What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Malware, Antivirus και ιδρωτας.

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
Κουνελισιο σεντονακι αλλα, ισως, καποια στιγμη, να το εκτιμησετε.

Λιγες μερες πριν ερθω ελλαδα και ενω ειχα μπει σε mode multitasking-εργασια και χαρα με 16 ποντους ωρες. Προσεξα στο λαπτοπ μου, στο βελακι a.k.a show hidden icons, ενα εικονιδιο που δεν το ηξερα και που δεν ειχε λογο να βρισκεται εκει. Web companion... οχι τωρα αγαπη μου, μετα.
Το ξεχασα γιατι εμπλεξα με ιστοριες για νανους δημοσιογραφους που φορανε γοβες.
Χθες, σε καποια στιγμη, ανοιξε ενα tab ο firefox για το update που εγινε σε καποιο addon. Ειχε και την ερωτηση εαν αποδεχομαι κατι.
Εχω ενα εκνευριστικο addon το οποιο οποτε κανει update, ανοιγει ενα tab για τα συγχαρητηρια, εκανες update. Πατησα με ταχυτητα φωτος, οκ, φυγε να μην σε βλεπω και ταυτοχρονα σκεφτηκα, τι πατησα τωρα; Θα δειξει η νεκροψια.

Λιγο αργοτερα ξεκινησε ενα προβλημα με το forum. Δεν μπορουσα να δω video απο το ΥΤ. Πολυ συντομα καταλαβα οτι το προβλημα το εχω εγω.
Οπως ειναι λογικο, μπηκα να ψαξω για το προβλημα. Μολις εμφανιστηκαν τα αποτελεσματα ενοιωσα οτι κατι ειναι πολυ λαθος. Go Go Tech search engine?
ωραια λεω, την εφαγα πανω στην πετρα την καυτη και ηταν Αυγουστος πρωι.
Κυριλε, θυμηθηκα το web companion και το ξεριζωσα. Πηγα στις ρυθμισεις/home page και αλλαζω το go go tech σε duck duck go. που ειναι και το σωστο go.
αντε να πουμε, με τα γκο γκο μποις. Πηγαινω και στην λιστα με τις μηχανες αναζητησης και το αφαιρω και απο εκει.
Λογικα ειμαι οκ.

Επιστρεφω στο ragequit για το τεστ γονιμοτητας. αμησα ή αμηθηκα;
Μπηκα στο τι ακουτε αυτη την στιγμη, το υποκαταστημα του ΥΤ στην ελλαδα. Αυτη την φορα, η σελιδα σερνοταν πολυ ασχημα. Καποια στιγμη φανηκαν τα video αλλα ηταν σαν φωτογραφια. Μετα απο λιγο, οι φωτογραφιες εξαφανιστηκαν και ανικατασταθηκαν απο το κλασσικο ερωτημα, εισαι ρομποτ; πατα τα φαναρια.
Αυτο, λεω, δεν ειναι καλο.

Πρεπει να δω το θεμα σοβαρα. Κατεβαζω το malwarebytes και ξεκιναω σκαναρισμα. Μετα το περας των εξερευνητικων εργασιων, το αποτελεσμα ηταν 7 PUP.
Τα διαγραφω και ξαναμπαινω στο ragequit. Τα ιδια. σερνομαι ωσαν το φιδι και video πουθενα. Παω στο ΥΤ και μου βγαζει την ερωτηση περι ρομποτ και περι περιεργης IP.
Αυτο, δεν ειναι καλο.

Την μερα που ηταν να επιστρεψω ελλαδα και καθως περιμενα τον τυπο με το αυτοκινητο για να με παει στο αεροδρομιο, εφαγα μια φλασια, κανονικη, και λεω, δεν κανω ενα export τα login μου;

Ας κανω ενα refresh τον Firefox. Κλικ στις τρεις παυλες πανω δεξια. Help/more troubleshooting/ refresh firefox. Διαβαζω και βλεπω οτι το μονο που θα διαγραφει, ειναι τα addons. Μικρο το κακο και παταω την ανασταση του Λαζαρου. Περιμενω λιγο και ανοιγει ο firefox.
Home page το MSN. Σαν αφροδισιο νοσημα ακουγεται.
Αυτο, δεν ειναι καλο. Μου φανηκε ΠΟΛΥ παραξενο.

Bookmarks, πουθενα. Μικρο το κακο, ας κανω αλλο ενα τεστ γονιμοτητας. Μπαινω στο ragequit και ζηταει κωδικο.
Αυτο, δεν ειναι καλο.
Παω στις ρυθμισεις και δεν υπαρχουν κωδικοι, τιποτα. αφορετο παπουτσι ο browser.
Μπηκε αναμενο καρβουνο στον πισινο μου. Το pc δεν εχει καρτα γραφικων και δεν μπορω να δω τους κωδικους απο εκει.
λαμπακι. τους εκανα export την παρασκευη το πρωι.

settings, saved logins. κλικ στις τρεις τελειες πανω δεξια. Ειχα επιλογη μονο για import απο αλλο browser. Δεν υπαρχει αλλη αλεπουδιτσα μου, μονο εσυ.
μπαναγιες και φτυσιμο στην οθονη.
Σε αυτη την περιπτωση, παμε στο about:config και υποσχομαστε οτι θα ειμαστε καλα παιδια.
Βαζουμε στην αναζητηση
ωραια λεω, την εφαγα πανω στην πετρα την καυτη και ηταν Αυγουστος πρωι.
Κυριλε, θυμηθηκα το web companion και το ξεριζωσα. Πηγα στις ρυθμισεις/home page και αλλαζω το go go tech σε duck duck go. που ειναι και το σωστο go.
αντε να πουμε, με τα γκο γκο μποις. Πηγαινω και στην λιστα με τις μηχανες αναζητησης και το αφαιρω και απο εκει.
Λογικα ειμαι οκ.

Επιστρεφω στο ragequit για το τεστ γονιμοτητας. αμησα ή αμηθηκα;
Μπηκα στο τι ακουτε αυτη την στιγμη, το υποκαταστημα του ΥΤ στην ελλαδα. Αυτη την φορα, η σελιδα σερνοταν πολυ ασχημα. Καποια στιγμη φανηκαν τα video αλλα ηταν σαν φωτογραφια. Μετα απο λιγο, οι φωτογραφιες εφαφανιστηκαν και ανικατασταθηκαν απο το κλασσικο ερωτημα, εισαι ρομποτ; πατα τα φαναρια.
Αυτο, λεω, δεν ειναι καλο.

Πρεπει να δω το θεμα σοβαρα. Κατεβαζω το malwarebytes και ξεκιναω σκαναρισμα. Μετα το περας των εξερευνητικων εργασιων, το αποτελεσμα ηταν 7 PUP.
Τα διαγραφω και ξαναμπαινω στο ragequit. Τα ιδια. σερνομαι ωσαν το φιδι και video πουθενα. Παω στο ΥΤ και μου βγαζει την ερωτηση περι ρομποτ και περι περιεργης IP.
Αυτο, δεν ειναι καλο.

Την μερα που ηταν να επιστρεψω ελλαδα και καθως περιμενα τον τυπο με το αυτοκινητο, για να με παει στο αεροδρομιο, εφαγα μια φλασια, κανονικη, και λεω, δεν κανω ενα export τα login μου;

Ας κανω ενα refresh τον Firefox. Κλικ στις τρεις παυλες πανω δεξια. Help/more troubleshooting/ refresh firefox. Διαβαζω και βλεπω οτι το μονο που θα διαγραφει, ειναι τα addons. Μικρο το κακο και παταω την ανασταση του Λαζαρου. Περιμενω λιγο και ανοιγει ο firefox.
Home page το MSN. Σαν αφροδισιο νοσημα ακουγεται.
Αυτο, δεν ειναι καλο. Μου φανηκε ΠΟΛΥ παραξενο.

Bookmarks, πουθενα. Μικρο το κακο, ας κανω αλλο ενα τεστ γονιμοτητας. Μπαινω στο ragequit και ζηταει κωδικο.
Αυτο, δεν ειναι καλο.
Παω στις ρυθμισεις και δεν υπαρχουν κωδικοι, τιποτα. αφορετο παπουτσι ο browser.
Μπηκε αναμενο καρβουνο στον πισινο μου. Το pc δεν εχει καρτα γραφικων και δεν μπορω να δω τους κωδικους απο εκει.
λαμπακι. τους εκανα export την παρασκευη το πρωι.

settings, saved logins. κλικ στις τρεις τελειες πανω δεξια. Ειχα επιλογη μονο για import απο αλλο browser. Δεν υπαρχει αλλη αλεπουδιτσα μου, μονο εσυ.
μπαναγιες και φτυσιμο στην οθονη.
Σε αυτη την περιπτωση, παμε στο about:config και υποσχομαστε οτι θα ειμαστε καλα παιδια.
Βαζουμε στην αναζητηση
signon.management.page.fileImport
Απο false το κανουμε true και επιστρεφουμε στις ρυθμισεις οπου μας περιμενει η επιλογη να κανουμε import απο file.
Πηρα τα τρια του ναυτη. Εκανα import αλλα δεν γινοταν τιποτα.
Διαολε, uninstall τον firefox και εγκατασταση απο την αρχη. Επειδη τα βηματα εγιναν οπως τα εγραψα, ανοιξα τον Edge για να κατεβασω τον firefox.
Στην αρχη πηγα να παθω επιληψια, απο την φωτογραφικη ρυπανση. Δεφακ ειναι τουτο εδω; τρωω και το gogo tech search.
Κανω την εγκατασταση και δεν αλλαζει τιποτα. Αυτο που αλλαξε ειναι το google ως home page.

φακδισιτ. Κατεβαζω panda antivirus, ετσι, για την κουλτουρα. Με προειδοποιει οτι θα ψαχνει ολο το βραδυ. Παταω οκ και παω για υπνο, 3 το πρωι.
Σημερα, βρηκε τρια Trojan που δεν ειναι Trojan. Επειδη ειναι απο πραγματα που δεν χρησιμοποιω, τα εστειλα στην ληθη του σκληρου δισκου.
Βρηκε και 2-3 PUP. τα εστειλα και αυτα.
ωραια.... σκατα. Το ιντερνετ σερνεται, ΥΤ τα ιδια. Το Import logins ειναι μια ανουσια προσπαθεια.
Μπαναγιες και VIP καζανι στην κολαση.

Παω να κατεβασω το spybot αλλα μεσα στον εκνευρισμο μου, κατεβαζω το spyhunter. το εβαλα να κανει το scan. Ξεκινησε με 2-3 PUP και λεω, αυτο το εργο το εχω ξαναδει. Μετα απο λιγο εμφανισε και το go go tech. Επιτελους ρε μαγκα!!!!
Το σκαναρισμα δεν εχει τελειωσει αλλα μεχρι τωρα εχει βρει, 13 malware. με εξαιρεση το γκογκο μποι που ειναι medium threat, τα υπολοιπα ειναι low. Βρηκε 33 PUP's και 37 cookies που ειναι για να φευγουν.

Ευτηχως που ειχα και το addon, που εκτος απο την ιδιωτικη ζωη, προστατευει και απο malware.
Πριν απο καιρο, ειχα την αισθηση οτι κατι δεν παει καλα. Ειχα κατεβασει το Malware bytes το οποιο μου ειπε, ολα καλα μπρο, εισαι λιγο υποχονδριος.

Θελω να πιστευω οτι μολις τελειωσει το σκαναρισμα το spyhunter, θα τελειωσει και αυτη η ιστορια.
Εχω να αλλαξω και ολους τους κωδικους.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
ωστοσο, βιβαλντι εβαλες?



λελο, στο προκειμενο θεμα αρχιζεις και θυμιζεις επιφανες μελος του φορου. ρωτας, σου λεμε γνωμες, αψηφας και πας και καμνεις το δικό σου. και δεν εχεις και τεχνικο παναθεμασε, αποφασιζεις και μονος σου....




δεν θυμαμαι αν το εγραψα, ΒΙΒΑΛΝΤΙ ΕΒΑΛΕΣ ??
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,398
Χρήσιμο ποστ γιατί είχα την εντύπωση οτι το Malwarebytes τα βρίσκει όλα. Keep us updated πλιζ.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,544
Φαντάζομαι ότι όλες τις σαρώσεις τις κάνεις σε safe mode χωρίς networkd και όχι σε κανονικό ε;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
ωστοσο, βιβαλντι εβαλες?



λελο, στο προκειμενο θεμα αρχιζεις και θυμιζεις επιφανες μελος του φορου. ρωτας, σου λεμε γνωμες, αψηφας και πας και καμνεις το δικό σου. και δεν εχεις και τεχνικο παναθεμασε, αποφασιζεις και μονος σου....




δεν θυμαμαι αν το εγραψα, ΒΙΒΑΛΝΤΙ ΕΒΑΛΕΣ ??


δεν δούλεψε
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,676
Λιγο αργοτερα ξεκινησε ενα προβλημα με το forum. Δεν μπορουσα να δω video απο το ΥΤ. Πολυ συντομα καταλαβα οτι το προβλημα το εχω εγω.

moana-your.gif


Υ.Γ.: Vivaldi να βάλεις.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
Φαντάζομαι ότι όλες τις σαρώσεις τις κάνεις σε safe mode χωρίς networkd και όχι σε κανονικό ε;

Ναι μεν αλλα. Το safe mode εχει περισσοτερο σχεση με την αποτελεσματικη αφαιρεση του καρκινου παρα με τον εντοπισμο του.
Το Malwarebytes προτεινει safe mode, ως πρωτο βημα, και μετα σε normal mode.
Για να απαντησω σταρατα στην ερωτηση σου. Ναι safe και normal.

Συνηθως, αυτα τα πραγματα τα αφαιρω χειροκινητα. Η ενοχληση ειναι μεγαλυτερη απο τον κινδυνο. Καθαρισμος cache, διαγραφη search engine απο τις ρυθισεις και επαναφορα home page, ειναι η ρουτινα. Ενα ψαξιμο στο appsdata και η μερα συνεχιζει με χαμογελο.
Αυτη την φορα ομως, τα πραγματα ειναι πολυ περιεργα. Μολις διεγραψα το web companion και εβγαλα το gogo tech απο την λιστα με τις μηχανες αναζητησης, το προβλημα χειροτερεψε. Ειναι το σημειο οπου ο firefox εγινε υπερβολικα αργος και ξεκινησε η ερωτηση, εαν ειμαι ρομποτ. Πιστευω οτι κατι πολυ σατανικο σερνεται πισω απο το gogo tech.

Υπαρχουν αρκετες σελιδες με οδηγιες για την αφαιρεση του gogo tech. Σε οσες εριξα μια ματια, ειχαν βημα βημα τον χειροκινητο τροπο.
Βημα πρωτο. Αφαιρεις το προγραμμα που σε μολυνε. Σαν screenshot εχουν καποιο γνωστο προγραμμα πχ steam (δεν θελω γελια και ουουου)
Βημα δευτερο. Πας στην registry και αφαιρεις οτι εχει σχεση με το malware. Τα screenshot δειχνουν keys των windows.
Ακολουθει η προειδοποιηση οτι αυτα τα πραγματα ειναι επικινδυνα να τα αφαιρεσουμε, εαν δεν ξερουμε τι κανουμε.
Ακολουθει λινκ με antivirus, για να σωθουμε ευκολα και με ασφαλεια. Το πρωτο site που επισκεφτηκα, προμοταρε το malwarebytes.
Το δευτερο το avast, που δεν δοκιμασα. Το παρατησα το ψαξιμο γιατι δεν θελω να διαβαζω διαφημισεις.

Τα antivirus. Σην εγκατασταση σου προτεινουν να κατεβασεις καποιον browser, διαφορα προγραμματα κτλ. Σαν να κατεβασες freeware installer απο καποιο random site με ονομασια λολικοκ.
Αν αποφασισεις οτι δεν θελεις το antivirus και πας στο uninstall, αργοτερα, ανακαλυπτεις οτι το συστημα σου εχει γεμισει antivirus σκουπιδια. Διασπαρτοι αδειοι φακελοι, keys στην registry, random αρχεια σε random σημεια. Η τσαπατσουλια του καπιταλισμου.
Μολις ξεμπερδεψω με αυτη την ιστορια, πρεπει να κανω φασινα για ολα αυτα τα σκουπιδια.

Μεχρι στιγμης, το μοναδικο προγραμμα που βρηκε ονομαστικα το προβλημα, ειναι το spyhunter. Αυτοι οι κυριοι, δεν σου λενε οτι ναι μεν θα βρουμε το προβλημα αλλα πρεπει να πληρωσεις για να το αφαιρεσεις. Απιστευτη σπαταλη χρονου.
Καθε νεο antivirus, βρισκει PUP και trojan. καποια δεν εχουν καν ονομασια για αυτα τα αρχεια. Δεν ξερεις εαν ειναι false alarm.
εχω ξεκινησει να αναρωτιεμαι, τι σκατα αφαιρουν απο το συστημα; Καθε νεο antivirus βρισκει PUP και trojan.

Νεο ονομα στην λιστα με τις αποτυχιες, ναι, εχω ακομα προβλημα, ειναι το Kaspersky rescue disk. Και αυτο με την σειρα του, βρηκε ενα trojan και απειρα PUP. Αν και ειναι antivirus live, δηλαδη τρεχει εκτος windows, απετυχε. Αυτο ειναι κατι απιστευτο για την εμπειρια που εχω με το συγκεκριμενο προγραμμα. Μεγαλη η απογοητευση γιατι δεν με αφησε ποτε χωρις λυση στο προβλημα μου.

Νομιζω οτι ειμαι στην αναζητηση για τον βασιλια των antivirus.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,676
Προσωπικά το Panda με έχει βολέψει. Το αρνητικό είναι ότι είναι proprietary λογισμικό, αλλά είναι αρκετά ελαφρύ και κάνει καλή δουλειά.

Ανήκει και στα αρκουδοειδή άρα το φοβούνται οι ιοί από αυτό και μόνο, είναι double win.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
@lucinos Με 1αρια ειναι αγαπητε. Στο PC που εχω 7αρια, τετοια ταλαιπωρια δεν εχω φαει. Οταν η microsoft μου εστελνε μηνυματα, με τα 10 δεν εισαι ασφαλης, βαλε 11. θυμασαι που στον πεταγα;

Το panda το χρησιμοποιουσα κι εγω. Το θεωρω τιμιο.

EDIT
τρεχει το ESET. Εαν αποτυχει, θα ακολουθησω την συμβουλη του @erevos. Αν αποτυχει και αυτο, θα μπω σε δραστικο mode.

EDIT #2
Με τα βαλε βγαλε antivirus, δεν ειχα την υπομονη. Μολις τελειωσα με το Kaspersky, εκανα δοκιμη και ειδα οτι η συνδεση συνεχιζει να σερνεται σαν φιδι χωρις ποδια. Μετα ειδα και την κλασσικη εικονα απο τα video του ΥΤ. κανονικη φωτογραφια, αφου δεν παιζει καποιο κουμπι για να πατησω. Επειδη θεωρησα οτι γνωριζω την συνεχεια, δεν περιμενα πανω απο δυο λεπτα. εκλεισα το tab.

photo.png


Μετα απο δυο λεπτα, εμφανιζε την ερωτηση εαν ειμαι ρομποτ. Βεβαια, μεσα απο το μικρο παραθυρακι, δεν μπορουσα να δω ολες τις φωτογραφιες με τα σκαλοπατια. Επειδη βαρεθηκα να περιμενω το ESET, εκανα αλλη μια δοκιμη.
Ειχα την κλασσικη αργοπορια, εμφανιστηκε η "φωτογραφια" αλλα με λιγη (τριλεπτη) υπομονη, ειδα οτι το video επαιξε.
Δοκιμασα να περασω τα saved logins και μπηκαν κανονικα. Αυτο που με προβληματιζει τωρα ειναι η τεραστια αργοπορια.
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,544
Το safe mode εχει περισσοτερο σχεση με την αποτελεσματικη αφαιρεση του καρκινου παρα με τον εντοπισμο του.
Το σημαντικο ειναι οτι ειναι κουτσορεμενο ως προς τι μπορει να εκτελεστει. Ετσι, οταν πας να αφαιρεσεις το gogoBordelo, ισως γλυτωσεις το εκτελεσιμο που γινεται trigger με το unistall και σου γαμει περιασοτερο το συστημα.

Προσωπικα, αν δεν εχεις αρχεια που τα θες, παρε backup bookmarks, format και win 10. Σε 20 λεπτα θα εισαι ετοιμος και φρεσκος
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
μπακαλικη γνωμουλα που ομως ΜΠΟΡΕΙ να μην απεχει απ την πραγματικοτης:

ολα αυτα που βρισκεις κι αφαιρεις με κοπους αιμα δακρυα κι ιδρωτα, ειχαν κατσει πια σαν δευτερο δερμα στο πισι σου και δεν το ενοχλουσαν διολου. τωρα ΝΟΜΙΖΩ οτι εχεις παρει μια τεραστια κουταλα και ανακατευεις το καζανι με τα σκατα. δεν το πειραζουμε αυτο το καζανι. το αφηνουμε στην ησυχια του.

γι αυτο καποιοι σοφοι γεροντες (εγω) σου προτειναν πριν αρχισεις αυτα, να φορεσεις απο πανω εναν αλλο μπραουζερ να δεις αν παιξει τα βιντεα κι αν η ταχυτης ειναι νορμαλ.

ΑΛΛΆ ΕΣΥ ΟΧΙ ΟΜΩΣ. προτιμησες ν αρπαξεις την κουταλα. λγο ανακατεμα ακομα και η μονη σου εναλλακτικη θα ειναι ο πυρηνικος ολεθρος, οπως ειπε και ο φραπές.
καμε μας τη χαρη κει χαμω 5 λεπτακια, βαλε αλλον μπραουζερ μαμώ τον φαιρφοξ μου μεσα, μαμώ (να, να, με νευριασες. τι καταλαβες τωρα?) κι αν δεν παιξουν ολα κομ ιλ φω, εγω θα κατσω να με χτενισεις.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
γι αυτο καποιοι σοφοι γεροντες (εγω) σου προτειναν πριν αρχισεις αυτα, να φορεσεις απο πανω εναν αλλο μπραουζερ να δεις αν παιξει τα βιντεα κι αν η ταχυτης ειναι νορμαλ.

Το εκανα αγαπητε, ανοιξα τον Edge και την εκανα κριση σαν γεροντοκορη, που ανοιξε την πορτα στην εμμηνοπαυση.
Τα ιδια προβληματα και ως προιον της microsoft, προσθεσε περισσοτερο πονο. Ειχα τον καημο μου και ανοιγαν συνεχεια παραθυρα, συμφωνεις με αυτο; θελεις να μας στελνεις τα στοιχεια σου; μπορουμε να αλλαζουμε τις προτιμησεις σου γιατι οι δικες μας ειναι καλυτερες;
Η πρωτη εικονα ομως, αυτη με τις 3.000 φωτογραφιες και ολα αυτα τα αχρηστα πραγματα. Με εκαναν να επιστρεψω στον Firefox.
Αυτο το κατουρημα απο μαυρη χελωνα, θα πρεπει να το λαβετε ως ξεμπροστιασμα της antivirus βιομηχανιας.

Εαν κρινω απο το malwarebytes, παιζει ενας φανμποισμος τυπου nvidia και AMD.

eset.png


Μετα απο μια σειρα δοκιμων με antivirus, το ESET βρηκε 31 απειλες. 23-24 περισσοτερες απο το malwerbytes που εγκατασταθηκε πρωτο και που καθαρισε τα προβληματα που βρηκε. Το ESET πηγε και ενα βημα παραπερα. Ενεργοποιησε το update των Windows, γιατι να μην το κανει; γιατι να με ρωτησει; σημερα ειχα και ενα update να με περιμενει για εγκατασταση Να μην ξερω αν το προβλημα ειναι το update ή η μολυνση.
Μετα την εκκαθαριση που εκανε το ESET, με περιμενε και ενα restart για να εγκατασταθουν τα updates.

Θα παιξει και το vivaldi, λυσαξατε, θα το εγκαταστησω, αλλα το προβλημα δεν ειναι ο browser. Ειναι αυτο το πραγμα που σερνεται αναμεσα απο τα αρχεια μου.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Πολύ παλιά, πριν από μισό αιώνα περίπου, το Malwarebytes ήτο πολύ δυνατό προγραμματάκι. Τα τελευταία χρόνια όμως, ακόμα και με πληρωμένη συνδρομή, μού έκανε κάμποσα κουλά στα καλά καθούμενα, ειδικά μετά από κάποια δικά του updates και αναγκάστηκα να το αποχαιρετήσω για πάντα (υπήρξαν πολλοί χρήστες που το σιχτιρίζαν κατά διαστήματα στο φόρουμ του).

Από τότε που έβαλα το ESET Internet Security ησύχασα.
 
Top Bottom