What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ιδέες και σκέψεις για νέο PC

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
μην το αναβάλετε για το θεό, το παιδί τώρα έχει καλοκαίρι
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Ποιες είναι οι εξωτικές χορεύτριες στην προκειμένη περίπτωση; :Ρ
Μην κολας στην υποσχεση (λεξεις) αλλα στην πολιτικη κουλτουρα. Υποσχονται πραγματα που δεν γινονται πχ εξωτικες χορευτριες απο χωρα που εχει συνορα κλειστα. Ο νεαρος υποσχετηθηκε (sic. ζωγραφιζω με τις λεξεις) οτι θα παρει τουμπανο αλλα τουμπανο δεν θα δει, για λογους που δεν εμφανιστηκαν πριν την αποφαση να κινηθει η κατασταση.
Το καλοκαιρι περναει σαν αερας δροσερος. Καντε γρηγορα γιατι ο νεαρος θα βρει γκομενα και μετα το pc θα παει χαμενο. Συντομα θα παει και στον στρατο και δεν θα προλαβει να καψε τα νεανικα του μυαλα. τι αναμνησεις θα εχει απο την καλυτερη περιοδο της ζωης του;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Δε νομίζω να του υποσχέθηκε κανείς τούμπανο PC (εκτός κι αν του είπε κάτι ο πατέρας -είναι άσχετος με τους υπολογιστές- και τώρα κάνει την πάπια :Ρ).

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να φτιάξω "διαστημικό" PC στο παιδί. Ίσα-ίσα που θα γουστάρω κιόλας να πιάσω στα χέρια μου τόσο ακριβό εξοπλισμό και να μυρίσω την καινουργίλα μιας 2070 και των λοιπών εξαρτημάτων. Αν ο πατέρας θέλει να σκάσει κάνα 2χίλιαρο, it's fine by me. Ωστόσο, ως botάκι, οφείλω να είμαι ξεκάθαρος απέναντί τους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
ε ας μας βάλει ταβάνι σήμερα και να το παραγγείλει αύριο, αλλιώς θα ανεβάσουμε πούλμαν πες του, τέτοια πράγματα σπρώχνουν τους νέους στις κονσόλες, τις γυναίκες και τα ναρκωτικά :p
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
ε ας μας βάλει ταβάνι σήμερα και να το παραγγείλει αύριο, αλλιώς θα ανεβάσουμε πούλμαν πες του, τέτοια πράγματα σπρώχνουν τους νέους στις κονσόλες, τις γυναίκες και τα ναρκωτικά :p

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, περιμένω τηλεφώνημα από το ταβάνι τον πατέρα! :Ρ

EDIT: Λοιπόν, @nitro912gr και λοιποί φίλοι, το περιβόητο ταβάνι "παίζει" στα 1500 (χωρίς οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι). Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1. Πόσο μπορεί να αντέξει ένας υπολογιστής με τσίπσετ που ενδεχομένως φτάνει στο τέλος του ενόψει των επικείμενων αλλαγών; Ρητορική η ερώτηση, φαντάζομαι...

2. Ποια κάρτα γραφικών να επιλέξω ΤΩΡΑ (nVidia ή AMD) που να τα παίζει όλα στο φουλ (σε οθόνη 1080p, 144Hz) με την προοπτική της αναβάθμισης σε 1-2 χρόνια (και χρησιμοποιώντας τα χρήματα που θα γλιτώσουμε από μια 2070 π.χ. σε κουτί, τροφοδοτικό κ.λπ.)

3. Σκέφτομαι να βάλω έναν 256άρη SSD για λειτουργικό και προγράμματα και έναν SSD 1TB (όχι M2) για παίγνια (και ίσως έναν HDD για ταινίες, φωτογραφίες κ.λπ.). Τι λέτε;
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, περιμένω τηλεφώνημα από το ταβάνι τον πατέρα! :Ρ

EDIT: Λοιπόν, @nitro912gr και λοιποί φίλοι, το περιβόητο ταβάνι "παίζει" στα 1500 (χωρίς οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι). Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1. Πόσο μπορεί να αντέξει ένας υπολογιστής με τσίπσετ που ενδεχομένως φτάνει στο τέλος του ενόψει των επικείμενων αλλαγών; Ρητορική η ερώτηση, φαντάζομαι...

2. Ποια κάρτα γραφικών να επιλέξω ΤΩΡΑ (nVidia ή AMD) που να τα παίζει όλα στο φουλ (σε οθόνη 1080p, 144Hz) με την προοπτική της αναβάθμισης σε 1-2 χρόνια (και χρησιμοποιώντας τα χρήματα που θα γλιτώσουμε από μια 2070 π.χ. σε κουτί, τροφοδοτικό κ.λπ.)

3. Σκέφτομαι να βάλω έναν 256άρη SSD για λειτουργικό και προγράμματα και έναν SSD 1TB (όχι M2) για παίγνια (και ίσως έναν HDD για ταινίες, φωτογραφίες κ.λπ.). Τι λέτε;

1. Δεν πάει πουθενά το chipset 5XX θα πάρει τουλάχιστον και Ryzen 3 που θα βγει στο τέλος του έτους. Αλλά μεταξύ μας; Μέχρι να νοιώσει την ανάγκη να αλλάξει επεξεργαστή θα έχουμε φτάσει σε ddr5 και θα αλλάξει όλο το σύστημα πάλι anyway.
Ryzen 3_B550_Press Deck_NDA Until May 7th-page-008_575px.jpg
2. 5700ΧΤ σε κανά 2 χρόνια που το RT θα είνια πιο διαδεδομένο το ξεναβλέπουμε. Αμφιβάλω αν θα το χρησιμοποιήσει πουθενά μέχρι τότε.
3. Ναι καλή ιδέα, βάλε έναν samsung m2 για τα βασικά και τα άλλα σε έναν φθηνό ssd sata.

Θα κρατήσω την προηγούμενη σύνθεση που πρότεινα. Κάνε αλλαγή μόνο σε ssd από το 3. Αν κατάλαβα καλά έχετε δει κάποια άλλη οθόνη;
Τώρα που έχει ταβάνι τα 1500 πάντως βάλε 32GB RAM, ποτέ κανένας δεν είπε όχι σε εξτρά ram. ΟΚ είπα εγώ και βαράω το κεφάλι μου που δεν υπάρχουν οι μνήμες στην αγορά να προσθέσω άλλα 8 και πρέπει να το αλλάξω όλο το σετ.

Κοίτα αν παίζει lol και refurbish να πάρεις 5έτια θα βγάλει :p

Στα σοβαρά τώρα:
Dell SE2717H (το έχω, το ζω, 75hz freesync PCMASTERACE, 6ms G2G, η μόνη ένσταση το 1080p, για εμένα είναι συνειδητή επιλογή λόγο του υπόλοιπου συστήματος, Μεταξύ μας; Δεν νομίζω να τον νοιάξει και πολύ.)
AMD Ryzen 5 3600X Box (στο gaming είναι τόσο κοντά με 3700Χ που δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μην τον επιλέξετε)
Gigabyte X570 UD (rev. 1.0) (ή αντίστοιχη asus αν προτιμάτε)
Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3600MHz (CMK16GX4M2D3600C18) (ψιλο safe bet η μάρκα, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για 32 παρά μόνο αν μόλις τα εξασφαλίσετε όλα τα άλλα τότε μένουν λεφτά)
Sapphire Radeon RX 5700 XT 8GB Pulse (11293-01-20G) (τυχαία 5700ΧΤ, μακριά από asus 5700XT έχουν κάνει παπαριά με την ψύξη μνήμης και δεν ξέρεις τι θα σου στείλουν, την πρώτη ή το revision)
Samsung 970 Evo 1TB (δεν έχω κάτι να προσθέσω, παίζει να είναι τα πιο balanced SSDs γενικά)
Toshiba P300 2TB Bulk (απλό και απέριττο, αν θέλετε πάτε και 3ΤΒ, τα installations όλο και μεγαλώνουν)
Seasonic FOCUS-GX-650 (με επηρέασε το seasonic που πέρασε από τα χέρια μου :p )

1320€ περίπου, αν μας βάλεις ταβάνι το βλέπουμε πάλι.

Κουτί το αφήνω επάνω σας, περί ορέξεως άλλωστε, αρκεί να βεβαιωθείτε ότι αυτό που αρέσει στον μικρό χωράει την κάρτα, έχει airflow της προκοπής και φίλτρα σκόνης.
Πάρτε του και μια καρέκλα από τα ΙΚΕΑ και κομπλέ :p

Για λοιπά περιφερειακά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, ίσως μόνο ηχεία:
Να προσέξετε να έχει ρύθμιση woofer.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Γμτ... κοιτάζω κουτιά και βλέπω ότι υπάρχει πλέον μεγάλος περιορισμός όσον αφορά τις θέσεις 5,25". Μήπως να έπαιρνα ένα κουτί χωρίς και να βάζαμε εξωτερικό DVD drive (USB) ή δεν θα βολεύει;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Θα προτείνω για τροφοδοτικό αντί το Seasonic Focus GX, το Phanteks AMP! 650W. Στην πραγματικότητα είναι το ίδιο ακριβώς τροφοδοτικό κατασκευής Seasonic, με άλλη ετικέτα, και 20 ευρώ φθηνότερο.

Συμφωνώ με την ιδέα για μικρός NVMe SSD για OS και 1ΤΒ SATA SSD για games.

Σε 1500 ευρώ μόνο για το Tower πάντως, χωράει πολύ πράγμα, ακόμα και η 2070 Super και ο 3700X (αν και δεν πιστεύω πως υπάρχει λόγος για πάνω από 3600Χ). Μητρική βάλε μια Asus TUF X570.

Αν θέλει οπωσδήποτε 5.25" drive, η μέση λύση είναι το Corsair Carbide 200R, και η deluxe λύση, το κλασικό Phanteks Enthoo Pro με τον άπλετο χώρο. Low Budget λύση δεν βάζω καν όταν υπάρχουν 1500 ευρώ διαθέσιμα.
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
@Great0ldOne : Ασουσάκι μυρωδάτο ε;... Είμαι ανάμεσα σε αυτή που προτείνεις εσύ και στην Gigabyte X570 UD που προτείνει ο Νίτρος.

Αλλά ως ROGάς, με ιντριγκάρει και η Asus ROG Strix X570-E Gaming... :love:
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
300 ευρώ για μητρική; Εδώ τα 200 δεν μπορώ να χωνέψω. Άμα θες ROG, δες και το B550 (ή σε Gigabyte, να σου πω, εγώ τελικά αυτή θα έπαιρνα), δεν χάνεις πρακτικά τίποτα σε σχέση με το X570. Πάντως όπως ξαναείπαμε, στην παρούσα κατάσταση μεγάλη σημασία έχουν και οι διαθεσιμότητες, παραπάνω από την στάμπα ROG ή TUF ή τα 50 ευρώ πάνω ή κάτω.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
asus boy είμαι, απλά έχω την gigabyte δεύτερη επιλογή μόνιμα. Δεν έχω αντίρρηση. Σε αυτή την φάση όλα τα συστήματα μου έχουν asus επάνω και το ένα TUF
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
2. 5700ΧΤ σε κανά 2 χρόνια που το RT θα είνια πιο διαδεδομένο το ξεναβλέπουμε. Αμφιβάλω αν θα το χρησιμοποιήσει πουθενά μέχρι τότε.

Κοιτώντας στο skroutz η πιο φθηνή 5700XT έχει 350€ και η πιο φθηνή 2070 395€. Αν πάει σε τέτοια κλίμακα τιμής θεωρώ λάθος να πάει για μια κάρτα χωρίς ray tracing και χωρίς πλήρη συμβατότητα με DX12 Ultimate.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Κοιτώντας στο skroutz η πιο φθηνή 5700XT έχει 350€ και η πιο φθηνή 2070 395€. Αν πάει σε τέτοια κλίμακα τιμής θεωρώ λάθος να πάει για μια κάρτα χωρίς ray tracing και χωρίς πλήρη συμβατότητα με DX12 Ultimate.
μόνο που η 5700ΧΤ παίζει φάπες με την 2070 super και όχι την απλή που λες εσύ.

Τώρα βέβαια αν θέλει RTX ας την πάρει, αν και για εμένα έχει πολλά καμπανάκια η αγορά nvidia, ειδικά η σε βάθος χρόνου υποστήριξη της κάρτας όπως είδαμε και στο άλλο θέμα, όσο και για το πρώιμο της υπόθεσης στο θέμα RT ειδικά με κάρτα πρώτης γενιάς.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Καλημέρα στην παρέα.

Να φανταστώ ότι δεν ενδείκνυται η λύση "κουτί χωρίς 5,25" + εξωτερικό DVD drive" ε;
Για το Phanteks Enthoo Pro M τι λέτε;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
η RTX 2070 SUPER/2070 ειναι παλιες καρτες τωρα καθως η μια βγηκε 2018 η αλλη 2019. Να περιμενει τις επομενες . Με τοσες διαρρροες που εχουμε σχεδον καθε μερα δεν αποκλειεται να βγουν μεσα στις επομενες 2-3 εβδομαδες . Εχουμε πλον πληρη τεχνικα χαρακτηριστικα και τιμες NVIDIA's GeForce RTX 3060 GA106 & GeForce RTX 3050 GA107 Graphics Cards Specs Detailed - Ampere Gaming GPUs For Mainstream & Entry-Level-Segment Στα ιδια λεφτα παιρνει την καλυτερη RTX 3070 η RTX 3070 TI. Eπεξεργαστη ryzen 9 3900xT που βγηκε μολις πριν 2 μερεςAMD CPU Ryzen 9 3900XT (AM4/3.8 GHz/64 ΜΒ) | Plaisio μητρικη Asus Prime X570 Pro και μνημη Corsair Vengeance RGB Pro 16GB DDR4-3600MHz (CMW16GX4M2Z3600C18) Ολα αυτα θα ειναι το πολυ 1500 ευρω η μπορει και λιγο πιο κατω. Για οθονη με 300 ευρω παιρνεις 27'' 4κ και με 370 παιρνεις 27'' 4K HDR αυτη που πηρε περσι ενας φιλος μου LG 27UL650-W
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Καλημέρα στην παρέα.

Να φανταστώ ότι δεν ενδείκνυται η λύση "κουτί χωρίς 5,25" + εξωτερικό DVD drive" ε;
Για το Phanteks Enthoo Pro M τι λέτε;
μια χαρά λύση είναι, το σκεφτόμουν γιατί δεν είχα drive στο σύστημα στο σπίτι καθώς μου τελείωσαν οι ελεύθερες sata
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μια χαρά είναι και το εξωτερικό drive, βασικά καθόμουν χτες και σκεφτόμουν πότε ήταν η τελευταία φορά που ακούμπησα το BluRay drive μου (ναι, ήθελα και χλιδή) και πρέπει να ήταν κάπου κατά το 2016. Και είμαι και δεινόσαυρος που έχει εκατοντάδες dvd στις κούτες. Ειλικρινά, ο νέος τι να το κάνει;

EDIT: Καλό χρυσό το Enthoo Pro M, αλλά για 10 ευρώ παραπάνω από το Pro, κερδίζεις λαμπιόνια και χάνεις το μισό χώρο. Και αγοράζεις "παλιό" design σε σχέση με ένα πιο φθηνό Phanteks P400A. Βασικά σούταρε το εσωτερικό DVD και πολύ το κουράσαμε, και πάρε το P400A.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Το παιδί μου είπε ότι θέλει DVD, άρα θα λάβω υπόψη κάποιο εξωτερικό drive.

Σκεφτόμουν το κουτί και το τροφοδοτικό να είναι οι "σταθερές" της "εξίσωσης". Αν δηλαδή βρω κάτι πολύ καλό έως 200 ευρώ σε κουτί και έως 200 ευρώ σε τροφοδοτικό, αυτά θα επιλέξω, ώστε να μην μου πει ο πιτσιρικάς σε 4-5 χρόνια να τα αλλάξουμε.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ρε συ Dim, βάζεις πολύ ψηλά τον πήχη. Τι να τα κάνει 400 ευρώ κουτί και τροφοδοτικό, ένα δυνατό single-GPU PC θέλει για να παίζει σαν άνθρωπος. Δώσε από 100 και ξέρεις, σε 4-5 χρόνια ας τα αλλάξει ο νέος (κι ας μην υπάρχει κανένας λόγος), που μέχρι τότε μπορεί να είναι απόφοιτος ΣΜΥ ξερωγώ και να χρειάζεται laptop γιατί θα αλλάζει μονάδες σαν τα πουκάμισα.
 
Top Bottom