What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Marvel Cinematic Universe: το επίσημο thread

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,216
To Genisys ανέβηκε στην εκτίμηση μου, μετά την βλάσφημη παρωδία του Dark Fate.

Tα χέρια της Marvel δεν ξέρω κατά πόσο είναι σίγουρα, ειδικά όταν τρέχουν 5.000 projects. Αλάνθαστα πάντως δεν είναι, ούτε καν στον τομέα του casting *γκουχ*Iron Fist*γκουχ*.

Ουδείς αλάνθαστος ασφαλώς, αλλά το Iron Fist δεν ήταν προϊόν των Marvel Studios. Μέχρι πρόσφατα οι ταινίες ήταν προϊόν των Marvel Studios (υπό τον Kevin Feige) και οι σειρές προϊόν του τμήματος Marvel TV (υπό τον Jeff Loeb). H σειρά Wandavision ήταν η πρώτη που ήταν παραγωγή των Marvel Studios. Για τον λόγο αυτό, οτιδήποτε εκτός των ταινιών και των σειρών από Wandavision και μετά δεν θεωρείται canon στο MCU, με εν μέρει εξαίρεση την σειρά Agent Carter που ήταν μεν προϊόν της Marvel TV αλλά ο Feige είχε ενεργό ρόλο στην παραγωγή.

Αυτό στην πράξη σημαίνει ότι ο Feige έχει την δυνατότητα να επιλέξει οτιδήποτε θέλει από τις σειρές για το MCU (όπως τον Charlie Cox που έπαιξε τον Matt Murdock και φημολογείται ότι θα εμφανιστεί στο επόμενο Spider-man) αλλά τίποτα δεν θεωρείται canon στο MCU μέχρι να εμφανιστεί σε ταινία ή σειρά παραγωγής των Marvel Studios.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,024

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,024
Μετά τις σειρές WandaVision (φοβερό πρώτο μισό, λίγο μουφέ προς το τέλος αλλά και πάλι ενδιαφέρον) και Falcon (άνιση σειρά-2 καλά επεισόδια, 2 μέτρια και 2 κακά-ή τέλεια ισορροπημένη, όπως το δει κανείς :ROFLMAO: ), αποφάσισα ότι είναι καλή στιγμή για το πρώτο rerun των ταινιών mcu, να δω ξανά πράγματα που μου άρεσαν, να δω κάποιες που δεν είχα δει καν, και να τις βάλω σε μια λίστα προτίμησης κι εγώ.

Θα πετάξω ξερή λίστα απλά, χωρίς σχόλια, γιατί αλλιώς θα μου πάρει ώρες και βαριέμαι, αλλά και επειδή έτσι γουστάρω. Μόνο 2-3 σχόλια για κάποιες:
α)Δεν είχα δει ποτέ το Hulk, και όταν το είδα είναι σαν να μην το είδα, στο χαλαρό η χειρότερη ταινία της σειράς, μια απ' τις χειρότερες ίσως ταινίες που έχω δει έβερ, και σίγουρα η ταινία που θέλει να διαγράψει η μάρβελ και θα έκανε τα πάντα να μην έχει υπάρξει.

β)Στις ταινίες που μαζεύονται όλοι, ακόμα θεωρώ ότι το πρώτο Avengers είναι το αγαπημένο μου και ότι δεν θα ξεπεραστεί. Έχω καταλήξει ότι, παρά το μικρότερο "scale" της ταινίας (σε σχέση πχ με τα Infinity και Endgame) τελικά μου αφήνει περισσότερο αντίκτυπο σαν ταινία παρά οι επόμενες. Και όσο και αν λατρεύω κάποιους χαρακτήρες που δεν υπάρχουν καν ακόμα στο universe και εμφανίζονται αργότερα, στο πρώτο Avengers έχουμε λίγους και καλούς, με ίσους χρόνους μεταξύ τους ώστε να λάμψει ο καθένας, είναι ισορροπημένο και όχι υπερφορτωμένο, και έχουμε σκηνές βγαλμένες από σελίδες κόμιξ πραγματικά, ένα μονόπλανο-moviehistory- όταν ακόμα τα μονόπλανα δεν ήταν τόσο "in" ακόμα, και γενικότερα εκπληκτική σκηνοθεσία.

γ)Το Winter Soldier είναι ακόμα νομίζω η καλύτερη μεμονωμένη ταινία (κονταροχυπιέται στα ίσα με το πρώτο guardians, αλλά εν τέλει για μένα κερδίζει) ωραίο κατασκοπικό θρίλερ στο πρώτο μισό, αρκετά superhero στο δεύτερο μισό με έναν εκπληκτικό cap. Επίσης λατρεύω και το Shield-Hydra storyline.

Ένιγουέι, ορίστε η λίστα κατά σειρά προτίμησης:

1)The Avengers
2)Captain America: The Winter Soldier
3)Guardians of the Galaxy
4)Avengers: Infinity War
5)Thor: Ragnarok
6)Guardians of the Galaxy 2
7)Captain America: Civil War
8)Iron Man
9)Avengers: Endgame
10)Avengers: Age of Ultron
11)Spider-Man: Homecoming
12)Doctor Strange
13)Thor: The Dark World
14)Spider-Man: Far From Home
15)Thor
16)Ant-Man
17)Iron Man 3
18)Captain America: The First Avenger
19)Black Panther
20)Captain Marvel
21)Iron Man 2
22)Ant-Man and the Wasp
23)The Incredible Hulk
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,303
Μετά τις σειρές WandaVision (φοβερό πρώτο μισό, λίγο μουφέ προς το τέλος αλλά και πάλι ενδιαφέρον) και Falcon (άνιση σειρά-2 καλά επεισόδια, 2 μέτρια και 2 κακά-ή τέλεια ισορροπημένη, όπως το δει κανείς :ROFLMAO: ), αποφάσισα ότι είναι καλή στιγμή για το πρώτο rerun των ταινιών mcu, να δω ξανά πράγματα που μου άρεσαν, να δω κάποιες που δεν είχα δει καν, και να τις βάλω σε μια λίστα προτίμησης κι εγώ.

Θα πετάξω ξερή λίστα απλά, χωρίς σχόλια, γιατί αλλιώς θα μου πάρει ώρες και βαριέμαι, αλλά και επειδή έτσι γουστάρω. Μόνο 2-3 σχόλια για κάποιες:
α)Δεν είχα δει ποτέ το Hulk, και όταν το είδα είναι σαν να μην το είδα, στο χαλαρό η χειρότερη ταινία της σειράς, μια απ' τις χειρότερες ίσως ταινίες που έχω δει έβερ, και σίγουρα η ταινία που θέλει να διαγράψει η μάρβελ και θα έκανε τα πάντα να μην έχει υπάρξει.

β)Στις ταινίες που μαζεύονται όλοι, ακόμα θεωρώ ότι το πρώτο Avengers είναι το αγαπημένο μου και ότι δεν θα ξεπεραστεί. Έχω καταλήξει ότι, παρά το μικρότερο "scale" της ταινίας (σε σχέση πχ με τα Infinity και Endgame) τελικά μου αφήνει περισσότερο αντίκτυπο σαν ταινία παρά οι επόμενες. Και όσο και αν λατρεύω κάποιους χαρακτήρες που δεν υπάρχουν καν ακόμα στο universe και εμφανίζονται αργότερα, στο πρώτο Avengers έχουμε λίγους και καλούς, με ίσους χρόνους μεταξύ τους ώστε να λάμψει ο καθένας, είναι ισορροπημένο και όχι υπερφορτωμένο, και έχουμε σκηνές βγαλμένες από σελίδες κόμιξ πραγματικά, ένα μονόπλανο-moviehistory- όταν ακόμα τα μονόπλανα δεν ήταν τόσο "in" ακόμα, και γενικότερα εκπληκτική σκηνοθεσία.

γ)Το Winter Soldier είναι ακόμα νομίζω η καλύτερη μεμονωμένη ταινία (κονταροχυπιέται στα ίσα με το πρώτο guardians, αλλά εν τέλει για μένα κερδίζει) ωραίο κατασκοπικό θρίλερ στο πρώτο μισό, αρκετά superhero στο δεύτερο μισό με έναν εκπληκτικό cap. Επίσης λατρεύω και το Shield-Hydra storyline.

Ένιγουέι, ορίστε η λίστα κατά σειρά προτίμησης:

1)The Avengers
2)Captain America: The Winter Soldier
3)Guardians of the Galaxy
4)Avengers: Infinity War
5)Thor: Ragnarok
6)Guardians of the Galaxy 2
7)Captain America: Civil War
8)Iron Man
9)Avengers: Endgame
10)Avengers: Age of Ultron
11)Spider-Man: Homecoming
12)Doctor Strange
13)Thor: The Dark World
14)Spider-Man: Far From Home
15)Thor
16)Ant-Man
17)Iron Man 3
18)Captain America: The First Avenger
19)Black Panther
20)Captain Marvel
21)Iron Man 2
22)Ant-Man and the Wasp
23)The Incredible Hulk

Συμφωνώ απολύτως για το (β), στο (γ) θα έβαζα πρώτο το Guardians of the Galaxy, αλλά εγώ είμαι λάτρης της space opera, οπότε ο καθένας με τα γούστα του.

Είδα χθες πάντως το Spider-Man: Far From Home και το βρήκα λίγο meh!!!!
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,024
Συμφωνώ απολύτως για το (β), στο (γ) θα έβαζα πρώτο το Guardians of the Galaxy, αλλά εγώ είμαι λάτρης της space opera, οπότε ο καθένας με τα γούστα του.

Είδα χθες πάντως το Spider-Man: Far From Home και το βρήκα λίγο meh!!!!

Συμφωνώ, κι εγώ σαν λάτρης της Space Opera το λάτρεψα το πρώτο Guardians, γιατί ήταν το πρώτο που είχαμε ΟΛΟΚΛΗΡΟ in fucking space, εκτός την εισαγωγική σκηνή λίγων δευτερολέπτων στη γη, και γενικά φρενήρης -θα έλεγε κανείς διαστημικός (χε χε)- ρυθμός, εισαγωγή επιτέλους multiple races, planets, galaxies κλπ.
Αλλά δεν ξέρω, στις λεπτομέρειες βάζω αποπάνω το Winter Soldier.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,524


HOLY SHIT YOU GUYS

Αν και δεν είμαι ο μεγαλύτερος Μάρβελ φαν στα χρονικά, εντούτοις τα κόμικ Spiderman που κυκλοφορούσε στα 90ς η ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ στην Ελλάδα τα είχα λιώσει όταν ήμουν 10 χρονώ. Το να βλέπω την ιστορία του Carnage με ξαναφέρνει πίσω στον 10χρονο εαυτό μου, διάβολε.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,216
Παρακαλώ ετοιμαστείτε ψυχολογικά, ακολουθεί μεγάλη νερντίλα!


image


Με την ευκαιρία του παραπάνω trailer αξίζει ( ; ) να επισημάνουμε ότι οι ταινίες της Sony δεν ανήκουν στο canon του Marvel Cinematic Universe. Είναι δηλαδή Marvel αλλά όχι MCU. Υπάρχουν βέβαια φήμες ότι αυτό μπορεί κάποια στιγμή να αλλάξει μετά τις πρόσφατες συμφωνίες μεταξύ Disney και Sony αλλά για την ώρα τα τεκταινόμενα στα Venom, Morbius, Venom 2 κλπ ανήκουν σε διαφορετικό σύμπαν.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,216


Είναι πολύ περίεργο το συναίσθημα να βλέπω ένα trailer της Marvel και να μην γνωρίζω τίποτα για τους χαρακτήρες και την πλοκή. Τελευταία φορά ήταν το Guardians of the Galaxy αλλά εκεί η μουσική και το χιούμορ βοήθησαν για να μοιάζει η ταινία πιο οικεία και προσγειωμένη. Εδώ το ύφος, η μουσική και οι εικόνες μού έβγαλαν μία αίσθηση αυθεντικού sci-fi τύπου 2001 ή Arrival, για ένα πιο σύγχρονο παράδειγμα. Θέλω πολύ να μάθω περισσότερα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,944
Αδιάφορες φάτσες, αδιάφορη μουσική, κιτς κοστούμια, εντελώς θολό story. Μπορεί όλα αυτά να κολλήσουν μεταξύ τους όταν δούμε το τελικό προϊόν αλλά προς το παρόν δεν μου έκανε κάποια αίσθηση αυτό που είδα. Από την άλλη, ο στόχος μάλλον είναι να αλλάξει ύφος το MCU στην Phase 4, οπότε λογικό που δεν θυμίζει τα προηγούμενα. Θα παρακολουθώ τις εξελιξεις με χαλαρό ενδιαφέρον.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,216
Χθες έληξε το embargo για τα social media reactions των δημοσιογράφων που είδαν τα πρώτα επεισόδια του Loki. Μερικά ενδεικτικά tweets:





 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ιντριγκαδόρικα ξεκίνησε το Loki.

(Μου άρεσε καλύτερα επ. κάθε Παρασκευή)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,216
Ιντριγκαδόρικα ξεκίνησε το Loki.

(Μου άρεσε καλύτερα επ. κάθε Παρασκευή)

Ναι, ήταν πολύ ενδιαφέρον εναρκτήριο επεισόδιο. Το μπάτζετ για όλες τις σειρές πρέπει να είναι πολύ υψηλό γιατί βλέποντας το Loki η παραγωγή δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ταινία. Υπέροχη η retro-futurist αισθητική της TVA, θύμισε Fallout και Bioshock. Επίσης, πάρα πολύ δυνατό soundtrack, μου άρεσε ιδιαίτερα η μουσική των credits.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Από όλες τις απόψεις. Πλοκή, ερμηνείες, σκηνοθεσία, μουσική, μυστήριο. Κορυφαία δουλειά από τα Marvel Studios.

Και αφήνει σε εξαιρετικό σημείο την πλοκή για το επόμενο επισόδειο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,609
Ακόμη δεν έχω δει όλο το Γουίντερ Σόλτσντερ. Πρέπει να κάνουμε πολύ κατς-απ, αλλά προς το παρόν τρώμε κουβάδες.
 
Top Bottom