What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ιδέες και σκέψεις για νέο PC

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Από τις μέχρι τώρα συζητήσεις που έχω κάνει με το παιδί, δεν πολυξέρει τι θέλει. Ό,τι του προτείνω του φαίνεται καλό. Έχω μπλοκάρει κι εγώ. Μάλλον θα κάνω επιλογή συστήματος με δικά μου κριτήρια (αυτό που φοβόμουν δηλαδή) χωρίς να λάβω υπόψη τις επερχόμενες αλλαγές και μετά θα αρχίσω να αφαιρώ... (Παρεμπιπτόντως, έχει και PS4...)

Έχει ήδη
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Δεν πειράζει, θα εξορκίσουμε τα δαιμόνια μόλις κάνει register.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Αν αλλαξεις γνωμη για το κουτι.....
4-W9-AKBj4-MCb-KSvfgtzu-BKS-650-80.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
@Arwindan είμαι εδώ να ακούσω τα παράπονά σου και εγώ και τα 3 M500 που χάλασαν με το πέρας της 2χρονης εγγύησης :p
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,221
Καλή περίπτωση ο/η/το/οι/εκείνοι Markus. Φιλοξενεί τον ποπό μου εδώ και κάποια χρόνια. Δεν την λες και φθηνή καρέκλα πάντως. Πολύ καλή περίπτωση είναι και αυτή αν και την πουλάει ο έξω από δω.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Δείτε το DLSS στο Death Stranding:



Η τεχνολογία είναι απίστευτη, όλες οι RTX κάρτες βγάζουν 4Κ/60 fps με το DLSS ενεργοποιημένο και η ποιότητα εικόνας είναι πολλές φορές καλύτερη από native. Μέχρι να μάθουμε αν η AMD έχει κάτι ανάλογο, για μενα η Nvidia είναι μονόδρομος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
μπορείς να δώσεις σε ποιο time βλέπουμε DLSS on και off γιατί με ένα γρήγορο τσεκ που έκανα μόνο PS4 PRO vs DLSS είδα και δεν προλαβαίνω να το ψειρίσω.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
@Arwindan είμαι εδώ να ακούσω τα παράπονά σου και εγώ και τα 3 M500 που χάλασαν με το πέρας της 2χρονης εγγύησης :p
Δεν νομίζω ότι αυτός όμως είναι ο σωστός τρόπος για να βγάζεις συμπέρασμα για την ποιότητα των προϊόντων μιας εταιρείας. Και εμένα δεν μου έχει χαλάσει ποτέ κάποιο περιφερειακό Logitech και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από ότι έχω πάρει (οκ μόνο το headset μετάνιωσα που το πήρα αλλά όχι επειδή δεν ήταν καλό ποιοτικά, αλλά δεν με κάλυπτε απόλυτα).

Το θέμα είναι να δεις την γενικότερη εικόνα που έχει η εταιρεία στον κόσμο, και νομίζω ότι αυτή είναι πολύ θετική.
Και εχει εξαιρετικό after Sales service κατά γενική ομολογία (προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά έχω ακούσει εμπειρίες φίλων).

Razer να πω την αλήθεια έχω δοκιμάσει μόνο ένα mouse για μικρό χρονικό διάστημα. Δεν θυμάμαι πιο ήταν, αλλά μου είχε φανεί πολύ πλαστικουρα. Γενικά η εικόνα που έχω αποκομίσει για τη Razer είναι οτι έχουν πολλά φρου φρου και λίγη ουσία.

Αλλά γούστα είναι αυτά.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δείτε το DLSS στο Death Stranding:



όλες οι RTX κάρτες βγάζουν 4Κ/60 fps με το DLSS ενεργοποιημένο και η ποιότητα εικόνας είναι πολλές φορές καλύτερη από native


Η απλή RTX 2060 6GB, θέλει το DLSS "performance mode" για 4κ/60fps ακατέβατα. Με το DLSS "quality" mode, πέφτει στα 50fps (και πάλι εντυπωσιακό, but still). Το performance mode σίγουρα έχει χαμηλότερη ποιότητα εικόνας, όχι τίποτα φοβερό αλλά υπάρχουν συμβιβασμοί. To quality mode είναι πραγματικά εντυπωσιακό, δεν μιλάμε για συμβιβασμούς, μιλάμε για καλύτερη ποιότητα εικόνας από native σε δύσκολα σημεία όπως οι μαλλούρες και οι φυλλωσιές των θάμνων, κάτι σχεδόν αδιανόητο για εμάς που έχουμε μεγαλώσει με το "μεγαλύτερη ανάλυση ίσον καλύτερες γραφικάρες".

Nitro, θα ήθελα να βοηθήσω αλλά δυστυχώς δεν έχει timestamps, και παρόλο που το είδα από την αρχή μέχρι το τέλος το μεσημέρι, τώρα δεν έχω χρόνο να ψάχνω να βρω πού στο video δείχνει τι.

EDIT:

Μέχρι να μάθουμε αν η AMD έχει κάτι ανάλογο, για μενα η Nvidia είναι μονόδρομος.

Πρέπει να δω πολύ καλύτερο adoption πριν πω το ίδιο. Για DLSS 2.0 που κάνει τους παπάδες, 5 existing games και 4 σοβαρές upcoming κυκλοφορίες για μέχρι τα μέσα του 2021 δεν είναι game changer σαν υποστήριξη. Και ένας κατάλογος με δεκαπέντε υπάρχοντα παιχνίδια που όλο θα προσθέσουν DLSS 2.0 και όλο τα περιμένουμε. Άντε το PUBG το καταλαβαίνω θα είναι μεγάλο win, ίσως και το ARK, αλλά από εκεί και πέρα πρώτον, ποιος νοιάζεται πραγματικά αν θα μπει DLSS 2.0 στο Hellblade: Senua's Sacrifice, το Darksiders III, το We Happy Few, το Overkill's The Walking Dead (που έχει πρακτικά εγκαταλειφθεί από τον developer εδώ και μήνες!!!), και δεύτερον, αφού τέλος πάντων το πήραν απόφαση, άντε τι περιμένουν; Γενικά φοβάμαι πως το implementation είναι πολύ πιο δύσκολο από όσο παρουσιάζει η Nvidia, οι τεράστιες καθυστερήσεις στα υπάρχοντα παιχνίδια και οι φειδωλές ανακοινώσεις για τα επερχόμενα αυτό μου δείχνουν.
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Η απλή RTX 2060 6GB, θέλει το DLSS "performance mode" για 4κ/60fps ακατέβατα. Με το DLSS "quality" mode, πέφτει στα 50fps (και πάλι εντυπωσιακό, but still). Το performance mode σίγουρα έχει χαμηλότερη ποιότητα εικόνας, όχι τίποτα φοβερό αλλά υπάρχουν συμβιβασμοί. To quality mode είναι πραγματικά εντυπωσιακό, δεν μιλάμε για συμβιβασμούς, μιλάμε για καλύτερη ποιότητα εικόνας από native σε δύσκολα σημεία όπως οι μαλλούρες και οι φυλλωσιές των θάμνων, κάτι σχεδόν αδιανόητο για εμάς που έχουμε μεγαλώσει με το "μεγαλύτερη ανάλυση ίσον καλύτερες γραφικάρες".

Nitro, θα ήθελα να βοηθήσω αλλά δυστυχώς δεν έχει timestamps, και παρόλο που το είδα από την αρχή μέχρι το τέλος το μεσημέρι, τώρα δεν έχω χρόνο να ψάχνω να βρω πού στο video δείχνει τι.

EDIT:



Πρέπει να δω πολύ καλύτερο adoption πριν πω το ίδιο. Για DLSS 2.0 που κάνει τους παπάδες, 5 existing games και 4 σοβαρές upcoming κυκλοφορίες για μέχρι τα μέσα του 2021 δεν είναι game changer σαν υποστήριξη. Και ένας κατάλογος με δεκαπέντε υπάρχοντα παιχνίδια που όλο θα προσθέσουν DLSS 2.0 και όλο τα περιμένουμε. Άντε το PUBG το καταλαβαίνω θα είναι μεγάλο win, ίσως και το ARK, αλλά από εκεί και πέρα πρώτον, ποιος νοιάζεται πραγματικά αν θα μπει DLSS 2.0 στο Hellblade: Senua's Sacrifice, το Darksiders III, το We Happy Few, το Overkill's The Walking Dead (που έχει πρακτικά εγκαταλειφθεί από τον developer εδώ και μήνες!!!), και δεύτερον, αφού τέλος πάντων το πήραν απόφαση, άντε τι περιμένουν; Γενικά φοβάμαι πως το implementation είναι πολύ πιο δύσκολο από όσο παρουσιάζει η Nvidia, οι τεράστιες καθυστερήσεις στα υπάρχοντα παιχνίδια και οι φειδωλές ανακοινώσεις για τα επερχόμενα αυτό μου δείχνουν.


Ή απλά βάζετε το παιχνίδι στα 720p και αναλαμβάνει το upscalling o υπολογιστής της τηλεόρασης!!! (Οι επεξεργαστές των τηλέοράσεων έχουν προοδεύσει πολύ τα τελευταία χρόνια)!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Ή απλά βάζετε το παιχνίδι στα 720p και αναλαμβάνει το upscalling o υπολογιστής της τηλεόρασης!!! (Οι επεξεργαστές των τηλέοράσεων έχουν προοδεύσει πολύ τα τελευταία χρόνια)!!
care to explain? πως το βάζω αυτό; έχουν και οι 1080p?
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ή απλά βάζετε το παιχνίδι στα 720p και αναλαμβάνει το upscalling o υπολογιστής της τηλεόρασης!!! (Οι επεξεργαστές των τηλέοράσεων έχουν προοδεύσει πολύ τα τελευταία χρόνια)!!

Τηλεόραση; Μήπως είσαι κονσολάς;
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
care to explain? πως το βάζω αυτό; έχουν και οι 1080p?

Αντιγράφω από παλιότερο post:

Επειδή έχω 48" Sony Bravia, μη σου πω ότι και σε 1080p, μια χαρά είναι αυτό το μέγεθος . 55 και άνω για 4K!!

Μιας και το ανέφερα. Την οθόνη την αγόρασα το 2013, και ένα από τα χαρ/κα που διαφήμιζε, ήταν ένας επεξεργαστής (X-Scale ή κάτι τέτοιο), οποίος αναλάμβανε να κάνει upscale σε 1080p, όποιο σήμα έπαιρνε στην είσοδο. Γενικά είχα καλή εικόνα, ακόμα και σε SD, αλλά δεν το είχα ψάξει παραπάνω.

Στην Bravia, έχω συνδέσει PS4 Pro και ένα PC που έφτιαξα με περισσευούμενα κομμάτια, από την αναβάθμιση σε Ryzen, δήλαδή έχει έναν i5 2500k, 16GB DDR3, και μια R9-290. Επειδή με έφαγε το βαφτιστήρι (συνομοταξία Lamogious Spasarxidicus :eek::eek:), εγκατέστησα το GTΑ V (Ασχολίαστο!! :unsure::unsure:).

Κλασσικά με low settings σε 1080p, και το benchmark κυμαινόταν γύρω στα 60fps. Λόγω hardware διαστροφής, πηγαίνω σε high και με τα sliders για rendering distance, population density, και οτιδήποτε συναφές τέρμα δεξιά, στην μέγιστη τους τιμή:

Benchmark ---> 15 - 30 fps.

Συνεχίζοντας το βάσανο της GPU, κατεβάζω ανάλυση σε 720p, με τα ίδια settings.

Benchmark ---> 60 fps, ΑΛΛΑ δεν είδα καμία οπτική διαφορά, με 1080p, ούτε το συνηθισμένα "σκαλοπάτια" της χαμηλής ανάλυσης. Το έτρεξα δύο τρεις φορές και τα ίδια αποτελέσματα.

Επειδή, ήμουν στον καναπέ (δεν θυμάμαι απόσταση, αλλά όχι πάνω από δύο μέτρα ), πήγα στους 30 πόντους από την οθόνη και ξανάτρεξα το benchmark. Τότε μόνο, σε αυτή την απόσταση είδα τα χαρ/κα της χαμηλής ανάλυσης!!!

Υποψιάζομαι, ότι το παιχνίδι χρησιμοποίησε δύο hardware accelerators σε σειρά. Έναν της GPU και έναν της τηλεόρασης, για το upscaling, το οποίο πιθανόν να είναι βελτιστοποιημένο σε mode 720p --> 1080p. (Έφτιαξα δηλαδή homemade DLSS!!! :geek::geek: ).

Δεδομένου, ότι οι μετρήσεις ήταν σχετικά πρόχειρες, και πλέον όλες οι καινουργιες σοβαρές τηλεοράσεις, έχουν τέτοια κυκλώματα, δεν ξανακάνει κάποιος το ίδιο πείραμα, να δούμε άν όντως ισχύει κάτι τέτοιο? Ή απλά θέλω καινούργια γυαλιά?!?!?!?!?! :p:p:p

Δυστυχώς δεν βρήκα χρόνο να το ψάξω παραπάνω!! Αλλά θα το δοκιμάσω και σε άλλα games να δω τι παίζεται!! Πάντως το GTA V σε Very High παίζεται μια χαρά (περίπου στα 60 FPS)
 
Top Bottom