What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Marvel Cinematic Universe: το επίσημο thread

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Χμμμ. Αφενός τα 750m δεν μου φαίνονται καθόλου σίγουρα με βάση τα ως τώρα δεδομένα. Αφετέρου, αν συνυπολογίσουμε το φουσκωμένο budget (250m έναντι 180 του Ragnarok) και το γεγονός ότι είχε ήδη το hype της προηγούμενης ταινίας και γενικά όλη την αγάπη που απολαμβάνει ο Thor έκτοτε να το boost-άρει, ε ναι την λες αρκετά απογοητευτική επίδοση.
Καμία σχέδη βέβαια με φιάσκο επιπέδου π.χ. Lightyear αλλά σίγουρα μια προειδοποιητική βολή από την fanbase.

ΥΓ: Δεν έχω δει ακόμα την ταινία για να κρίνω το περιεχόμενό της. Ομολογώ, πάντως, ότι όσα διαβάζω με αποθάρρυναν και περιμένω να βγει στο....streaming.

Όλα αυτά που ανέφερες είναι σωστά. Η Disney δεν θα μπει μέσα από την ταινία αλλά σίγουρα περίμενε καλύτερες εισπράξεις.

Λογικο, αν αναλογιστει κανεις ποσο απογοητευτικη ειναι η phase 4.
Αντε με 2-3 εκλαμψεις σε σειρες

Νομίζω ότι αυτό που λείπει μέχρι τώρα από την Phase 4 είναι μια πραγματικά μεγάλη και σημαντική ταινία για το σύμπαν του MCU που θα αλλάξει τα δεδομένα. Π.χ. στην Phase 1 είχαμε Iron Man και Avengers, στην Phase 2 Winter Soldier και Guardians, στην Phase 3 Civil War, Ragnarok και φυσικά Infinity War/Endgame. Ταινίες όπως π.χ. το No Way Home είχαν τρομερή εμπορική επιτυχία αλλά ήταν περισσότερο προσωπικές ιστορίες του χαρακτήρα. Κανονικά η πρώτη μεγάλη ταινία της Phase 4 θα ήταν οι Eternals αλλά απογοήτευσε. Το Multiverse of Madness δεν ήταν τελικά αυτό που περιμέναμε και το Thor φαίνεται πως είναι κάτι αντίστοιχο.

Τα καλά νέα είναι ότι η ξηρασία σε αυτό το θέμα τελειώνει τον Νοέμβριο. To Black Panther: Wakanda Forever θα είναι κατά τα φαινόμενα αυτή η μεγάλη ταινία.

Σε αυτά που ανέφερε ο @maladroid , να προσθέσω ότι ο Thor είναι ο τελευταίος των "μεγάλων" της marvel, αυτών που την κουβαλούν από την phase 1 ακόμα, κάτι που έχει από μόνο του την δική του σημασία. Οι Iron Man και Captain America "συνταξιοδοτήθηκαν",
Όλοι οι υπόλοιποι χαρακτήρες πλην dr strange είναι δευτερεύοντες και συμπληρωματικοί. Κανείς δεν μπορεί να τραβήξει το MCU μόνος του όπως έκαναν αυτοί οι τρεις μέχρι και την phase 3.

Δυστυχώς τα σχέδια σε αυτό το κομμάτι ανατράπηκαν με τον θάνατο του Chadwick Boseman. Ο T' Challa προοριζόταν ξεκάθαρα για πρωταγωνιστής στο MCU μαζί με Dr Strange και Captain Marvel ώστε να υπάρχει τουλάχιστον μια κεντρική φυσιογνωμία στις τρεις διακριτές ενότητες του MCU (Earth/grounded, space/cosmic, magic) και ενόψει του τέταρτου (supernatural).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Άρα τελικά έχουμε plot/product dilution επειδή αποφάσισαν να υιοθετήσουν στρατηγική "δεν θα σε αφήσουμε να αναπνεύσεις από Marvel", ξεχειλώνοντας σειρές με φλυαρία και δείχνοντας πράγματα που μικρή σημασία θα έχουν αν είναι μία απλή αναφορά σε 5 χρόνια στο επόμενο Avengers.

Η σύγκριση με το σφυρί του Thor (Age of Ultron και Endgame) έρχεται κατά νου, ήταν iconic στιγμή, έστω και αν φαινόταν παράτερη αλλά είχε στηθεί σωστά. Εδώ προσπαθούν να κάνουν αναφορές από σχεδόν αναπαίσθητα story lines που παίζει να μην τα δει το 50% του stream-going (δεν υπάρχει κινηματογράφος πλέον) κοινού.

Προσωπικά, αυτό ακριβώς θέλω από τις σειρές και νομίζω ότι έγινε με αρκετή επιτυχία. Οι μικρότερες ιστορίες και οι περιφερειακοί χαρακτήρες προσθέτουν βάθος στο σύμπαν του MCU και στους χαρακτήρες του.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Με αφορμή Daredevil και Thor που και τα δύο βασίζονται σε επιτυχημένες σειρές κόμικ, θεωρώ ότι αυτό που κάνει η Marvel, να παίρνει δλδ την κεντρική ιδέα των κόμικ και να προσπαθεί να την φέρει στα μέτρα του κινηματογραφικού - τηλεοπτικού σύμπαντος που έχει δημιουργήσει κάπου έχει αρχίσει και δεν της βγαίνει πλέον.
Δεν έχω δει το τελευταίο Thor αλλά ο main villain βασίστηκε σε ένα αρκετά σκοτεινό story arc. Η ταινία από τα τρέιλερ μόνο τέτοια αίσθηση δεν μου δίνει βέβαια.
Καλές οι εμπνεύσεις από τα κόμικ αλλά μην ξεχνάμε ότι οι συγγραφείς τους έχουν πολλές ελευθερίες που δεν μπορεί να τις εκμεταλευτεί η marvel με αυτό το γιγαντιαίο σύμπαν χαρακτήρων και ιστορίων που έχει δημιουργήσει και στο οποίο η συνεκτικότητα που προσπαθεί να κρατήσει, ενώ στην αρχή ήταν κάτι ωραίο και ιντρίγκαρε τώρα απλά νομίζω περιορίζει.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Εχει αρχισει να κουραζει το μοτιβο ρε σεις και με αυτον τον αναποφευκτο κορεσμο ερχονται και οι αστοχιες

πχ να χρησιμοποιουν το λογαριασμο ενος νεκρου (εδω και καιρο) για να προμοταρουν το γουακαντα φορεβα
1659169328097.png
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
πχ να χρησιμοποιουν το λογαριασμο ενος νεκρου (εδω και καιρο) για να προμοταρουν το γουακαντα φορεβα

Το account του παραμένει ενεργό εδώ και μήνες και το διαχειρίζεται συγκεκριμένη ομάδα. Αν μπεις στο fb/twitter και δεν σταθείς μόνο στις σκόρπιες screenshots δεξιά και αριστερά θα το διαπιστώσεις. Δεν αποφάσισε η Disney ξαφνικά να το χρησιμοποιήσει για promo. Δεν νομίζω πως έχει η Disney κάποια σχέση με τη συγκεκριμένη ομάδα.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Το account του παραμένει ενεργό εδώ και μήνες και το διαχειρίζεται συγκεκριμένη ομάδα. Αν μπεις στο fb/twitter και δεν σταθείς μόνο στις σκόρπιες screenshots δεξιά και αριστερά θα το διαπιστώσεις. Δεν αποφάσισε η Disney ξαφνικά να το χρησιμοποιήσει για promo. Δεν νομίζω πως έχει η Disney κάποια σχέση με τη συγκεκριμένη ομάδα.
Γιεπ, δε διαφωνουμε καπου σε αυτη τη λεπτομερεια, εγραψα εξαλλου οτι το κανουν εδω και καιρο.

Η αστοχια ειναι να χρησιμοποιησει η ντισνεη τη συγκεκριμενη ομαδα για προμο (επετρεψε μου μονο στο να διαφωνησω στο οτι η ντισνεη δεν εχει σχεση με την ομαδα που το διαχειριζεται)
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Η αστοχια ειναι να χρησιμοποιησει η ντισνεη τη συγκεκριμενη ομαδα για προμο (επετρεψε μου μονο στο να διαφωνησω στο οτι η ντισνεη δεν εχει σχεση με την ομαδα που το διαχειριζεται)

H Disney έχει αποδείξει τι κάνει όταν θέλει να χρησιμοποιήσει νεκρό ηθοποιό δεν στέκεται στα socials. Peter Cushing, Carrie Fisher...


 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Εχει αρχισει να κουραζει το μοτιβο ρε σεις και με αυτον τον αναποφευκτο κορεσμο ερχονται και οι αστοχιες

πχ να χρησιμοποιουν το λογαριασμο ενος νεκρου (εδω και καιρο) για να προμοταρουν το γουακαντα φορεβα
View attachment 3828

Παιδιά μην καταπίνετε αμάσητα αυτά που σας σερβίρουν στο internet. Δεν έχει η Disney τον έλεγχο του account του Boseman, αυτός ανήκει στους δικούς του ανθρώπους.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
H Disney έχει αποδείξει τι κάνει όταν θέλει να χρησιμοποιήσει νεκρό ηθοποιό δεν στέκεται στα socials. Peter Cushing, Carrie Fisher...



Ναι δε διαφωνω σε αυτο, αλλα δε καταλαβα το επιχειρημα

Παιδιά μην καταπίνετε αμάσητα αυτά που σας σερβίρουν στο internet. Δεν έχει η Disney τον έλεγχο του account του Boseman, αυτός ανήκει στους δικούς του ανθρώπους.
Ενδεχομενως να ισχυει αυτο και ο λογαριασμος να ανηκει σε αυτους που κληρονομησαν τα assets του, δεν ειπα καπου οτι η ντισνεη εχει ελεγχο του λογαριασμου (ασχετα με αυτο που λεει το twitter quote που το βρηκα ετοιμη εικονα γιατι βαριομουν να μπω στο λογαριασμο του μποσμαν). Ομως ειμαι πεπεισμενος οτι χρησιμοποιησε το λογαριασμο, με το αζημιωτο προς τους ιδιοκτητες του -ισως με καποιου ειδους συμβαση διαφημισης-, για να κανει το προμο τουιτ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Ενδεχομενως να ισχυει αυτο και ο λογαριασμος να ανηκει σε αυτους που κληρονομησαν τα assetst του, δεν ειπα καπου οτι η ντισνεη εχει ελεγχο του λογαριασμου (ασχετα με αυτο που λεει το twitter quote που το βρηκα ετοιμη εικονα γιατι βαριομουν να μπω στο λογαριασμο του μποσμαν). Ομως ειμαι πεπεισμενος οτι χρησιμοποιησε το λογαριασμο, με το αζημιωτο προς τους ιδιοκτητες του -ισως με καποιου ειδους συμβαση διαφημισης-, για να κανει το προμο τουιτ

Δεν νομίζω γιατί δεν είναι αποκλειστικά θέμα Disney. Μην ξεχνάμε ότι η Marvel θα μπορούσε εύκολα να κάνει recast τον χαρακτήρα αλλά οι άνθρωποί της που δούλεψαν μαζί με τον Boseman θεώρησαν σωστό να μην το κάνουν, παρόλο που επιχειρηματικά το συμφέρον ήταν το recast. Σαφώς δεν μπορεί να περιμένει κανείς ηθική από την Disney αλλά πέρα από την ανώνυμη και άψυχη εταιρία υπάρχουν και κανονικοί άνθρωποι που δουλεύουν εκεί.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ενδεχομενως να ισχυει αυτο και ο λογαριασμος να ανηκει σε αυτους που κληρονομησαν τα assets του, δεν ειπα καπου οτι η ντισνεη εχει ελεγχο του λογαριασμου (ασχετα με αυτο που λεει το twitter quote που το βρηκα ετοιμη εικονα γιατι βαριομουν να μπω στο λογαριασμο του μποσμαν). Ομως ειμαι πεπεισμενος οτι χρησιμοποιησε το λογαριασμο, με το αζημιωτο προς τους ιδιοκτητες του -ισως με καποιου ειδους συμβαση διαφημισης-, για να κανει το προμο τουιτ

Πως μπορείς να είσαι πεπεισμένος για κάτι όταν έχεις μόνο μια ξέμπαρκη εικόνα για αυτό; Ο ίδιος είπες πως βαριέσαι να δεις το ίδιο το account και τι ανέβαζε τόσους μήνες.

Το επιχείρημά μου πιο πάνω ήταν πως αν ήθελε η Disney να χρησιμοποιήσει τον ηθοποιό θα τον έβαζε στην ταινία, έχει τρόπους να το κάνει και το έχει ήδη κάνει σε άλλες ανόλογες περιπτώσεις.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
παρόλο που επιχειρηματικά το συμφέρον ήταν το recast.
Δε ξερω κατα ποσο θα πετυχαινε εμπορικα ενα recast, ειδικα οταν ειχε γινει τοσο invested το κοινο για το χαρακτηρα με το συγκεκριμενο ηθοποιο.

Αλλα ναι, ας δωσω το benefit of doubt, ειδικα οταν δεν εχω στοιχεια να υποστηριξω το προαισθημα μου.

Βεβαια το αποτελεσμα που βγαινει προς τα εξω στο τελος ειναι η εμπορικη εκμεταλλευση του ονοματος ενος νεκρου ηθοποιου για το προμοταρισμα της ταινιας, ειτε αμεσα, ειτε εμμεσα, ειτε απο τη ντισνεη, ειτε απο καλοθελητες που θελουν να κρατησουν στην επικαιροτητα (και αρα κερδοφορο) το ονομα του
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Πως μπορείς να είσαι πεπεισμένος για κάτι όταν έχεις μόνο μια ξέμπαρκη εικόνα για αυτό; Ο ίδιος είπες πως βαριέσαι να δεις το ίδιο το account και τι ανέβαζε τόσους μήνες.
Ναι το εγραψα ακριβως απο πανω αλλα με προλαβες 😹

Το επιχείρημά μου πιο πάνω ήταν πως αν ήθελε η Disney να χρησιμοποιήσει τον ηθοποιό θα τον έβαζε στην ταινία, έχει τρόπους να το κάνει και το έχει ήδη κάνει σε άλλες ανόλογες περιπτώσεις.
Ναι ισχυει, αλλα δεν ειναι πολυ κοστοβορο; Ειδικα σε μια περιοδο που υπαρχουν αναφορες για τρελο κραντζηνγκ στους εργατες των ειδικων εφε για να βγαινει η μαζικη παραγωγη ταινιων τους;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Δε ξερω κατα ποσο θα πετυχαινε εμπορικα ενα recast, ειδικα οταν ειχε γινει τοσο invested το κοινο για το χαρακτηρα με το συγκεκριμενο ηθοποιο.

Επειδή έχω παρακολουθήσει στενά τις σχετικές συζητήσεις, η πλειοψηφία ήθελε recasting γιατί ο T' Challa είναι πολύ σημαντικός χαρακτήρας για πολύ κόσμο. Σίγουρα δεν ήταν εύκολη επιλογή να τον αποσύρουν.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Επειδή έχω παρακολουθήσει στενά τις σχετικές συζητήσεις, η πλειοψηφία ήθελε recasting γιατί ο T' Challa είναι πολύ σημαντικός χαρακτήρας για πολύ κόσμο. Σίγουρα δεν ήταν εύκολη επιλογή να τον αποσύρουν.
Χμμ ενδιαφερον, μακαρι τοτε να υπερισχυσε η ανθρωπια και να ακουστηκε επιλογη των ανθρωπων που δουλεψαν με τον ηθοποιο και να μην εγινε βασει αλλων συσχετισμων.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
Οι πρώτοι ήρωες είχαν πολύ καλές και επιτυχημένες εισαγωγικές ταινίες που σε έκαναν να περιμένεις πως και πως να τους δεις μαζί. Ονόμασε μου έναν χαρακτήρα από αυτούς της phase 4 που να σε κάνει να ανυπομονείς να δεις σε κάποιο team up movie.

Τα καλά νέα είναι ότι η ξηρασία σε αυτό το θέμα τελειώνει τον Νοέμβριο. To Black Panther: Wakanda Forever θα είναι κατά τα φαινόμενα αυτή η μεγάλη ταινία.

Δυστυχώς τα σχέδια σε αυτό το κομμάτι ανατράπηκαν με τον θάνατο του Chadwick Boseman. Ο T' Challa προοριζόταν ξεκάθαρα για πρωταγωνιστής στο MCU μαζί με Dr Strange και Captain Marvel ώστε να υπάρχει τουλάχιστον μια κεντρική φυσιογνωμία στις τρεις διακριτές ενότητες του MCU (Earth/grounded, space/cosmic, magic) και ενόψει του τέταρτου (supernatural).
Συμφωνώ οτi το Wakanda Forever είναι το επόμενο μεγάλο χαρτί της Marvel, αλλά και αυτό "χτυπήθηκε" από τον την απώλεια του αδικοχαμένου Boseman. Ήδη υπάρχουν γκρίνιες από το trailer για woke, woman empowerment και female panther. Τουλάχιστον υπάρχει και ένα ισχυρό κύμα υποστήριξης της ταινίας. Το κακό είναι ότι με βάση προηγούμενες αντίστοιχες περιπτώσεις (Ghostbusters(2016), Charlie's Angels (2019) κα.) η γκρίνια μίλησε με το πορτοφόλι ενώ η υποστήριξη έμεινε στα λόγια. Την αναμένω και εγώ πάντως καθώς η 1η μου άρεσε κυρίως βέβαια λόγο Jordan.

Όσο για την Captain Marvel, πρέπει να είσαι ο μόνος που φαντάστηκε ότι ο συγκεκριμένος χαρακτήρας θα τραβούσε το MCU. Πέρα από το γεγονός ότι η ταινία, παρά το ότι πήγε πολύ καλά εισπρακτικά, είναι η χειρότερη των phase 1-3 (στο Rotten είχε κάπου 40+%), ο χαρακτήρας της ήταν τόσο "δημοφιλής" που εξαφανίστηκε από το Endgame επειδή έπρεπε "να ασχοληθεί με άλλα προβλήματα". Και στο Marvels θα υπάρχει ο καταπληκτικός συνδυασμός του λιγότερου δημοφιλή χαρακτήρα του MCU με τον πιο άγνωστο χαρακτήρα (Ms Marvel) καθώς την σειρά δεν το παρακολούθησε κανείς
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Όσο για την Captain Marvel, πρέπει να είσαι ο μόνος που φαντάστηκε ότι ο συγκεκριμένος χαρακτήρας θα τραβούσε το MCU. Πέρα από το γεγονός ότι η ταινία, παρά το ότι πήγε πολύ καλά εισπρακτικά, είναι η χειρότερη των phase 1-3 (στο Rotten είχε κάπου 40+%), ο χαρακτήρας της ήταν τόσο "δημοφιλής" που εξαφανίστηκε από το Endgame επειδή έπρεπε "να ασχοληθεί με άλλα προβλήματα". Και στο Marvels θα υπάρχει ο καταπληκτικός συνδυασμός του λιγότερου δημοφιλή χαρακτήρα του MCU με τον πιο άγνωστο χαρακτήρα (Ms Marvel) καθώς την σειρά δεν το παρακολούθησε κανείς

Θα πω ξανά αυτό που λέγαμε για το ίντερνετ και τα περίεργα που ακούγονται εκεί. Η ταινία Captain Marvel βγήκε δυο μήνες πριν το Endgame, άρα το Endgame είχε ήδη περάσει σε στάδιο προχωρημένου post production και ήταν πολύ αργά για να γίνουν μεγάλες αλλαγές στην ταινία όπως η προσθαφαίρεση χαρακτήρων. Ακόμη κι αν υπήρχε αυτή η πιθανότητα, η ταινία ήταν τόσο επιτυχημένη που η Disney πιθανότατα θα έκανε το αντίθετο, θα έβαζε παραπάνω Carol.

Η απουσία της από μεγάλο μέρος του Endgame οφείλεται σε δύο πράγματα. Αφενός στην θέληση του Feige να επικεντρώσει την πλοκή στην αρχική εξάδα, αφετέρου στο γεγονός ότι η Carol Danvers είναι επιπέδου Superman σε ισχύ και θα είχε ισοπεδώσει τον Thanos χωρίς τα πετράδια.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
η Carol Danvers είναι επιπέδου Superman σε ισχύ και θα είχε ισοπεδώσει τον Thanos χωρίς τα πετράδια.

Νομίζω είναι παραπάνω από τον Superman, στον δεύτερο έφτιαξαν και μια κερκόπορτα από κρυπτονίτη η Carol Danvers είναι ένας κινούμενος πυρηνικός αντιδραστήρας.

Επίσης και στο Infinity και στο Endgame η Wanda ήταν εντελώς κομπάρσα, την φυγάδευαν/προστάτευαν στις ταινίες. Τον μοναδικό χαρκτήρα που κατέστρεψε infinity stone έτσι απλά, χωρίς να έχει φτάσει στο peak των δυνάμεών της ακόμα (αυτό έγινε αργότερα που απέκτησε πρόσβαση σε περισσότερη γνώση/μαγεία). Βάλανε την Black Widow και τoν Hawkeye να κυνηγούν τον Θανάση με όπλα και βέλη. Δεν κατέβασαν σε καμία περίπτωση Dream Team.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259


Στο παραπάνω βίντεο έχουμε μια καλύτερη εικόνα ενός πολύ σημαντικού guest character. Ένας χρήστης του reddit ανέβασε τα επίπεδα φωτεινότητας για να φανεί καλύτερα η στολή:

QxO9U4R.jpg
 
Top Bottom