What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Laptop για δουλειά

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Λόγω remote, ψάχνω ψιλο-άμεσα για laptop.

Θα ήθελα τουλάχιστον 16GB Ram (έστω κι 8 + επέκταση, αλλά όχι ιδανικό), 512GB SSD, όσο γίνεται καλύτερη υποστήριξη σε Linux κι ένα decent πληκτρολόγιο. Ίσως προτιμούσα AMD από Intel για κανένα παιχνιδάκι μια στο τόσο, αλλά είμαι ανοικτός σε προτάσεις μιας και η κύρια χρήση του θα είναι άλλη.

Προορίζεται για web development, οπότε δεν θα τρέχει βαριά πράγματα, αλλά να μην είναι και ψόφιο.

Για budget θα σας πω τη λογική μου. Έχω τσεκάρει και μου αρέσει πολύ το Huawei Matebook 14* που είναι στα 900. Οπότε θα έλεγα για ταβάνι μεταξύ 750-800 για κάποια εναλλακτική.

Κάθε πρόταση δεκτή, αρκεί να υπάρχει κάποια αιτιολόγηση.

*Έχει 14άρα 3:2 και δεν με ενοχλεί σε σχέση με μια 15.6 16:9. Οπότε μια 14άρα 16:9 είναι no go (16:10 ψιλο-τρώγεται).
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Για τι stack το θέλεις Τζίμυ;


Είχα προ διετίας ένα Probook G5 (αν δεν απατώμαι) με ανάλογα specs. Αυτό έχει και IPS panel. Έπαιζε τέλεια με Pop!_OS 18.04 LTS (το μόνο distro που έτρεξε το συγκεκριμένο μηχάνημα). Κάλυπτε παράλληλα full stack (Django, MySQL, Redis, Docker, React κ.ά.) απαιτήσεις για πλάκα, τίμιο και για Android stack (ο qemu ζόριζε την 8ης γενιάς ενσωματωμένη Intel iGPU). Αυτονομία διεκπεραιωτική, θερμοκρασίες μια χαρά (εκτός κι αν έτρεχε qemu, οπότε φωτιά). Αντίστοιχα και τα επίπεδα θορύβου, στο φόρτο που υποθέτω πως θα του ρίξεις, θα είναι μια χαρά. Πληρέστατο I/O. Workhorse.

Αν μπορείς να ανεβάσεις budget στα 1000+, πας σε Thinkpad E. Αλλά νομίζω θα σε υπερκαλύψει.
 
Last edited:

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Κατά βάση React, Docker αυτή τη στιγμή. Μελλοντικά θα πιάσει κι από back.

Τα HP τα είχα λίγο στην απέξω, αλλά αυτό δεν φαίνεται άσχημο. Θα κοιτάξω μήπως το δω κι από κοντά.

Tα Thinkpad E παίζουν κάπως, αλλά δε νομίζω ότι θέλω να ανέβω τόσο (βάσει των τωρινών αναγκών).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Τα HP τα είχα λίγο στην απέξω, αλλά αυτό δεν φαίνεται άσχημο. Θα κοιτάξω μήπως το δω κι από κοντά.
και καλά έκανες, αλλά φαίνεται να έχουν βελτιωθεί στα omen και pro
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Τι να σας πω, 3 ΗΡ πέρασαν από τα χέρια μου, με όλα ικανοποιημένος ήμουν. Να προσθέσω πως τα ProBook έχουν εξαιρετικό σε αίσθηση πληκτρολόγιο. Μόνο σε Thinkpad έχω χρησιμοποιήσει καλύτερο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Με τραυμάτισε άσχημα η ΗΡ στην πσυχούλαμ όταν "έλιωσε" στα χέρια μου ολόκληρο pavilion των 1800€ γιατί είχε σκατά ψύξη και έλιωνε το κύκλωμα γύρω από την 7600M :(
Δεν βοήθησε ότι γενικότερα εκείνη την εποχή βγήκαν χάλια μαύρα άλλα 2 laptop HP σε κοντινά μου πρόσωπα.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
@jimmy213, πέρα από όσα αναφέρεις, θες όσο το δυνατόν περισσότερους πυρήνες, συχνότητα, ή και τα 2 για την δουλειά σου;
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Για δουλειά έχω ένα σκυλάκι Lenovo T490s. Οικονομικό, καμία επαφή με γκέημινγκ, αλλά της δουλειάς τα σηκώνει όλα για πλάκα.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
@jimmy213, πέρα από όσα αναφέρεις, θες όσο το δυνατόν περισσότερους πυρήνες, συχνότητα, ή και τα 2 για την δουλειά σου;
Δεν είμαι πολύ σίγουρος. Για την ώρα, θεωρώ πώς αρκεί απλώς ένα σύγχρονο μηχάνημα.
Σίγουρος είμαι για τη Ram.

Απ' τη μία ίσως ήταν ιδανικό ένα Thinkpad, αλλά η entry σειρά (E series) φαίνεται κάπως έτσι κι έτσι (με τις χαζομάρες της Lenovo που έχει 3-4 panels για το ίδιο μοντέλο) και παραπάνω δεν θα ήθελα να ανέβω. Απ' την άλλη, ήταν λίγο έρωτας το Huawei γι' αυτά που προσφέρει, αλλά από αναβάθμιση μηδέν (μόνο αλλαγή του SSD). Βέβαια και στο Probook που έχει επιλογές αναβάθμισης, δεν ξέρω αν θα του πρόσθετα κάτι στο άμεσο μέλλον. Μπέρδεμα.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Σου φτάνει οτιδήποτε διπύρηνο+ από Skylake και μετά. Με τον 4700U θα αργήσεις πολύ να γκρινιάξεις για τη CPU. Βάρος δώσε σε RAM (δε θα σε χαλάσει να σηκώνει 32GB upgrade, που νομίζω το ProBook σηκώνει, θα επανέλθω), οθόνη, I/O και modularity. Θα σε αποθάρρυνα να πάρεις οτιδήποτε έχει τα πάντα soldered για δουλειά. Θέλεις ευκολία και ταχύτητα σε αντικατάσταση ή αναβάθμιση. Επίσης, τα Thinkpad E είναι πολύ, πολύ καλά μηχανήματα στις τιμές που πωλούνται.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Θα σε αποθάρρυνα να πάρεις οτιδήποτε έχει τα πάντα soldered για δουλειά. Θέλεις ευκολία και ταχύτητα σε αντικατάσταση ή αναβάθμιση. Επίσης, τα Thinkpad E είναι πολύ, πολύ καλά μηχανήματα στις τιμές που πωλούνται.
Ναι, έχεις δίκιο ως προς την αναβάθμιση/αντικατάσταση. Θα τα ξαναδώ πιο λεπτομερώς.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Όπως έχουν τα πράγματα αυτή τη στιγμή, είμαι μεταξύ Matebook 14, Probook 455 G7 και ίσως Thinkpad E15.

Το Matebook υπερτερεί στην οθόνη, το Probook στην αναβαθμισιμότητα και το Thinkpad στην υποστήριξη σε linux (?). Αυτά βάσει των όσων έχω δει και διαβάσει.

Αυτό που με χαλάει στο Probook, είναι τα μεγάλα bezels της οθόνης εξαιτίας του Windows Hello. Ναι, δεν είναι ουσιώδης λόγος, αλλά χτυπάει κάπως. Βέβαια αν το δω από κοντά, μπορεί να αλλάξω γνώμη (είτε θετικά είτε αρνητικά), αλλά απ' ότι βλέπω δεν το έχουν οι μεγάλες αλυσίδες.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Linux support θα έχουν όλα κομπλέ, το πολύ να πέσεις σε fingerprint sensor χωρίς driver. Κλάιν μάιν.

Τα περί bezels είναι πράγματα που ξεχνάς οριστικά μετά από 5' χρήσης.

Όποιο και να πάρεις, καλό θα είναι. Εγώ θα απέφευγα Matebook για τους λόγους που είπαμε ήδη, αλλά αν αυτό σε τραβάει, επίσης κλάιν.

Κατ' εμέ, αισθητικοί λόγοι πάνε περίπατο σε τέτοιες αγορές. Function over form. Πρέπει να είναι έκτρωμα κάτι για να με αποθαρρύνει, ενώ προορίζεται για αποδοτική δουλειά.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Συμφωνώ. Αν ήταν σοβαρό κριτήριο η ομορφιά, θα είχα πάρει εύκολα την απόφασή μου.

Δεν ανέφερα επίσης ότι ίσως παίξουν δόσεις (δεν είναι ακόμα 100% σίγουρο), οπότε θα παίξει ρόλο στην επιλογή (χωρίς πιστωτική εννοώ).

Τέλος πάντων. Θα παίξει εξόρμηση, λογικά το Σάββατο, σε βιτρίνες μήπως πετύχω HP και Lenovo και βλέπουμε.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Γλυκοκοιτάζω Thinkpad E15 gen 2. Λογικά με ryzen 5, γιατί με 7 ανεβαίνει αρκετά.

Απ' ό,τι έχω δει, έχει soldered Ram + ένα slot free. Οπότε η έκδοση με τα 16GB θα έχει ένα dimm των 8 και άλλα 8 κολλημένα και θα δουλεύουν σε dual channel. Επίσης, μάλλον αν μπει μελλοντικά ένα stick των 16GB, τότε θα δουλεύουν τα 16 ως dual (8 soldered + τα μισά του dimm) και τα άλλα 8 που περισσεύουν σε single channel.

Γιατί κάνουν τέτοιες χαζομάρες, δεν μπορώ να καταλάβω. Τεσπα. Αν εξαιρέσεις αυτό και τη usb 2.0 θύρα, φαίνεται κομπλέ ως επιλογή και ίσως καταλήξω εκεί τελικά. Θα δείξει από βδομάδα.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Φτάνει στο τέλος της η αναζήτηση (λογικά). Ο πιο πρόσφατος υποψήφιος είναι ένα ThinkBook 15 G2 με τον 4500U (δυστυχώς δεν βλέπω κάπου τον R7). Ψάχνω όμως μόνο το panel με 100% sRGB, αλλά για την ώρα άκαρπες οι προσπάθειες.

Δύσκολο το να αγοράζεις hardware για πάρτη σου, ειδικά όταν μπλέκεις με λεπτομέρειες. Αλλά μου κάθεται κάπως να φτάσω ή να ξεπεράσω ελαφρώς το 1000άρικο και το panel να έχει με το ζόρι 50% κάλυψη χρωμάτων. Δεν μου είναι αναγκαίο το color accuracy στη δουλειά μου (copy paste το hex κάνω), αλλά θα το ήθελα σ' αυτά τα λεφτά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
όπα κάτσε τι 50% κάλυψη; υπάρχουν τέτοιες οθόνες τόσο χάλια;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
δεν βλέπω πουθενά χαρακτηριστικά, οπότε μάλλον σκατά θα είναι :p

Καλά την παλεύει η lenovo? 1 laptop 4 διαφορετικές οθόνες;
  • 15" FHD (1920 x 1080) TN antiglare display
  • 15" FHD (1920 x 1080) IPS antiglare display, TÜV Rheinland Low Blue Light certification
  • 15" FHD (1920 x 1080) IPS 100% sRBG color gamut antiglare display, TÜV Rheinland Low Blue Light certification
  • 15" Touch FHD (1920 x 1080) IPS antiglare display, TÜV Rheinland Low Blue Light certification

ρώτα απευθείας στο lenovo exclusive
 
Top Bottom