What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Καινούριο Monkey Island από τον Ron Gilbert

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564


Μεχ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το animation δεν είναι τόσο άσχημο. Αυτό το γκροτέσκο του ταιριάζει αρκετά. Λείπει όμως ο Earl Boen στη φωνή του LeChuck. :/
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Το animation δεν είναι τόσο άσχημο.

To art style άρχισε να το συνηθίζει το μάτι μου. Αλλά το animation δεν είναι άσχημο... εκεί που υπάρχει. Μου φάνηκε υπερβολικά στατική ως εικόνα. Ναι, βρέχει, ναι, κουνιέται λιγουλάκι και το πλοίο, αλλά οι υπόλοιποι χαρακτήρες (που τραβάνε και το μάτι) έχουν ακριβώς μηδέν animation frames. Δίνει την εντύπωση φτηνής παραγωγής ακόμα, και είναι κρίμα για παιχνίδι με αυτή την κληρονομιά.

Δηλαδή, βάλτε ότι έχουμε δει μέχρι σήμερα δίπλα στα νέα Larry ή το Gibbous - από indie devs με προϋπολογισμό συνοικιακού ψιλικατζίδικου - και πείτε μου ότι το RtMI μοιάζει σύγχρονό τους, πόσο μάλλον μεταγενέστερο.

Και τι είναι αυτή η φάση με τα blah-blah-blah του LeChuck? Αυτό είναι το επίπεδο γραφής που θεωρούν ότι αξίζει να γίνει showcase?

Μακάρι να είναι παιχνιδάρα, αλλά το hype-o-meter είναι κοντά στο flatline για μένα πλέον.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Σκληρός, αλλά στα περισσότερα έχεις δίκιο. Παρ' όλα αυτά, συνεχίζω να ανυπομονώ για την κυκλοφορία του και πιστεύω ότι θα είναι καλό.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Σε περιπτώσεις αναβίωσης ιστορικών franchises καλό είναι να θυμόμαστε τον γενικό κανόνα: τα πάντα είναι σκοτάδι, δεν υπάρχει ελπίδα, μόνο πόνος.

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
September 19th omg. Pre-order και παίρνουμε το Horse armour DLC ότι δίνει το αντικείμενο στο inventory που ειναι πλήρως άχρηστο. Sold
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
September 19th omg. Pre-order και παίρνουμε το Horse armour DLC ότι δίνει το αντικείμενο στο inventory που ειναι πλήρως άχρηστο. Sold

Νταξ, γκρίνιαξα, γκρίνιαξα, γκρίνιαξα, αλλά ήδη με έκανε να γελάσω χωρίς να έχει γίνει καν released. Θα το σκάσω το εικοσάρικο...
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Οκ δεν αποκλείω το παιχνίδι να είναι όντως καλό αλλά το αστειάκι με το Horse Armor είχε ήδη κουράσει από το 2011 ρε σεις...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
ΝΑΙΑΛΛΑΕΙΝΑΙMONKEYISLAND
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Σήμερα που έφυγε το pre-order (το GOTY 2022 δεδομένο, δεν ξέρουμε για GOAT) ήθελα να ενθαρρύνω όποιον δεν έχει ακόμη ασχοληθεί με το τεράστιο έπος του Thimbleweed Park, να το πράξει άμεσα. Είμαι σχεδόν βέβαιος πως 9/10 που κλαίγονται 'για τα γραφικά και την καλλιτεχνική διεύθυνση' του Return To Monkey Island, είναι παντελώς ανυποψίαστοι αναφορικά με τα στρατοσφαιρικά ύψη σχεδιαστικής φιλοσοφίας point and click που έχει αγγίξει ο Ρόναρος και Χριστέ μου τί έχουμε να δούμε το Σεπτέμβρη...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Αν όσοι δυσανασχετούν για τα γραφικά είναι "ρετροφασίστες" σύμφωνα με τον Ron Gilbert, όσοι δυσανασχετούν με αυτούς που δυσανασχετούν είναι retroαντίφα?
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Στα Guacamelee που έχουν παρόμοιο art (και κωμικό ύφος, τυχαίο?) δεν είδα κανένα να γκρινιάζει. Αφήστε το να βυθιστεί (sic)...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Μελέτες που έβγαλα από το γκώλο μου δείχνουν πως 99 στους 100 που γουστάρουν unconditionally τα γραφικά του νεου Μάνκη Άηλα έχουν παντελονιάσει λεφτά από τον Ron Gilbert.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ας μην είμεθα ρατσισταί. Και οι στραβοχυμένοι λουκουμάδες έχουν ψυχή... Ας τους φάνε όποιοι τους γουστάρουν.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Στα Guacamelee που έχουν παρόμοιο art (και κωμικό ύφος, τυχαίο?) δεν είδα κανένα να γκρινιάζει. Αφήστε το να βυθιστεί (sic)...
Μπορεί να έχουν παρεμφερή αισθητική αλλά η υλοποίηση είναι σαφώς καλύτερη στο Guacamelee, τόσο στο στατικό σχέδιο όσο και στο animation (με βάση τα όσα έχουμε δει από MI).
Επίσης, τους χαρακτήρες του Guacamelee τους είδαμε εξαρχής μ'αυτό το στυλ, δεν είχαμε κάτι προγενέστερο για να συγκρίνουμε.
Και ναι, ξέρω ότι έχει αλλάξει το art style (και ο Guybrush) 457 φορές ως τώρα αλλά ποτέ δεν έμοιαζε λες και τον έχει τσιμπήσει ένα σμήνος voodoo σφήκες στη μούρη.

Stop monkeying around.
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Not a burn, though, απλά κλασικό σπάσιμο του τέταρτου τοίχου. Το Thimbleweed Park (όσο έπαιξα) ήταν γεμάτο από δαύτα, τόσο που το λες και ημιυπαίθριο.
 
Top Bottom