What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ιδέες και σκέψεις για νέο PC

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Χαιρετώ τα πλήθη!

Πολύ busy αυτή η βδομάδα για το Botάκι. Με έβαλε ο @Northlander να τσακίσω κάμποσους κακούς στα μπουντρούμια του Darkest Dungeon και μετά έφυγα τρέχοντας με κάλεσε ο @Admiral να μπω στην πρώτη γραμμή του X-Com 2. Ε, μετά από όλα αυτά, είπα κι εγώ να κάνω ένα μικρό διάλειμμα από το μέτωπο...

PC CASEPhanteks Enthoo Pro Tempered Glass Satin Black
PSUCorsair TX-M Series TX750M
MOTHERBOARDAsus TUF Gaming X570-Plus WiFi [90MB1170-M0EAY0]
CPUAMD Ryzen 7 3700X Box
RAM32GB (2x16GB) G.Skill Trident Z Neo DDR4-3600 CL16 DIMM RAM
VGA (nVidia)Gigabyte GeForce RTX 2070 Super WindForce OC 3X 8GB GDDR6 HDMI/3xDP
VGA (AMD)Gigabyte Radeon RX 5700 XT 8GB Gaming OC (GV-R57XTGAMING OC-8GD)
SSD (OS)Samsung 970 EVO Plus NVMe SSD 500 GB M.2 2280
SSD (GAMING)Samsung 970 EVO Plus NVMe SSD 1 TB M.2 2280
HDD (REST)Τα φρύδια μου θα πάρεις… Οι 2 SSD από πάνω φτάνουν και περισσεύουν!
DVD DRIVEAsus DVD Writer DRW-24D5MT (SATA) Black

Κοστούμι με nVidia: 1601,33 EUR
Κοστούμι με AMD: 1484,09 EUR

Η ιστορία έχει ως εξής: έχω υποσχεθεί στον γιο ενός καλού μου φίλου να του στήσω το πρώτο του PC (γιατί, ως γνωστόν, Bot is always glad to be of service... :Ρ). Το παιδί έστειλε κάποιες προτάσεις για hardware, οι οποίες συγκροτούν ένα PC "τούμπανο" (Ryzen 7 3700X, 32GB μνήμη, GPU RTX 2070 Super και δε συμμαζεύεται). Θέλει να τινάξει την μπάνκα (του καημένου του πατέρα του) στον αέρα! :Ρ

Ωστόσο, γνωρίζοντας για τις επικείμενες αλλαγές (νέες GPU από φθινόπωρο, νέες κονσόλες κ.λπ.) και έχοντας υπόψη μου και αυτό το νήμα, δε νομίζω πως είναι και πολύ καλή ιδέα για αγορά αυτή τη στιγμή και ειδικά ενός τέτοιου υπολογιστή. Από την άλλη, φαίνεται πως "καίγεται" το αγόρι μας για νέο PC (και όχι απλά νέο... το ΠΡΩΤΟ του).

Τι θα μου προτείνατε να κάνω; Να τον πείσω να περιμένει ή να του προτείνω να πάρει ένα χαμηλότερων προδιαγραφών PC με ενδεχόμενη δυνατότητα αναβάθμισης; (Μου είπε ότι παίζει μανιωδώς LoL και λίγο Fortnite και ανατρίχιασα.... Μα 2070 Super για LoL;;;;; Σάκριλετζ!!!)

Αν τελικά θέλει διακαώς PC, σκέφτομαι να προσανατολιστώ στο X570 (αντί του B450) για το future-proof του πράγματος και σε μια αρκετά φτηνότερη κάρτα γραφικών μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο σε μερικούς μήνες.

Συμφωνείτε με την επιλογή του Χ570 και τι GPU θα προτείνατε;
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Χαιρετώ τα πλήθη!

Πολύ busy αυτή η βδομάδα για το Botάκι. Με έβαλε ο @Northlander να τσακίσω κάμποσους κακούς στα μπουντρούμια του Darkest Dungeon και μετά έφυγα τρέχοντας με κάλεσε ο @Admiral να μπω στην πρώτη γραμμή του X-Com 2. Ε, μετά από όλα αυτά, είπα κι εγώ να κάνω ένα μικρό διάλειμμα από το μέτωπο...

Η ιστορία έχει ως εξής: έχω υποσχεθεί στον γιο ενός καλού μου φίλου να του στήσω το πρώτο του PC (γιατί, ως γνωστόν, Bot is always glad to be of service... :Ρ). Το παιδί έστειλε κάποιες προτάσεις για hardware, οι οποίες συγκροτούν ένα PC "τούμπανο" (Ryzen 7 3700X, 32GB μνήμη, GPU RTX 2070 Super και δε συμμαζεύεται). Θέλει να τινάξει την μπάνκα (του καημένου του πατέρα του) στον αέρα! :Ρ

Ωστόσο, γνωρίζοντας για τις επικείμενες αλλαγές (νέες GPU από φθινόπωρο, νέες κονσόλες κ.λπ.) και έχοντας υπόψη μου και αυτό το νήμα, δε νομίζω πως είναι και πολύ καλή ιδέα για αγορά αυτή τη στιγμή και ειδικά ενός τέτοιου υπολογιστή. Από την άλλη, φαίνεται πως "καίγεται" το αγόρι μας για νέο PC (και όχι απλά νέο... το ΠΡΩΤΟ του).

Τι θα μου προτείνατε να κάνω; Να τον πείσω να περιμένει ή να του προτείνω να πάρει ένα χαμηλότερων προδιαγραφών PC με ενδεχόμενη δυνατότητα αναβάθμισης; (Μου είπε ότι παίζει μανιωδώς LoL και λίγο Fortnite και ανατρίχιασα.... Μα 2070 Super για LoL;;;;; Σάκριλετζ!!!)

Αν τελικά θέλει διακαώς PC, σκέφτομαι να προσανατολιστώ στο X570 (αντί του B450) για το future-proof του πράγματος και σε μια αρκετά φτηνότερη κάρτα γραφικών μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο σε μερικούς μήνες.

Συμφωνείτε με την επιλογή του Χ570 και τι GPU θα προτείνατε;

Οι σκέψεις σου είναι στη σωστή κατεύθυνση. Πότε το θέλει το PC; Εδώ και τώρα;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Οι σκέψεις σου είναι στη σωστή κατεύθυνση. Πότε το θέλει το PC; Εδώ και τώρα;

Καλημέρα Ναύαρχέ μου, ευχαριστώ για την απάντηση. Βασικά, το θέλει...χτες. Η αγορά ήταν να γίνει τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν, αλλά έτυχαν διάφορες (οικονομικές) αναποδιές και το όλο project καθυστέρησε. Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να τον κάνω να περιμένει κι άλλο...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Καλημέρα Ναύαρχέ μου, ευχαριστώ για την απάντηση. Βασικά, το θέλει...χτες. Η αγορά ήταν να γίνει τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν, αλλά έτυχαν διάφορες (οικονομικές) αναποδιές και το όλο project καθυστέρησε. Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να τον κάνω να περιμένει κι άλλο...

Ωραία, τότε η δική μου γνώμη είναι να προχωρήσεις με την πλατφόρμα που είπες για CPU και motherboard και να βάλεις κάτι πιο οικονομικό ως προσωρινή κάρτα, π.χ. 1660, μόνο όμως αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα (να κρατήσει δηλαδή τα λεφτά για μελλοντικό upgrade). Αν τώρα έψησε τον πατέρα του και τώρα υπάρχει η οικονομική δυνατότητα ενώ μπορεί να μην υπάρχει αντίστοιχη ευκαιρία στο μέλλον τότε στήσε τώρα ότι καλύτερο μπορείς.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Το παιδί καίγεται για να πάρει το πρώτο του PC. Δεν νομίζω ότι θα πολυψήνεται να περιμένει τις καινούργιες κάρτες γραφικών. Άμα του πεις τίποτα τέτοιο τον βλέπω να βγάζει τα μαχαίρια και να σε κυνηγάει, ειδικά αφού έχει φάει ήδη ένα άκυρο (φαντάσου να ήσουν εσύ στην θέση του). Εγώ λέω να του φτιάξεις ένα τούμπανο PC, αναλογικά με τα χρήματα που διαθέτει, να το χαρεί, που θα το χαρεί και μέχρι να αρχίσει να χαμπαριάζει για κάρτες γραφικών κλπ θα έχει περάσει καμιά τριετία μέσα στην τρέλα. Όλα τα άλλα άστα για μας που έχουμε κορεστεί και ψειρίζουμε τα πάντα.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Τι ηλικία εχει ο μικρος; Αν ειναι μικιο μικιο, δεν εχει ιδεα απο pc και θα το εχει να παιζει μονο fortnite και lol, κοροιδεψτε το παρτε του οτι πιο vfm υπαρχει για να παιζει αψογα τα παραπανω, επενδυοντας καλα λεφτα σε monitor, καρεκλα ποντικι, προστατευτικα για καρπους κλπ.

Κερασακι στη τουρτα βαλτε αυτοκολλητα rtx2080ti, 32giga και παπαδες-insidetm για να το κρατησετε χαρουμενο.


Επειτα οταν μεγαλωσουν οι αναγκες θα εχουν βγει και οι νεες γενιες ;)


edit: μη ξεχασετε να του παρετε και καλο κουτι! bonus αν τα παντα εχουν RGB

edit2 για τον κορακη:

Αν ειναι μικρο και δεν εχει ιδεα, τα παντα θα ειναι στο μυαλο του και στο μυαλο των φιλων του! Αρκει να βαλεις σωστα θεμελια και να χτισεις πανω σε αυτα (καλο PSU,Κουτι)
Καλυτερα να επενδυσετε σε εργονομικες λεπτομερειες ωστε απο την αρχη να εντρυφησει στο να καθεται σωστα, να εχει ξεκουραστα ματια, να μη ταλαιπωρει απο τωρα τους καρπους κλπ!
Αν του παρετε και μια υπερτουμπανη καρεκλα, φανταχτερα εργονομικα ποντικο/Keyboards με RGB,σωστα ηχειακια ΜΕΓΑΛΟ μονιτορ κλπ κλπ τα πιτσιρικια θα γουσταρουν και θα επικεντρωθουν εκει. (παντα θα υπαρχει ο κακιορικος φιλος που θα βρισκει το ψεγαδι, οποτε τη γκρινια δε τη γλιτωνετε)
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Thanks guys! Όντως, όλοι αυτοί οι προβληματισμοί είναι πολύ "προχωρημένοι" για κάποιον που μπαίνει τώρα στον "χορό"...

@tinapeis είναι 16 χρόνων, δεν ξέρω πόσο "μαμούνι" είναι, και αν πρόκειται να βάλει "χέρι" στο κουτί (τουλάχιστον από την αρχή). Όπως και να 'χει, θα προτιμούσα να είμαι ειλικρινής μαζί του. (Τώρα που το ξανασκέφτομαι, λες να του βάλω τη 1070 μου και να κρατήσω την 2070; :Ρ).

Επειδή είμαι λίγο "κολλημένος" με κάποιες μάρκες και δεν θα ήθελα να φουσκώσει κι άλλο το budget, τι μητρική θα προτείνατε σε Χ570 και τι κουτί (κάποιο καλό midi);
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
είναι 16 χρόνων, δεν ξέρω πόσο "μαμούνι" είναι, και αν πρόκειται να βάλει "χέρι" στο κουτί (τουλάχιστον από την αρχή). Όπως και να 'χει, θα προτιμούσα να είμαι ειλικρινής μαζί του. (Τώρα που το ξανασκέφτομαι, λες να του βάλω τη 1070 μου και να κρατήσω την 2070; :Ρ).

16?!?!?! Εγω νομιζα οτι ητανε 9-12 ξερω γω...16 ειναι καιρος να αντρωθει στην μεγαλειωδη pc master race! Αν αντεχει το budget του πατερα φτιαξτου dream pc, καντον να ορκιστει οτι δε θα ξαναπιασει fortnite και lol, και χωστον σε ποιοτικα videogames τυπου witcher 3 για να βγαλει μουστακι και να προετοιμαστει για cyberpunk...το παιδι σας μεγαλωσε φερθειτε του ωσαν αντρα! :D
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
(Μου είπε ότι παίζει μανιωδώς LoL και λίγο Fortnite και ανατρίχιασα.... Μα 2070 Super για LoL;;;;; Σάκριλετζ!!!)

Να του εξηγήσεις πως τούμπανο PC θα δικαιούται ηθικά όταν πάψει να παίζει παπαριές και να του στήσεις ένα τίμιο AMD-based συστηματάκι, με το Witcher III προεγκατεστημένο και firewall rules για να κόβουν την ανταλλαγή πακέτων στα δύο παραπάνω αίσχη.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Όταν ήμουν στην ηλικία του, είχα τη θεά (Amiga 500)!!! PC; Τι είν' αυτό; :Ρ

Μην μου τα λες αυτά τρελαίνομαι. Άρε Amiga! Λιώσιμο νυχθημερόν. PC peasants ήταν τότε η φάση.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Να του εξηγήσεις πως τούμπανο PC θα δικαιούται ηθικά όταν πάψει να παίζει παπαριές και να του στήσεις ένα τίμιο AMD-based συστηματάκι, με το Witcher III προεγκατεστημένο και firewall rules για να κόβουν την ανταλλαγή πακέτων στα δύο παραπάνω αίσχη.
Ή μπορεί να βάλει λίνουξ. Witcher III θα παίζει μια χαρά, Fortnite δεν θα παίζει.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Καλή x570 χωρίς να ματώσει το πορτοφόλι = Asus TUF X570. Εναλλακτικά, Gigabite x570 Elite. Μακρυά από MSI που τα έκανε σαλάτα με το x570, εκτός κι αν βρεις συγκεκριμένα την MSI X570 Tomahawk... αλλά δεν θα την βρεις.

Πιο αναλυτικές σκέψεις αργότερα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Linux;... Στα "βαριά" από τα 16; Δεν τον κόβω για τέτοιον τύπο... :Ρ

Αν έχετε, πάντως, καμιά πρόταση για μητρική X570 και κουτάκι midi δυνατό, με καλό air flow και εύχρηστο, θα χαιρόμουν ιδιαιτέρως!

Επίσης, για GPU, σκεφτόμουν να πάω στην 5700 (ή ίσως και στην 5700 ΧΤ), ώστε να "ανεβάσω" το σύστημα σε κουτί/τροφοδοτικό/μητρική - τρία εξαρτήματα που δεν αλλάζουν εύκολα. Α και σχετικά με το τροφοδοτικό, είχε αναφέρει έναν Κουρσάρο στα 850W, αλλά μου φαίνεται too much... Νομίζω πως και ένα 700άρι είναι μια χαρά! Τι λέτε;

Σε ευχαριστώ @Great0ldOne! Μόλις είδα το μήνυμα. Όλες οι ιδέες και οι σκέψεις ευπρόσδεκτες!

EDIT: Το γεγονός ότι οι μητρικές Χ570 (τουλάχιστον οι φθηνότερες) έχουν ανεμιστηράκι για το chipset, με χαλάει αρκετά. Άσε που δεν ξέρω καν πόση δουλειά θα κάνει με την κάρτα γραφικών από πάνω του... :-/
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Τα midi κουτιά με το καλύτερο airflow αυτή τη στιγμή στην ελληνική αγορά, χωρίς να πάμε σε λύσεις των 150 ευρώ - Phanteks Eclipse P400A και Be quiet! Pure Base 500DX. Προσοχή στις λεπτομέρειες, το A στο P400A και το DX στο 500DX κάνουν τη διαφορά - οι εκδόσεις χωρίς αυτά τα διακριτικά υστερούν σημαντικά στο airflow επειδή τα έκαναν λίγο μαντάρα με το front mesh, για αυτό βγάλανε τις νέες. Επίσης, κανένα από τα δύο δεν έχει 5.25" θέση για DVD drive, αν και ο μικρός μάλλον μόνο σε ιστορίες του παππού του τα έχει ακούσει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Δεν μας λες το budget να το δούμε ολοκληρωμένα;
Επίσης για έναν 16χρονο είναι σημαντικό να έχει RGB πληκτρολόγιο και κουτί.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Top Bottom