What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Καινούριο Monkey Island από τον Ron Gilbert

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Το καινούργιο και το παλιό σε EGA και VGA
 

Attachments

  • ss_2f7e407b460e4053d142dd1dbae050407d84fe4d.1920x1080.jpg
    ss_2f7e407b460e4053d142dd1dbae050407d84fe4d.1920x1080.jpg
    289 KB · Views: 19
  • monkey_004.png
    monkey_004.png
    14.6 KB · Views: 19
  • monkey_023.png
    monkey_023.png
    42.4 KB · Views: 19

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Πολύ "ψαγμένο" το art style για μένα, σε βαθμό που το μίσησα. Λέω να περιμένω την έκδοση με γραφικά Amiga.
 

skoros

Gelatinous Cube
Joined
Jun 24, 2013
Messages
83
Και εμένα μου άρεσε ανέλπιστα πολύ. Το αναμένω πώς και πώς.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Καλές οι artsy fartsy αρχιδιές όταν εξυπηρετούν/συμπληρώνουν ένα genre (ή όταν βρίσκονται αυτές στο επίκεντρο παρά το gameplay), αλλά σε ένα point-and-click adventure game καταλήγει λίγο και θέμα λειτουργικότητας σε τελική ανάλυση. Δηλαδή, μιλάμε για ένα genre στο οποίο by default αναζητάς hotspots στην οθόνη για να εντοπίσεις αντικείμενα με τα οποία πρέπει να αλληλεπιδράσεις, και για να μπορείς να το κάνεις εύκολα αυτό θέλεις το περιβάλλον να είναι όσο το δυνατόν "καθαρότερο". Άντε τώρα να βλέπεις έναν πίνακα του Πικάσο και να προσπαθείς με μια ματιά να διακρίνεις τα αντικείμενα που μπορείς να σηκώσεις πχ.

Τέλος πάντων. Ελαφρώς άσκοπο να επιχειρείται ένα τέτοιο "aRtIsTiC ReBoOt" της σειράς, is all I'm sayin'. Μπορεί και να το συνηθίσω στο τέλος.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Χέλιον νομίζω πως το συγκεκριμένο ύφος προσφέρεται για πραγματικά καλό UX σε ένα point and click, δίνει τη δυνατότητα για ευδιάκριτα και με απλές γραμμές τονισμένα αντικείμενα κλπ hot spots. Η υλοποίηση είναι το ζητούμενο. Από την άλλη, εδώ τα βγάλαμε πέρα με πίξελ αρτ, δλδ του φούστη.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
by default αναζητάς hotspots στην οθόνη για να εντοπίσεις αντικείμενα με τα οποία πρέπει να αλληλεπιδράσεις

Δεν θα υπάρχουν αντικείμενα με τα οποία πρέπει να αλληλεπιδράσεις, problem solved.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Δεν θα υπάρχουν αντικείμενα με τα οποία πρέπει να αλληλεπιδράσεις, problem solved.

Point-and-click adventure χωρίς pointing και clicking. Ακούγεται αρκετά καινοτόμο και ξεκούραστο, η αλήθεια είναι. Ο εκσυγχρονισμός που περιμέναμε στο genre επιτέλους.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μπορεί να συνηθίσω το νέο εικαστικό, μπορεί και όχι. Αν δεν υπήρχε το "Monkey Island" στον τίτλο, δεν θα προσπαθούσα καν. Το μόνο σίγουρο είναι πως η σύγκριση με το The Curse of Monkey Island (το οποίο ναι Ron, υπάρχει, και ας μην είναι μέρος του continuity που έχεις στο μυαλό σου), του 1997, μόνο θυμηδία μπορεί να προκαλέσει. Η σύγκριση δεν μπορεί να γίνεται μόνο απέναντι σε δεκαεξάχρωμες παλέτες του 1984 (ναι, το γκούγκλαρα, τρέχει τίποτα; ).
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Μάλλον είμαι πάρα πολύ απλός άνθρωπος. Νέο Monkey Island, ας τρέχει και σε ψυγείο με γραφικά Pong.

Το εικαστικό θυμίζει λίγο DoubleFine concept art, για να είμαι ειλικρινής.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Το εικαστικό θυμίζει λίγο DoubleFine concept art, για να είμαι ειλικρινής.
Σωστά, είναι πιο δοκιμασμένη λύση από όσο φαίνεται να νομίζουν κάποιου.

Εγώ είμαι απολύτως οκ πετυχαίνει να δώσει έναν κατάλληλο χαρακτήρα και ύφος και και φαίνεται ειδικά στο βίντεο και όχι τόσο στις μεμονωμένες εικόνες να δουλεύει αρκετά καλά. Οπωσδήποτε είναι απείρως καλύτερο από τα remake και το θεωρώ πιο κατάλληλο σαν ύφος από το MI3 ή το ΜΙ5 (τα οποία δεν είναι κακά αλλά έχουν άλλο χαρακτήρα)

Πώς θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό για να με εντυπωσιάσει; Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να δουλέψει σωστά αλλά η εικόνα που έχω στο μυαλό μου είναι από το παλιό κουτί.
 

Attachments

  • 87592-the-secret-of-monkey-island-dos-front-cover.jpg
    87592-the-secret-of-monkey-island-dos-front-cover.jpg
    206.9 KB · Views: 2
  • coverbig.jpg
    coverbig.jpg
    658.1 KB · Views: 1

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Ούτε εμένα με κέρδισε αυτό το ιδιαίτερο αρτ στάιλ. Μου άρεσαν πολύ περισσότερο τα "ξύλινα" ριμέικς (ίσως επειδή είναι επακριβή καλογυαλισμένα αντίγραφα των αρχικών), το ΕΟΜΙ που αν και 3δ κάθονταν καλύτερα στο μάτι και φυσικά το υπέρτατο Curse που είναι και η μαϊμουδοποιία της σειράς.
Είμαι σίγουρος οτι το gameplay και το χιούμορ θα είναι κορυφαία για άλλη μια φορά και θα έχουμε να κάνουμε με ακόμη ένα εξαιρετικό παιχνίδι της σειράς, αλλά να μη γκρινιάξω και λίγο;
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Περίμενα να δω τέτοιο art style μιας και για art director έχουν τον Rex Crowle.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ανέβηκε και το (interactive) website όπου μπορείς -μεταξύ άλλων- να πιάσεις κουβέντα με τον Stan για να σου "πουλήσει" το game. Χαβαλέ έχει, θυμίζει αρκετά τον κλασικό τύπο με την κονκάρδα "ask me about Loom" κι έχει και σχετική αναφορά.
Ομολογώ ότι σε ημιστατικές εικόνες και σε χαρακτήρες όπως ο Stan το στυλ των γραφικών δουλεύει καλά. Από την άλλη, η φάτσα και το σουλούπι του Guybrush στα screenshots είναι οριακά nightmare fuel, κι αναρωτιέμαι πόση από την "κακομουτσουνιά" του ήταν ηθελημένη και πόση όχι. Βέβαια το μεγάλο αγκάθι στο trailer παραμένει το flash-οειδές animation.
Μερικοί μήνες έμειναν, για να δούμε.

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Πρέπει να είναι γενικευμένος ο προβληματισμός για το art style επειδή επιστράτευσαν μέχρι και τον Dominic Armato να κάνει χίλια tweet όπου υποστηρίζει τις αλλαγές στο art και χαρακτηρίζει όσους διαφωνούν ως... retro-fascists (?):

HNuxwL9.png



ffs, γίνεται και το να διαφωνεί κάποιος με κάτι χωρίς να σηκώνεται όλο αυτό το δράμα παράλληλα.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Πιθανό σποηλερ για το παιχνίδι

d4e056c90dd0afda90c8718257ee6ebd.png
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν 2 Guybrush στο παιχνίδι με το "καλύτερο αρτιστικό σταηλ" να ρίχνει το κακέκτυπο
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Δεκτό να μην αρέσει σε όλους το ιδιαίτερό του art-style, αλλά όπως φαίνεται κάποιοι ξέφυγαν τελείως.

FWd3tlJUUAAKgWJ.jpg

Μερικοί κάνουν λες και τους χρωστάνε κιόλας. Αν δεν σας αρέσει, μην το παίξετε απλά, FFS.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Τι θες να πεις Sephir, το ότι πειράτεψα το Monkey Island 2 το 1994 και μετά έπαιζα με την σπυριάρικη παρέα μου έξι μήνες μέχρι να βγάλουμε άκρη (εννοείται είδαμε walkthrough για το monkey wrench) δεν μου δίνει το δικαίωμα, μην πω την υποχρέωση, να βρίζω τις μάνες όλου του dev team του Return to Monkey Island? Μίλα καθαρά!
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Ρε συναγωνιστές ασούμ, Ron Gilbert ρε. O άνθρωπος που μας χάρισε το Thimbleweed Park, το επικό Maniac Mansion 3 που δεν έπαιξαν ούτε τελείωσαν ούτε το 1/10 των ηλιθίων που κράζουν για να κράξουν.

Δεν πάει να είχε λεμονοστύφτες για γραφικά, δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία πως θα είναι ζόρικο αριστούργημα μεγατόνων. Πρη-όρντερ με κλειστά μάτια όπου και όποτε ανοίξει. GOTY 2022 από τώρα, προφανώς.
 
Top Bottom