What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Kinguin Windows 10?

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Εγώ πάντως στο Tomahawk πέρασα το κλειδί των windows 10 pro που είχα για το Krait και το activation έγινε κανονικά. Να πω την αλήθεια, νόμιζα ότι δεν θα λειτουργήσει μιας και υποτίθεται πως το κλειδί "δένεται" με την μητρική.

@nitro912gr δες κι εδώ αν θες. Με εφτά ευρώ περίπου αν βάλεις τον κωδικό. Έτσι είχα πάρει το δικό μου.
και να δεθεί με λίγα πάρε δώσε με το chat support το ξεκλειδώνει νομίζω
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Εμένα του dreamspark στην δεύτερη αλλαγή μητρικής με πούλησε και μου είπε πλέρω.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Εμένα του dreamspark στην δεύτερη αλλαγή μητρικής με πούλησε και μου είπε πλέρω.

Περίεργο!! Εγώ άλλαξα κανονικά!! Από την άλλη, και να μην το ενεργοποιήσεις μάλλον δεν τρέχει κάστανο!!
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Διαβασα η μικρομαλακη, αφινει περιθορια και για την περιπτωση αλλαγης μητρικης. Λογικο νομιζω
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Περίεργο!! Εγώ άλλαξα κανονικά!! Από την άλλη, και να μην το ενεργοποιήσεις μάλλον δεν τρέχει κάστανο!!
Σου κλειδώνει ορισμένες ρυθμίσεις τις οποίες χρειαζόμουν για την εξωτερική κάρτα ήχου. Α και το dark theme, το οποίο βέβαια δεν το λες και τοοοσο απαραίτητο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
ρε παίδες θα τρελαθώ μου φαίνεται.

Να κάνω μια ανακεφαλαίωση. Έχω στο γραφείο ΟΕΜ/DSP άδεια για w10 pro (upgrade free from 7 pro), τα είχα στο PC 2 που εν τέλη ήρθε σπίτι και έγινε το ψοφίμ master system. Η άδεια αυτή είναι με τιμολόγιο και πρέπει να είναι σε σύστημα του γραφείου. Οπότε σήμερα έβαλα το product key και έκανα activation από το καρτελάκι στο PC 3 στο γραφείο που είχε μια εγκατάσταση ΟΕΜ με πουτανιά activation που σπάει κάθε τόσο και μου ζητάει να την ξανακάνω. Προχωράει κανονικά και κάνει activation ταπάνταόλα κομπλέ.

Λέω ε οκ μόλις πάω σπίτι θα βγάλει error θα μπω να πάρω ένα κλειδάκι να το περάσω και όλα πόπα.

Αλλά δεν έχει βγάλει ακόμα error ή κάποιο μήνυμα ότι υπάρχει και άλλο σύστημα activated... τι φάση; Δουλεύουν και τα 2 με το ίδιο;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν ξέρω τι συμβαίνει ακριβώς , αλλά υποψιάζομαι ότι την Microsoft πλέον την νοιάζει από ελάχιστα έως καθόλου αν έχεις license*, καθώς ετοιμάζεται για OS as a service.

*Βασικά για home users είμαι πρακτικά σίγουρος ότι πλέον στα @@ της, έτσι κι αλλιώς το 80% του user base πάντα πειρατικά είχε. Για office use, ίσως ακόμα να τους ενδιαφέρει.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Θεωρητικα, αν ησουν μεγαλη εταιρια, καποια στιγμη θα σε ειδοποιησε συνεργαζομενο δικηγορικο γραφειο οτι θελουν να του στειλεις αποδεικτικα αδειων για ολο το λογισμικο που χρησιμοποιεις.

Για φαση 1-2 εγκαταστασεις δεν ασχολειται κανεις με διπλοτυπα κλειδια.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτό που λέει ο Great0ldOne. Από εκεί που είχε τους πάντες με πειρατικά, έδωσε τζάμπα αναβάθμιση από τα 7 (εγώ, όπως και πάρα πολλοί άλλοι φαντάζομαι, έκανα αναβάθμιση από τα Windows by Dez), κάνει τα στραβά μάτια στα κλειδάδικα και πλέον ο καθένας έχει νόμιμα τα 10. Μόλις το γυρίσει σε OS as a service θα μας έχει ήδη όλους μαντρωμένους.

Για αυτό και οι τεράστιες διαφορές τιμής στα κλειδάδικα μεταξύ Windows & Office.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Αφου τα 10 ειναι φρη λειτουργικο. Για ιδιωτες τουλαχιστον Σε τι χρειαζονται τα κλειδια? Κατεβαζεις, εγκαθιστας, ρυθμιζεις, ολα μια χαρα. ΟΚ θα εχεις κατω δεξια στην οθονη την υπενθιμηση για να κανεις ακτιβεσιον. Κατα τα αλλα καμια ενοχληση. Αν θελεις την σβυνεις κι αυτη. Βρισκεις το κλειδι με καποιο προγραμματακι το σημειωνεις, κανεις φορματ, ξανα εγκατασταση, ξανα φορματ ξανα εγκατασταση, οσες φορες θελεις. Τωρα αν θελεις και ακτιβεσιον αφου εχεις το κλειδι πλεον το κανεις. Αν θελεις τα βαζεις και σε αλλο Η/Υ
Στο παλαιο μου PC, κατεβασμα τα 7,εγκατασταση, φρη για ενα μηνα. Περασμα φορτωτη παραθυρων βερσιον 2_2_2. σταματα το πριξιμο της υπενθυμησης, αναβαθμιση σε 10, νομιμα κανονικα, βρισκεις κλειδι κοκ. Δεν γινεται στα πιο μοντερνα πισια που το βιος δεν δεχεται τα 7
Σε περιπτωση μαγαζιου, γραφειου, επιχειρισης δεν ξερω πως και τι? Συμβουλη δικολαβου απαραιτητη νομιζω.
Παλαιοτερα με 95-98-xp γνωριζω.
Τα κλειδαδικα, που πουλανε το ιδιο κλειδι σε 50-100 πελατες, μπορεις να τους πεις και απατεωνες, εμας γιατι?
 
Last edited:

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Νομίζω έχει να κάνει και με τον λογαριασμό των windows. Στο ένα pc τα έχω από κλειδάδικο και στο άλλο απλά με το που πέρασα τα windows έκανα συνδεση στον λογαριασμό και τα ενεργοποίησε αυτόματα
 
Top Bottom