What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

MASS EFFECT LEGENDARY EDITION

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
Ολοκλήρωσα το playthrough μου στην Legendary edition πιάνοντας και τα 3 παιχνίδια με τη σειρά. Πέρασα όμορφα αν και έχω ανάμικτα συναισθήματα. Υπάρχουν λίγα RPG παιχνίδια στο setting και το epicness των ME και θα θελα περισσότερα. Παίζονται και τα 3 παιχνίδια σήμερα χωρίς κανένα θέμα.

MΕ1 - Τέλειο, όπως το θυμόμουν πάνε 10+ χρόνια από τότε που το είχα πρωτοπαίξει. Από τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Θυμόμουν τις επιλογές μου, αυτή τη φορά άλλαξα ελαφρώς κατάφερα και έσωσα τον Wrex και ξαπόστειλα το Council.. Την πρώτη φορά είχα επενδύσει σε όλα τα επιθετικά skills και δεν είχα πάει μέχρι τέλους τα dialogues skills, επειδή το 1 είναι RPG δεν έπαιρνα free επιλογές όπως στα επόμενα games,

ME2 - Συνεχίζει να μη μου αρέσει, όμως αυτή τη φορά έπαιξα τα DLC και το ολοκλήρωσα για πρώτη φορά ανέβηκε λίγο στην εκτίμηση μου. Στην LE δεν υπάρχει τρόπος να ξεχωρίσεις τα DLC από τα side quests και έτσι βρέθηκα να κάνω τον πρόλογο του ME3 περίπου στην μέση της ιστορίας του 2. Εκεί που πήγα να κάνω μια random αποστολή διάσωσης, το παιχνίδι ήταν "οι Collectors έρχονται μεθαύριο" κι εγώ δεν είχα μαζέψει την ομάδα μου ακόμα.

Ως προς το gameplay, πολλά βήματα πίσω. H τεχνολογία πάει ανάποδα σε αυτόν τον κόσμο, τα όπλα από laser/cooldown τώρα θέλουν σφαίρες thermal clips. Συστήματα που προυπήρχαν όπως Inventory/Mini map/crouch ξηλώθηκαν και είμαστε μόνο σε διαδρόμους στο 100% του παιχνιδιού. Αν θες να πηδήξεις πάνω από cover πρέπει υποχρεωτικά να μπεις σε cover πρώτα. Οπότε έχουμε το μόνιμο loop run-cover-jump. Πλέον διαλέγουμε loadout σε fix σημεία και όχι ανα πάσα στιγμή. Δεν γνωρίζω πως αυτά θεωρούνται "εξέλιξη στο gameplay". Ξέρω πως το παιχνίδι αποφάσισε να φύγει από RPG και να ακολουθήσει Shooter μονοπάτια, όμως αν κριθεί μόνο σαν Shooter είναι μέτριο στην καλύτερη. Τα Halo έχουν καλύτερο gunplay και αισθητά ανώτερη AI. Κι αυτά είναι τα μικρά παράπονα.

Η κεντρική ιστορία είναι τέρμα βλακώδης και filler. Ο χειρότερος πρόλογος που έχω παίξει σε παιχνίδι που αναιρέθηκε στην αμέσως επόμενη σκηνή και είχε 0 επίδραση στην ιστορία. Δεν είχα κανένα θέμα το συμβάν να γινόταν στο τέλος του ME1, όμως όχι έγινε μόνο και μόνο για να δημιουργήσει WTF στιγμή και να με κάνει να αποσυνδεθώ με τον χαρ/ρα μου, μπράβο σε αυτόν που σκέφτηκε πως ήθελα να παίξω με τον κλώνο μου και να λογοδοτώ σε έναν τρομοκράτη. Σε άλλα παράπονα, στο νέο council υπάρχει Admiral, μέλος της Alliance και δεν κάνει τίποτα. Που είναι η Alliance; Γιατί πάει μια τρομοκρατική οργάνωση να σώσει τις colonies;

Στα θετικά έχουμε σαφέστατα καλύτερους companiοns, περισσότερο backstory, ωραίες personal missions, καλύτερη ΑΙ (πεθαίνουν λιγότερο και αποφεύγουν το στόχαστρό μου που τους μαγνήτιζε στο 1o). Περισσότερο lore για τις φυλές, Quarians-Geth βγάζουν όλα τα σωστά BSG feels.Καλύτερες sides missions (ήταν λίγο χαμηλός ο πήχης που είχε θέσει το 1, να λέμε την αλήθεια). Η Suicide mission ήταν εξαιρετική, μια πρώτης τάξεως ευκαρία να δείξω στους companions πως ο Garrus είναι το Νο2. Η αποστολή μου θύμησε κι ένα άλλο RPG όπου το party έσπαγε στα 3 για να εισχωρήσει στην τελική βάση από 3 διαφορετική σημεία, σε εκείνο όμως έπαιρνες τον έλεγχο και των 3 ομάδων, δεν τους άκουγες μόνο στα comms.

ΜΕ3- Για πρώτη φορά- αφού το ME2 μου είχε κάτσει πολύ βαρύ. Τόσα χρόνια μετά όλοι γνωρίζουν την αντίδραση των παικτών στο τέλος οπότε μπήκα με μικρό καλάθι, δεν ήθελα και πολύ προερχόμουν από το ME2. Μπορώ να πω πως διαψεύστηκα πανυγηρικά, από τον πρόλογο μου άρεσε πάρα πολύ. Είχε το σωστό ύφος και ξεκίνησε κατά μέτωπο επίθεση χωρίς να καθυστερεί. Μου άρεσε πάρα πολύ που το council με αγνοησε εντελώς 10/10 θα το σκότωνα ξανά, που όλος ο γαλαξίας ήταν εντελώς απροετοίμαστος και συνέχιζε να κοιτάει την πάρτη του. Μου άρεσε όλη η λογική των War Assets, μάζεψα τα πάντα. όλους τους στόλους που είχαν ξεμείνει σε τυχαίους πλανήτες, φίλιωσα τους Humans -Cylons, Quarians - Geth (εξαιρετικό storyline) και κάθε πήγαινα και τους συστηνόμουν ως Commander Shepard of the Alliance. Αφήσαμε πίσω τις ηλιθιότητες του ME2 που όλοι με κατηγορούσαν δικαιώς πως δουλεύω για έναν τρομοκράτη και εγώ απαντούσα να ξέρεις, όχι, δεν είναι αυτό που νομίζεις Alliance θέλω να είμαι αλλά δεν με αφήνει η Bioware γιατί έτσι.

Στα του gameplay δεν έχω να πω πολλά, κυρίως έχουμε να κάνουμε με τον κορμό του ME2 με το πιο σημαντικό downgrade, το journal. Πλέον όλες οι αποστολές main/sides/DLC είναι όλες μαζί πεταμένες σε 1 καρτέλα ενώ το codex είναι σε 2 ξεχωριστές καρτέλες δεν έχουμε quest steps ποιος τα χρειάζεται. Είναι τόσα πολλά τα sides της citadel που ανεβοκατεβαίνουμε 5 ορόφους να βρούμε ξανά τον quest giver που μπορεί να φαίνεται στον χάρτη μπορεί και όχι.

Η όλη κεντρική ιστορία μου άρεσε πάρα πολύ και μου έβγαλε πολλά ME1 feels. Εκτός από τον επίλογο, από τις διαθέσιμες επιλογές καμία δεν με ικανοποίησε ως τελική έκβαση της ιστορίας. Είχα ένα μικρό απρόοπτο στο τέλος, λίγο μετά τον πρόλογο του παιχνιδιού καταλάθος έπαιξα το Leviathan DLC (thanks journal), εκεί μου αποκαλύφθηκαν σημαντικότατα κομμάτια της ιστορίας των Reapers, απόρησα πως είχαν τόσο σημαντικά πραγματα σε DLC. Ως επακόλουθο στο τέλος που είχαμε το 10 λεπτο exposition με άφησε λίγο αδιάφορη γιατί τα ήξερα ήδη. Όπότε όσο μίλαγε ο χαρ/ρας και εξηγούσε σκεφτόμουν αν μπορώ να τον πυροβολύσω, αν θα κάνει register το hit ή θα περάσει από μέσα. Μόλις τέλειωσε και μου έδωσε τις επιλογές τον πυροβόλισα στον κεφάλι και... έκανα trigger άλλο τέλος. Ουπς. Το ξαναέπαιξα και διάλεγα συτό που διαφωνώ λιγότερο, αφού όλα ήταν χάλια μαύρα. Το μόνο καλό σε όλο αυτό ήταν πως διάλεξα renegade επιλογές και πυροβόλησα τον μπιρμπιλομάτη. Που μετά τις τελευταίες αποκαλύψεις δεν στέκει ακόμα περισσότερο η ανάσταση μου από κάποιον που τον ελέγχουν οι Reapers, μόλις είχα σκοτώσει τον Sovereign Όπως και να χει μου άρεσε πολύ όλο το υπόλοιπο παιχνίδι.



View attachment 3522


Από τα πιο αγαπημένα μου ach, μόνο στα Witcher το έχω ξανακάνει με 3 παιχνίδια.

Συμφωνώ 110% μαζί σου Kara. Σαν να το είχα γράψει εγώ είναι.
Το 1 καλύτερο σαν story/RPG (δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο μ@@@ς, έμεινα με το twist :) ), το 3 το καλύτερο συνολικά μείον το τέλος.

Δεν αναφέρεις τι χαρακτήρα/path διάλεξες, οποτε εάν δεν το έκανες έτσι, σου προτείνω ανεπιφύλακτα FemShepard+Renegade. Η Hale έχει πολύ ανώτερο voice acting και το renegate είναι πιο cool ;) (+ ο renegade επίλογος ενός αγαπημένου companion στο 3, καλύτερη/δραματική στιγμή για εμένα στο παιχνίδι)
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Συμφωνώ 110% μαζί σου Kara. Σαν να το είχα γράψει εγώ είναι.
Το 1 καλύτερο σαν story/RPG (δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο μ@@@ς, έμεινα με το twist :) ), το 3 το καλύτερο συνολικά μείον το τέλος.

Δεν αναφέρεις τι χαρακτήρα/path διάλεξες, οποτε εάν δεν το έκανες έτσι, σου προτείνω ανεπιφύλακτα FemShepard+Renegade. Η Hale έχει πολύ ανώτερο voice acting και το renegate είναι πιο cool ;) (+ ο renegade επίλογος ενός αγαπημένου companion στο 3, καλύτερη/δραματική στιγμή για εμένα στο παιχνίδι)


Έπαιξα John Shepard (default εμφάνιση), soldier στο 1 και infiltrator στα 2,3. Paragon αν και μου "έφυγαν" κάποιες μπουνιές. Η Hale όντως έχει πλούσια καριέρα και πιθανόν να ήταν καλύτερη, όμως ο John ήταν εξώφυλο στην retail που είχα πάρει τότε, ενώ συνήθως προτιμώ να φτιάχνω male χαρ/ρες. Δύσκολο να τα ξαναπαίξω 3η φορά, δεν έχω τόσο χρόνο. Αν θες γράψε για τον companion στο 3 που λες.

Έχεις παίξει το Andromeda; Θα το βάλω κι αυτό κάποια στιγμή, όταν καταλαγιάσει η τριλογία. Δέθηκα με τους χαρ/ρες και η προοπτική να παίξω με νέους generic δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα.

Για αυτό είμαι περήφανη, έκανα ό,τι μπορούσα.
WarAssets.jpg
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
Έπαιξα John Shepard (default εμφάνιση), soldier στο 1 και infiltrator στα 2,3. Paragon αν και μου "έφυγαν" κάποιες μπουνιές. Η Hale όντως έχει πλούσια καριέρα και πιθανόν να ήταν καλύτερη, όμως ο John ήταν εξώφυλο στην retail που είχα πάρει τότε, ενώ συνήθως προτιμώ να φτιάχνω male χαρ/ρες. Δύσκολο να τα ξαναπαίξω 3η φορά, δεν έχω τόσο χρόνο. Αν θες γράψε για τον companion στο 3 που λες.

Έχεις παίξει το Andromeda; Θα το βάλω κι αυτό κάποια στιγμή, όταν καταλαγιάσει η τριλογία. Δέθηκα με τους χαρ/ρες και η προοπτική να παίξω με νέους generic δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα.

Για αυτό είμαι περήφανη, έκανα ό,τι μπορούσα.
Και εγώ male/paragon 1ο playthrough αλλά το fem/renegade είναι καλύτερο και πιο διασκεδαστικό. Αν και καταλαβαινω ότι είναι "βαρύ" να ξαναπαίξει κάποιος καπάκι και τα 3 μαζί. Εγώ τα έπαιξα όταν βγήκαν οποτε μοιράστηκε το "φορτίο".
Έχε το στο πίσω μέρος του μυαλού σου σαν στόχο για μελλοντικό revisit.

Κάτι που ξέχασα να σχολιάσω είναι ότι εσύ είχες την "τύχη" να δεις το extended ending, που παρόλο και αυτό είναι χάλια, δεν ηταν τα RGB σκατά που μας σερβίρανε εμάς που βιώσαμε το original. Μονο καλό ότι είχαμε την επιλογή να αδειάσουμε ολόκληρους γεμιστήρες σε συγκεκριμένο χαρακτήρα στο τέλος 😁, πριν το αλλάξει σε middle finger προς τον παικτη η Bioware .
Δες κανενα video σε tube εάν έχεις περιέργεια πως ήταν αρχικά.

Andromeda δεν έχω ασχοληθεί λεπτό. Περίμενα να "στρώσει" και να πέσει η τιμή του αλλά μέχρι να γίνει αυτό, εγκατέλειψε το project η bioware, οποτε δεν βρήκα ποτέ τον λόγο να ασχοληθώ. Προσωπικά θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς καθότι το θεωρώ χαμένο χρόνο, αλλά η άποψη κάποιου που το έχει παίξει, θα έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από την δική μου.

Το σκηνικό που αναφέρομαι με αγαπημένο companion
Αν και η βαρύτητα της σκηνής δεν είναι η ίδια εάν το βλέπεις σε σχέση με το να το κάνεις! Δεν πίστευα τον εαυτο μου όταν το έκανα στο παιχνίδι (Η ενεργητική συμμετοχή και ευνσυναισθηση που λέγαμε στο διπλά θέμα ;) )

 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα. Προσωπικά είχα αποτυπώσει τις σκέψεις μου για το Mass Effect 3 και γενικά για τη σειρά σε σχετικό editorial:


Σαφώς συμφωνώ και εγώ ότι το Mass Effect 1 ήταν το καλύτερο της σειράς. Μακάρι η Bioware να ξαναβρεί την φόρμα της με το ME4 γιατί θα είναι πραγματικά κρίμα να έχει η σειρά ένα άδοξο τέλος.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
Πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα. Προσωπικά είχα αποτυπώσει τις σκέψεις μου για το Mass Effect 3 και γενικά για τη σειρά σε σχετικό editorial:


Σαφώς συμφωνώ και εγώ ότι το Mass Effect 1 ήταν το καλύτερο της σειράς. Μακάρι η Bioware να ξαναβρεί την φόρμα της με το ME4 γιατί θα είναι πραγματικά κρίμα να έχει η σειρά ένα άδοξο τέλος.

Δεν είναι έλλειψη φόρμας, έλλειψη ταλαντούχων στελεχών είναι που δεν βάζουν πρώτη προτεραιότητα το τι θα γράψει το ταμείο αλλά να παρουσιάσουν ένα ποιοτικό παιχνίδι. Το οποίο βεβαία θα οδηγήσει και σε καλές πωλήσεις αλλά...
Αμφιβάλλω επίσης εάν έχει παραμείνει από την ομάδα του MΕ1/DAO έστω και το παιδί που έφερνε τους καφέδες!

PS ξαναδιαβάζοντας το άρθρο σου Ναύαρχε, για πες μας. Ήταν το Andromeda η ονειρεμένη και μεγαλειώδης επιστροφή της Bioware? :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
PS ξαναδιαβάζοντας το άρθρο σου Ναύαρχε, για πες μας. Ήταν το Andromeda η ονειρεμένη και μεγαλειώδης επιστροφή της Bioware? :p

77SP.gif
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Χμμ, νομίζω πρέπει να τα ξαναπαίξω κάποια στιγμή. Όπως τα θυμάμαι, για μένα η σειρά προτίμησης πήγαινε 2-1-3.
Ναι το σενάριο του 2 ήταν filler και ουσιαστικά σκαρφίστηκαν αυτό το random τέχνασμα για να μπεις ντε και καλά στη δούλεψη ενός τρομοκράτη.
Αλλά λάτρεψα τους χαρακτήρες και όλα τα sidequests, μου άρεσαν οι Collectors ως αρχετυπικοί κακοί και το action κομμάτι + inventory ήταν εμφανώς βελτιωμένα σε σχέση με το ME1. Αυτά βέβαια όταν πρωτοβγήκαν, γιατί στην LE άλλαξαν πράγματα στο gameplay και το interface του ME1 οπότε τώρα ίσως να αντιστράφηκαν οι ρόλοι.

Το ME3 ήταν μια χαρά αλλά το είχα βρει υπερβολικά... μιλιταριστικό να το πω; Η όλη αύρα του παιχνιδιού και ειδικά οι σκηνές στη Γη με τα οδοφράγματα και τους ντουκιασμένους στρατιώτες μου έβγαζαν περισσότερο Gears of War παρά Mass Effect και λίγο ξενέρωσα. Σημειωτέον ότι δεν έχω παίξει τα DLC εκτός από Shadow Broker στο 2 και τον Prothean companion στο 3 που ερχόταν ως Day 1 bonus ή κάτι τέτοιο. Το Leviathan το είδα στο YT, όντως πολύ ενδιαφέρον.

Όσον αφορά το Andromeda, πιστεύω δεν αξίζει τον (πολύ) χρόνο που ζητάει, @kara. Είναι οκ ως παιχνίδι αλλά κακό ως Mass Effect. Έκοψαν πάνω από τις μισές εξωγήινες φυλές που γνωρίσαμε στη διάρκεια της τριλογίας (και τις αντικατέστησαν με... μία καινούργια), οι περισσότεροι companions είναι από ξενέρωτοι έως εκνευριστικοί, το γράψιμο γενικά μέτριο, υπάρχει ΠΟΛΥ filler περιεχόμενο, και τα μόνα που βελτιώθηκαν αισθητά είναι τα γραφικά (μετά τα patches έστρωσαν και τις φάτσες) και η δράση, που επιτέλους είναι απολαυστική. Άσε που, όπως είπες κι εσύ, οι όποιες ενδιαφέρουσες προεκτάσεις της ιστορίας θα μείνουν ξεκρέμαστες διότι το πείραμα απέτυχε και στο 4 θα επιστρέψουμε μάλλον στο Milky Way.
 
Last edited:
Top Bottom