What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Άλλα σπόρ

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
@lelos kounelos εγώ είμαι διχασμένος. Έχεις δυνατό επιχείρημα και με έκανες να επανεξετάσω εν μέρει τη δική μου άποψη που ταυτίζεται με αυτή του @Dim Gian Bot . Απλώς δεν ξέρω αν πρέπει να διαιωνίζεται μια άρρωστη κατάσταση για αυτούς τους λόγους. Η κρατική τηλεόραση λειτουργεί ως όργανο και εκπρόσωπος της εκάστοτε κυβέρνησης. Ακόμη κι έτσι θα μπορούσε να είχε θέση στο μιντιακό τοπίο παλιότερων εποχών, αν π.χ. μια κυβέρνηση είχε απέναντί της όλους τους καναλάρχες και δεν μπορούσε να παρουσιάσει αλλιώς τις θέσεις της. Στην εποχή που ζούμε, έχει ακόμα θέση; Το μη mainstream περιεχόμενο μπορεί πια κανείς να το βρει παντού, ενώ η τηλεόραση δεν έχει πια το μονοπώλιο στην ενημέρωση και τείνει προς το irrelevancy. Άρα μήπως ήρθε η εποχή να γίνει αυτό το βήμα; Δεν ξέρω, είναι ειλικρινά δύσκολο θέμα.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δεν είναι κρατική, είναι δημόσια τηλεόραση. Και ως τέτοια έχει υποχρέωση να έχει κάλυψη σε κάθε γωνιά της Ελλάδας, ώστε να ενημερώνεται και ο πιο απομονωμένος κάτοικος της Ελλάδας.

Η κουβέντα για τον τρόπο που την μεταχειρίζεται η εκάστοτε κυβέρνηση δεν πρέπει να συγχέεται με την ανάγκη ύπαρξης της.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δεν είναι κρατική, είναι δημόσια τηλεόραση. Και ως τέτοια έχει υποχρέωση να έχει κάλυψη σε κάθε γωνιά της Ελλάδας, ώστε να ενημερώνεται και ο πιο απομονωμένος κάτοικος της Ελλάδας.

Η κουβέντα για τον τρόπο που την μεταχειρίζεται η εκάστοτε κυβέρνηση δεν πρέπει να συγχέεται με την ανάγκη ύπαρξης της.

Σαφώς, όμως λειτούργησε ποτέ στην ιστορία της ως τέτοια;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αμιγώς ίσως όχι, αλλά παρόλα αυτά τον σκοπό της τον εξυπηρετεί.

Το γεγονός ότι το κεντρικό δελτίο ειδήσεων αλλάζει ύφος σε κάθε εκλογές, δεν σημαίνει ότι όλο το υλικό των καναλιών είναι για πέταμα. Εξακολουθεί να προβάλλει ψυχαγωγικές εκπομπές, παιδικό πρόγραμμα, ταινίες και μουσικές εκπομπές και να διατηρεί ένα τεράστιο αρχείο. Και είναι το μόνο μέσο που έχει υποχρέωση να το προσφέρει σε όλη την Ελλάδα. Επιμένω σε αυτό και μπορεί να καταντάει γραφικό αλλά για ένα κομμάτι του πληθυσμού, ειδικά τον χειμώνα, η τηλεόραση είναι η μόνη τους επαφή με τον υπόλοιπο κόσμο. Δεν μπορεί αυτό να αφεθεί στα χέρια και τις διαθέσεις των ιδιωτών. Το δημόσιο (εμείς ως σύνολο δηλαδή) έχει την υποχρέωση να το κάνει.

Το πρόβλημα της ΕΡΤ έρχεται όμως σε σύγκρουση με αυτό που θεωρούμε πρόβλημα του δημοσίου. Το πρόβλημα της ΕΡΤ δεν είναι οι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι, αλλά τα στελέχη τα οποία μπορούν να απολύονται από την εκάστοτε κυβέρνηση και να διορίζεται στην θέση κάποιος δικός τους που θα διαμορφώσει το πρόγραμμα σύμφωνα με τις επιταγές των πολιτικών προϊσταμένων του. Δημιουργώντας στο τέλος την εικόνα ενός κρατικού και όχι δημόσιου καναλιού.

Λίγο προβοκατόρικα και λίγο αφελώς να πω ότι ακόμα και έτσι προτιμώ την ενημέρωση από την δημόσια τηλεόραση γιατί μπορώ πολύ εύκολα, κάθε μέρα να γνωρίζω την σκοπιά από την οποία θα παρουσιάσουν τα πράγματα η οποία είναι σταθερά η κυβερνητική. Για τα κανάλια που ανήκουν σε ιδιώτες δεν μπορώ να πω το ίδιο.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Για το αν είναι απαραίτητη ή όχι, ρωτήστε τους ξωταρηδες της χώρας οι οποίοι όταν έκλεισε η ΕΡΤ επί Σαμαρά βρέθηκαν στην νεκρική σιγή. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι στα ελληνοαλβανικά σύνορα ο κόσμος άκουγε και μιλούσε για το ραδιόφωνο λες και βρισκόταν σε περασμένες δεκαετίες. Μαντεψτε ποιοί σταθμοί εξέπεμπαν εκεί πάνω.

Μην μαγαριζω άλλο το θρεντ, πάω να δω τα σημερινά αθλήματα.
Με καθυστέρηση χθες το ξημέρωμα είδα ένα μεγάλο μέρος αυτής της εξωφρενικής κούρσας. Μιλάμε για ισοπέδωση
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
DOUBLE POST αγανακτησης

Επίσης, η ΕΡΤ στο σαιτ της τι ανεβάζει; Ολιγόλεπτα αποσπάσματα από ορισμένους αγώνες; Ψάχνω να δω ολόκληρες μεταδόσεις και δεν υπάρχει τίποτα. Μου φαίνεται θα επιστρέψω στα αγγλόφωνα
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Έβλεπα τώρα στην ΕΡΤ την Κορακάκη, ναι σε επανάληψη αλλά τι να κάνουμε; Είναι στην μονομαχία της για τον δεύτερο γύρο και βάζουν διαφημίσεις
Μου θύμισε την φάση του Salt Lake όπου είχαμε μαζευτεί να δούμε τον Δημητριάδη στο giant και την ώρα που πήγαινε στην αφετηρία έβαλαν διαφημίσεις
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Σημερα που εριξα μια ματια στις ειδησεις, δεν ειδα κανενα αρθρο με μηνυμα απο ΝΔ αρμοδιο να ριχνει ευθηνες στην διοικηση της ΕΡΤ.
γιατι γαλαζιο αγορι; Αυτο που ειδα ειναι προεκλογικες φιεστες και μαλλον, ο Γιανης, ειπε αληθεια περι εκλογων, που δεν με ενδιαφερουν περισσοτερο απο το κλασιμο της πεταλουδας. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι οι εκλογες σε αφρικανικο κρατος, 1η Αυγουστου.

με έκανες να επανεξετάσω εν μέρει τη δική μου άποψη
χαιρομαι φιλτατε, οχι επειδη ισως βρηκες καποιες απο τις αποψεις μου σωστες αλλα επειδη αυτο δειχνει ανθρωπο με σκεψη και οχι μουλαρι που ειναι και το συνηθες.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Κουνελάκι μου γλυκό, ευχαριστώ που με έβγαλες απόξω (και δεν με έβαλες στο ίδιο τσουβάλι με τους υπόλοιπους Ελληναράδες). Μη παρεξηγείς τα γραφόμενά μου, ήταν απλώς μια στιγμή αδυναμίας και αγανάκτησης. Ούτε τηλεόραση έχω (την κατήργησα από τότε που το αναλογικό σήμα έγινε ψηφιακό - μια αφορμή ήθελα :Ρ), ούτε σόσιαλ μύδια παρακολουθώ, μόνο στο ρεηκουί φόρουμ μπαίνω και σε άλλο ένα φόρουμ για τεχνικά θέματα.

Για το γεγονός ότι η ΕΡΤ ενσωματώνεται στον λογαριασμό της ΔΕΗ (όπως και τόσες άλλες "υπηρεσίες"), δεν με απασχολεί το ποσό (τόσα κερατιάτικα πληρώνω/-ουμε άλλωστε) αλλά το ότι πληρώνω για κάτι που δεν χρησιμοποιώ. Ε και όταν διάβασα (εδώ μέσα) για την πετρουνοπατάτα που κάναν, νομίζω πως δικαίως αγανάκτησα. ΟΚ, το να κλείσουν την ΕΡΤ ήταν βαριά κουβέντα για αυτόν τον λόγο (αλλά ίσως όχι για όλα τα υπόλοιπα που συνέβαιναν και συμβαίνουν εδώ και δεκαετίες, δηλαδή τη χείριστη χρήση της ΕΡΤ από τα διάφορα κόμματα).

Φυσικά και το αρχείο της ΕΡΤ είναι πολύτιμο και θα πλήρωνα κάποια συνδρομή γι' αυτό εάν ήθελα να δω κάτι τέτοιο, όπως θα πλήρωνα και για να ξαναβλέπω ταινίες της ΦΙΝΟΣ Φιλμς (κρίμα που δεν προχώρησε τελικά η προσπάθεια). Εγώ κι εσύ τα βλέπουμε όλα αυτά ως κομμάτι της Ελληνικής κληρονομιάς, των παιδικών μας χρόνων, της ζωής μας και ομολογώ πως με είχε πιάσει κατάθλιψη όταν έπεσε το μαύρο στην ΕΡΤ επί Σαμαρά. Όλοι αυτοί όμως πώς βλέπουν την ΕΡΤ, εκτός από άλλο ένα κομματικό εργαλείο;...
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Τα γνωριζω ολα αυτα φιλτατε και γιαυτο βγηκες αυτοματα απο την κληρωση για μια μπανανα.


Όλοι αυτοί όμως πώς βλέπουν την ΕΡΤ, εκτός από άλλο ένα κομματικό εργαλείο;...
Αυτη ειναι και η αμαρτια της ΕΡΤ και αυτο πληρωνει ο λαος στο συνολο. ολα με την οριοθετηση τη βουλευτικης εδρας.
για κατι που δεν εδειξε, για τον ηχο που χαθηκε την ωρα της εκπομπης, για την λαμπα που εσκασε πανω απο τον παρουσιαστη. Ειναι πραγματα που συμβαινουν ακομα και στα νοσοκομεια του πορτοσαλτε.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
Γελοίες δικαιολογίες και μία υστερική να ωρύεται.

εν τω μεταξυ ο τυπος, που ειναι απ οτι ξερω ο προισταμενος του αθλητικου της ερτ, λεει χοντρες ΜΑΛΑΚΙΕΣ.
εδω και καμια δεκαρια χρονια, θεωρειται πια στανταρ διαδικασια, να νοικιαζεις για ολα τ αθληματα που εχει συμμετοχη η χωρα σου, δικο σου φηντ. ανεξαρτητα αν ο αθλητης σου εχει την πρωτη η την τελευταια επιδοση. αυτο δεν εχει καμια σημασια.
ακριβως επειδη ο σκηνοθετης ροης μπορει να του δαβλωσει να δειξει εκεινη την ωρα το ηλιοβασιλεμα ή εναν ωραιο πωπουλίνο που θα περναει ή την προσπαθεια ενος ιαπωνα σ ενα αλλο αθλημα που γινεται παραλληλα, εχεις το μπακαπ σου για να κοιμασαι ησυχος.

αλλά βεβαια κοβουμε απο παντου, για να παει ο χαπυ τραβελερ υφυπουργος στο τοκιο για δημοσιες σχεσεις.
(δεν θυμαμαι, αν ποσταριστηκε, οπότε ιδου: Κόστος-πρόκληση: Ο Αυγενάκης ενέκρινε 19.840€ στον… εαυτό του κι έφυγε για Τόκιο! (pic) )

για να μην πιασουμε τωρα την απαραδεκτη εικονα του βιντεο, που δεν υπαρχει ο παραμικρος σεβασμος απ τον ενα δημοσιογραφο στον διπλα, μιλαει ο ενας πανω στον αλλο, αγνοουν τι λεει ο αλλος και κανουν παραλληλους μονολογους, η αλλη πεταγεται και τσιριζει που λεει ο ασπαραγγος, αυτος την γραφει υπομονετικα στο στυλ: "τελειωσες? κατσε να πω εγω το δικο μου, που εχει σημασια τωρα"...
τηλεοπτικη τραγωδια.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
αλλά βεβαια κοβουμε απο παντου, για να παει ο χαπυ τραβελερ υφυπουργος στο τοκιο για δημοσιες σχεσεις.
(δεν θυμαμαι, αν ποσταριστηκε, οπότε ιδου: Κόστος-πρόκληση: Ο Αυγενάκης ενέκρινε 19.840€ στον… εαυτό του κι έφυγε για Τόκιο! (pic) )

απο τα σχολια
lks.jpg
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Αν κόστισε μόνο τόσο για Τόκυο να λες κι ευχαριστώ. Ο γκαντεμης μας φεσωσε 22 ίσα ίσα για πηδήσει το αυλάκι
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Μεγάλο φιάσκο σήμερα στην έναρξη του τριάθλου...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Σχεδόν τους πετσοκοψε


Τραγική η κατάσταση με την ΕΡΤ φέτος. Ειδικά τώρα που με πέταξε έξω το BBC είμαι καταδικασμένος να βλέπω μόνο στιγμιότυπα στο youtube...
και εννοείται ότι τους πήρα τηλέφωνο αλλά δεν ήξεραν τι να απαντήσουν
 
Last edited:
Top Bottom