What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Κουπόνι Υπερυψηλής Ευρυζωνικότητας – Superfast Broadband

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Δεν ξέρω αν το έχετε υπόψιν, αλλά εγώ δεν το είχα και το έμαθα τυχαία από τηλεφωνήτρια του ΟΤΕ, γιατί ψαχνόμουν να βάλω μεγαλύτερη ταχύτητα στο γραφείο.
Μου έκανε εντύπωση που δεν μου το πρότεινε η αντίστοιχη τηλεφωνήτρια της wind όταν μου έλεγε ότι δεν φτάνει VDSL στην γραμμή μου, αλλά αυτοί χάνουν.

TLDR υπάρχει ένα πρόγραμμα που παρέχει επιδότηση γραμμής για 2 έτη, οπότε οπτική ίνα 100άρα κοστίζει όσο μια ADSL μέχρι 24 (στην περίπτωση του ΟΤΕ 28€).
long version:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Αρχικά ενθουσιάστηκα, μετά έβαλα τον ΤΚ και πήρα την κρυάδα. Πάλι στην απ' έξω είμαστε :(
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Εμένα ευτυχώς με πιάνει στο γραφείο που έχω στην καλύτερη 15 από μέχρι 24 και δεν έχει VDSL. Σπίτι δεν το πιάνει μήπως το έβαζε η σύζυγος εκεί, αλλά τουλάχιστον έχουμε VDSL 50 εκεί οπότε καλά είμαστε.

Αλλά μου έκανε εντύπωση πως δεν το είχα δει πουθενά αυτό, δε ξέρω πως μου ξέφυγε.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Ναι, τρεχει μερικα χρονια η επιδοτηση. Πρακτικα απο οταν μοιραστηκαν οι Δημοι στους 3 παροχους και αρχισαν τα σκαψιματα.

Το θεμα ειναι εαν υπαρχει καλυψη στην περιοχη μας.

Το αλλο θεμα ειναι να τα εχετε καλα με το διαχειριστη και με.τους υπολοιπους της πολυκατοικιας.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Αρχικά ενθουσιάστηκα, μετά έβαλα τον ΤΚ και πήρα την κρυάδα. Πάλι στην απ' έξω είμαστε :(




same-same-here.gif
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
g
Ναι, τρεχει μερικα χρονια η επιδοτηση. Πρακτικα απο οταν μοιραστηκαν οι Δημοι στους 3 παροχους και αρχισαν τα σκαψιματα.

Το θεμα ειναι εαν υπαρχει καλυψη στην περιοχη μας.

Το αλλο θεμα ειναι να τα εχετε καλα με το διαχειριστη και με.τους υπολοιπους της πολυκατοικιας.
πρέπει να πέσεις σε πολύ μαλάκες για να έχεις θέμα για κάτι τέτοιο πιστεύω
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
καλά τόσοι στην απέξω; φαντάστηκα ότι αν έχει το Αίγιο θα έχει και η κάτω τραχομάνα.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
πρέπει να πέσεις σε πολύ μαλάκες για να έχεις θέμα για κάτι τέτοιο πιστεύω
Ειναι το πλεον συνηθες σεναριο εδω στην Αθηνα. Ο στραβος διαχειριστης που θα σου σπασει τα @@ μεχρι να υπογραψει. Ο καμενος του Χ οροφου που θα κοψει με τροχο το σωληνακι με την ινα επειδη "δε με ρωτησαν και χαλαει την αισθητικη της πολυκατοικιας" κλπ.

Απο διαθεσιμοτητα μην ψαχνεται λογικη. Αμα οι παροχοι ειναι καβουρια, θα φτασουμε 2040 και ακομα θα μιλαμε για χαλκο. Αθηνα στα 400 μετρα διαφορα ο ενας εχει 100-300Μ ινα στο σπιτι και ο αλλος εως 24Μ adsl
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Εν τω μεταξύ αν ενεργοποιήσω τη φθηνότερη προσφορά για 100άρα για την περιοχή μου στη Σαλονίκη, καταλήγω να πληρώνω καμιά 5 ευρώ λιγότερα απ'όσα δίνω ως τώρα για 50άρα.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Όπως τα λέει ο Hellion. Κάνανε "δωρεάν" την εγκατάσταση οπτικής στην πολυκατοικία, κανονικά έχει ένα κόστος 2κ € για το κτίριο, σύμφωνα με τον μηχανικό που ήρθε να κάνει την όδευση). Μετά για 1 χρόνο έκπτωση στην συνδρομή. Έπρεπε βέβαια να τους κυνηγήσω αρκετά για να υλοποιήσουν την αίτηση.

Ξεκίνησα την διαδικασία Αύγουστο και τελικά το router ήρθε 3 Ιανουαρίου..

Bonus σε όλο αυτό, ήταν ο γείτονας που δεν ήθελε το κουτάκι των οπτικών στο κτήριο επειδή, ακτινοβολία καρκίνοι κτλ.

btw το εντυπωσιακό για μένα δεν είναι τα 100mbit αλλά τα 2ms ping. :O
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Διαβάζω τα όσα λέτε για ψέκες και "αισθητικούς" γείτονες, και αισθάνομαι απόλυτα ευτυχής με την 24άρα στην μονοκατοικία που νοικιάζω,
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Δηλαδη αυτη η προσφορα ειναι για τους ελαχιστους, επειδη διαφημιζουν ενα προιον που δεν χρειαζεται να το δωσουν;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
ΟΚ, μπαίνω μέσω του σαιτ της δράσης στις προσφορές του ΟΤΕ, επιλέγω το πακέτο που θέλω:

doubleplay.png

...στη σελίδα της προσφοράς πάω κάτω-κάτω να κάνω αγορά (η τελική τιμή διαμορφώνεται μετά την παραγγελία οπότε εμφανίζεται στα 41 αντί των 29):

cosmotejava.png

...αλλά κλικάροντας στο κουμπί στα δεξιά, δεν συμβαίνει τίποτα. Μηδέν ανταπόκριση. Κλείνω adblocks και άλλα τέτοια plugins, τίποτα. Δοκιμάζω από άλλο browser, τίποτα. Δοκιμάζω από κινητό και διαφορετικό PC, τίποτα.

Και αυτό γίνεται με όλα τα προγράμματα της δράσης. Αν μπω σε οποιοδήποτε άλλο πακέτο από τα τυπικά που προσφέρονται στο σαιτ της Cosmote, το κουμπί στα δεξιά γράφει "έλεγχος και αγορά" αντί για "διαμόρφωσε το πρόγραμμά σου", και κλικάροντάς το γίνεται μετάβαση στη διαδικασία checkout.

Τί φάση?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
ΟΚ, μπαίνω μέσω του σαιτ της δράσης στις προσφορές του ΟΤΕ, επιλέγω το πακέτο που θέλω:

View attachment 2930

...στη σελίδα της προσφοράς πάω κάτω-κάτω να κάνω αγορά (η τελική τιμή διαμορφώνεται μετά την παραγγελία οπότε εμφανίζεται στα 41 αντί των 29):

View attachment 2931

...αλλά κλικάροντας στο κουμπί στα δεξιά, δεν συμβαίνει τίποτα. Μηδέν ανταπόκριση. Κλείνω adblocks και άλλα τέτοια plugins, τίποτα. Δοκιμάζω από άλλο browser, τίποτα. Δοκιμάζω από κινητό και διαφορετικό PC, τίποτα.

Και αυτό γίνεται με όλα τα προγράμματα της δράσης. Αν μπω σε οποιοδήποτε άλλο πακέτο από τα τυπικά που προσφέρονται στο σαιτ της Cosmote, το κουμπί στα δεξιά γράφει "έλεγχος και αγορά" αντί για "διαμόρφωσε το πρόγραμμά σου", και κλικάροντάς το γίνεται μετάβαση στη διαδικασία checkout.

Τί φάση?
ναι το site δεν δουλεύει... για μπουνιές. Έβαλα το τηλέφωνο για να με καλέσουν πίσω εγώ.
Το οποίο δεν δούλεψε από firefox, αλλά από edge...
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Παιρνεται τηλ στον παροχο που θελετε, ενημερωνετε οτι θελετε fiber, τους λετε οτι εχετε κουπονι επιδοτησης και συνηθως προχωρα η φαση.

Απο ΟΤΕ δεν ειχαμε παρει ποτε απαντηση οποτε καταληξαμε σε Voda.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Παιρνεται τηλ στον παροχο που θελετε, ενημερωνετε οτι θελετε fiber, τους λετε οτι εχετε κουπονι επιδοτησης και συνηθως προχωρα η φαση.

Απο ΟΤΕ δεν ειχαμε παρει ποτε απαντηση οποτε καταληξαμε σε Voda.
η voda δεν συμμετέχει στο πρόγραμμα fiber to home
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Μια χαρα συμμετεχει απλα μπορει να μην προσφερει καλυψη στην περιοχη που κοιτας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
de
Μια χαρα συμμετεχει απλα μπορει να μην προσφερει καλυψη στην περιοχη που κοιτας.
n έγραφε καθόλου για voda στην σελίδα της δράσης για αυτό, δεν μου είπαν κιόλας "ναι έχουμε αλλά δεν σας πιάνει" ή κάτι.
 
Top Bottom