What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ιδέες και σκέψεις για νέο PC

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Αν ειναι να τα φαει σε τυροπιτες καλυτερα στην 5700 :LOL:
μακάρι να στα έτρωγαν τυρόπιτες στην ζωή
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Μπουγάτσες με τυρί. Δεν θα τα χαλάσουμε εκεί.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Σε δύο χρόνια ψηφίζει, σε πέντε εκλέγεται και θα κάτσουμε με σταυρωμένα τα χέρια να τον παραδώσουμε
Δυστυχώς είναι λίγο αργά για πιο ενδιαφέροντα πειράματα. Το καλύτερο το είχα ακούσει στον Lunduke (δεν θυμάμαι αν το είχε κάνει ο Lunduke στην κόρη του ή ο καλεσμένος του στην κόρη του). Μιλάμε φυσικά για πολύ μικρή ηλικία. Είχε βάλει λίνουξ το οποίο ξεκινούσε σε fullscreen dosbox (με μπόλικα dos παιχνίδια). Και όταν είχε γίνει ξεφτέρι τής έδειξε ότι με έναν συνδυασμό άνοιγε γραφικό περιβάλλον.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
εγώ έχω μια απορία μιας και έχω συναντήσει πολλές παρόμοιες περιπτώσεις.
Για ποιο λόγο άτομα που ασχολούνται με casual gaming θέλουν να αγοράσουν πάντα τόσο δυνατά μηχανήματα?
έχω 2 πύρινο ι3 με 1060 και 8γβ ραμ και σε 1080 δεν έχω συναντήσει πουθενά θέμα
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Λοιπόν, εγώ θα γίνω ο αιρετικός της παρέας και θα πω ότι LoL και Fortnite ζήτησε, LoL και Fortnite πρέπει να του δώσεις. Όχι, δεν ξέρουμε καλύτερα από εκείνον τι θέλει, το Witcher 3 και το Disco Elysium (ακόμα και το Linux) δεν είναι κρυμμένα, είναι 16 χρονών και όχι 10, και μια χαρά έκανε έρευνα αγοράς για το hardware που τον ενδιαφέρει.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι δεν ξέρει η ομήγυρις τι σημαίνει PC "για LoL και Fortnite". Ξέρετε πώς παίζουν οι νέοι LoL και Fortnite? 1080p όλα low με την δυνατότερη δυνατή GPU, ώστε να έχουν 300+ fps. Γιατί έτσι παίζονται αυτά τα παιχνίδια σοβαρά, το eye candy είναι για τους γέρους που το μάτι τους δεν βλέπει πάνω από 60 fps anyway. Και για αυτό έχει και παραέχει νόημα μια 2070 Super, αλλά μαζί με ένα 1080p 144Hz monitor.

Μυρμιδόνας, μάλλον έχεις μπλέξει το Candy Crush Saga με το Counter-Strike GO. Καλό το εκλεπτυσμένο γούστο, αλλά μην ζούμε και στη φούσκα μας για το ποιο gaming είναι "casual".
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Μιλάς ορθά γέροντα. Αλλά το παιδί πρέπει να μπει στο σωστό δρόμο. Και ο σωστός δρόμος είναι ΜΟΝΟ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ. Ή ΕΜΕΙΣ Ή ΚΑΝΕΝΑΣ.
:gap:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Λοιπόν, εγώ θα γίνω ο αιρετικός της παρέας και θα πω ότι LoL και Fortnite ζήτησε, LoL και Fortnite πρέπει να του δώσεις. Όχι, δεν ξέρουμε καλύτερα από εκείνον τι θέλει, το Witcher 3 και το Disco Elysium (ακόμα και το Linux) δεν είναι κρυμμένα, είναι 16 χρονών και όχι 10, και μια χαρά έκανε έρευνα αγοράς για το hardware που τον ενδιαφέρει.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι δεν ξέρει η ομήγυρις τι σημαίνει PC "για LoL και Fortnite". Ξέρετε πώς παίζουν οι νέοι LoL και Fortnite? 1080p όλα low με την δυνατότερη δυνατή GPU, ώστε να έχουν 300+ fps. Γιατί έτσι παίζονται αυτά τα παιχνίδια σοβαρά, το eye candy είναι για τους γέρους που το μάτι τους δεν βλέπει πάνω από 60 fps anyway. Και για αυτό έχει και παραέχει νόημα μια 2070 Super, αλλά μαζί με ένα 1080p 144Hz monitor.

Γι' αυτό ο δικός μας θα παίζει LOL και Fortnite σε 4Κ όλα Ultra στα 400 fps και θα μοιράζει πόνο. :PCMR:
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Λοιπόν, εγώ θα γίνω ο αιρετικός της παρέας και θα πω ότι LoL και Fortnite ζήτησε, LoL και Fortnite πρέπει να του δώσεις. Όχι, δεν ξέρουμε καλύτερα από εκείνον τι θέλει, το Witcher 3 και το Disco Elysium (ακόμα και το Linux) δεν είναι κρυμμένα, είναι 16 χρονών και όχι 10, και μια χαρά έκανε έρευνα αγοράς για το hardware που τον ενδιαφέρει.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι δεν ξέρει η ομήγυρις τι σημαίνει PC "για LoL και Fortnite". Ξέρετε πώς παίζουν οι νέοι LoL και Fortnite? 1080p όλα low με την δυνατότερη δυνατή GPU, ώστε να έχουν 300+ fps. Γιατί έτσι παίζονται αυτά τα παιχνίδια σοβαρά, το eye candy είναι για τους γέρους που το μάτι τους δεν βλέπει πάνω από 60 fps anyway. Και για αυτό έχει και παραέχει νόημα μια 2070 Super, αλλά μαζί με ένα 1080p 144Hz monitor.

Μυρμιδόνας, μάλλον έχεις μπλέξει το Candy Crush Saga με το Counter-Strike GO. Καλό το εκλεπτυσμένο γούστο, αλλά μην ζούμε και στη φούσκα μας για το ποιο gaming είναι "casual".
Λάθος εκφράστηκα, sorry αλλά και πάλι την 2070 την θεωρώ overkill
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μιλάς ορθά γέροντα. Αλλά το παιδί πρέπει να μπει στο σωστό δρόμο. Και ο σωστός δρόμος είναι ΜΟΝΟ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ. Ή ΕΜΕΙΣ Ή ΚΑΝΕΝΑΣ.
:gap:

Requesting Deus Vult reaction, to do this post justice.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Λοιπόν, εγώ θα γίνω ο αιρετικός της παρέας και θα πω ότι LoL και Fortnite ζήτησε, LoL και Fortnite πρέπει να του δώσεις. Όχι, δεν ξέρουμε καλύτερα από εκείνον τι θέλει, το Witcher 3 και το Disco Elysium (ακόμα και το Linux) δεν είναι κρυμμένα, είναι 16 χρονών και όχι 10, και μια χαρά έκανε έρευνα αγοράς για το hardware που τον ενδιαφέρει.

Νταξ, ναι μεν, αλλά ως σωστοί boomers οφείλουμε να κάτσουμε με τη νεολαία και να ξεκινήσουμε τη συζήτηση με ένα προβλεπέ "σου πω 'γω". Δηλαδή, αν κάποιος ρωτήσει "να το ρίξω Άδωνη ή Μπογδάνο;" επειδή κατά βάση αυτούς γουστάρει η παρέα, το να τον αποτρέψεις και από τα δύο δεν είναι εκτός scope. Ακραίο παράδειγμα, το αναγνωρίζω, αλλά moba & battle royale με τριγκάρουν σαν να μην υπάρχει αύριο, δεν το ελέγχω.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Εντωμεταξύ σε λίγο ο bot μπορεί να μας ρωτάει και για δικό του PC, αφού προσπάθησαν να του ανοίξουν το σπίτι και εμείς έχουμε φτάσει να αναρωτιόμαστε αν ο Μπουμπουκος παίζει Fortnite και ποσά 12χρονα θα τον κάνανε μπλοκ γιατί δεν αντέξανε να τον ακούνε.
:PCMR:
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Αποσο ξερουμε κοψαν τα καλωδια ρευματος στη πολυκατοικια...μπορει να προσπαθησαν να ανοιξουν το σπιτι κανενος γειτονα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
εγώ έχω μια απορία μιας και έχω συναντήσει πολλές παρόμοιες περιπτώσεις.
Για ποιο λόγο άτομα που ασχολούνται με casual gaming θέλουν να αγοράσουν πάντα τόσο δυνατά μηχανήματα?
έχω 2 πύρινο ι3 με 1060 και 8γβ ραμ και σε 1080 δεν έχω συναντήσει πουθενά θέμα
γιατί δεν θα ξανάγοράσουν. Επίσης 2 core δεν αγόραζες ούτε πριν από 5 χρόνια, γιατί να ακουμπήσεις τώρα;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
ryzen 3900xt η ryzen 7 3700xt που βγαινει την Τριτημαζι με 16 gb 3600 mhz rtx 2070 super x570. Αν μπορει να κανει λιγους μηνες υπομονη τοτε καρτα γραφικων rtx 3070 το υπολοιπο συστημα ιδιο.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Αν μπορει να κανει λιγους μηνες υπομονη
Να πω την αλήθεια είμαι εξαιρετικά αρνητικός στην «υπομονή» ακόμα και αν ήταν να γίνουν μεγάλες υποχωρήσεις πάλι θα ήμουν εξαιρετικά αρνητικός. Το καλοκαίρι περνάει και δεν θα ξανάρθει.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Bot system is up & running again!

Πω ρε παιδιά, το τερματίσατε βλέπω! :Ρ Έχω πολύ catch-up να κάνω! Θα επανέλθω με πιθανές ερωτήσεις.
Σας ευχαριστώ όλους!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μιας και επανήλθες, άμα ο νέοπας δεν θέλει γκαβλιστερό κουτί με λαμπιόνια και θέλει και DVD drive, δες το Corsair Carbide 200R. Με 70 ευρά θα κάνει μια χαρά τη δουλειά του.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Μιας και επανήλθες, άμα ο νέοπας δεν θέλει γκαβλιστερό κουτί με λαμπιόνια και θέλει και DVD drive, δες το Corsair Carbide 200R. Με 70 ευρά θα κάνει μια χαρά τη δουλειά του.

Ναι, καλή περίπτωση το καρβίδιο. Μου είχε περάσει και μένα από το μυαλό. Θα διαβάσω όλα σας τα σχόλια και θα επανέλθω (ή μπορεί και όχι :Ρ :Ρ :Ρ).
 
Top Bottom