What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ιδέες και σκέψεις για νέο PC

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
χμ έχω αυτή TV LG 43LV300C 43'' LED FULL HD και δε βλέπω κάτι, και το google μόνο για upscale σε 4Κ έβγαλε, ίσως να μην παίζει κάποια συγκεκριμένη λειτουργία στις 1080p, ή δεν είναι τόσο φοβερή για να την διαφημίσουν.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
χμ έχω αυτή TV LG 43LV300C 43'' LED FULL HD και δε βλέπω κάτι, και το google μόνο για upscale σε 4Κ έβγαλε, ίσως να μην παίζει κάποια συγκεκριμένη λειτουργία στις 1080p, ή δεν είναι τόσο φοβερή για να την διαφημίσουν.

Για κάποιο λόγο την βρίσκω με τον όρο hospitality TV. Μήπως είναι βελτιστοποιημένη για παρουσιάσεις?

Λοιπόν η τηλεόραση είναι η Sony Bravia KDL-48W605B, ενώ η τεχνολογία που χρησιμοποιεί για upscaling ονομάζεται X-Reality Pro.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Για κάποιο λόγο την βρίσκω με τον όρο hospitality TV. Μήπως είναι βελτιστοποιημένη για παρουσιάσεις?

Λοιπόν η τηλεόραση είναι η Sony Bravia KDL-48W605B, ενώ η τεχνολογία που χρησιμοποιεί για upscaling ονομάζεται X-Reality Pro.
έχει κάτι κόλπα που βολεύουν για ξενοδοχεία κτλ (πχ με ένα usb περνάς τις ίδιες ρυθμίσεις σε όσες tv έχεις, custom logo στο άνοιγμα κτλ) ήταν υπερπροσφορά στο eshop όταν την πήρα και λίγο με ένοιαξε που έχει εξτραδάκια.

Λοιπόν, μετά από λίγο διάβασμα είδα ότι όλες οι tv κάνουν upscale αλλά κάποιες έχουν ειδικούς επεξεργαστές για αυτό, όπως καταλαβαίνω και η bravia (sony είναι αυτό άλλωστε) έχει ειδικό hardware/software για αυτό.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Δείτε το DLSS στο Death Stranding:



Η τεχνολογία είναι απίστευτη, όλες οι RTX κάρτες βγάζουν 4Κ/60 fps με το DLSS ενεργοποιημένο και η ποιότητα εικόνας είναι πολλές φορές καλύτερη από native. Μέχρι να μάθουμε αν η AMD έχει κάτι ανάλογο, για μενα η Nvidia είναι μονόδρομος.



 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255




Επειδή θα παρουσιάσω το Death Stranding και δεν έχω RTX GPU δοκίμασα στην πράξη το FidelityFX CAS. Αυξάνει όντως την απόδοση αλλά η απώλεια ποιότητας είναι ορατή, φαίνεται ότι χρησιμοποιείς χαμηλότερη ανάλυση.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
δεν αντιλέγω οτι σε σημεία είναι καλύτερο το dlss2.0 αλλά και το αντίπαλο στρατόπεδο κάτι κάνει και σε κάποιες περιπτώσεις δεν φαίνεται τόσο έντονα (μιας και το έχω δει σε κάνα δυο γκειμς). και πολύ πιθανόν δεν έχει πει ακομα την τελευταια του κουβέντα αν πιστέψουμε τις φήμες. βέβαια φήμες ακούμε αλλά δεν βλέπουμε ακομα οπότε who knows.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Αν κρίνω από το άρθρο του DSOGaming, όντως, η όποια υπεροχή του DLSS είναι στα σημεία, μην θεωρούμε δεδομένο ότι δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό, ακόμα και μεταξύ εκδόσεων drivers.
Παραμένει το ζήτημα της υιοθέτησης της τεχνολογίας, όπως είπε ο G0O. Αν δεν μπορώ να το εφαρμόσω παρά μόνο αν το έχει βάλει ο εκάστοτε developer στο παιχνίδι του, meh.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
εγώ δεν βλέπω διαφορά στα 2 παραπάνω, τι στο καλό;
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Δεν είδα τις εικόνες, διάβαζα το άρθρο καθώς έπινα τον πρωινό καφέ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
στο βίντεο λέω

edit και στις εικόνες δε βλέπω τίποτα διαφορά, μάλλον θα φαίνεται όπως γράφει το άρθρο μόνο σε 4Κ.

Κλάιν τότε
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
δεν αντιλέγω οτι σε σημεία είναι καλύτερο το dlss2.0 αλλά και το αντίπαλο στρατόπεδο κάτι κάνει και σε κάποιες περιπτώσεις δεν φαίνεται τόσο έντονα (μιας και το έχω δει σε κάνα δυο γκειμς). και πολύ πιθανόν δεν έχει πει ακομα την τελευταια του κουβέντα αν πιστέψουμε τις φήμες. βέβαια φήμες ακούμε αλλά δεν βλέπουμε ακομα οπότε who knows.

Μακάρι να ισχύουν, τέτοιου είδους καινοτομίες είναι μεγάλο όφελος για τους αγοραστές.
 

meh

Awakened Shrub
Joined
Jul 25, 2020
Messages
3
Καλησπέρα σε ολους, ελπιζω να ειστε καλα,
Ειχα παλιοτερα λογαριασμο αλλα ειχα να μπω χρονια και ποιος ξερει, ισως εγινε καθαρισμα σε ανενεργους χρηστες.

Το τελευταιο διαστημα μαζευω σιγα σιγα τα κομματια για το νεο PC. Τωρα ειμαι στη φαση που περιμενω την Nvidia να δειξει τις νεες της καρτες και προσπαθω να διαλεξω μονιτορ.

Και μου φαινεται το πιο δυσκολο. Να παω σε 2Κ 144/165hz ή σε 4K/ 60hz monitor; H ζυγαρια γερνει στο παρακατω αλλα δεν εχω καταληξει

Θα ηθελα να φωτα σας...
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Καλησπέρα σε ολους, ελπιζω να ειστε καλα,
Ειχα παλιοτερα λογαριασμο αλλα ειχα να μπω χρονια και ποιος ξερει, ισως εγινε καθαρισμα σε ανενεργους χρηστες.

Το τελευταιο διαστημα μαζευω σιγα σιγα τα κομματια για το νεο PC. Τωρα ειμαι στη φαση που περιμενω την Nvidia να δειξει τις νεες της καρτες και προσπαθω να διαλεξω μονιτορ.

Και μου φαινεται το πιο δυσκολο. Να παω σε 2Κ 144/165hz ή σε 4K/ 60hz monitor; H ζυγαρια γερνει στο παρακατω αλλα δεν εχω καταληξει

Θα ηθελα να φωτα σας...

Φαίνεται λίγο meh είναι η αλήθεια.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
Υποθέτω πως παίζει ρόλο και το συνολικό μπάτζετ που είσαι πρόθυμος να διαθέσεις. Αν και για να σκέφτεσαι το 4Κ εξ αρχής υποθέτω πως είσαι αρκετά "άνετος" υπ'αυτήν την έννοια.

ΥΓ. Θυμάσαι ποιο ήταν το παλιό σου username? Ίσως μπορέσω να ανασύρω το παλιό account. Δεν έχει διαγραφεί κανένας από τη βάση χρηστών όλα αυτά τα χρόνια.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Καλησπέρα σε ολους, ελπιζω να ειστε καλα,
Ειχα παλιοτερα λογαριασμο αλλα ειχα να μπω χρονια και ποιος ξερει, ισως εγινε καθαρισμα σε ανενεργους χρηστες.

Το τελευταιο διαστημα μαζευω σιγα σιγα τα κομματια για το νεο PC. Τωρα ειμαι στη φαση που περιμενω την Nvidia να δειξει τις νεες της καρτες και προσπαθω να διαλεξω μονιτορ.

Και μου φαινεται το πιο δυσκολο. Να παω σε 2Κ 144/165hz ή σε 4K/ 60hz monitor; H ζυγαρια γερνει στο παρακατω αλλα δεν εχω καταληξει

Θα ηθελα να φωτα σας...

Χμ, τι είδους παιχνίδια παίζεις; Ασχολείσαι πολύ με multiplayer;
 

meh

Awakened Shrub
Joined
Jul 25, 2020
Messages
3
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.

Οχι δεν παιζω πλεον καθολου multi. Ειναι και ο βασικος λογος που γερνω προς 4K/60hz.

Το budget θα ηθελα να μεινει κατω απο τα 450 ιδανικα. Εννοειται προτιμω πολυ χαμηλοτερα.

Μια αλλη επιλογη ειναι αυτο:

Για το παλιο user acc δεν πειραζει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.

Οχι δεν παιζω πλεον καθολου multi. Ειναι και ο βασικος λογος που γερνω προς 4K/60hz.

Το budget θα ηθελα να μεινει κατω απο τα 450 ιδανικα. Εννοειται προτιμω πολυ χαμηλοτερα.

Μια αλλη επιλογη ειναι αυτο:

Για το παλιο user acc δεν πειραζει.

Ωραία, επομένως αφού το competitive multiplayer δεν είναι παράγοντας, το κύριο κριτήριο για μένα είναι πόσο συχνά αναβαθμίζεις και σε τι επίπεδο. Αν κινείσαι από budget μέχρι midrange τότε ένα μόνιτορ χαμηλότερης ανάλυσης θα σου επιτρέψει να παίζεις τα παιχνίδια σε native ανάλυση με πολύ μικρότερο κόστος. Αν κινείσαι σε upper midrange και high end τότε ένα 4K μόνιτορ είναι η καλύτερη επιλογή. Αν ήμουν 100% σίγουρος ότι τεχνολογίες όπως το DLSS θα γινόταν στάνταρ σε όλα τα παιχνίδια θα σου έλεγα κατευθείαν να πας σε 4Κ. Κατά τα άλλα θεωρώ απολύτως απαραίτητη την υποστήριξη VRR ή G-Sync και καλό θα ήταν να αποφύγεις τα ΤΝ panels.
 

meh

Awakened Shrub
Joined
Jul 25, 2020
Messages
3
Ωραία, επομένως αφού το competitive multiplayer δεν είναι παράγοντας, το κύριο κριτήριο για μένα είναι πόσο συχνά αναβαθμίζεις και σε τι επίπεδο. Αν κινείσαι από budget μέχρι midrange τότε ένα μόνιτορ χαμηλότερης ανάλυσης θα σου επιτρέψει να παίζεις τα παιχνίδια σε native ανάλυση με πολύ μικρότερο κόστος. Αν κινείσαι σε upper midrange και high end τότε ένα 4K μόνιτορ είναι η καλύτερη επιλογή. Αν ήμουν 100% σίγουρος ότι τεχνολογίες όπως το DLSS θα γινόταν στάνταρ σε όλα τα παιχνίδια θα σου έλεγα κατευθείαν να πας σε 4Κ. Κατά τα άλλα θεωρώ απολύτως απαραίτητη την υποστήριξη VRR ή G-Sync και καλό θα ήταν να αποφύγεις τα ΤΝ panels.

Αυτη τη στιγμη το μηχανημα που ετοιμαζω σιγουρα θα αντεχει 4κ, 60hz στο αμεσο μελλον. Τα 2 μοντελα που εβαλα πιο πανω παιρνουν G-sync ανεπισημα μεσω των ρυθμισεων, ενω μονο IPS monitors κοιταω. Αλλα απο την αλλη δεν ειχα ποτε εμπειρια με πανω απο 60hz και θελω να ξερω τι χανω..
Η τελευταια αναβαθμιση ηταν το 2015, αλλαζω τα παντα εκτος απο psu αυτη τη στιγμη.



Το εχω δει αλλα ξεφευγω σε budget.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Τι να σου πω, εγώ για ένα πενηντάρικο, στην ανάγκη θα έκοβα από αλλού. Τις οθόνες τις κρατάμε δεκαετία και βάλε συνήθως, οπότε αξίζει να δώσεις όσα μπορείς.
 
Top Bottom