What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Κουπόνι Υπερυψηλής Ευρυζωνικότητας – Superfast Broadband

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Το τσεκαρα με 2-3 διεθυνσεις Αθηνα και βγαζει κανονικα επιλογη για Voda. Τωρα για εκτος Αττικης ειναι λιγο οτι κατσει. Μπορει μια περιοχη να την εχει παρει ο ΟΤΕ οταν τις μοιραζαν και να μη δινει χονδρικη στους αλλους. Οποτε μονο ΟΤΕ σε αυτη την περιοχη και αντιστοιχα καποιος αλλος σε αλλη περιοχη.

Συνηθως ειναι καλο να προτιμαμε τον παροχο ο οποιος εχει την περιοχη μας. Σε περιπτωση βλαβης, εαν ειναι κατι σοβαρο, σε αυτον θα καταληξει το ticket.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Να σημειωθεί πως ο ΟΤΕ έφτιαξε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το σαιτ του για το Fiber to the Home. Ουσιαστικά πλέον εισάγεις το τηλ σου και σε καλούν αυτοί κατευθείαν για τα καθέκαστα.

Τώρα πρέπει να στείλω υπογεγραμμένα τα συμβόλαια και μετά θα έρθει τεχνικός στο σπίτι για να δει τι και πως. Ελπίζω να μην πάρει κάνα 6μηνο η διαδικασία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Να σημειωθεί πως ο ΟΤΕ έφτιαξε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το σαιτ του για το Fiber to the Home. Ουσιαστικά πλέον εισάγεις το τηλ σου και σε καλούν αυτοί κατευθείαν για τα καθέκαστα.

Τώρα πρέπει να στείλω υπογεγραμμένα τα συμβόλαια και μετά θα έρθει τεχνικός στο σπίτι για να δει τι και πως. Ελπίζω να μην πάρει κάνα 6μηνο η διαδικασία.
2 μήνες μου είπαν, σε λιγότερο από 1 μήνα έχουμε σχεδόν τελειώσει. Χθες και προχθές ήρθε το συνεργείο που πέρασε τις εγκαταστάσεις σε όλη την πολυκατοικία και περιμένω τώρα ένα συνεργείο ακόμα που θα σκάψουν τον δρόμο που είναι η αναμονή για να φτάσει στο κουτί του τοίχου μπροστά από εκεί που θα βγει αυτή η αναμονή (1 μέτρο σκάψιμο επί του πεζοδρομίου και 2 μέτρα σωλήνα δηλαδή τίποτα μεγάλο, 2-3 ώρες δουλειάς το πολύ) και τέλος να συνδέσει την οπτική ίνα με το τερματικό που μου έχουν στείλει.

Δεν ξέρω πότε θα γίνουν αυτά, αλλά μέχρι τώρα ήταν αρκετά γρήγοροι από όταν έπιασαν την υπόθεση (ήρθε πρώτα ένας τεχνικός να κάνει μια πρόχειρη μελέτη που θα περάσει το κάθε τι και 2 μέρες μετά το συνεργείο).
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
2-3 ώρες δουλειάς το πολύ
2-3 ώρες δουλειάς το πολύ, 2-3 μήνες για να βγει η άδεια για το σκάψιμο από το Δήμο. Πραγματικοί χρόνοι και θεωρούνται και βελτιωμένοι, παλιότερα έκαναν εξάμηνο. Ίσως σε μικρότερες πόλεις να είναι καλύτερα τα πράγματα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
2-3 ώρες δουλειάς το πολύ, 2-3 μήνες για να βγει η άδεια για το σκάψιμο από το Δήμο. Πραγματικοί χρόνοι και θεωρούνται και βελτιωμένοι, παλιότερα έκαναν εξάμηνο. Ίσως σε μικρότερες πόλεις να είναι καλύτερα τα πράγματα.
ε και δε μου το έλεγαν που έχω τους δικούς μου στο δήμο; :p
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Ήρθε τώρα το πρωί ο τεχνικός του ΟΤΕ για "αυτοψία" και να σχεδιάσει από που μπορεί να περάσει το καλώδιο κτλ κτλ, και μου λέει πως αν συμπληρώσω τη χαρτούρα με τις υπογραφές και του τη στείλω σήμερα, σε 6 μέρες θα μπορούν ήδη να αρχίσουν τις εργασίες :O

Λογικά τώρα θα αρχίσουν να δουλεύουν μαζικά αυτές οι εργασίες επειδή φτιάχνει ο καιρός.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
προχθές ήρθαν και σε εμένα για να περάσουν το καλώδιο από τον δρόμο μέχρι το κουτί στο κτήριο, αλλά δεν έκαναν την σύνδεση, οπότε τώρα λογικά περιμένω τον τελικό τεχνικό που θα συνδέσει το καλώδιο του δρόμου, στο κουτί του κτηρίου και το καλώδιο στο γραφείο με το τερματικό. Για να δούμε. Σίγουρα πάει γρηγορότερα από ότι περίμενα :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Μετά ειρωνεύεστε την κυβέρνηση, λειτουργεί ρολόι! Με ΠΑΣΟΚ θα ήθελες μέσο για να έρθει τεχνικός!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Με ΠΑΣΟΚ θα παιρναμε επιδομα γρηγορου ιντερνετ επειδη υπαρχει ο κινδυνος να παθουμε καμια επιληψια απο το γρηγορο φορτωμα των σελιδων.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Με ΠΑΣΟΚ θα παιρναμε επιδομα γρηγορου ιντερνετ επειδη υπαρχει ο κινδυνος να παθουμε καμια επιληψια απο το γρηγορο φορτωμα των σελιδων.
Ωραια χρονια! Θυμαμαι παραμονη χριστουγεννων, λεγαμε τα καλαντα το πρωι και το μεσημερι αγοραζαμε GTX 3090 ti 3 fans turbo..
BTW, ρε παιδια εσεις που ειστε στα τελιοματα με την σουπερ φαστ συνδεση, τι χρειαζεται να εχεις κανει σπιτι (αλλαγη πριζες/καλωδι?) πριν αιτηθεις την πολυποθητη αυτη συνδεση?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
δεν κάνεις τίποτα εσύ έρχεται συνεργείο και περνάει οπτικές ίνες σε όλο το κτήριο, ακόμα και σε ορόφους που δεν βάζουν, ώστε αν στο μέλλον βάλλουν να είναι έτοιμη η εγκατάσταση.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Μισο, στο κτηριο 2 διαμερισματα ειμαστε, οι απο κατω δεν εχουν ιντερνετια πισια σκυλια γατια. Δλδσ φωναζω το συνεργειο (ποιο? απο που?) κι ερχονατι και μου κανουν εγκατασταση στο σπιτι τσαμπε? Αν ειναι ετσι, μαυρο δαγκωτο στον κυριακο απο τωρα. Για την ευρυζωνικη ρε γμτ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Αν έχει περάσει οπτική ίνα στο δρόμο σου θα έχουν αφήσει κάποιες "αναμονές" οπότε έρχεται το πρώτο συνεργείο και πρώτα περνάει την εγκατάσταση του κτηρίου που ξεκινάει μπροστά από αυτή την αναμονή, συνεχίζει μέσα στον κοινόχρηστο χώρο του κτηρίου (αν υπάρχει, αλλιώς μένει έξω) και από εκεί περνάνε μια γραμμή οπτική ίνα στο κάθε σπίτι που καταλήγει εκεί που τους πεις εσύ.

Στην δική μου περίπτωση ξεκίνησαν το κουτί, πέρασαν μέσα στις σκάλες της πολυκατοικίας, ανέβασαν κουτιά για κάθε όροφο (2) και για το γραφείο που είμαστε στο ισόγειο συνεννοήθηκα εγώ να περάσει κάτω στο υπόγειο, να βγει πίσω στον ακάλυπτο και να επιστρέψει μέσα ώστε να μην γεμίσει ο χώρος κανάλια και ιστορίες για να φτάσει στο σημείο που έχω το switch, internet τηλ κτλ.

Όπως και να έχει πάντως έρχεται πρώτα ένας από το συνεργείο (όπως είπε ο @Hellion ) και μελετάει που θα περάσει και φυσικά σε ρωτάει και αντίστοιχα τι που κτλ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Στην δική μου περίπτωση ξεκίνησαν το κουτί, πέρασαν μέσα στις σκάλες της πολυκατοικίας, ανέβασαν κουτιά για κάθε όροφο (2) και για το γραφείο που είμαστε στο ισόγειο συνεννοήθηκα εγώ να περάσει κάτω στο υπόγειο, να βγει πίσω στον ακάλυπτο και να επιστρέψει μέσα ώστε να μην γεμίσει ο χώρος κανάλια και ιστορίες για να φτάσει στο σημείο που έχω το switch, internet τηλ κτλ.

Εσυ ρε μαν δεν εκανες εγκατασταση αλλα σταυροβελονια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
αφού ήταν τζάμπα δεν είδα λόγο να μου χαλάει την αισθητική του γραφείου.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τρεχοντας το εργαλειο μετον ταχ. κωδικα, ειδα οτι στην περιοχη μου δεν εχει γινει εγκατασταση οπτικων ινων. Οποτε τα @@ μου θα παρει ο κουλης. Μονο με πασοκ θα δουμε οπτικη ινα στην πορτα μας
Η γουιντ παλι, λεει οτι μπορουν να παρεχουν συνδεση οπτικης ινας, πρεπει να προπληρωσω 2ετες συμβολαιο για να ερθει τεχνικος να ελενξει. Μια σουραυλο απο την βοιδαφον μου ειπε οτι δεν εχουμε ακομα συνδεσεις οπτικων ινων στην Ελλαδα, αλλα μπορουν να μου παρεχουν αλλη συνδεση το ιδιο γρηγορη. Ενταξει δεν ειναι και τοσο κακο να σε περνανε για λακαμα, εκδηλονονται ευκολα και ξερεις με τι εχεις να κανεις
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τηλεφωνο σημερα πρωι. Καλημερα Κε ταδε ΜΟΥ. Τι Μου κανετε, Ειστε καλα, Παντα καλα. Ενταξει το ελενχω μεχρι στιγμης, αν και δεν μου γουσταρουν καθολου αυτα τα κτητικα. Ειμαι η Κα Τσιμποκοπουλου απο ΝΟΒΑ, ειδαμε οτι ενδιαφερεστε για συνδεση ιντερνετ οπτικων ινων. Λεω, ναι αν υπαρχει εγκατασταση στην περιοχη μου. Λεει ναι υπαρχει κι εχουμε ενα καλο πακετο για 100αρα. ΟΚ θα στειλετε τεχνικο να ελενξει πως θα περασει η γραμμη? Ποια γραμμη, ρωταει, εννοειτε μεχρι το σπιτι? Εμ τι αλλο? μεχρι τον μπακαλη διπλα? Θα παρετε απο καμπινα μου λεει. Λεω οκ δεν με ενδιαφερει, ευχαριστω, θα ψωνισω απο το περιπτερο. Μα δεν καταλαβατε καλα, συνεχιζει, εχουμε καμπινα στην περιοχη και θα παρετε απο εκει. (εννοιει καλωδιο χαλκου, εχω 24αρα λειτουργει σαν 11αρα, θα πλερωνω 100αρα που θα λειτουργει σαν 40αρα) Ε δεν θελω, κυρα μου, δεν πα ναχετε οχι καμπινα και διαστημοπλοιο. Αντε γτ δεν ειμαι πλεον καλα και δεν τοο ελενγχω. Εν τω μεταξυ, εγω δεν εχω επικοινωνισει με ΝΟΒΑ που μαθανε τηλεφωνο κι ενδιαφερον ουτε ο Θιος δεν ξερει. Τι να πεις ρε, η γελοιοτητα και η ποστια χτυπανε ταβανι.
Για να δουμε θα παρουν κι απο οτενετ να πουν καμια λακαμια?
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Μα δεν καταλαβατε καλα, συνεχιζει, εχουμε καμπινα στην περιοχη και θα παρετε απο εκει.

Η καμπινα απο ΝΟΒΑ

citw.jpg
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Η καμπινα απο ΝΟΒΑ
Που να ξερω? νοβα η γουντ? Η νοβα με τηλεοπτικα προγραμματα δεν εχει να κανει? Δεν εχω ασχοληθει ποτε. Ιγω διατηρου ικια με 24αρα, ουλιγον παραπερα. Κι ξαφνικα βλεπου ΝΟΒΑ
 
Top Bottom