανώς. Μπορώ να παίξω παιχνίδια του PC σε αυτό, αγοράζοντας κάποια σχετικά φτηνά περιφερειακά να το κάνω desktop, και θα είχα πρόσβαση σε τίτλους σε PC και σε ότι πλατφόρμα τρέχει μέσω εξομοίωσης. Αν ήμουν φοιτητής; Χμμμ, όχι. καθαρά λόγω του ότι θα ήθελα μηχάνημα μαζί μου με πληκτρολόγιο και ποντίκι, για τις εργασίες της σχολής μου.

Θα το αγόραζα ως οικογενειάρχης, για πάρτη μου ή για το παιδί μου; Ναι στην πρώτη περίπτωση, ναι, αν ψήνεται και το παιδί στην δεύτερη. Είναι μεγάλο πλεονέκτημα να έχεις μια συσκευή μαζεμένη, που δεν δεσμεύει τηλεόραση ή οθόνη από το έτερον ήμισυ, κατά την άποψη μου. Ας μας πουν οι οικογενειάρχες την άποψη τους επ' αυτού.
 
Last edited:
Top Bottom