What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Marvel Cinematic Universe: το επίσημο thread

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,359
Η εμπιστοσύνη αυτή πηγάζει από το πρώτο Black Panther, μακράν την πιο υπερεκτιμημένη ταινία του MCU;

Από το γεγονός ότι είχε το γούστο να βάλει τον Namor στην ταινία του. Είμαι Namor fanboy, δεν το κρύβω.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Οκ, αδυναμίες είναι αυτές. Προσωπικά, πέρα από το Αφρικανικό φολκλόρ που ήταν όντως ωραίο, η ταινία μου φάνηκε νερόβραστη και το φινάλε αστείο: η Wakanda έμεινε αμέτοχη σε τραγωδίες, όπως οι παγκόσμιοι πόλεμοι και η κακομεταχείριση των Αφρικανών σκλάβων, αλλά ο νέος βασιλιάς Τ'Challa συγκινήθηκε τα μάλα επειδή ένα φτωχόπαιδο από το Μπρόνξ δεν είχε τις ευκαιρίες που άξιζε;! Bitch please. :rolleyes:. Το κακό CGI στην τελική μονομαχία ήταν απλά το κερασάκι.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
αλλά ο νέος βασιλιάς Τ'Challa συγκινήθηκε τα μάλα [...]

My 2 cents

Πιο πολύ σοκαρίστηκε από το πως φέρθηκαν οι Wakandiaνιοί σε δικό τους Wakandiaνο. Θεωρεί δική τους ευθήνη τη δημιουργία του. Στη συνέχεια λέει πως η ανακάλυψη που έκαναν του εμπόδισε από το να κάνουν το σωστό. Αναγνωρίζει πως δεν έπρεπε να γυρίσουν την πλάτη τους στον κόσμο. Ο ίδιος τώρα γίνεται βασιλιάς και τώρα μπορεί να καθορίσει πως θα φέρεται ο λαός του, ο οποίος λαός γενιές τώρα λειτουργούσε με βάση τις παραδόσεις και κοιτούσαν μόνο την πάρτη τους. Νωρίτερα δεν είχε την εξουσία να κάνει κάτι αλλά ούτε και γνώριζε τι γινόταν στον κόσμο (ή τις σκοτεινές πλευρές της Wakanda) αφού μεγάλωσε προστατευμένα στην φούσκα του.

 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000


Δεκάδες κοινωνιολογικές σημειώσεις για τις ταινίες της Μαρβελ. Όποιος έχει αντοχή και όρεξη ας τα διαβάσει, εγω τα παράτησα καπου γιατί βαρέθηκα.

Trigger και Spoiler Warning :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,359
Cox και Maslany είχαν εκπληκτική χημεία μεταξύ τους, ξαναείδα το επεισόδιο μόνο και μόνο για τις δικές τους σκηνές. Και νομίζω ότι δεν πρέπει να υπάρχουν πλέον ανησυχίες για το πώς θα ταιριάξει ο Daredevil στο MCU, αφού ενσωματώθηκε τόσο ομαλά σε μια κωμική σειρά ενός άλλου χαρακτήρα δεν έχω καμία αμφιβολία ότι η δική του σειρά θα είναι όπως πρέπει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,359
Α, να μην το ξεχάσουμε, σήμερα έχει και. Werewolf by Night!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,780
Α, να μην το ξεχάσουμε, σήμερα έχει και. Werewolf by Night!
Αφήστε τα παιδικά και δείτε An American Werewolf in London και The Howling, για πχιοτικό γουνάκι.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,359
Αφήστε τα παιδικά και δείτε An American Werewolf in London και The Howling, για πχιοτικό γουνάκι.

Αυτά τα έχουμε δει εκατό φορές ήδη, είμαστε και κάποιας ηλικίας .
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,359
Το Werewolf by Night δεν ήταν τόσο καλό όσο περίμενα. Η παρουσίαση είναι υπέροχη αλλά οι δημιουργοί δεν ακολούθησαν 100% το στυλ των παλιών ταινιών horror με αποτέλεσμα η όμορφη ρετρό αισθητική να συγκρούεται κάπως με την σύγχρονη δράση και εφέ. Ωραία ιδέα αλλά ήθελε λίγο καλύτερη εκτέλεση.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,780
Εγώ πάντως στο είπα να προτιμήσεις Την Παρέα των Λύκων και τους Ντογκ Σόλντζερς...
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
DD.jpg

Cox και Maslany είχαν εκπληκτική χημεία μεταξύ τους

Ήταν φοβεροί και οι δυο. Εκεί που του λέει "καλά παριστάνεις τον τυφλό; Αυτό είναι προβληματικό" και έκλαψα με τη στρατηγική "Θα πάω stealth να τους φάω έναν-έναν" "Καλά αυτό θα πάρει 2 ώρες, άσε με να τους πλακώσω να τελειώνουμε". Έπαιξε και το theme από την Netflix σειρά όταν συστήθηκα, μια χαρά. Και μέσα σε όλα αυτά ο Matt λειτούργησε και σαν μέντορας για την Jen.

Πολύ καλό επεισόδιο, εξιλέωση για την προηγούμενη χαζομάρα που δείξανε.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Ντάξει, σαχλαμαρίτσα το Werewolf by Night. Ο Admiral το έθεσε σωστά, το έργο πάσχει από εσωτερική ασυμφωνία ύφους που επεκτείνεται και στις ερμηνείες. Από τη μία έχεις ένα μάτσο γραφικούς (φυσιογνωμικά κι ερμηνευτικά) τύπους κι από την άλλη τον κακομοίρη τον Gael García Bernal που δεν μπορεί να κρύψει τις ικανότητές του και η ερμηνεία του συχνά υπομονεύει το b-movie vibe του φιλμ.
5/10, κι αυτό χαριστικά για τον Bernal και τον Todd.
 
Top Bottom