What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Marvel Cinematic Universe: το επίσημο thread

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ακόμα και αν βγάλει αύριο η Marvel τον Hemsworth να χαιδευεται με τις γίδες 2 ώρες, πάλι θα κάνει 500 εκατομμύρια δολάρια εισπράξεις.

Θα το βλεπα εννοειται. Λιγο πριν μπω σινεμα στο Endgame ειχα αστειευτει πως εχω ερθει για να δω τους κοιλιακους του Thor. Καλα πηγε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
Το θέμα μου με την marvel είναι το ίδιο που έχω και με το rings of power, το wheel of time, το Obi-Wan, την τελευταία σαιζόν Game of thrones. Θέλω πιό καλό γράψιμο. Σταματάω εδώ γιατί νομίζω ακούγομαι σαν χαλασμένο γραμμόφωνο😂😂.
καταλαβαίνω που το πας και πως το εννοούσες και στο άλλο θέμα για Τόλκιν, αλλά μήπως απλά θέλεις να διαβάσεις τα βιβλία; :p

Δηλαδή που το πάω, σαφώς η καλή συγγραφή και οι διάλογοι είναι βασικό μέρος και "make or break" που λένε στο χωριό μου αλλά δεν είναι ένα γραπτό σαν τα βιβλία, οπότε το υπόλοιπο οπτικοακουστικό κέντημα, θα μπορούσε να εμπλουτίσει ή τουλάχιστον να κάνει ανεκτά τυχών ατοπήματα στο σενάριο/διαλόγους. Η εικόνα είναι χίλιες λέξεις και για αυτό ένας καλός σκηνοθέτης θα μπορούσε ενδεχομένως να κάνει κάτι αδιάφορο, ενδιαφέρον.

Τώρα αν προσεγγίζουμε τα πάντα με όρους βιβλίων ε ναι, τίποτα δεν θα είναι καλό γιατί το κρίνουμε με άλλα κριτήρια. Όπως δεν κρίνεις με όρους μαραθώνιου το σπριντ 100 μέτρων.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,538
καταλαβαίνω που το πας και πως το εννοούσες και στο άλλο θέμα για Τόλκιν, αλλά μήπως απλά θέλεις να διαβάσεις τα βιβλία; :p

Δηλαδή που το πάω, σαφώς η καλή συγγραφή και οι διάλογοι είναι βασικό μέρος και "make or break" που λένε στο χωριό μου αλλά δεν είναι ένα γραπτό σαν τα βιβλία, οπότε το υπόλοιπο οπτικοακουστικό κέντημα, θα μπορούσε να εμπλουτίσει ή τουλάχιστον να κάνει ανεκτά τυχών ατοπήματα στο σενάριο/διαλόγους. Η εικόνα είναι χίλιες λέξεις και για αυτό ένας καλός σκηνοθέτης θα μπορούσε ενδεχομένως να κάνει κάτι αδιάφορο, ενδιαφέρον.

Τώρα αν προσεγγίζουμε τα πάντα με όρους βιβλίων ε ναι, τίποτα δεν θα είναι καλό γιατί το κρίνουμε με άλλα κριτήρια. Όπως δεν κρίνεις με όρους μαραθώνιου το σπριντ 100 μέτρων.
Έχουμε φτάσει να θεωρείται τρελή απαίτηση το να είναι οργανική η πλοκή, να είναι καλογραμμενοι οι διάλογοι και να σέβονται το lore. Netflix, Disney, Amazon, HBO δίνουν τόσα λεφτά δεξιά και αριστερά, ας προσλάβουν καλύτερους επαγγελματίες. Το amc έβγαλε breaking bad και better call Saul με ψίχουλα. Δεν ζητάω να είναι η επόμενη ταινία Marvel ή το rings of power ισάξιο δραματικά του breaking bad, αλλά μην πάμε και στο άλλο άκρο και βαράμε τα κεφάλια μας στον τοίχο. Σταματάω για το mcu, ο @Admiral εχει δίκιο, αυτό θέλει η Marvel, σε αυτό το κοινό στοχεύει, παίρνει πίσω πολλαπλά τα δολάρια που θέλει οπότε αν δεν μου αρέσει, ας μην βλέπω. Αλλά με ενοχλεί αυτή η αίσθηση που έχω πως μας θεωρούν μαλάκες, πως ό, τι και να μας πασάρουν θα το καταναλώσουμε άκριτα γιατί είναι ξέρω γω το νέο φανταστικό πράγμα που οι ηλιθιοι θα το δουν και δεν θα μιλήσουν. Η amazon έδωσε 250 εκατομμύρια για τα δικαιώματα μέρους του lotr και πόσα άλλα για διαφήμιση και πόσα άλλα να φτιάξει τις τοποθεσίες και πόσα άλλα για να μεταφέρει τα πάντα στην Αγγλία γιατί τα σπάσανε με τους Νεοζηλανδούς και πόσα άλλα παίρνουν οι 92 executive producers. Να πάρουν έναν σεναριογράφο της προκοπής δεν το σκέφτηκαν. Η Marvel πληρώνει σκηνοθέτες για τα ⅔των ταινιών της γιατί στην τρίτη πράξη, αναλαμβάνουν τα παιδιά με τα πληκτρολόγια. 8 λεπτά στα credits με ονόματα προγραμματιστών. Σπρώχνουν όλοι τόσα δολάρια, προσπαθούν να παράγουν ώρες υλικού για να γεμίσουν τις streaming υπηρεσίες τους και πρέπει να είμαστε πάρα πολύ τυχεροί ώστε το τελικό προϊόν να είναι αξιόλογο αλλά δεν μας νοιάζει, γιατί είμαστε τόσο πλέον αποστασιοποιημένοι από την πραγματικότητα, που ναι θέλουμε να ανοίξουμε το βράδυ την τηλεόραση και να δούμε τον Hemsworth να γλυφεται με τα γίδια. Μετα μην διαμαρτυρεστε που το νέο lotr ή το νέο μαρβελ θυμίζει Shannara chronicles
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Η Marvel πληρώνει σκηνοθέτες για τα ⅔των ταινιών της γιατί στην τρίτη πράξη, αναλαμβάνουν τα παιδιά με τα πληκτρολόγια. 8 λεπτά στα credits με ονόματα προγραμματιστών.

Πώς αλλιώς θα μπορούσε να γίνει; Σχεδόν όλες οι ταινίες δράσης κλείνουν με κάποιου είδους μεγάλο action set piece. Όταν αυτά τα set pieces περιλαμβάνουν superheroes, δαίμονες, εξωγήινους κλπ αναγκαστικά θα έχεις και πολύ cgi.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Iron Man 3.
Το χειρότερο από τα 3, Αδύναμο, γεμάτο κλισέ (υπερβολικά ακόμα και για τέτοια ταινία), και με πολύ ξενέρωτο τέλος.

Thor: The Dark World.
Ότι έγραψα παραπάνω σε πολλαπλάσιο βαθμό. Νομίζω η χειρότερη από όσες έχω δει μέχρι τώρα.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,538
Iron Man 3.
Το χειρότερο από τα 3, Αδύναμο, γεμάτο κλισέ (υπερβολικά ακόμα και για τέτοια ταινία), και με πολύ ξενέρωτο τέλος.

Thor: The Dark World.
Ότι έγραψα παραπάνω σε πολλαπλάσιο βαθμό. Νομίζω η χειρότερη από όσες έχω δει μέχρι τώρα.
Ξέρεις ότι οι σκέψεις όλων μας είναι μαζί σου. Hearts and minds man, hearts and minds

Τουλ τώρα έχεις winter soldier και το πρώτο guardians που είναι από τα δυνατά κομμάτια
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Ζούμε σε μια εποχή που χαρακτήρες όπως ο Thor και ο Dr Strange βγάζουν περισσότερα χρήματα στο box office από τον Batman. Και είμαστε ακόμα στην αρχή, πίσω από εμάς έρχεται μια ολόκληρη γενιά παιδιών για την οποία το MCU είναι το δικό της Star Wars.
Για κάποιο λόγο, μου βγήκε εντελώς επικούρα vibe καθώς το διάβαζα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Έκατσα είδα τελικά το Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings που καθόταν στο backlog από πέρσι. Δεν τα καταφέραμε μονοφούρι, το σπάσαμε σε τρεις δόσεις.
...Κάτι που μάλλον δείχνει και το πόσο μας ενθουσίασε. Δεν είναι ακριβώς κακό, απλά τέρμα προβλέψιμο και υπερβολικά παραμυθένιο για τα γούστα μου. Ξέρω, για Marvel μιλάμε, η φαντασία και το CGI πάντα οργιάζουν αλλά από ένα σημείο και μετά ένιωθα ότι έβλεπα Νάρνια, μαζί με νότες κινέζικης Wakanda.
Μου άρεσαν, ωστόσο, οι μάχες σε στυλ kung fu και τα εξωτικά τοπία. Ο Shang-Chi συμπαθής αλλά υπερβολικά άχρωμος, πολύ vanilla υπερήρωας ακόμα και για τα δεδομένα της Marvel. Οι υπόλοιποι του cast εξίσου αδιάφοροι, δεν τους δίνεται κι αρκετό υλικό ώστε να κάνουν πιο αισθητή την παρουσία τους.
Ως πλοκή δεν συνδέεται καθόλου με τα υπόλοιπα της Marvel πέρα από 1-2 δευτερεύοντα στοιχεία (κυρίως την after credits σκηνή) και άνετα θα μπορούσε να είναι μια τυπική ταινία φαντασίας της Disney αντί για superhero movie. Το CGI άλλοτε καλό κι άλλοτε "δεν έχουμε χρόνο τώρα να το ψειρίζουμε, κάντο render να το στείλω".
6/10
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
άνετα θα μπορούσε να είναι μια τυπική ταινία φαντασίας της Disney αντί για superhero movie.

Αυτό βασικά. Αν χάσεις το Marvel intro δεν καταλαβαίνεις πως βλέπεις ταινία MCU. Στα θετικά έχει καλύτερες σκηνές μάχης από το τσίρκο της Mulan (live-action).
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
το βράδυ θα βάλω να δω Thor Love and Thunder.

Τι υπέρτατη μαλακία είναι αυτή, πλέον παγιώνεται η άποψη που άρχισα να σχηματίζω από το Hawkeye και μετά, ότι ο Feige στην πραγματικότητα ελπίζει να ξυπνήσουν οι Μαρβέλκυθοι και να αρχίσουν να του πετάνε σάπιες ντομάτες μπας και τον απαλλάξει η Disney από το μαρτύριο, αλλά φευ, αυτοί ζητάνε κι άλλο.

Είναι ακριβώς αυτό που θα έφτιαχνε ο δωδεκάχρονος ανεψιός μου, αν του έδινες 100.000.000 δολάρια, και σκεφτόταν "δεν γαμιέται, θα ξοδέψω 200.000.000 δολάρια, αλλά τουλάχιστον θα διασκεδάσω".
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Σιγά μην έφτασα στις γίδες, alt-F4 στο 13.10, εκεί που ο Helmsworth ζήλεψε την υποκριτική δεινότητα του Jean Claude Van Damme.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Στη μέση η Marvel Studios, από τη μία οι μπορατσισμένοι σκορτσέσηδες και από την άλλη οι κρυόκωλοι που θέλουν αίματα και δράματα:

main-qimg-d77c98c48eaabea7321cd58d904a35cc
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
Ψιλοκρίμα πάντως. Δεν είχα ασχοληθεί εξαρχής με MCU και είχα την ευκαιρία να το πάρω ημιμαραθώνιο με την σύζυγο από την αρχή, σίγουρα δεν μας άρεσαν όλα, 1-2 τα σκιπάραμε εντελώς διαβάζοντας μόνο tips για το τι δίνει στο γενικότερο arc, αλλά το ευχαριστηθήκαμε σε γενικές γραμμές.

Αλλά πλέον παρατηρώ ότι απλά κούρασε, αν τα έβαζε ακόμα το netflix μπορεί να τα παρακολουθούσαμε σε φάση "ας δούμε καμιά μαλακιούλα χαλαρά" ή αν τα βάλει κανά Σαββατόβραδο κανά κανάλι.

Άλλη μια περίπτωση που ότι ακουμπάνε οι corpo το ξεκοιλιάζουν. Ξεκινάει ωραία, λίγα red flags, συνεχίζει, ανεβαίνουν τα red flags και καταλήγει μια πεδιάδα red flags με γίδια που γλύφουν τον Χεμσγουορθ :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Παιδιά δε χρειάζεται (και δεν το περιμένει και η Marvel) να τα παρακολουθήσετε όλα. Δεν μιλάμε πλέον για 1-2 ταινίες τον χρόνο, είναι μεγάλη η ποσότητα του περιεχομένου. Όλα τα βλέπουν τα αρρωστάκια σαν εμάς, οι υπόλοιποι θα πρέπει μόνοι τους να κάνουν το φιλτράρισμα με βάση τα γούστα τους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
Ναι, αυτό λέω. Απλά ξέρεις τώρα, όταν έβλεπες κάτι που το ακολουθείς από μικρό παιδί και σου άρεσε και μετά το χάλασαν, αλλά εσύ θες να δεις και άλλο από αυτό, αλλά δεν σου αρέσει, γιατί το χάλασαν, ε... θα φιλτράρεις και θα γκρινιάξεις, με την ελπίδα ότι θα γκρινιάξετε πολλοί και ίσως ακουστεί μια φωνούλα κάπου στο background.

Σε όσους αρέσει οκ, ας τα δουν και εμένα μου αρέσει το Rings of Power και το House of Dragon, με αστερίσκους, αλλά τα βλέπω.
 
Top Bottom