What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Intel - Επίσημο νήμα συζήτησης.

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
@Chris2756 Να υποθέσω πως όλα τα προηγούμενα χρόνια που η amd δεν βλεπόταν, εσύ έστηνες build με amd cpu για τον λόγο που επικαλείσαι τώρα?
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ενταξει πλακα κανω. Μαλον,καποια μεγαλα κεφαλια στην Intel, θεωρησαν οτι θα πουλουν προιοντα μονο με το ονομα, επαπειρον. Και να πεις οτι δεν εχουν χρημα να διαθεσουν σε ερευνα?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
RED OR DEAD!
Σοβαρά πάντως, όχι. Όσο καλά και να πήγε η AMD με τους Ryzen έχει ακόμα να καλύψει μεγάλη απόσταση με την intel σε πωλήσεις και μερίδιο αγοράς, οπότε όσο και να ψωνίζουμε AMD για τα επόμενα 10 χρόνια η intel θα πουλάει ακόμα και αν βγάλει έναν κουβά σκατά κυριολεκτικά.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Το μέγεθος της Intel και οι τομείς στους οποίους δραστηριοποιείται γενικά ξεφεύγουν κατά πολύ της εικόνας ενός χρήστη οικιακού Η/Υ γι' αυτήν:


Σίγουρα το CCG τμήμα είναι νευραλγικής σημασίας (50% γαρ), αλλά δεν είναι η μοναδική πηγή εισροών, ενώ ακόμα και στη σημερινή του κατάσταση, παρουσιάζει growth. Απλά ο ρυθμός αύξησης έχει πτωτική τάση.

Δεν έχει καν νόημα να συγκρίνει κανείς revenue AMD με Intel, μιλάμε για άλλη τάξη μεγέθους.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ε ναι γιατι τοσα χρονια με διαφημιση κτλ, εχει περασει στην συνειδηση του απλου καταναλωτη το "Pentium". Θυμαμαι παλαια, ερχοταν ο αλλος στο μαγαζυ κι ελεγε θελω ενα, οικονομικο πισακι για το παιδι, να αρχισει να μαθαινει και για τις σχολικες του αναγκες. Του προτεινες ενα celeron, για να κανεις οικονομια στην τσεπη του. Και ειτε αυτος ειτε το παιδι, ελεγαν, οχι! pentium θα βαλουμε!
Που να τολμησεις να του πεις για AMD, extra ψυκτρες, μετρησεις,συγκρισεις κτλ. Ουτε το ονομα δεν ειχε ακουσει.
AMD, μονο σε κανενα σπουδαστη λυκειου/πανεπηστημιου που ειταν πιο ψαγμενοι και μπασμενοι σε PC/Gaming.
Αναφερομαι στην εποχη που η νεολαια, τριγυρνουσε στα "μονοπατια της Giran στη γεφυρα με τα Pytan". BnB-Artec και ο Τεο να καμαρωνει τους Ultras. Tι πηγα και θυμηθικα,τωρα ο πουραιτζερ?
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Giran ήταν πόλη στο L2. Το Πιτάν ίσως ήταν από μεταγενέστερο chronicle. Τα υπόλοιπα μοιάζουν με κάποιο σατανικό ξόρκι!

Εν τώ μεταξύ κι εμένα ο πατήρ Χρονομάντης με ξεκίνησε στην αγκαλιά ενός celeron τον οποίο αλλάξαμε πάλι με Intel, Pentium D. Μάλλον θα ήταν κάποιο μασονικό σχέδιο για να ρίξουν τα παιδιά στην αγκαλιά της Intel και των μπλε χορταρικών...
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Απ'οτι φαινεται δεν ειστε και τοσο πουρειντζερς, λιγο παλιουρες, ισως.
Giran: Σωστο η κεντρικοτερη και συμαντικοτερη πολη στο L2
Pytan mobs που στην πεφτανε πολλα μαζυ, περιοχη τους η πρωτη γεφυρα μεσα σε dungeon σχετικα κοντα στην Γκιραν. Στα βαθη αν καταφερνες μετα απο μηνες η χρονια, να φτασεις ειταν η φωλια του Antharas.
BnB Η μεγαλητερη αλυσιδα, ιντερνετ καφε της τοτενες εποχης (L2-counter strike-wow στα ντουζενια τους)
Artec 18χρονος, Head GM του BnB. πουλουσε special armors, weapons κι ανεβαζε lvls σε παικτες που του ταχωναν. Οταν μαλωσε με τον Τεο, την εκανε για τα ΤΕΗ της Λαρισσας, περνοντας μαζυ του τους δισκους με την database, του παιχνιδιου απο τον server, αφηνοντας να οδυρονται και να χτυπιουνται
χιλιαδες Ελληνοπαιδων.
Τεο Ο γιος του ιδιοκτητη και μετεπειτα ο Μαμαω (ετσι νομιζε) των BnB. διατηρουσε ιδιοκτητο κλαν με απαντα τα μελη αντιναρισμενα.
Ultras η κλαν του Τεο, περιοχη τους μετα την 2η γεφυρα του dungeon που ειπομε. Δεν τολμουσε να περασει ανθρωπος απο εκει, γιατι τον επερναν PK οι Ultras.
Ελπιζω να λυσαμε τα ξορκια και τις βασκανιες. Για τυχον αποριες, σφουρατε μου
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
@Chris2756 Να υποθέσω πως όλα τα προηγούμενα χρόνια που η amd δεν βλεπόταν, εσύ έστηνες build με amd cpu για τον λόγο που επικαλείσαι τώρα?
Απο ολα εστεινα, αλλα ειχα κι εναν κραχτη Athlon με τζαμακι, φωτακια, χρωματιστα ανεμηστηρακια/καλωδιακια, που τον χαλβαδιαζε πολυ η πιτσιρικαρια. Α! και μπουρι ψυκτρα thermaltake
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Τα BnB εδώ έπιασαν όταν τέλειωνα το λύκειο και τα net cafe τα έκοψα τσεκούρι από γ' γυμνασίου, μου την έσπαγαν οι φάτσες. Κρίνοντας από την πορεία (προς τις φυλακές) κάποιων από αυτές, νομίζω ήταν καλή επιλογή. 1-2 χρόνια στο πανεπιστήμιο για υπερκάζουαλ DotA με φίλους κι έκτοτε και πάλι ούτε απ' έξω. Lineage II δεν ακούμπησα ποτέ, WoW είχα παίξει το trial, μου άρεσε και γι' αυτό δεν συνέχισα. Τώρα αυτά τα χοτ γκόσιπ των BnB της περιοχής σου, δεν θα μπορούσε να τα γνωρίζει και πολύς κόσμος :p...
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Ακαδημίας 80, εκεί φάγαμε τα νιάτα μας στο κεντρικο BnB. Παρακμή και gaming= priceless

Ω μον ντιε σα σε ντεζενερε
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Ακαδημίας 80, εκεί φάγαμε τα νιάτα μας στο κεντρικο BnB. Παρακμή και gaming= priceless

Ω μον ντιε σα σε ντεζενερε
έκανες και εκπομπή με ταν ταν στο υπόγειο; :p
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τα BnB εδώ έπιασαν όταν τέλειωνα το λύκειο και τα net cafe τα έκοψα τσεκούρι από γ' γυμνασίου, μου την έσπαγαν οι φάτσες. Κρίνοντας από την πορεία (προς τις φυλακές) κάποιων από αυτές, νομίζω ήταν καλή επιλογή. 1-2 χρόνια στο πανεπιστήμιο για υπερκάζουαλ DotA με φίλους κι έκτοτε και πάλι ούτε απ' έξω. Lineage II δεν ακούμπησα ποτέ, WoW είχα παίξει το trial, μου άρεσε και γι' αυτό δεν συνέχισα. Τώρα αυτά τα χοτ γκόσιπ των BnB της περιοχής σου, δεν θα μπορούσε να τα γνωρίζει και πολύς κόσμος :p...
Οχι βεβαια, αυτα τα γνωριζουν μονο 9/10 Ελληνες και 5/10 Αλβανοι. Εδω ειχε γινει ντορος σε περιοδικα του χωρου, στα μισα φορα της υφηλιου, ακομα και εφημεριδες ειχαν γραψει. Και δεν ειταν περιοχη μου αυτα γινονταν στα κεντρικα κι εγω ειμαι Μεσογεια
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
έκανες και εκπομπή με ταν ταν στο υπόγειο; :p

χαχαχ μπαα. Ήμασταν κλειστή ομάδα, όταν όλοι παίζανε τα CS, εμείς λιώναμε το ορθόδοξο battlefield, Alien vs predator, Unreal tournament kai starcraft κυρίως. (εποχές πριν το WoW αν θυμάμαι καλά.)
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
https://www.youtuhttps://www.youtube.com/watch?v=fKD3A7i2f68https://www.youtube.com/watch?v=bHDwEhjo7Twbe.com/watch?v=5jX9086qft4
Iαμβοι και Αναπεστοι του L2

Ο Σωστός Τρόπος για να γίνει Κανείς Κυρίαρχος​

Δεν γίνεται. Όσο κι αν προσπαθήσεις, πάντα θα υπάρχει κάποιος πιο καμένος. Η κατάσταση αυτή ονομάζεται και παράδοξο του Artec, προς τιμήν του ανθρώπου που προσπάθησε να βάλει ένα τέλος, κλείνοντας τον bnb server.
Δεν ετυχε να διαβασετε στον τυπο για την μαχη της Πατρας? ΒnBνικη κλαν εκανε γιουρουσι σε αλλη κλαν, αλλου ιντερνετ καφε και τουλουμιαστικαν. Το περισσοτερο ξυλο το εφαγε μια κοπελια.
Αυτο το γαμωπαιχνιδο ειχε κανει φιλους να σκοτωθουν, ζευγαρια να χωρισουν, ειχε γκρεμησει σπιτια. Δεν εχετε μελετησει νεοτερα Ελληνικη ιστορια μου φαινεται.
Παρτε και μια γευση απο συμπεριφορα Λαινιτζιδων

https://frikipaideia.org/wiki/Lineage
πλακα πλακα, αλλα δεν απεχει και πολυ απο την πραγματικοτητα
 
Top Bottom